Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Ukraińskie wódki – kolejne rekomendacje

Po ostatnim artykule, pytacie mnie jaka ukraińska wódka jest jeszcze warta polecenia. O Ukraińskich wódkach pisałem po raz pierwszy w tym artykule. Zgodnie z życzeniem, prezentuję kolejne trzy interesujące ukraińskie wódki niedostępne w polskich sklepach. Każdą z tych wódek sprawdziłem osobiście. Każdą też coś wyróżnia. Wybór jest więc nieprzypadkowy. Łączy je natomiast jakość.

Każda z tych ukraińskich horyłek sprawdzi się w formie prezentu lub podczas wieczornego spotkania. Oczywiście można je degustować na miejscu, na przykład w formie piersióweczki zabrać ze sobą na spacer. Przechadzając się ciepłym wieczorem uliczkami Lwowa, Czerniowców czy siedząc leniwie nad Dniestrem w cieniu chocimskiego zamku.

1. Prosto ze wschodniej Ukrainy, mało znana „innostrańcom” – ukraińska wódka Malinówka Łagodna Specjalna [Малинівка Лагідна особлива 40%]

ukraińska wódka malinówka
Ukraińska wódka Malinówka Łagodna fot. mogorich.com.ua

Malinówka Łagodna to 40% ukraińska wódka zbożowa, potrójnie filtrowana, na wodzie artezjańskiej i na spirytusie klasy Lux, produkowana w miejscowości Malinówka w obwodzie charkowskim (wschód Ukrainy) (Malinówka leży 45km na południowy-wschód od Charkowa). Hasło reklamowe brzmi: Malinówka – i jest święto! 🙂

ukraińska wódka malinovka świąteczna
Malinówka w wersji świątecznej z dodatkiem miodu fot. alko-aktau.kz

Ta ukraińska wódka nadaje się do spożywania osobno lub do biesiady. W smaku przypomina klasyczną wódkę. Pasuje szczególnie do mięsa grillowanego. Wersja Łagodna jest w smaku gładka i dobrze wchodzi. Malinówka mocno uderza do głowy (przeczytaj o wódce Kozacka Rada), ale to jej cecha naturalna, w końcu to ukraińska wódka z regionów wschodnich.

Kto to produkuje?

Producentem wódki jest likiero-wodczany zawod Olymp Alcohol Company (producent ukraińskiej wódki PRIME). Ukraińska wódka produkowana jest w założonej w 2006 r. nowoczesnej rozlewni PRIME.

Rozlewnia czerpie wodę z ujęcia artezyjskiego i jest w stanie wyprodukować 25 mln butelek na miesiąc. Magazyn tej gorzelni jest największym magazynem w Europie i jest w stanie pomieścić 2 mln alkoholu.

Zakład produkcyjny w Malinówce można bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem, po wcześniejszym kontakcie. Więcej informacji o firmie Olymp Alcohol Company i zwiedzaniu rozlewni przeczytasz na stronie producenta, pod tym adresem.

Czerwona wersja Malinówki nazywana świąteczną (na zdjęciu z lewej), zawiera delikatny dodatek miodu, który dobrze łagodzi gorycz. Jest w sprzedaży nie tylko w święta. Istnieje także wersja Malinówki Samogon z dodatkiem ekstraktu z rodzynek i miodu. Jest też Malinówka Mocna z zieloną etykietą.

Ukraińska wódka Malinówka dostępna jest w pojemnościach 250ml / 500 ml / 750 ml. Cena za 500 ml – 80 UAH ok. 11 zł. W tej cenie, to bardzo dobry produkt.

2. O tym jeszcze nie słyszałeś – ukraińska wódka Prezydencki Standard [Житомир Президентський Стандарт 38%]

wódka ukraińska prezydencki standard
Ukraińska wódka Prezydencki Standard, z czymś takim wpuszczą Cię na każde razgawariwanie. fot. GVMachines Inc.

Prezydencki Standard to ukraińska wódka towarzysząca wszystkim oficjalnym wydarzeniom państwowym i międzynarodowym na Ukrainie. Można poczuć się jak na dyplomatycznym raucie u ukraińskiego ambasadora. Czy ten pocisk był bezpośrednim winowajcą incydentu z udziałem naszego przedstawiciela w Charkowie? Tego już nam nie podobna ustalić.

To 38% ukraińska wódka zbożowa, na spirytusie klasy lux i krystalicznej wodzie, produkowana tradycyjnymi ukraińskimi metodami przez Żytomierski likiero-wodczany zawod w Żytomierzu (Żytomierz jest położony 140km na zachód od Kijowa).

Tradycja produkcji wyrobów alkoholowych w Żytomierzu sięga 1896 r. Wytwórnia w Żytomierzu w latach 2008-2010 zajęła jedno z miejsc w rankingu 100 najlepszych wyrobów Ukrainy. Zakład eksportuje swoje wyroby do Gruzji, Azerbejdżanu i Wietnamu.

ukraińska wódka prezydencki standard
Zbliżenie na detale. Ułatwia łatwiejsze rozpoznanie w sklepie. fot. meshok.net

Prezydencki Standard – nazwa zobowiązuje

Prezydencki Standard to wbrew pozorom ukraińska wódka z górnej półki. Jej nazwa oraz jakość wykonania opakowania mówią same za siebie. Producent na swojej stronie internetowej gasi wątpliwości maruderów pisząc: ukraińska wódka elit-klasy (Горілка еліт-класу, Horilka elit-klasu).

Wódka trudniej wchodzi, ale ma też zaletę. Jej zmniejszony woltaż sprawia, że nie uderza tak szybko do głowy. Nie ma po niej kaca lub jest on bardzo łagodny. Dodatkowego klimatu dodaje etykieta z ukraińską flagą i herbem Ukrainy 🙂 Ta ukraińska wódka prezentuje się oryginalnie i zwraca uwagę.

prezydenckistandard2
Prezydencki Standard w wersji okolicznościowej. fot. ua.all.biz

Minusem jest dostępność tylko w pojemności 750 ml.  Szyjka jest w dodatku wysoka. Butelka tej ukraińskiej wódki to potężna armata, którą często trudno zmieścić do bagażu. Kiedyś wyciągnął mi to z torby polski celnik i zapytał co to jest. Jak widać, mniej znany Prezydencki Standard nie cieszy się popularnością wśród przemytników i nieznany jest nawet celnikom.

Dostępny jest także Prezydencki Standard Klasyczny, o mocy 40% w przeźroczystej butelce o matowym szkle i jaśniejszej kolorystyce (żółty korek).

ukraińska wódka prezydencki standard
Prezydencki Standard w wersji dla prawdziwych pasjonatów Ukrainy 🙂 fot. ua.all.biz

Ukraińska wódka Prezydencki Standard dostępna jest wyłącznie w butelce 750 ml.
Cena za 750 ml – ok. 140 UAH 18 zł.

Więcej na temat fabryki i jej wyrobów można przeczytać na stronie producenta, pod tym adresem.

3. Ekologiczna wódka prosto z Zakarpacia – ukraińska wódka Morosza Źródlana [Мороша ДЖЕРЕЛЬНА 40%]

ukraińska wódka morosza
Na zdjęciu Morosza Źródlana (470m Zielona) oraz Morosza Zapowiednia (850m) w starej kolorystyce fot. obozrevatel.com

Morosza to 40% ukraińska wódka wysokiej jakości. Morosza oznacza zjawisko przypominające mgłę, charakterystyczną dla ukraińskich Karpat.

Przy produkcji ukraińskiej wódki Morosza, używa się naturalnej górskiej wody mineralnej z Karpackiego Rezerwatu Biosfery. Dokładnie z miejscowości Nowa Mizunia w obwodzie iwanofrankowskim, oddalonej 125 km na południe od Lwowa. Woda, ze względu na swoją naturalną czystość nie ulega pod drodze żadnemu sztucznemu oczyszczeniu, zachowując swoje pierwotne właściwości mineralne. Producent podkreśla ekologiczny charakter produkcji.

Ukraińska wódka Morosza dostępna jest aż w pięciu wariantach, różniących się wysokością pozyskanej wody źródlanej oraz dodatkami smakowymi

ukraińska wódka morosza2
Na zdjęciu trzy podstawowe wersje ukraińskiej wódki Morosza. fot. frullato.ru
  • Zielona (470m Źródlana ДЖЕРЕЛЬНА) to ukraińska wódka klasyczna
  • Niebieska (630m Karpacka КАРПАТСЬКА) to ukraińska wódka z dodatkiem płatków owsianych
  • Czerwona (850m Zapowiednia ЗАПОВІДНА) to ukraińska wódka z dodatkiem karpackich ziół leczniczych

Liczby w metrach informują o wysokości źródła, z którego czerpano wodę użytą do produkcji.

Ukraińska wódka produkowana jest od 2011 r. Całość produkcji odbywa się we Lwowie w zakładach likiero-wodczanego zawodu Hetman. Kształt butelki ma przypominać kroplę wody. Wódka z Ukrainy wchodzi gładko, zjawisko kaca jest maksymalnie zniwelowane.

Morosza Synewyr 989m (На воде озера Синевир) fot. globalspirits.com.ua

Istnieją także dwie droższe wersje tej ukraińskiej wódki

  • Pierwsza na zdjęciu z prawej to „Na wodzie jeziora Synewyr” (На воді озера Синевир) w niebieskiej butelce z dodatkiem ekstraktu z lipy i eukaliptusa.
ukraińska wódka morosza premium
Morosza Premium 1050m (Преміум) fot. globalspirits.com.ua
  • Na zdjęciu z lewej to najdroższa wersja Morosza PREMIUM (Преміум) z dodatkiem ekstraktu z werbeny i dzikiej róży. Ukraińska wódka została zamknięta w ciemnozielonej butelce.

Więcej o Moroszy i wyglądzie poszczególnych wersji przeczytasz na stronie producenta, pod tym adresem.

Każda Morosza będzie dobrym wyborem. Te Ukraińskie wódki łatwo dostać w każdym sklepie Zachodniej Ukrainy na przykład we Lwowie.

Ciekawostka – Morosza 430 Wodograjna

Jeżeli jeszcze komuś byłoby mało Moroszy 🙂 Czasami można spotkać wersję bordowo-pomarańczową (woda z najniższych w serii 430m) to tzw. Morosza Wodograjna (Водограйна). Wodograjna to po ukraińsku wodospadna (w rus. водопадная). Wodograjna produkowana jest dla sieci supermarketów ATB (АТБ) i tam powinniśmy jej szukać (mapa marketów ATB we Lwowie pod tym linkiem).

ukraińska wódka morosza 430
Tak wygląda Morosza 430 Wodograjna (Водограйна) dostępna wyłącznie w sieci marketów ATB. Łatwo ją pomylić z czerwoną 850m. fot. irecommend.ru

Woltaż tej ukraińskiej wódki zmniejszono do 37.8%. To wódka z dodatkiem ekstraktu z owoców czarnego bzu, jeżyny i świeżej skórki cytryny. Występuje w poręcznej wersji 250ml i 500ml. Wersja 250ml idealnie sprawdza się w terenie bez przepitki. Nie ma po niej kaca i smakuje bardzo gładko. Podobna w odbiorze do opisywanego tutaj Nemiroff Limon.

Ukraińska wódka Morosza dostępna jest w pierwszych trzech wariantach w pojemnościach:
200ml / 500ml / 700ml / 1000ml, Niebieska Synewyr 500ml / 700ml oraz 750 ml Premium.

Ceny zielonej, niebieskiej, czerwonej odpowiednio do ww. pojemności:
32 UAH 4.10 zł / 80 UAH 10.30 zł / 113 UAH 14.50 zł / 160 UAH 21 zł.
Niebieska Jezioro Synewyr 105 UAH 13.60 zł za 500ml / Ciemnozielona Premium 250 UAH 32 zł za 750 ml.

Ukraińska wódka – podsumowanie

Podsumowując nasz wywód o ukraińskich wódkach, mamy więc Malinówkę z okolic Charkowa (3 warianty), Prezydencki Standard z Żytomierza (2 warianty, nie wliczając rodzajów opakowań) oraz Moroszę ze Lwowa (5, a właściwie 6 wariantów z tym dostępnym w sieci marketów ATB). Od wschodniej, przez centralną, na zachodniej Ukrainie kończąc.

Zawod Malinovki
Fabryka w Malinówce, gdzie produkują horyłkę Malinówka fot. olimp.group

Łącznie mamy 11 butelek bardzo dobrej wódki, które możecie znaleźć w ukraińskim magazynie (магазин) czy też (to fajne ukraińskie słowo, warto znać), kramnicy (крамниця) 🙂 Co wybierzecie, to już zależy od Was. Zależnie od klimatu, nastroju i okoliczności. Z umiarem i na zdrowie!

Lista wszystkich artykułów na stronie

Papierosy z Ukrainy, które zawsze przywożę ze sobą z Ukrainy

Flaga Ukrainy, czy wiesz skąd pochodzą barwy Ukrainy?

Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć ? Trzy propozycje

Koniak z Ukrainy jaki warto kupić i przywieźć ?

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

A może tak rzucić wszystko i zamieszkać na Ukrainie?

Ukraińskie piwo, przemyślenia o piwie butelkowym we Lwowie

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski

Loty do Kijowa, bilety i samoloty do Kijowa, lista połączeń

Ukraińska muzyka do posłuchania przy wyjeździe na Ukrainę

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

PKO BP na Ukrainie – jaki bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie
4.9 (97.14%) 7 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.