Termy w Budapeszcie – ceny i zasady wstępu do basenów w Budapeszcie

TermywBudapeszcie

Wizytę w madziarskiej stolicy uprzyjemnimy sobie nie tylko dobrym tokajem, twarogowym batonikiem turo-rudi czy spacerem wzdłuż Dunaju. Mieszkańcy Budapesztu mają niesamowite szczęście. Pod miastem znajduje się 130 źródeł gorącej i bogatej w dobroczynne pierwiastki wody termalnej. Termy w Budapeszcie są tak różnorodne, że polecam przed podjęciem decyzji przeczytać poniższy poradnik.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Wszystkie informacje zamieszczone poniżej są wynikiem osobistych doświadczeń autora. Odwiedziłem wszystkie termy w Budapeszcie. Służę dobrą radą, odpowiadam na pytania, pomagam w rezerwacji biletów.

Czym są tak na prawdę termy w Budapeszcie

termy w budapeszcie
W Budapeszcie każdy znajdzie swoje ulubione termy. Po intensywnym zwiedzaniu Budapesztu, wskazany jest czas na relaks. fot. welovebudapest.com

Termy w Budapeszcie, zwane też czasami łaźniami węgierskimi lub basenami termalnymi to kompleks kilkunastu basenów z ciepłą wodą zamkniętych w jednym budynku. Woda wypełniająca baseny jest wodą termalną, czyli bardzo ciepłą i bogatą w pozytywne dla zdrowia i ciała pierwiastki chemiczne.

Termy w Budapeszcie różnią się między sobą przede wszystkim ofertą spa, liczbą i wielkością basenów, stylem architektonicznym i atmosferą. W zasadzie każde termy w Budapeszcie są do siebie podobne i oferują w istocie to samo: możliwość relaksu, zanurzenia się w ciepłej wodzie, masażu.

W praktyce każdy z mieszkańców Budapesztu ma swoje ulubione termy, a wizyta w każdej z nich ma swój niepowtarzalny unikatowy charakter nie tylko dla ciała, ale i dla ducha.

Kilka słów o wodzie w budapesztańskich termach

Woda w basenach termalnych w Budapeszcie jest pozyskiwana ze źródeł termalnych znajdujących się głęboko pod ziemią. W samej tylko stolicy Węgier jest ich ponad 130. Temperatura źródła dochodzi do 70°C. Te źródła zasilają baseny termalne. Pojedyncze termy w Budapeszcie zazwyczaj składają się z kilku do kilkunastu basenów zamkniętych z wodą o temp. od 32 do 40°C. Występuje także basen z zimną wodą (20°C) i sauna mokra.

Termy w Budapeszcie oferują za dodatkową opłatą usługi spa. Są to rożnego rodzaju masaże relaksacyjne 20, 45 lub 60 minutowe np. głowy lub stóp. Woda w basenach termalnych działa nie tylko odprężająco, ale ma wysokie właściwości prozdrowotne.

To woda termalna źródlana zawierająca m.in: magnez, wapń, wodorowęglan, siarczan, sód i jony fluorkowe. Zalecana jest dla osób cierpiących na choroby układu kostnoszkieletowego (zwyrodnienia stawów, nerwobóle, zapalenia, problemy z kręgosłupem).

Jakie termy w Budapeszcie wybrać i czym się one różnią ?

termy w budapeszcie
Jedne z najstarszych i najbardziej autentycznych term w Budapeszcie w stylu tureckim. Wybudowane w II poł. XVI w. Termy Królewskie. Termy Király (Király Gyógyfürdő) fot. gotohungary.com

Termy w Budapeszcie podzieliłbym na termy tureckie (najstarsze) oraz termy barokowo-secesyjne (największe). Niektóre z nich dysponują basenami na otwartym powietrzu, które czynne są przez cały rok (nawet zimą). Jeżeli zależy nam na unikalnej atmosferze i duchowym przeżyciu, proponuję wybrać termy tureckie.

 • Termy tureckie w Budapeszcie zostały założone przez panujących tutaj niemal 150 lat Turków Osmańskich
 • Nie są one tak efektowne i wielkie jak termy barokowo-secesyjne, ale posiadają niesamowitą atmosferę
 • Znajdziemy w nich oktagonalne baseny przykryte wielką turecką kopułą. Przez świetliki kopuły wpada do środka światło. Baseny i przestrzenie w środku są wykończone marmurem
 • Panuje w nich z reguły większy spokój i delikatny półmrok
 • W niektórych z nich ceny są niższe niż w termach barokowo-secesyjnych
 • Termy w Budapeszcie w stylu tureckim: Termy Rudas (Rudas Gyógyfürdő), Termy Veli Bej (Irgalmasok Veli Bej Fürdője), Termy Király (Király Gyógyfürdő)

Drugą grupę term w Budapeszcie stanowią termy barokowo-secesyjne. Jeżeli zależy nam dużej ilości basenów, większej swobodzie i podziwianiu architektury, to termy barokowo-secesyjne będą najlepszym wyborem.

termy w budapeszcie
Jedne z najpiękniejszych term w Budapeszcie w stylu secesyjnym. Wybudowane w 1910 r. Termy Gellérta (Gellért Gyógyfürdő) fot. welovebudapest.com
 • W termach barokowo-secesyjnych znajdziemy więcej przestrzeni, większą ilość basenów (nawet do 18) z gorącą wodą i typowe baseny pływackie
 • Architektura term barokowo-secesyjnych wywołuje wielkie wrażenie i efekt przeniesienia się w czasie jak np. w Łaźniach Gellérta – to perła architektury secesyjnej
 • Tego typu termy oferują kompleksowe usługi spa – szeroki wybór masaży i zabiegów
 • To najbardziej popularne termy w Budapeszcie
 • W każdą sobotę od 22:30 do 3:00 nad ranem trwa nocna impreza (Night Bath Party) – odbywa się ona w Łaźniach Szechenyiego – największy termach w Budapeszcie, posiadających 3 duże baseny na otwartym powietrzu czynne przez cały rok
 • Termy w Budapeszcie w stylu barokowo-secesyjnym: Termy Széchenyi (Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda), Termy Gellérta (Gellért Gyógyfürdő)

Trzecią najmniejszą grupę stanowią łaźnie nowsze, takie jak np. Termy Lukács (Szent Lukács Gyógyfürdő) a także wiele innych zlokalizowanych również w hotelach.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Termy w Budapeszcie – ceny i godziny otwarcia

termy w budapeszcie
Wieczorna kąpiel w Termach Széchenyi (Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda) na otwartych basenach jest doskonałym pomysłem nawet w zimie. W tych termach w sobotę odbywa się nocna impreza do 3 nad ranem. fot. ospreyholidays.com

Za wizytę w termach w Budapeszcie zapłacimy od 2500 HUF (33 zł) do 5900 HUF (80 zł).

Najwięcej zapłacimy w termach secesyjno-barokowych Gellérta (Gellért Gyógyfürdő). Najmniej w tureckich termach Király (Király Gyógyfürdő). Bilety na dni powszednie są tańsze niż w weekendy. Bilety w godzinach porannych są tańsze niż popołudniu lub wieczorem. Istnieje możliwość zakupu tańszego biletu wyłącznie na basen dla pływających (sportowy, bez ciepłych basenów).

Jeden bilet nie jest ograniczony czasowo tzn. możemy korzystać z term na jednym bilecie przez cały dzień.

Przy zakupie biletu mamy do wyboru dwa warianty: szafkę (locker) lub kabinę (cabin). Wersja z kabiną jest droższa o ok. 300 HUF dając nam więcej wygody i prywatności. Jest to połączona szafka z prywatną przebieralnią. Szafka to opcja standardowa, znana z naszych polskich pływalni. Zamykana jest na kluczyk, a w pomieszczeniach znajdują się również przebieralnie.

Najprostszy 20 minutowy masaż relaksacyjny to koszt ok. 20 EUR (zazwyczaj kosztuje tyle co drugi bilet).

W termach w Budapeszcie zazwyczaj możemy wynająć wszelkie potrzebne akcesoria (ręcznik, klapki i inne) za dodatkową opłatą. W holu głównym znajdują się często kawiarnie, w których możemy napić się czegoś dobrego lub zjeść coś słodkiego albo obiadowego.

Termy w Budapeszcie otwarte są do późnych godzin wieczornych zazwyczaj do 20:00, 21:00 a najpóźniej do 22:00. Ostatnie bilety kupimy najpóźniej na godzinę przed zamknięciem term. Szczegółowe godziny otwarcia znajdziesz na stronach internetowych pływalni. Linki na końcu artykułu.

Zasady o których warto pamiętać idąc na termy w Budapeszcie i inne wskazówki

 • Dzieci do lat 14 nie mogą korzystać z łaźni nawet w towarzystwie rodzica.
 • Wymagany jest strój kąpielowy przylegający do ciała.
 • Większość łaźni stała się współcześnie koedukacyjna, ale niektóre łaźnie w wybrane dni nadal zapraszają wyłącznie mężczyzn lub wyłącznie kobiety. Dotyczy to w zasadzie łaźni tureckich. Szczegóły najlepiej sprawdzić na stronie konkretnej łaźni. Strony są w języku angielskim, a adres do każdej z nich znajdziesz na końcu artykułu.
 • Korzystając z łaźni najlepiej zarezerwować sobie więcej czasu, pobyt w termach jest niesamowicie przyjemny, a czas płynie bardzo szybko
 • Jeżeli zależy Ci na relaksie, ale też i na pięknym widoku odwiedź termy Rudas – na dachu term znajduje się oktagonalny, przeszklony basen z ciepłą wodą.
 • Jeżeli chciałbyś przenieść się w czasie to rekomenduje wizytę w termach Gellérta. Szczególnie dla fanów secesji w najpiękniejszym wydaniu. Wykąpiesz się w basenach wyłożonych kolorową mozaiką.
 • Jeżeli jesteś w Budapeszcie z grupą znajomych, niezłą przygodą może być nocna impreza w termach Széchenyiego.

Termy w Budapeszcie lokalizacja i adresy stron internetowych term

Na poszczególnych stronach znajdziesz aktualny cennik i godziny otwarcia:

http://szechenyispabaths.com
http://www.rudasbaths.com
http://en.dandarfurdo.hu/
https://www.csaszarhotel.hu/veli-bej-spa-budapest
http://www.lukacsbath.com
http://en.kiralyfurdo.hu
http://www.gellertbath.com

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):