Taksówki na Ukrainie – ceny przejazdu oraz praktyczne porady

Ukraińskie taksówki – bez obaw, to normalne

ukraińskie taksówki
Lanosy to już bardziej luksusowy model samochodu pośród ukraińskich taksówek. fot.kiev.vgorode.ua

Zapewne we wcześniejszym lub późniejszym momencie swojej podróży, znajdziesz się w potrzebie skorzystania z taksówki na Ukrainie. Być może będziesz potrzebował coś pilnie załatwić, albo nagle okaże się, że transport publiczny w danym miejscu jest niedostępny. Trzeba więc zmierzyć się z tymi przyciemnianymi szybami i taksówkami bez kogutów. Podróżowanie taksówkami na Ukrainie to często także i przygoda. Kiedyś podczas jednej z podróży po mojej stronie wyleciały drzwi.

Pierwsze wrażenie może być zniechęcające, ale przecież życie uczy, że to co ładne z zewnątrz nie zawsze jest piękne w środku. A w środku taksówki na Ukrainie potrafią skrywać prawdziwe cuda. Na przykład deskę rozdzielczą obłożoną lampkami choinkowymi. Podczas ostatniego pobytu na Ukrainie pokonałem ukraińskimi taksówkami kilkaset kilometrów. Po raz kolejny przekonałem się, że ukraińskie taksówki oraz ukraińscy taksówkarze to machina, która nigdy nie zawodzi.

Stawiam Żiguli ponad Mercedesa

ukraińskie taksówki
Ukraińscy taksówkarze swoją aparycją potrafią wzbudzić zaufanie. fot.ok-inform.ru

Kierując się zdrowym rozsądkiem powinniśmy wybierać najbardziej komfortowy model samochodu. Na Ukrainie może być z tym nie lada kłopot. Jeżeli pierwszy raz przyjeżdżasz na Ukrainę, możesz być przerażony stanem technicznym niektórych ukraińskich taksówek. Od razu widać, że na Ukrainie to maszyna służy człowiekowi, a nie człowiek maszynie. Tutaj nikt sobie nie przykręca żółtych tablic, chociaż mogłaby je mieć co druga maszyna. Tym jednak nie powinieneś się aż za nadto przejmować, to po prostu jeden z ukraińskich uroków. Oby trwał w nieskończoność.

Tymczasem przebywając na Ukrainie zawsze staram się wybierać starsze maszyny, a kto był na Ukrainie ten wie, że jest w czym wybierać. Łada i to nie tylko 2107, znajdzie się też Zaporożec, ale i GAZ-24 Wołga – do wyboru do koloru. Najważniejsze żeby nie wypaść przez podłogę. Jazda na Ukrainie starą Ładą stała się dla mnie rytuałem. Istnieje też aspekt pożyteczny. Im gorsze auto, tym zazwyczaj biedniejszy i będący w większej potrzebie kierowca, a potrzebującym należy pomagać w pierwszej kolejności.

Otwieramy dwieri, wsiadamy i nie zapinamy pasów, reszta w rękach Boga

Gdzie szukać taksówki na Ukrainie? Łapać możecie na ulicy, na parkingu, gdziekolwiek. Czujne oko ukraińskiego wodziciela maszyny zawsze was wypatrzy. Po zatrzymaniu maszyny należy zapytać kierowcę o cenę kursu, żeby potem nie było turystycznych niespodzianek.

Taksometrów w większości ukraińskich taksówek nie znajdziecie. Paragonu nie dostaniecie. Kartą nie zapłacicie, a pasy są nieobowiązkowe. W zamian posłuchacie gromkiej muzyki i opowiecie skąd i dlaczego przyjechaliście na Ukrainę. Jak chcecie zobaczyć jak wygląda ukraiński taksometr to właśnie tak jak na zdjęciu poniżej. Jak wszystko Wam pasuje wsiadacie i jedziecie. Uważajcie tylko na dziurach, żeby nie wywalić głową dziury w podsufitce.

taksówki na ukrainie
Ukraiński taksometr. Bardzo rzadki widok, więc dobrze zapamiętajcie jak wygląda. To ceny z małego miasta na Ukrainie. Taksówki na Ukrainie w dużych miastach jak Kijów i Lwów mogą być nieco droższe. fot.własne.

Na Ukrainie każde jeżdżące auto jest potencjalną taksówką

taksówki na ukrainie
Łada Samara – ukraiński klasyk, kto by nie chciał mieć takiej maszyny. fot. drive2.ru/r/lada/1150855/

Zbliżał się wieczór, a ja znalazłem się na parkingu marszrutek w Turce. Wszystkie elektriczki już dawno uszły. Dalej marszrutki się nie zapuszczają, a mi do Sianek jeszcze treba. Nagle zauważam pędzącą Ładę Samarę 2108. Karmazynowy Sputnik. Zatrzymuje się, widkriwaju dwieri i wsiadam. To Walerii. Puszczając kierownicę pokazuje mi blizny po operacji wrzodów żołądka. Za młodości chodził ze stewardessą z KLM. Mieszkał w Kanadzie, ale na Zakarpaciu mu najlepiej. Lwowa nie lubi, tutaj lepszy wozduch. Z karpackich pagórków lecimy na wyłączonym silniku. Z kasety leci Igor Talkov. Jeszcze tylko serpentynami w dół do przykrytej mgłą wioski. Dziury na drodze H13 jak po bombardowaniu. Brakuje gospodarza stwierdza Walerii. Buda Samary trzyma się solidnie podwozia. Przy takich widokach z przełęczy, dwa urwane lusterka nie są nam potrzebne do szczęścia. Dojechaliśmy aż do Użoka. Wieczorem zadźwięczy zakarpacki koniak.

Jeżeli podjedzie do Was samochód bez koguta nie ma powodów do obaw. Na Ukrainie w zasadzie każde auto jest taksówką i nie decyduje o tym kogut na dachu tylko chęci kierowcy. Przydadzą się też nasze umięjętności negocjacyjne. W trudnej sytuacji każdy chce dorobić. Szczególnie w mniejszych miastach i na ukraińskich wioskach. Podobnie jak ściąganie koguta z dachu, gdy jedziecie kawałek dalej poza miasto. Ściąganie koguta nie oznacza, że ukraiński kierowca chce Was uprowadzić 🙂

Jeżeli coś nie wzbudza waszego zaufania, zrezygnujcie i poszukajcie innej taksówki. Przeczucie na Ukrainie jest zazwyczaj dobrym doradcą, ale nie należy popadać w skrajności. Taksówki na Ukrainie są bezpieczne. Może unikajcie samochodów na innych tablicach rejestracyjnych niż ukraińskie np. litewskich i łotewskich.

Wszystko się tutaj odbywa na tzw. mordę

ukraińskie taksówki
Klasyczne załatwianie sprawy na tzw. mordę. Gdzie pidziem, za skilki i ostatecznie jedziem.

Po zatrzymaniu taksówki na Ukrainie najważniejszą rzeczą zanim wsiądziecie jest ustalenie ceny. Zazwyczaj można zaufać kierowcom. Zdarzyło mi się może raz, kiedy zaproponowano mi dużo wyższą cenę. Było to jednak w miejscu specyficznym. W taki przypadku po prostu odmówcie i poszukajcie innej taksówki.

Podsumowując najpierw podchodzicie, pytacie czy wolny i ustalacie cenę, a dopiero potem wsiadacie. W ten sposób unikniecie kłopotów. Po kursie gotówka do ręki jak u nas. Jeżeli chcecie budować pozytywny wizerunek naszego kraju, to rekomenduje zostawić też mały napiwek np. 10 UAH. Szczególnie, że kierowcy taksówek na Ukrainie są często pomocni i uprzejmi.

Taksówki na Ukrainie – Uber i Uklon

taksówki na ukrainie
Aplikacja UKLON jest bezpłatna. Żeby z niej skorzystać należy założyć w aplikacji konto. Do założenia wymagany jest ukraiński numer telefonu. Wystarczy kupić kartę pre-paid np. Vodafone lub Kyivstar. fot.itc.ua

Taksówki na Ukrainie można też zamówić poprzez aplikację do zamawiania taksówek. Jeżeli macie obawy przed jazdą taksówkami bez numerów, korporacji i kogutów, rodem z ruskich gangsterskich filmów, to aplikacja może być dla Was dobrym rozwiązaniem.

Aplikacja nazywa się Uklon i jest do ściągnięcia z Google Store. Do jej działania wymagane jest jednak posiadanie ukraińskiego numeru telefonu. Wystarczy kupić starter Vodafone lub Kyivstar w ukraińskim kiosku. Innym rozwiązaniem jest UBER, którym w dużych miastach jak Lwów czy Kijów można łatwo zamawiać taksówki na Ukrainie.

Taksówki na Ukrainie mają swoje własne zasady ale bardzo ułatwiają życie podróżującym. Nie są też drogie. Udanych podróży ukraińskimi taksówkami. Korzystajcie ze starych klasyków, bo z roku na roku jest ich coraz mniej!

2 Komentarzy

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.