Ukraińska wódka: Nemiroff, Medoff, Chortyca, Kozacka Rada, Morosza

ukraińska wódka morosha

Ukraińskie wódki – jaką wódkę kupić na Ukrainie?

Wyjazd na Ukrainę to okazja do spróbowania i zakupu interesujących wyrobów alkoholowych w przystępnych cenach. Ukraińska wódka jest jednym z najchętniej kupowanych produktów obok ukraińskich koniaków, piwa i papierosów przez polskich turystów. Wybrałem dla was jedenaście, ciekawych i niedostępnych w Polsce ukraińskich wódek czystych typu premium, a także wódek z kawałkami złota. Każdą z tych ukraińskich wódek piłem osobiście na Ukrainie. Przeczytajcie także o limitach na przywóz alkoholu z Ukrainy do Polski drogą samochodową i lotniczą.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Cena wódki na Ukrainie w 2020 r.

Średnia cena za butelkę 500ml porządnej ukraińskiej wódki to ok. 90 UAH (14 zł). W miejscach turystycznych takich jak na przykład Bukowel ceny są o 50% wyższe.

Nemiroff Nemyriwska Limon (Немирівська Лимон)

wódka z ukrainy
Butelka ukraińskiej wódki Nemiroff Nemyriwska Limon 38%

Wódka z Ukrainy wyprodukowana przez najsłynniejszą ukraińską destylarnię – Nemiroff. Zakład wytwórni mieści się w Niemirowie, położonym w obwodzie winnickim, na Podolu (południowa Ukraina). Nemiroff to najbardziej rozpoznawalna na świecie ukraińska marka i jednocześnie największy producent wódki na Ukrainie. Niektóre z produktów Nemiroff dostępne są w Polsce, ale na Ukrainie sięgajmy po niedostępne u nas perełki. Takie jak na przykład Nemiroff Nemyriwska Limon.

Nemiroff Limon to pszeniczna, czysta wódka smakowa o zawartości 38% alkoholu. To wódka reprezentująca submarkę wódek smakowych Nemiroffa – Nemyriwska. Jest dostępna w trzech pojemnościach 500/700/1000 ml. Butelka tej ukraińskiej wódki jest ładnie wykonana. Ma bardzo poręczny kształt przypominający piersiówkę, którą łatwo schować do kieszeni czy bagażu. Dzięki pięciokrotnej destylacji jest bardzo gładka w smaku. Ma subtelną nutę cytryny o naturalnym aromacie, która nie ciąży nawet po kilku kieliszkach.

Nemiroff Limon przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie gustują w wódkach smakowych. Kompozycja jest na tyle udana, że można ją spożywać w mniejszych ilościach bez przepijania. Ukraiński spirytus wysokiej jakości niweluje zjawisko kaca, które w przypadku tej wódki jest wręcz niewyczuwalne. Piłem tę wódkę z Ukrainy wielokrotnie i zawsze zachowywała ona wysoką jakość. Nemiroff występuje także w wersjach klasycznych i premium, o których więcej przeczytasz poniżej.

Dzieje zakładu Nemiroff

Zakład został założony w 1872 r. przez hrabiego Grigorija Stroganowa, ale zakładem zarządzała umiejętnie kobieta – Maria Szczerbatowa, hrabina Stroganowa.

Nemiroff w przeciwieństwie do innych zakładów w dawnym Imperium Rosyjskim produkował wódkę wysokiej jakości ze zboża, podczas gdy w tamtym czasie dominowała produkcja taniej wódki ziemniaczanej. To przyniosło sukces i sławę niemirowskim wyrobom. W 1920 r. w trakcie nawały bolszewickiej zakład został upaństwowiony, ale nawet w czasach sowieckich produkowano tutaj znakomite wyroby, które cieszyły się uznaniem koneserów na całym świecie.

W 1992 r. zakład ponownie otwarto już pod nazwą Nemiroff. Produkcja odbywa przy użyciu najnowocześniejszych metod, a wszystko to nadal w spokojnym Nemirowie, zwanym miasteczkiem tysiąca jezior. To doskonałe miejsce do produkcji alkoholu. Znajdują się tutaj ujścia czystej wody oraz wielkie połacie ukraińskiego czarnoziemu służące pod uprawę dodatków do wódek – na przykład papryczek, truskawek czy przypraw.

Nemiroff to największy producent horyłki na Ukrainie, a zarazem jeden z największych na świecie. Wódka Nemiroff jest eksportowana do ponad 80 krajów Świata. To najczęściej eksportowana ukraińska wódka, stanowi prawie 50% całego eksportu wódki z Ukrainy. Można więc śmiało powiedzieć, że wódka Nemiroff to symbol reprezentujący Ukrainę na całym świecie. Nemiroff produkowany jest wyłącznie w Nemirowie, a także na licencji w Rosji oraz na Białorusi. Od 2007 r. wódka Nemiroff jest dostępna w Polsce, ale za wyjątkiem niektórych odmian.

Nemiroff Nemirywska
 1. Nemiroff Nemirywska Ukraińska Pszenica (Пшениця Українська) – tradycyjna ukraińska wódka na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej, o delikatnym posmaku chleba. Błękitny korek. Pojemności 500 ml, 370 ml, 250 ml. Woltaż (міцність – moc) 40%.
 2. Nemiroff Nemirywska Ozima Wyborna (Озима Відбірна) – tradycyjna ukraińska wódka na pszenicy ozimej (zbożowa) i wodzie artezjańskiej, z dodatkiem miodu. Delikatny ale wyrazisty smak. Zielony korek. Pojemności 500 ml, 370 ml, 250 ml. Woltaż 40%.
 3. Nemiroff Nemirywska Specjalna Żurawinowa (Брусниця) – ukraińska wódka żurawinowa z dodatkiem ziół, na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Interesujący smak. Nie męczący. Czerwony korek. Pojemność wyłącznie 500 ml. Woltaż 40%.
 4. Nemiroff Nemirywska Nastojanka Limon (Лимон настоянка) – opisana powyżej – ukraińska wódka cytrynowa z dodatkiem syropu cukrowego, na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Jasno-zielony korek. Pojemności 500 ml, 370 ml, 250 ml. Woltaż 38%.
 5. Nemiroff Nemirywska Nastojanka Kałganowa (Калган настоянка) – ukraińska wódka z dodatkiem kałganu, melisy i kwiatu lipu. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Bardzo interesujące połączenie i ciekawy produkt – mniejszy woltaż. Karmazynowy korek. Pojemność 500 ml, 250 ml. Woltaż 35%.
Nemiroff Stołowa (Штофна)
 1. Nemiroff Miodowa z papryczką (Медова з перцем) – najsłynniejsza wódka Nemiroffa i całej Ukrainy. Ostry ziołowy smak (dodatek traw) przenika się ze słodyczą karmelu i miodu. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta z plastrami miodu i papryczką. Będąc na Ukrainie trzeba spróbować. Szeroka gama pojemności 1000 ml, 750 ml, 500 ml, 370 ml, 200 ml, 100 ml. Woltaż 40%.
 2. Nemiroff Original (Оригінал Класична) – pierwsza wódka wyprodukowana przez Nemiroffa. Wódka tradycyjna z dodatkiem kminu i miodu. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta czarna. Szeroka gama pojemności 1750 ml, 1000 ml, 750 ml, 500 ml, 370 ml, 200 ml, 100 ml. Woltaż 40%.
 3. Nemiroff Delikat Bursztyn (Фільтрована бурштином) – ukraińska wódka tradycyjna z dodatkiem melisy i kwiatów lipy. Filtrowana bursztynem. Zmniejszony woltaż. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta biało-pomarańczowa. Pojemności 750 ml, 500 ml, 370 ml. Woltaż 35%.
 4. Nemiroff Specjalna Brzozowa (Березова Особлива) – ukraińska wódka tradycyjna na bazie kwiatów brzozy, lipy oraz owoców pigwy. Miękki smak. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta biało-zielona. Pojemność 500 ml. Woltaż 38%.
 5. Nemiroff Light Miękka (М’яка) – ukraińska wódka tradycyjna z dodatkiem kardamonu oraz cynamonu o obniżonym woltażu. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta srebrna. Pojemności 750 ml, 500 ml. Woltaż 38%.
 6. Nemiroff Delikat Miękka (М’яка) – ukraińska wódka tradycyjna z dodatkiem imbiru i specjalnej filtracji. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta niebieska. Pojemności 1000 ml, 750 ml, 500 ml, 370 ml. Woltaż 40%.
 7. Nemiroff Żurawinowa (Клюква на морсі) – ukraińska wódka tradycyjna na naturalnym kwaśnym soku żurawinowym z niższą zawartością alkoholu. Słodycz miesza się z kwasowością. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta złoto-czerwona. Pojemność 500 ml. Woltaż 21%.
 8. Nemiroff Truskawkowa z papryczką (Полуниця З перцем) – ukraińska wódka tradycyjna na bazie świeżych truskawek i papryczek chili. Słodycz miesza się z ostrością. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta biało-czerwona. Pojemność 500 ml. Woltaż 40%.
Nemiroff Premium Super, Premium, Exotic

Najnowsza linia Nemiroffa została uruchomiona w 2017 r. i nazywa się Exotic. To seria wódek smakowych: brzoskwinia, gruszka oraz jabłko. Dla osób bardziej wymagających lub szukających szczególnego prezentu, dobrym wyborem może okazać się seria Nemiroff Premium (преміум). Należy do niej po pierwsze Nemiroff Premium DeLuxe – wódka specjalnej filtracji z dodatkiem mięty o woltażu 40% oraz po drugie, jej wariant smakowy, Nemiroff Premium Cranberry różniący się dodatkiem żurawiny i zmniejszonym woltażem.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Najwyższą półkę Nemiroffa stanowi wódka Lex z dodatkiem kolendry, lipy i jałowca oraz Lex Ultra z ziarnami owocu granata. Te dwie ostatnie dostępne wyłącznie w większych pojemnościach oraz woltażu 40%. Często można je spotkać w wersjach okolicznościowych z kieliszkami.

Chortyca Klasyczna (Хортиця Классическая)

wódka z ukrainy
Butelka ukraińskiej wódki Chortyca Klasyczna 40%

Wódka z Ukrainy wyprodukowana przez likiero-wódczany zawod Chortyca (niektórzy wymawiają Chorcica) mający swoją siedzibę w mieście Zaporoże w obwodzie zaporoskim (południowo-wschodnia Ukraina). Nazwa Chortyca (ukr. Хортиця) pochodzi od wyspy na Dnieprze, leżącej niedaleko Zaporoża, która była głównym ośrodkiem Kozaczyzny tzw. Siczy Zaporoskiej. Zaporoże to natomiast dawne miejsce produkcji ukraińskiego Zaporożca, zwanego także pontonem.

Chortyca Klasyczna to pszeniczna, czysta wódka z Ukrainy o 40% zawartości alkoholu. Dostępna jest w trzech pojemnościach 500/700/1000 ml. To ukraińska wódka, która ma coś w sobie z polskiej wódki: jest podobna w odbiorze i ma zdecydowany smak. Ukraińska wódka powstaje na bazie spirytusu klasy lux, ale żeby zmniejszyć efekt kaca, wskazane jest przepijać, a najlepiej przegryzać. Chortycę poleca się osobom szukającym smaku klasycznej ukraińskiej wódki. Ta wódka z Ukrainy jest bardzo uniwersalna: dobrze się sprawdzi w większym gronie, przy mocnych zawodnikach, ale także jako pita do kurażu w restauracji, przed oczekiwaniem na pierwszą przystawkę.

Chortyca występuje także w wersjach premium: na przykład Chortyca Platinum lub Chortyca ICE. Są to wódki gładsze w smaku, powodujące istotnie mniejszego kaca. Produkowana jest także Chortyca w wersjach smakowych: śliwki (polecam), cedru oraz miodowo-paprykowej z papryczką chili w środku. Smakowe wersje nie są zbyt oleiste, mają zmniejszony woltaż, wysoką sesyjność, ale tu również zalecałbym zagryzkę.

Kozacka Rada Klasyczna (Козацька Рада Класична)

wódka z ukrainy
Butelka ukraińskiej wódki Kozacka Rada Klasyczna 40%

Wódka z Ukrainy wyprodukowana przez Bayadera Group, której siedziba mieści się w Czerkasach nad Dnieprem w obwodzie czerkaskim (środkowo-wschodnia Ukraina). Dawniej tereny te zamieszkiwały duże skupiska Kozaczyzny. Dziś mieści się tu likiero-wódczany zawod, który znany jest na całej Ukrainie z takich ukraińskich wódek jak Pierwsza Gildia (Перша Гільдія) i Wozduch (Воздух).

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Kozacka Rada Klasyczna to pszeniczna, czysta wódka z Ukrainy o 40% zawartości alkoholu. Dostępna jest w czterech pojemnościach 250/500/700/1000 ml. W procesie produkcji Kozackiej Rady, używa się suszonego pszennego chleba, który nadaje ukraińskiej wódce delikatnej i słodkawej nuty. Według zapewnień producenta, receptura opiera się na starych wódkach kozackich i ma przypominać w smaku kozackie wódki. Ile jest w tym prawdy to oceni ten, kto spróbuje Kozackiej Rady.

Ta wódka z Ukrainy jest mocna i szybko uderza do głowy. Osoby o słabiej głowie, bez odpowiedniej zagryzki, mogą polegnąć jak hetman Kalinowski pod Batohem. Warto jednak choć raz spróbować tej ukraińskiej wódki, bo na wieczorną naradę – nie ma nic lepszego niż Kozacka Rada.

Poza klasyczną wersją, dostępna jest Kozacka Rada w wersji Oryginalnej (szara etykieta), Kozacka Rada Specjalna (niebieska etykieta), Kozacka Rada Pieprzna (pomarańczowa etykieta). Ze względu na jej ładną butelkę i wyraźne nawiązanie do Ukrainy, poleca się ją na prezent, szczególnie wersje premium, oferowaną w czarnym pudełku.

Medoff Cayenne

wódka z ukrainy z pieprzem
Butelka ukraińskiej wódki Medoff Cayenne 40%

Wódka z Ukrainy wyprodukowana przez Beverage Trading Company (Беверидж Трейдінг Компані) mającą swoją siedzibę w Kijowie. To jeden z największych producentów wódki na Ukrainie, eksportujący swoje wyroby do 50 krajów świata. Ich najbardziej znanym produktem jest ukraińska wódka Medoff, której nazwa nawiązuje do wyjątkowego procesu filtracji spirytusu przy użyciu miodu.

Ten likiero-wódczany zawod znany jest także z koniaków, win i szampanów o nazwie Koktebel (Коктебель) oraz ukraińskich wódek pod nazwą Nasza Marka (Наша Марка). Czyli dużych małpek (250 ml) na spirytusie klasy luks w typowo ukraińskich wariantach smakowych: z dodatkiem głogu (шiпшiнова), rokitnika (обліпихова) oraz kaliny (калинова). Przeczytaj artykuł o ukraińskich nalewkach, żeby dowiedzieć się więcej o tych popularnych na Ukrainie owocach.

Medoff Cayenne, to pszeniczna wódka z Ukrainy klasy premium o 40% zawartości alkoholu. Dostępna jest wyłącznie w pojemności 500 ml. To wódka z dodatkiem pieprzu cayenne, która przyjemnie rozgrzewa i nadaje się zarówno do zakąsek jak i przy wieczornym spotkaniu. Butelka ma ciekawie zaprojektowany korek, a w jej środku pływają papryczki. Wódka z pieprzem jest jednym z flagowych produktów na Ukrainie. Zazwyczaj sięgamy po wódkę z pieprzem od Nemiroff, ale pojedynku z Medoff Cayenne nie jest on w stanie wygrać.

Co więcej, poza Medoff Cayenne dostępne są inne warianty Medoffa: Classic (żółta etykieta), Original (niebieska etykieta), Royal (czarna etykieta), Platinum (srebrna etykieta), Milk & Honey (biało-żółta etykieta) oraz Diamant by Medoff: 40% wódka z Ukrainy klasy ultra-premium. Szczególnie warte są polecenia Original oraz Royal.

Malinówka Łagodna (Малинівка Лагідна)

ukraińska wódka malinówka
Butelka ukraińskiej wódki Malinówka Łagodna 40%

Ukraińska wódka produkowana przez likiero-wodczany zawod Olymp Alcohol Company położony w Malinówce 45 km na wschód od Charkowa. To jedna z najnowocześniejszych rozlewni wódki na Ukrainie, w której oprócz Malinówki, produkuje się popularną ukraińską wódkę PRIME. Zakład czerpie wodę z ujęcia artezyjskiego i jest w stanie wyprodukować miesięcznie 25 mln butelek. Magazyn tej gorzelni, który można zwiedzać w Malinówce z przewodnikiem, jest największym magazynem alkoholu w Europie, mieszczącym 2 mln litrów ukraińskiego alkoholu. Nawet popularny Nemiroff w Niemirowie nie posiada tak wielkich magazynów.

Malinówka Łagodna Specjalna to 40% ukraińska wódka pszeniczna, potrójnie filtrowana, na wodzie artezjańskiej i na spirytusie klasy lux. Malinówka dostępna jest w pojemnościach 250/500/750 ml. Ta ukraińska wódka nadaje się dobrze szczególnie pod grillowane mięso. Wersja Łagodna jest w smaku gładka i nie powoduje nadmiernego kaca, ale mocno uderza do głowy, co jest naturalną cechą ukraińskich wódek z regionów wschodnich. Hasło reklamowe brzmi: Malinówka – i jest święto!

ukraińska wódka malinovka świąteczna
Butelka ukraińskiej wódki Malinówka Świąteczna 40%

Czerwona odmiana Malinówki nazywana świąteczną, zawiera delikatny dodatek miodu, który dobrze łagodzi gorycz. Malinówka Świąteczna jest w sprzedaży nie tylko w święta. Istnieje również wersja Malinówki Samogon z dodatkiem ekstraktu z rodzynek i miodu, a także Malinówka Mocna z zieloną etykietą. Tę ukraińską wódkę kupicie na terenie całej Ukrainy. Cena za 500 ml to ok. 80 UAH. W tej cenie, to bardzo dobry produkt.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Prezydencki Standard (Президентський Стандарт)

ukraińska wódka prezydencki standard
Butelka ukraińskiej wódki Prezydencki Standard 38%.

Ukraińska wódka produkowana przez przez żytomierski likiero-wodczany zawod w Żytomierzu, położonym 140 na zachód od Kijowa. Tradycja produkcji wyrobów alkoholowych w Żytomierzu sięga 1896 r. Wytwórnia ukraińskiej wódki w Żytomierzu w latach 2008-2010 zajęła miejsce w rankingu 100 najlepszych produktów Ukrainy. Żytomierski zakład eksportuje wódkę i inne wyroby do Gruzji, Azerbejdżanu i Wietnamu.

Prezydencki Standard to ukraińska wódka pszeniczna, o 38% zawartości alkoholu, na spirytusie klasy lux i krystalicznej wodzie. Klasyczna wersja dostępna jest wyłącznie w pojemności 750 ml. Cena za butelkę to 150 UAH. Butelka tej ukraińskiej wódki to potężna armata, którą czasami trudno zmieścić do bagażu. Zmniejszony woltaż sprawia, że nie uderza tak szybko do głowy i nie powoduje mocnego kaca. Klimatu dodaje etykieta z ukraińską flagą i herbem Ukrainy. Dostępny jest także Prezydencki Standard w wersjach okolicznościowych, z kieliszkami oraz w matowej butelce o mocy 40%.

ukraińskie wódki prezydencki standard
Butelki ukraińskiej wódki Prezydencki Standard 38% i 40%.

Prezydencki Standard to ukraińska wódka towarzysząca oficjalnym wydarzeniom państwowym i międzynarodowym na Ukrainie, ale kupimy ją w każdym ukraińskim markecie. Producent nazywa ją na stronie internetowej: ukraińska wódka elit-klasy (Горілка еліт-класу, horilka elit-klasu). Pijąc Prezydencki Standard można poczuć się jak na raucie u ukraińskiego ambasadora. Czy ten wódczany pocisk był bezpośrednim winowajcą incydentu z udziałem naszego przedstawiciela w Charkowie? Tego już nam nie podobna ustalić:)

Morosza (Мороша)

morosza morosha 470
Butelka ukraińskiej wódki Morosha 470 40%

Ukraińska wódka Morosza produkowana jest przez lwowski likiero-wodczany zawod Hetman. To jeden z największych zakładów we Lwowie, słynący z produkcji takiej ukraińskiej wódki jak Derżawa (Держава), Hetman (Гетьман) czy Lvoff. Do produkcji Moroszy używa się górskiej wody mineralnej z ukraińskich Karpat, a dokładniej z miejscowości Nowa Mizunia, oddalonej 125 km na południe od Lwowa. Butelki nawiązują swym kształtem do kropli wody, a nazwa Morosza oznacza rodzaj mgły występującej w ukraińskich Karpatach.

morosza wódka z ukrainy
Butelka ukraińskiej wódki Morosza 850 Zapowiednia 40%

Morosza to ukraińska wódka pszeniczna, o 40% zawartości alkoholu, na spirytusie klasy lux i źródlanej wodzie. Każda z odmian Moroszy wchodzi gładko, a zjawisko kaca jest zniwelowane. Dostępna jest w pięciu wariantach, różniących się wysokością pozyskanej wody źródlanej oraz dodatkami smakowymi. Trzy podstawowe z nich to:

 • Zielona 470m Źródlana (ДЖЕРЕЛЬНА)
 • Niebieska 630m Karpacka (КАРПАТСЬКА) z dodatkiem płatków owsianych
 • Czerwona 850m Zapowiednia (ЗАПОВІДНА) z dodatkiem karpackich ziół leczniczych

Morosza 430 Wodospadna

Spotkać można także Moroszę 430 Wodospadną (Водограйна) o zawartości alkoholu 37.8% z dodatkiem ekstraktu z owoców czarnego bzu, jeżyny i świeżej skórki cytryny. Produkowana jest dla sieci supermarketów ATB (АТБ) i tam powinniśmy jej szukać (mapa marketów ATB we Lwowie).

wódka z ukrainy morosza
Butelka ukraińskiej wódki Morosza Premium 1050 40%

Osoby szukające ukraińskiej wódki na specjalną okazję, powinny poszukać Moroszy Premium. Dostępne są jej dwie odmiany: tańsza w niebieskiej butelce i droższa w zielonej butelce. Pierwsza z nich o nazwie „Na wodzie jeziora Synewyr” (На воді озера Синевир) to ukraińska wódka z dodatkiem ekstraktu z lipy i eukaliptusa. Druga zawiera dodatek ekstraktu z werbeny i dzikiej róży. To ukraińskie wódki najwyższej jakości, gwarantujące brak większego kaca.

Ukraińska wódka Morosza dostępna jest w klasycznych wariantach w pojemnościach 200/500/700/1000 ml. Morosza Premium wyłącznie 500/700 ml. Cena klasycznej Moroszy za 500 ml to ok. 80 UAH. Najdroższa premium w cenie 250 UAH za 750 ml.

Medowucha (Медовуха)

Butelka ukraińskiej wódki Medowucha Gryczana 40%

Ukraińska wódka produkowana przez likiero-wodczany zawod Global Spirits na Ukrainie. Global Spirits posiadający swoje biuro w Nowym Jorku, to największy producent wódki w Europie Wschodniej. Do jego portfolio marek wchodzą między innymi: Morosza (МОРОША), Perwak (Первак), Chortyca (Хортиця) czy okrutny Hetman (Гетьман).

Medowucha Gryczana to 40% wódka na spirytusie klasy luks, z dodatkiem miodu gryczanego, tymianku, cynamonu i mięty. To najtańsza wódka w zestawieniu, ale oferuje całkiem dobrą jakość. Jest cholernie mocna w odbiorze, ale spiritus klasy luks niweluje dużego kaca. Hasło wódki to „Medowucha – Siła Miodu – Świątecznego Nastroju”.

medowucha majska
Ukraińska wódka Medowucha Majska 40% 200ml

Wódka Medowucha występuje w dwóch wersjach. Najpopularniejsza to Medowucha Gryczana (Медовуха Гречана) o mocy 40% i pojemnościach 200ml oraz 500ml. Do wyboru jest również z zieloną etykietą Medowucha Majska (Медовуха Майська). Taka sama moc i pojemność, ale jest wódką czystą, a miód użyty do jej produkcji to tzw. miód majski (ukraińska specjalność).

W podobnych butelkach występuję także słabsza o kilka procent Narodna Marka (Народна Марка). Narodna Marka doprawiona jest ziołami: owoców kminku, pąków brzozy i eukaliptusa. Tutaj również dodano naturalnego miodu.

wódka ze złotem na ukrainie
Kawałki złota w butelce

Ukraińska wódka ze złotem

Wódka ze złotem na Ukrainie różni się od klasycznych ukraińskich wódek obecnością jadalnych płatków 23-karatowego złota próby 956. Po raz pierwszy białe złoto spożywcze pojawiło się na stołach monarchów i carów w XIX w. Dziś stosowane jest na przykład w przemyśle cukierniczym do produkcji pralin i tortów. W wódce ma ono najczęściej formę złotego pyłku lub płatków złota, które pływają na dnie butelki, a po jej wstrząśnięciu unoszą się w górę mieniąc się złotymi refleksami.

Złoto w ukraińskiej wódce umieszcza się w celu podniesienia prestiżu produktu. Podejrzewa się także, że jadalne złoto może wykazywać właściwości prozdrowotne, ale brakuje na to naukowych dowodów.

Złoto w ukraińskiej wódce jest niewyczuwalne podczas picia i nie ma smaku. Ukraińska wódka ze złotem smakuje za to jak tradycyjna czysta wódka premium. Są to wódki wysokiej jakości, wielokrotnie filtrowane na bazie spirytusu klasy luks. Od ukraińskiej wódki z kawałkami złota spodziewajmy się więc bardzo dobrych wrażeń. Może też stanowić ciekawy pomysł na prezent z Ukrainy.

Złoto Połubotka (Золото Полуботка)

wódka ze złotem
Ukraińska wódka ze złotem Złoto Polubotka w wersji Elitnej

Ukraińska wódka Złoto Połubotka (Золото Полуботка) to 40% wódka pszeniczna z płatkami złota, produkowana przez Lwowski likiero-wódczany zawod (Львівський лікеро-горілчаний завод). To najpopularniejsza ukraińska wódka ze złotem. W smaku jest miękka i wchodzi bardzo gładko.

Ukraińska wódka jest dostępna w dwóch wersjach: Złoto Połubotka Elitna (Золото Полуботка Элитная) w okolicznościowym pudełku i pięknym flakonie o pojemności 700ml oraz Złoto Połubotka Oryginalna (Золото Полуботка Оригинальная) w skromniejszym pudełku i klasycznej butelce o tej samej pojemności. Cena ukraińskiej wódki ze złotem to 400 UAH za 700ml. Oryginalna jest tańsza od elitnej o ok. 50 UAH.

W sklepach możemy także spotkać Złoto Połubotka w mniejszej pojemności 500ml w cenie 250 UAH. Występuje w wersjach: Złoty Skarbiec, Klasyczna oraz Hetmańska, które różnią się wyłącznie nazwą i etykietą.

Legenda o złocie Pawło Połubotka

pawło połubotok hetman
Hetman Pawło Połubotok (1660-1724) na ukraińskim znaczku pocztowym. fot.fraza.ua
Poznaj legendę o złocie Pawło Połubotka

Nazwa ukraińskiej wódki z kawałkami złota wiąże się z ciekawą legendą. Pawło Połubotok był hetmanem na Naddnieprzu w I poł. XVIII w. Według legendy hetman Połubotok w 1723 r. został pojmany i uwięziony w twierdzy Pietropawłowskiej. Zanim to jednak się stało, udało mu się zdeponować olbrzymie ilości kozackiego złota w angielskim banku należącym do Kompanii Wschodnioindyjskiej. Różnie wersje legendy głoszą, że hetman Połubotok zdeponował 200 tyś. złotych monet lub dwie beczki na lokatę 7.5%. Połubotok miał zapisać 80% z majątku na poczet przyszłej Ukrainy, a resztę swoim potomkom i następcom.

Legenda niepodziewanie odżyła w 1907 r. kiedy to do ukraińskiego poselstwa w Wiedniu, zgłosił się spadkobierca legitymujący się oryginalnym dokumentem potwierdzającym lokatę bankową. Ukraiński poseł obiecał zająć się sprawą, w zamian za oryginalny dokument. Co więcej, zaoferował właścicielowi dokumentu prowizję 1% od całości potencjalnie odzyskanego majątku. Rozmowy z angielskim bankiem nie przyniosły jednak żadnego rezultatu.

Legenda ponownie odżyła w 1990 r. wraz z wizytą Margaret Thatcher na Ukrainie. Jeden z ukraińskich poetów ogłosił, że gdyby majątek Polubotka się znalazł, to na każdego Ukraińca przypadłoby 38 kg złota. Werchowna Rada powołała komisję do zbadania sprawy, której poseł poleciał do Londynu, lecz złota ponownie nie znaleziono 🙂 Legenda o złocie Polubotka nadal żyje, złota nadal nie znaleziono 😉 a cała legenda doczekała się nawet filmu!

Złoto Karpat (Золото Карпат)

ukraińska wódka złoto karpat
Ukraińska wódka ze złotem Złoto Karpat 40%

Złoto Karpat (Золото Карпат) to 40% wódka pszeniczna z płatkami złota, produkowana przez ten sam lwowski likiero-wódczany zawod, który produkuje Złoto Połubotka. Wódka ma w swoim składzie korzeń żeń-szenia, który nadaje jej miękkości w smaku. Wchodzi gładko i tylko koneserzy wyczują różnicę od Połubotka. Złoto Karpat dostępne jest wyłącznie w jednej klasycznej wersji o pojemności 750ml w cenie 240 UAH.

Warto wspomnieć, że zakład produkujący obie wódki znany jest z takich marek jak Stoliczna (Столична), Lemberg (Лемберг) i Perlova (ukraińska wódka z nutą mięty). Znane są także Premium Lvov (Преміум Львів) oraz Lvivska Gorilka (Львівська горілка).

Złota Swoim (Своїм Золота)

wódka ze złotem
Ukraińska wódka ze złotem Złota Swoim 40%

Ukraińska wódka Złota Swoim (Своїм Золота) to 40% wódka pszeniczna produkowana przez likiero-wódczany zawod w Buczaczu Galicia Distillery (Галиция Дистилери). Przypomnę, że Buczacz jest położony w obwodzie tarnopolskim, a wspomnianą destylarnię założył w 1792 r. hrabia Potocki. Zakład w Buczaczu specjalizuje się w destylatach owocowych wysokiej jakości.

Wódka Złota Swoim jest nowością tego producenta, ale wyróżnia ją wysoka jakość przy niskiej cenie ok. 155 UAH za 500ml. To najtańsza wódka z kawałkami złota na Ukrainie, ale trudno dostępna. Wódka występuje w dwóch wariantach smakowych: winogronowa z winogron odmiany Muscat (Своїм Золота Виноградна) oraz gruszkowa (Своїм Золота Грушева).

Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):