Telefon na Ukrainie – przydatne aplikacje dla podróżujących na Ukrainę

Telefon na Ukrainie – przydatny gadżet w podróży

telefon na ukrainie
Telefon na Ukrainie wyposażony w przydatne aplikacje ułatwi nam podróż na Ukrainę. fot.topmob.org

Telefony stają się coraz bardziej zaawansowane i nie służą nam już wyłącznie do komunikacji. Z pomocą szerokiej oferty dostępnych aplikacji, możemy zwiększyć swoje możliwości, a przede wszystkimi ułatwić sobie podróż i pobyt na Ukrainie. Telefon na Ukrainie z system Android lub iOS to rzecz bardzo przydatna, dzięki której zaoszczędzimy kilka hrywien, a przede wszystkim cenny czas. Zdradzę Tobie z jakich aplikacji korzystam podczas pobytu na Ukrainie. Być może, niektóry z nich będą przydatne również dla Ciebie.

Telefon na Ukrainie – o czym warto wiedzieć zanim włączymy internet na Ukrainie

Zanim zaczniemy instalować aplikacje na naszym telefonie, pamiętajmy o wysokich kosztach roamingu na Ukrainie. Korzystanie z roamingu na Ukrainie, w tym rozmów, wiadomości oraz internetu może być bardzo kosztowne. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady oraz Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać.

W wielkim skrócie, zalecam wyłączyć internet przed wjazdem na Ukrainę (dane mobilne) ustawiając najlepiej telefon w tryb samolotowy, do czasu zakupienia startera i uruchomienia ukraińskiej sieci telefonicznej. Aplikacje w telefonie warto zainstalować będąc jeszcze w Polsce, przed wyjazdem na Ukrainę. Zaoszczędzimy dzięki temu trochę transferu oraz będziemy mieli wystarczająco czasu, żeby się z nimi zaznajomić.

Telefon na Ukrainie – przydatne aplikacje dla podróżujących

telefon na Ukrainie
Aplikacja przeliczająca złotówki na hrywny i hrywny na złotówki to powinien mieć każdy telefon an Ukrainie.

Aplikacja EasyWay public transport

EasyWay public transport to przydatna aplikacja pokazująca bieżące połączenia komunikacji miejskiej na Ukrainie. Program oprócz klasycznego rozkładu jazdy, pokazuje przebieg tras na interaktywnej mapie oraz wytycza trasę po której powinniśmy się poruszać (podobnie do jakdojade.pl). Podane jest aktualnie położenie pojazdów za pomocą systemu GPS. Aplikacja EasyWay pokazuje rozkład wszystkich typów komunikacji publicznej: tramwajów, trolejbusów, marszrutek i klasycznych autobusów. Obsługuje 56 największych miast na Ukrainie: w tym Lwów, Kijów, Odessę, Dnipro oraz wiele innych. Na przykład Krzywy Róg 🙂 w którym znajduje się szybki tramwaj, stanowiący system premetra w tym mieście. Telefon na Ukrainie powinien mieć zainstalowaną tę aplikację obowiązkowo.

Aplikacja Lwowski Transport Online (Львівський транспорт Онлайн)

To program przypominający swoim działaniem wcześniejszą aplikację, ale koncertujący się na komunikacji miejskiej we Lwowie. Oferuje podobną funkcjonalność co swój konkurent, ale z innym interfejsem. Być może z tej aplikacji będzie się wam korzystać łatwiej lub po prostu przyjemniej. Program podaje aktualny rozkład jazdy wszystkich typów komunikacji we Lwowie oraz umożliwia przeglądanie rozkładu jazdy po nazwach przystanków. Program podpowie Tobie jak dojechać na przykład do najciekawszych muzeów we Lwowie.

Aplikacja CityBus Львів 

To kolejny program prezentujący rozkład jazdy komunikacji miejskiej we Lwowie, ale wyłącznie autobusów. Aplikacja posiada przejrzysty interfejs, a korzystanie z niej jest bardzo łatwe. Pojazdy pokazane są na mapie wraz z godziną odjazdów z poszczególnych przystanków. Warto sprawdzić, jeżeli wybierasz się do Lwowa, żeby zobaczyć najciekawsze miejsca we Lwowie.

Aplikacja Łatwy Przelicznik Waluty

To aplikacja niesamowicie przydatna na Ukrainie. Jest zainstalowana w moim telefonie od kilku ładnych lat i mogę ją zarekomendować. Aplikacja służy do przeliczania najpopularniejszych walut. Dla nas istotne będzie przeliczanie złotówek na hrywny i hrywien na złotówki. Wystarczy wprowadzić kwotę na kalkulatorze, a aplikacja przeliczy nam po aktualnym kursie kwotę w dowolnej walucie. Gdzie przydaje się tam aplikacja? Na przykład w kantorze podczas wymiany złotówek na hrywny.

Możemy w szybki sposób porównać sobie kwotę zaproponowaną w kantorze, z kwotą po oficjalnym kursie i wyciągnąć sami wnioski czy nam się to opłaca. Telefon na Ukrainie wyposażony w przelicznik walut przydaje się także podczas zakupów, wizyt w restauracji i innych miejscach na Ukrainie. Możemy w szybki sposób sprawdzić koszty poszczególnych rzeczy i nie dać się po prostu orżnąć 🙂 jeżeli nie przywykliśmy jeszcze do szybkiego liczenia w pamięci złotówek na hrywny 🙂

Aplikacja Ukraiński Polski Offline Słownik & Tłumacz

Telefon na Ukrainie warto wyposażyć też w dowolny słownik polsko-ukraiński. Ja polecam ten powyżej, ponieważ je prosty w obsłudze i pozbawiony niepotrzebnych funkcji. Słownik przydaje się oczywiście w codziennej komunikacji, ale także w restauracjach, sklepie, a także po prostu do nauki języka ukraińskiego. Jeżeli znacie inny dobry słownik polsko-ukraiński to napiszcie w komentarzu jaki słownik polecacie.

Aplikacja 90Days Ukraina

Interesująca aplikacja, której autor zagościł w komentarzu na tej stronie (pozdrawiam!). W związku z tym, że Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania ukraińskiej wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. pojawiają się od czasu do czasu pytania na temat długości pobytu bezwizowego. Telefon na Ukrainie wyposażony w tą aplikację pozwala w szybki sposób sprawdzić czy przekroczyliśmy dopuszczalny limit przebywania bezwizowego czy też nie. Większość turystów nie musi się o to martwić, ale osoby, które często wyjeżdżają na Ukrainę mogą być tym zainteresowane. Więcej o wizach na Ukrainie przeczytasz w artykule Wiza na Ukrainie – czy potrzebuję wizy na Ukrainie? oraz Wiza ukraińska dla Polaka – rodzaje i procedura aplikowania

Klawiatura w języku ukraińskim typu Ukrainian Keyboard

Telefon na Ukrainie warto wyposażyć w ukraińską klawiaturę, czyli klawiaturę z alfabetem łacińskim. Taką wersję klawiatury na pewno zainstalujecie w opcjach swojej klawiatury na telefonie. Wystarczy po prostu ściągnąć dodatkowy pakiet, a potem w widoku klawiatury przełączyć klawiaturę z języka polskiego na ukraiński lub rosyjski.

Dla mnie to jedna z najważniejszych rzeczy jaką powinien mieć telefon na Ukrainie. Dzięki temu nie będziecie mieli problemu z wpisaniem oryginalnych nazw np. podczas szukania lokalizacji w Google Maps lub korzystania ze słownika polsko-ukraińskiego. Ponadto inne napotkane osoby będą mogły z powodzeniem zapisać nam jakąś notatkę na telefonie (adres, wskazówki). Podaję linka do Ukrainian Keyboard jako przykład takiej klawiatury.

Mapy offline Lwowa, Kijowa, Odessy i Ukrainy np. Map of Lviv offline

Telefon na Ukrainie może się też bardzo przydać w przypadku zgubienia trasy lub zabłądzenia w mieście. Jeżeli mamy już ustawiony dostęp do internetu na Ukrainie i wiemy jak działa na Ukrainie roaming to nie ma żadnego problemu z włączeniem mapy. Ale co w przypadku, kiedy nie mamy jeszcze dostępu do internetu na Ukrainie?

Korzystanie z roamingu i ściąganie map może nas bardzo dużo kosztować. Telefon na Ukrainie z zainstalowanymi mapami offline może ten problem rozwiązać. Najprostszy sposób żeby to zrobić, to zapisać fragment interesującej nas mapy lub całą mapę miasta używając opcji w Google Maps. Taka zapisana mapa jednego miasta zajmuje niewiele miejsca i może się nam przydać w każdej chwili. Istnieje też kilka programów np. Map of Lviv offline, które posiadają dodatkowe funkcje.

Aplikacja Radio Ukraina

Czy te wszystkie aplikacje są niezbędne do wyjazdu na Ukrainę? Oczywiście, że nie. Poradzicie sobie na pewno także i beż telefonu komórkowego 🙂 . Warto sobie jednak życie ułatwiać, a nie utrudniać, dlatego zachęcam do wypróbowania chociaż kilku aplikacji. Jeżeli znacie inne ciekawe aplikacje, które telefon na Ukrainie powinien mieć, to zachęcam do podzielenia się tym w komentarzu pod wpisem.

A jeżeli tęsknicie już za Ukrainą 🙂 właśnie z niej wróciliście lub niedługo wyjeżdżacie, to czas oczekiwania na pewno umili wam ukraińska muzyka z aplikacji Radio Ukraina. Polecam dla relaksu przy ukraińskim piwie, wódce, papierosie 🙂 a także do nauki języka ukraińskiego. Do zobaczenia na Ukrainie!

Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać

Chreszczatyk i Plac Niepodległości w Kijowie – zwiedzamy centrum Kijowa

Ukraińskie piwa rzemieślnicze – piwo na Ukrainie z małych browarów

Wódka we Lwowie – gdzie napić się wódki we Lwowie?

Mościska – rozkład jazdy marszrutek z dworca autobusowego

Nocleg na Ukrainie – kozacki hotel czy luksusowy apartament na Ukrainie?

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

2 komentarze

  1. cenebris

    Odnośnie map offline to polecam Maps.me – da się pobrać mapy całych lub części państw do pamięci telefonu/tabletu. Dodatkowo mapy te nie wygasają po miesiącu lub kilku i są aktualizowane co około miesiąc automatycznie.

    PS Twoja strona to fenomenalne źródło wiedzy o Ukrainie 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.