Uber, Bolt, Taxify i Uklon. Jak zamówić taksówkę na Ukrainie?

Jazda komunikacją miejską na Ukrainie np. ulubionymi marszrutkami dostarcza przygód, ale też zabiera czas. Żeby go nie tracić najlepiej skorzystać z ukraińskich taksówek, które łatwo zamówisz dzięki aplikacji w smartfonie – wystarczy pobrać aplikację ze strony Google Play lub App Store, zarejestrować się i nacisnąć przycisk. Zanim wyruszysz na Ukrainę, warto pobrać na swój telefon także inne przydatne aplikacje.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Uber, Bolt, Taxify czy Uklon?

Bolt w Odessie

Najpopularniejsze aplikacje do zamawiania taksówki na Ukrainie to Uber, Bolt, Taxify i Uklon.

Zazwyczaj korzystam z Uklona z trzech powodów:

  • jest ukraiński
  • nie trzeba się w nim rejestrować (zakładać konta)
  • można zapłacić kierowcy za przejazd gotówką, więc nie trzeba podczepiać karty do kolejnej aplikacji lub mieć konta w banku…

Tak naprawdę to od ciebie zależy, którą aplikację wybierzesz. Uber, Bolt, Taxify czy Ukłon – w sumie jedno to samo, choć znajdą się małe różnice.

Podobieństwa i różnice

Każda z aplikacji do zamawiania taksi na Ukrainie działa podobnie: zamawia dla nas przejazd, pokazuje czas oczekiwania, śledzenie trasy przejazdu, a na końcu umożliwia automatyczną zapłatę za kurs. W każdej aplikacji sprawdzimy też opinie o kierowcy, wystawimy mu ocenę, a także zostawimy napiwek po zakończonym przejeździe.

Aplikacje różnią się standardem pojazdów i dostępnymi metodami płatności. Domyślnym sposobem płatności jest podczepiona do aplikacji karta płatnicza, ale niektóre z nich, jak wspomniany już Uklon, oferują także płatność gotówką, Google Pay i inne.

Ile kosztuje taxi na Ukrainie?

Cena przejazdu w każdej aplikacji jest do siebie zbliżona. Zależy też od dostępności kierowców i pory dnia.

Średni koszt przejechanego kilometra taksówką na Ukrainie zamówioną z aplikacji wynosi od 10 do 20 UAH.

Dostępność taksówek

Ulice Odessy

Chociaż jazda taksówkami z przyciemnianymi szybami i bez kogutów to jedno z moich ulubionych zajęć na Ukrainie, to bez wątpienia coraz więcej kierowców zaczyna korzystać z aplikacji. Z jednej strony to dobrze dla turystów, bo są dzięki temu mniej narażeni na oszustwo, ale z drugiej strony przez aplikację nie pojedziesz Ładą czy Zaporożcem.

Taksówkę na Ukrainie przez aplikację zamówisz bez przeszkód w takich miastach jak Lwów, Łuck, Stanisławów, Użhorod, Tarnopol, Czerniowce, Odessa, Kijów, Połtawa, Dniepr, Charków, a także wielu innych. Na typowych zadupiach nie ma jednak co liczyć na aplikację. Zostają wtedy ulubione „taksówki bez kogutów” lub komunikacja miejska – zazwyczaj marszrutki. Dla poszukiwaczy przygód nie wszystko więc stracone.

Jak działają taksówki na Ukrainie

Mimo tego, że taksówki z aplikacji kursują głównie w największych miastach, to dzięki taksówce dostaniesz się do mniej znanych atrakcji turystycznych lub zorganizujesz transport z lotniska w Odessie czy z lotniska we Lwowie.

Sposobów na wykorzystanie taksówki na Ukrainie jest więcej niż w Polsce, bo na Ukrainie panuje mniej konwenansów. Ukraińscy kierowcy są zazwyczaj przyjaźnie nastawieni do swoich klientów. Łatwo z nimi coś ustalić: zatrzymać się gdzieś na chwilę, przewieźć coś większego itd. do tego przydaje się znajomość języka rosyjskiego lub ukraińskiego.

Zalety Uklon

Dwa pojazdy Uklona

To, co lubię jeszcze w Uklon to możliwość zmieniania sugerowanej przez aplikację stawki za przejazd.

Niższa proponowana stawka za przejazd taksówką zmniejsza szansę na znalezienie kierowcy, ale daje szansę zaoszczędzić lub dostosować koszt przejazdu do aktualnego budżetu. Albo do cen rynkowych, kiedy sami znamy średni koszt przejazdu na danej trasie. Przy dużej dostępności kierowców w mieście, przejazdy za obniżone stawki o kilka lub kilkanaście procent bywają realizowane. Częściej to przypomina zabawę, ale warto spróbować.

Z drugiej strony, zwiększenie stawki w Uklon pozwala szybciej znaleźć kierowcę. Przydaje się to gdy w mieście jest mało dostępnych kierowców. Na przykład gdy śpieszy się nam wczesnym rankiem lub gdy szukamy taksówki na dworzec lub lotnisko. Jeżeli przez długi czas nikt się nie zgłasza, lepiej podbić cenę o kilka lub kilkanaście procent w górę. Zazwyczaj działa.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

W Uklon dobrze działa także rezerwacja przejazdu na wyznaczoną godzinę. Jeżeli szykuje ci się poranna podróż, to możesz w aplikacji z wyprzedzeniem zamówić kurs na konkretną godzinę następnego dnia. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla klienta jak i dla kierowcy, bo pozwala mu się lepiej przygotować na odbiór kursu. Rezerwacja z wyprzedzeniem zwiększa szansę na znalezienie kierowcy na czas. Jest to wygodne i sam z tego korzystam.

Każda z aplikacji do zamawiania taksówki na Ukrainie umożliwia dodanie karty płatniczej, z której ściągane są środki po zakończonym przejeździe. Uklon ma jednak tę przewagę, że umożliwia zapłatę także gotówką w taksówce. Nie musimy więc dodawać swojej karty płatniczej do kolejnej aplikacji. Nie musimy nawet rejestrować się i podawać swoich danych, żeby zamówić taksówkę. Z Uklona korzysta się więc wygodniej i szybciej niż z pozostałych aplikacji.

Minusy Uklona

Spokojnie, aż takiej floty nie ma w Uklon

Uklon ma też swoje minusy. Dla niektórych pewnym minusem Uklona jest standard samochodów. Zazwyczaj jest on niższy niż w innych aplikacjach. Dla mnie jest to natomiast zaleta, ponieważ nie znoszę blichtru. Szczególnie, że nie pasuje on do zwykłej Ukrainy, ani tym bardziej do obecnych czasów, w których ludziom coraz trudniej wiązać koniec z końcem. Wolę Dacię niż Mercedesa, a najlepiej Zaporożca.

Aplikacja Uklon na telefony Android w GooglePlay

Aplikacja Ukłon na telefony iPhone w AppStore

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):