Ukraina planuje w 2023 r. budowę kolei dużych prędkości

kolej na ukrainie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego, państwowy przewoźnik Ukrzaliznycia (Укрзалізниця) analizuje możliwości budowy kolei dużych prędkości na Ukrainie.

Kolej dużych prędkości na Ukrainie ma działać początkowo na trzech trasach: Kijów-Lwów-Derżkordon (przejście graniczne), Kijów-Połtawa-Charków oraz Kijów-Odessa. Pociągi mają osiągać prędkość od 200 do 250 km na godzinę. Obecnie ukraińskiej pociągi poruszają się z maksymalną prędkością 160 km na godzinę i to wyłącznie na wybranych odcinkach.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ukraińcy planują wykonanie magistrali w oparciu o normalny, węższy rozstaw szyn 1435 mm. Ma to pozwolić na połączenie ukraińskiego projektu z europejskim systemem kolejowym, a docelowo z takimi miastami jak Wrocław, Berlin czy Wiedeń.

Przypomnijmy, że na Ukrainie standardem jest rosyjski, szerszy rozstaw szyn wynoszący 1520 mm. Budowa kolei szybkich prędkości na Ukrainie w normalnym standardzie pozwoli Ukrainie na łatwiejszą unifikację ich systemu z europejskim, ale przestrzeń pociągów ulegnie przez to wyraźnemu zmniejszeniu. Przeczytaj artykuł: dlaczego Polacy są zaskoczeni wielkością pociągów na Ukrainie.

Ukraińskie koleje szacują, że wykonanie tej inwestycji pochłonie nawet do 5 miliardów dolarów. Budowa ma ruszyć w 2023 r. i potrwa 3 lata. Ukraińcy prowadzą rozmowy z Włochami, Turkami, a także firmami z USA w zakresie wsparcia ich realizacji. Pojawia się standardowe pytanie: gdzie są Polacy? Co wyjdzie z ukraińskich planów pokaże czas.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):