Jezioro Sywasz i Mierzeja Arabacka: kurorty nad różowym jeziorem

ukraina sywasz różowe jeziora

Jezioro Sywasz położone przy Morzu Azowskim to unikalne miejsce na Ukrainie i w Europie. To jedyne, słone jezioro Ukrainy, w dodatku o przepięknym, różowym kolorze i właściwościach leczniczych. Nazwa jeziora: Sywasz – pochodzi z języka krymsko-tatarskiego, od słowa „sivas” – oznaczającego błoto. Inna nazwa Sywaszu to Morze Zgniłe, od zapachu rosnących w nich morskich alg, dzięki którym zbiornik ma różowy kolor. Poza sezonem panuje tu cisza i spokój. Trudno spotkać tutaj Polaków. We włosach szumi wiatr, a kelner serwuje drinki w barze z widokiem na Morze Azowskie. Gotowi na słony smak Ukrainy?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Gdzie leży Sywasz?

Nazywanie Sywaszu jeziorem jest tylko umowne. Prawidłowa nazwa geograficzna to Zatoka Sywasz. To zespół jedenastu dużych jezior, płytkich półwyspów, zatok i wysp, ciągnących się pomiędzy kontynentalną częścią Ukrainy a Krymem, a następnie biegnących dalej na południe wzdłuż Mierzei Arabackiej. Zbiornik Sywasz jest bardzo płytki, średnia głębokość jego wód nie przekracza jednego metra.

Jezioro Sywasz łączy się z wodami Morza Azowskiego niedaleko na południu od miejscowości Heniczesk (Генічеськ), a od Morza Czarnego oddziela go na zachodzie Przesmyk Perekopski. Sywasz dzieli się na część zachodnią i wschodnią, których granicą jest wąski półwysep Czongarski, na którym znajduje się ukraińsko-rosyjski punkt graniczny. Na część zachodnią Sywaszu mówi się także Sywasz Centralny, a na część wschodnią Sywasz Północny.

Słony Sywasz

Sywasz od strony Krymu.

Sywasz zawdzięcza swój różowy kolor wysokiemu stężeniu soli, a dokładniej, obecności w jego słonych wodach alg morskich gatunku dunaliella saline, które pod wpływem słońca wytwarzają kolorowy beta-karoten i nadają wodzie różowego koloru.

Dlaczego Sywasz jest słony? To rezultat jego izolacji, jego płytkiej wody i panującej latem na południu Ukrainy wysokiej temperatury, przez którą dochodzi do parowania i tworzenia się w wodzie solanki. Woda z Morza Azowskiego wpływa do Sywaszu i zamienia się w solankę, a w wyniku parowania krystalizuje się sól.

Im wyższa temperatura i silniejszy proces parowania, tym większe pokłady solanki ujrzymy na brzegach Sywaszu. O niektórych porach roku można spotkać tutaj wielkie solne stalagmity. Razem z różową wodą tworzą one niezapomniany krajobraz, który dzięki wytyczonym ścieżkom możemy podziwiać nie tylko z brzegu.

Na zakończenie warto zapamiętać, że Sywasz to nie tylko słone jeziora, ale także występujące w regionie lecznicze błota, niebieska glina, a także glicerynowe jeziora i gorące źródła, które poprawią twój wygląd i samopoczucie. Przyjeżdżając nad Sywasz możesz wypróbować każdego z osobna.

Kąpiel w Sywaszu

Krótka kąpiel w słonym Sywaszu pozytywnie wpływa na zdrowie. Solanka pomaga w leczeniu chorób kostno-stawowych oraz wspiera leczenie chorób skórnych i płucnych. Pozytywnie działa na zdrowie także błoto Sywaszu. Jest ono bogate w minerały i związki chemiczne korzystane dla naszego zdrowia i ciała.

Ze względu na wysokie stężenie soli, zanim skorzystamy z solnych i błotnych kąpieli, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe lub zażywamy leki. W przypadku kąpieli solankowych zaleca się maksymalnie dwie kąpiele dziennie, nie przekraczające 10-15 minut.

Kurorty na Jeziorem Sywasz

Szczasliwcewe (Щасливцеве) na Mierzei Arabackiej.

Turyści chcący odkryć uroki Jeziora Sywasz, odwiedzają zazwyczaj jego część wschodnią, czyli kurorty położone na Mierzei Arabackiej. Chociaż, droga tutaj jest dłuższa, ale roztaczają się stąd najładniejsze widoki na Morze Azowskie i są tutaj najprzyjemniejsze plaże.

Oprócz kąpieli solnych w Sywaszu i znajdującym się po drugiej stronie mierzei Morzu Azowskim, każdy z kurortów oferuje kąpiele balneologiczne (błotne) w prywatnych ośrodkach. Jeszcze do niedawana, zabiegi te miały charakter amatorski, dopiero od 2020 r. zabiegi błotem i solanką zaczęły się profesjonalizować.

Bazę noclegową nad Sywaszem tworzą głównie prywatne kwatery. Jest także kilka ośrodków o wysokim standardzie dla wymagających klientów. W kurortach na Mierzei Arabackiej znajdzie się także rozrywka. Nie ma tutaj takiej oferty jak w wielkich miastach, ale klimatycznych miejsc z muzyką nie brakuje. Łącznie z luksusowymi drink-barami z pięknym widokiem na Morze Azowskie czy po prostu smacznym domowym jedzeniem. Większość miejsc noclegowych na Mierzei Arabackiej ma dostęp do internetu. Nie zagląda tutaj wielu turystów z Polski, latem przyjeżdzają głównie Ukraińcy, można się więc zrelaksować i odpocząć. Nikt nikomu nie mówi tutaj jak ma żyć, lub ile ma mieć dzieci, żeby dostać zasiłek.

Plaża nad Morzem Azowskim w Szczasliwcewe (Щасливцеве) na Mierzei Arabackiej.

Do najpopularniejszych kurortów nad Sywaszem należą: Heniczeska Górka (Генічеська Гірка, tzw. Henigórka), Szczasliwcewe (Щасливцеве) – w którym znajduje się jedno z najbardziej zasolonych jezior Sywaszu tzw. Morze Martwe, a także Strilkowe (Стрілкове) – gdzie znajdują się jezioro glicerynowe oraz Pryozerne (Приозерне) – nad którym położone jest tzw. Heniczejskie Różowe Jezioro.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Wszystkie miejscowości położone są w obwodzie chersońskim na Mierzei Arabackiej. Warto pamiętać, że na południu Mierzei Arabackiej przebiega granica obwodu chersońskiego i znajdującego się pod kontrolą rosyjską Krymu. Uwaga, żeby nie wjechać za daleko.

Po drugiej stronie jeziora, nad tzw. zachodnim Sywaszem, popularną miejscowością jest Hryhorwika (Григорівка) gdzie za ok. 200 UAH za dobę znajdziemy nocleg z wyżywieniem. Kilka kilometrów na południe od Hryhoriwki znajduje się już Sywasz, a dokładniej jego fragment nazywany popularnie jeziorem Lemurskim. Co ciekawe, jest to jezioro sztuczne, które powstało w wyniku wydobycia wraku radzieckiego bombowca w latach 60. XX w. Nad różowe jezioro dojedziemy z Hryhoriwki własnym samochodem albo taksówką.

Gorące źródła i zakłady wodolecznicze

Gorące Źródła na Mierzei Arabackiej

Ostatnio powstało kilka nowych zakładów wodoleczniczych na Mierzei Arabackiej. Korzystają one z gorących źródeł występujących w regionie, których temperatura wynosi od 40 do 70 stopni Celsjusza. Przypomina to gorące źródła w Budapeszcie. W ostatnich latach wykonano gruntownie badania regionu i odkryto w nim olbrzymi potencjał turystyczny i wodoleczniczy. Kompleksy wodolecznicze znajdują się w każdym wymienionym wcześniej kurorcie. Oferują swoim gościom specjalne wanny wypełnione wodą z gorącymi źródłami i błotem lub odkryte baseny.

Do najnowszych kompleksów wodoleczniczych nad Sywaszem należą: Kompleks wodoleczniczy Gorące Źródło w Heniczeskiej Górce, Gorące Źródła w Szczasliwcewe oraz Arbackie Termy w Strilkowe. Dwa ostatnie miejsca to otwarte baseny z gorącą wodą działające na świeżym powietrzu. Zapraszam na Ukrainę nad Jezioro Sywasz.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):