Ukraińska muzyka do posłuchania przy wyjeździe na Ukrainę

Ukraińska muzyka potrafi być różnorodna i co ważniejsze, na prawdę łatwo wpada w ucho. Jestem jej wielkim fanem. Zawsze gdy wyjeżdżam na Ukrainę zabieram ze sobą odtwarzacz lub telefon z wcześniej przygotowaną playlistą z ukraińską muzyką, żeby łatwiej wprowadzić się w klimat 🙂 Zachęcam Ciebie do tego samego pomysłu.

Aktualizacja: Playlisty z muzyką ukraińską znajdziesz na YouTube pod tym linkiem (ukraińska) oraz pod tym linkiem (ukraińska i rosyjska).

Dlaczego warto poznać ukraińską muzykę?

Ukraińska muzyka jadąc na Ukrainę? Zapytasz pewnie skąd taki pomysł. Już odpowiadam. Słuchanie muzyki w podróży, to po prostu interesujące doświadczenie. Przed i w trakcie podróży muzyka wprowadzi nas w odpowiedni klimacik, a po powrocie z wyjazdu, towarzyszące nam wcześniej dźwięki przywołają sympatyczne wspomnienia. Napisałbym nawet, że działają nostalgicznie 🙂 Zaobserwowałem, że nasz mózg lubi nowe obrazy w połączeniu z nowymi dźwiękami i skutecznie je łączy. Przetestuj to na sobie! Nie będziesz żałował.

Ukraińska muzyka pomaga też zapoznać się z podstawami języka ukraińskiego. Jeżeli ktoś zna język rosyjski, to może zrobić ciekawe porównanie.

Jaka ukraińska muzyka warta jest posłuchania?

Poniżej przedstawiłem kilka konkretnych utworów głównie z gatunku ukraińskiej muzyki popularnej.  Wszystkie utwory zostały nagrane po 2000 r. przez młodszych artystów. Nie ma tutaj „ciężkich gatunkowo” klasyków w stylu Jacka Kaczmarskiego 😉 To ukraińska muzyka, którą chciałbym Was zachęcić, a nie odstraszyć. Jest przyjemnie, wpada w ucho, ale też i w dobrym stylu. Mam nadzieję, że ten wycinek ukraińskiej muzyki, zachęci do Was do samodzielnego odkrycia ukraińskich wykonawców i ich płyt.

Do każdego klipu artysty zamieszczam link, pod którym znajdziecie o nim więcej informacji.

1. Oklean Elzy -- Na Niebie [Океан Ельзи -- На Небі] Ziemia [Земля] 2013 r.

Więcej informacji o zespole pod tym linkiem (wikipedia, pl)

Океан Ельзи — На Небі

2. Valentin Strykalo -- Nasze Lato [Валентин Стрыкало -- Наше лето] Wyluzuj się i odpręż [Смирись и расслабься] 2012 r.

Więcej informacji o zespole pod tym linkiem (wikipedia, ru)

Валентин Стрыкало - Наше лето

3. Dima Kors -- Będę czekać [Діма Корс- Чекатиму] Nie na darmo [Не дарма] 2005 r.

Więcej informacji o artyście pod tym linkiem (vk ru)

Діма Корс- Чекатиму

Spodobało się? Sprawdź jeszcze te utwory na liście „extras”

Jeżeli spodobały Ci się wcześniejsze utwory, to sprawdź poniższą listę dla ambitnych 😉 Niedługo umieszczę kolejny wpis o ukraińskiej muzyce i zaprezentuję kolejne utwory. Mam ich jeszcze co najmniej kilkadziesiąt. Będzie ukraińska muzyka, ale tez i białoruska i oczywiście rosyjska. Na zachętę listę otwiera wyjątkowo utwór rosyjskiego zespołu Leningrad.

[Extra] Leningrad -- Terminator [Ленинград -- Терминатор] Letnicy [Дачники] 2000 r. (rosyjski zespół)

Więcej informacji o płycie i zespole (wikipedia ru)

Ленинград - ТЕРМИНАТОР

4. ONUKA -- Other feat. NAONI, Album Onuka 2014 r.

Więcej informacji o zespole pod tym linkiem (wikipedia, pl)

ONUKA - Other ft. NAONI Orchestra

5. Sam w canoe -- Drzewo [Один в каное -- Дерево] Sam w canoe [Один в каное] 2014 r.

Więcej informacji o zespole pod tym linkiem (wikipedia, ru)

Один в каное - Дерево

6. Eduard Prystupa „Dilja” -- Tylko deszcz [Приступа Едуард „ДІЛЯ” -- Тільки дощ] 2000 r.

Więcej informacji o artyście pod tym linkiem (wikipedia ua)

Дiля - Тiльки дощ (HD)

Więcej ukraińskiej muzyki znajdziesz na kanale YouTube w dwóch specjalne przygotowanych playlistach pt. Ukraińska Muzyka 1 oraz Ukraińska Muzyka 2 🙂 zapraszam do słuchania i do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.