Pociąg na Ukrainie tylko dla zaszczepionych? Ważna informacja.

ukraina kolej poriga

Szef ukraińskich kolei Ukrzaliznycia (Укрзалізниця) ogłosił, że od 21 października 2021 wszyscy pasażerowie podróżujący pociągami na Ukrainie muszą przedstawić przed podróżą certyfikat szczepienia na C-19 albo negatywny test. Informacja ta wywołała dyskusję, czy słusznie?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Pociąg na Ukrainę tylko dla zaszczepionych?

Według nowego przepisu, każdy podróżujący przed wejściem do pociągu oprócz biletu, będzie miał sprawdzony także certyfikat lub negatywny test przez prowadnika pociągu. Osoba nie mająca certyfikatu lub testu nie zostanie wpuszczona do wagonu.

Ukraińska kolej planuje w tym celu uruchomienie punktów szybkiego testowania na największych dworcach kolejowych na Ukrainie m.in. we Lwowie i Kijowie oraz Odessie. Jednym słowem: podróż pociągami na Ukrainie ma od teraz przypominać zasady obowiązujące na lotniskach i w lotnictwie.

Warto jednak pamiętać o ważnym szczególe, o którym nie informują polskie media…

Kogo dotyczą nowe przepisy na Ukrainie?

Wymóg posiadania certyfikatu szczepienia lub negatywnego testu przy podróży pociągiem na Ukrainie dotyczy wyłącznie pociągów dalekobieżnych, czyli na trasach przebiegających przez co najmniej dwa regiony (obwody) na Ukrainie. Na przykład jadąc pociągiem ze Lwowa do Odessy lub jadąc pociągiem ze Lwowa do Łucka.

Regulacja ta dotyczy także pociągów relacji międzynarodowych na przykład na trasie Przemyśl-Lwów-Kijów. Zarówno jadąc z Ukrainy do Polski, jak również w odwrotnym kierunku z Polski na Ukrainę – bo połączenie to jest przecież obsługiwane przez ukraińską kolej, a nie polską.

Z drugiej strony – jadąc pociągiem Przemyśl-Lwów z Polski na Ukrainę wymóg ten w zasadzie nic nie zmieni. Przecież certyfikat lub test są i tak niezbędne do przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej niezależnie od tego, czy podróżujemy pociągiem, samolotem, pieszo lub przekraczamy granicę samochodem.

W drugą stronę, w przypadku podróży pociągiem ze Lwowa do Polski, dla polskich turystów bez szczepienia, może to być już pewien problem. O ile powrót do Polski bez szczepienia wymagał wyłącznie lub aż przejścia kwarantanny, ale był zwyczajnie możliwy, tak teraz, osoby takie nie wsiądą do pociągu relacji Lwów-Przemyśl.

Wymóg nie dotyczy wszystkich pociągów!

Odessa

W przypadku pociągów miejskich lub krótkodystansowych na Ukrainie, których trasa nie wychodzi poza dany region (obwód) wymóg posiadania certyfikatu szczepienia lub negatywnego testu nie obowiązuje.

Jak sprawdzić czy trasa pociągu przebiega przez granice obwodu? Wystarczy odnaleźć mapę obwodów na Ukrainie i spojrzeć mniej więcej na trasę.

Wymóg posiadania certyfikatu szczepienia lub negatywnego testu nie obowiązuje dzieci poniżej 18 roku życia.

Co o tym myślę?

Obserwując ukraińską codzienność uważam, że nowy wymóg będzie trudno z czasem utrzymać. Sądzę, że będzie coraz słabiej egzekwowany. W każdym razie, zalecam na początku branie tego pod uwagę przy planowaniu podróży na Ukrainę, bo w niektórych przypadkach mogą was nie wpuścić do pociągu.

Podróżowałem i wciąż podróżuję pociągami na Ukrainie w czasie pandemii. Różnego typu i w różnych regionach. O stosowaniu się do zasad i o tym co się dzieje w ukraińskich pociągach można wiele opowiedzieć.

Dla osób wjeżdżających na Ukrainę na podstawie negatywnego testu, lepszym rozwiązaniem może być w najbliższym czasie podróż samolotem do miejsca docelowego niż wariant „przygodowy” (do którego często zachęcam) czyli podróż po Ukrainie pociągami i komunikacją publiczną. Podróż samochodem na Ukrainę daje także większą swobodę, ale wymaga pewnych przygotowań o których przeczytasz tutaj.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):