Zasady wjazdu na Ukrainę w 2022

Aktualizacja 24 lutego 2022

W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże do tego kraju.

W przypadku C-19 nie wprowadzono żadnych większych zmian. Nadal obowiązują poniższe zasady.

Działanie aplikacji Vdoma na Ukrainie

Wprowadzono zmiany dla osób niezaszczepionych w zakresie używania aplikacji Dija (Vdoma). Aplikację do kwarantanny przy wjeździe na Ukrainę instalują obowiązkowo wszyscy powyżej 18 r.ż. ale od teraz aplikacja nie będzie wymagać wysyłania zdjęć z miejsca samoizolacji i przesyłania danych o naszej lokalizacji.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Niezaszczepieni lub osoby bez certyfikatów ozdrowieńca muszą okazać zainstalowaną aplikację na telefonie przy wjeździe na Ukrainę. Aplikacja wymaga podania: imienia i nazwiska, numeru paszportu, adresu samoizolacji po przyjeździe, numeru telefonu.

Odmowa instalacji aplikacji w telefonie skutkuje odmową wjazdu na Ukrainę.

Od przekroczenia granicy obcokrajowiec niezaszczepiony lub bez certyfikatu ozdrowieńca musi wykonać w ciągu 72 godzin test typu PCR lub antygen. Negatywny wynik umożliwia usunięcie aplikacji Vdoma i przerwanie izolacji. Pozytywny wynik zmusza do przejścia 14-dniowej kwarantanny z zainstalowaną aplikacją Vdoma na telefonie.

Jeżeli od 72 godzin nie przejdzie się testu, aplikacja Vdoma blokuje się i przesyła zawiadomienie do organów ścigania/sanepidu, które mogą podjąć sprawdzenie obcokrajowca (nałożyć mandat, przedłużyć kwarantannę).

Od teraz aplikacja ma głównie zadanie potwierdzić czy obcokrajowiec wykonał na Ukrainie test. Jeżeli podróżujesz z Rosji to podlegasz obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie (bez możliwości szybszego zwolnienia za wykonanym testem).

Aplikacja Vdoma dostępna jest w GooglePlay dla osób z telefonami Android lub AppStore dla osób z telefonami Apple.

Przypominam o obowiązkowym ubezpieczeniu turystycznym, które można kupić online w tym miejscu: ubezpieczenie turystyczne od C-19 na Ukrainę.

Archiwum

Od grudnia 2021 Ukraina ponownie zaktualizowała zasady wjazdu dla obcokrajowców w związku z pandemią. Najważniejsze to:

 • wszyscy obcokrajowcy muszą mieć ubezpieczenie turystyczne od następstw COVID-19 na wszystkie dni pobytu. Jest to zawsze sprawdzane na granicy i bez tego nie zostaniesz wpuszczony na Ukrainę.
 • wszyscy obcokrajowcy niezależnie od statusu muszą posiadać albo dowód pełnego szczepienia (polski lub międzynarodowy) albo negatywny wynik testu PCR lub antygenowego (RAT, Ag) wykonanego do 72 godzin przed wjazdem na Ukrainę.
 • certyfikaty ozdrowieńca od 18 sierpnia są uznawane i zwalniają z izolacji
 • uznawane jest także szczepienie wyłącznie jedną dawką szczepionki – także zwalnia z izolacji
 • szczepienie „Sputnikiem V” nie jest uznawane.
 • wszystkie osoby powyżej 18 roku życia, które nie są zaszczepione (mają tylko wykonany test) muszą zainstalować przed przekroczeniem granicy aplikację monitorującą izolację „Vdoma”. Odmowa instalacji oznacza zakaz wjazdu.
 • osoby bez szczepienia, posiadające tylko negatywny wynik testu, mogą przebywać na Ukrainie do 48 godzin i WYJECHAĆ do tego czasu bez robienia testu PCR albo w czasie 48 godzin wykonań test PCR na Ukrainie, który zwalnia z przyszłej izolacji.
 • wniosek: jeżeli nie jesteś szczepiony i chcesz przyjechać na Ukrainę na dłużej niż 48 godzin musisz wykonać dwa testy. Jeden w Polsce do 72 godzin przed wyjazdem na Ukrainę, a następnie kolejny na Ukrainie, który zwolni cię z izolacji.
 • samoizolacja nie dotyczy osób będących tranzytem na Ukrainie i przebywających na jej terytorium do 48 godzin.
 • jeżeli do 48 godzin nie wykonasz testu lub nie opuścisz Ukrainy podlegasz 10-dniowej izolacji, którą należy potwierdzić w aplikacji „Vdoma”.
 • w trakcie 10-dniowej izolacji dalej możesz wykonać test i za negatywnym wynikiem być z niej zwolniony.
 • jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś dłużej niż tydzień w Rosji lub Indiach to podlegasz obowiązkowej 14-dniowej izolacji bez względu na szczepienie…

Nowe zmiany dotyczące poruszania się po Ukrainie

 • Od 21 października osoby podróżujące ukraińskimi kolejami na trasach długodystansowych (zmieniając granicę obwodów) muszą mieć certyfikat szczepienia lub przedstawić negatywny test (zrobiony 72h przed podróżą) albo certyfikat ozdrowieńca, przy wejściu do wagonu podczas okazywania biletu. Wymóg ten nie dotyczy dzieci poniżej 18 r.ż. oraz pasażerów pociągów krótkodystansowych i miejskich, czyli poruszających się w granicach tego samego obwodu. Więcej informacji https://ukrainamarcina.pl/ukraina-podroz-pociagiem-covid-test/
 • Wszyscy kierowcy pojazdów ciężarowych, samochodowych i autobusów, a także załogi pojazdów kolejowych i lotniczych podróżujących po Ukrainie pomiędzy granicami obwodów (czyli pokonujący trasę z jednego do drugiego obwodu) formalnie muszą mieć certyfikat szczepienia lub przedstawić negatywny test (zrobiony 72h przed podróżą) albo certyfikat ozdrowieńca. Tyle formalności…

Oficjalne informacje o C-19 na Ukrainie:

Strony tymczasowo niedostępne, ze względu na sytuację na Ukrainie.

https://covid19.gov.ua

https://moz.gov.ua/article/news/operativna-informacija-pro-poshirennja-koronavirusnoi-infekcii-2019-cov19

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarzy

  1. Cześć Marcin. Jadę z synami na Ukrainę. Jeden 16 lat drugi 18 lat obaj nie szczepieni. Czy tylko ten starszy musi robić test na UA? Nie wiesz czy w okolicy przejścia Krościenko można zrobić test po stronie UA?
   Pozdr

   1. Dzieci od 12 lat do 18 muszą mieć jak dorośli: test lub szczepienie, ale nie podlegają drugiemu testowi na Ukrainie (nie muszą się izolować ani instalować aplikacji vdoma do kwarantanny). W Ustrzykach Dolnych zrobią ci szybki test (po wcześniejszym umówieniu telefonicznym).

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):