Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie

Ukraińskie wódki – jaką wódkę warto kupić na Ukrainie?

W ostatnim artykule o wódkach z Ukrainy rekomendowałem Nemiroff Limon, Khortytsę oraz Kozacką Radę. Ukraińska wódka skrywa jeszcze wiele tajemnic, a półki ukraińskich sklepów uginają się pod jej ciężarem. Warto więc przyjrzeć się również innym producentom. Poniżej przedstawiłem kolejne trzy ukraińskie wódki, w wersji czystej i na spirytusie klasy lux. Każda z tych ukraińskich horyłek sprawdzi się jako wódka z Ukrainy przywieziona do Polski lub przy wieczornym spotkaniu na Ukrainie. Każda z tych wódek dostępna jest również w mniejszej pojemności, co ułatwia zabranie jej ze sobą na przykład podczas zwiedzania Jaremczy w ukraińskich Karpatach albo najciekawszych Muzeów we Lwowie.

1. Malinówka Łagodna Specjalna (Малинівка Лагідна особлива) – ukraińska wódka ze wschodniej Ukrainy

ukraińska wódka malinówka
Butelka ukraińskiej wódki Malinówka Łagodna 40%.

Ukraińska wódka produkowana przez likiero-wodczany zawod Olymp Alcohol Company (producent ukraińskiej wódki PRIME) położony w Malinówce 45 km na wschód od Charkowa. Ta ukraińska wódka produkowana jest w najnowocześniejszej rozlewni wódki na Ukrainie, która czerpie wodę z ujęcia artezyjskiego i jest w stanie wyprodukować 25 mln butelek na miesiąc. Magazyn tej gorzelni jest największym magazynem w Europie, mieszczącym 2 mln litrów ukraińskiego alkoholu. Nawet popularny Nemiroff we Niemirowie może się schować. Zakład można zwiedzić z przewodnikiem.

Malinówka Łagodna Specjalna to 40% ukraińska wódka zbożowa, potrójnie filtrowana, na wodzie artezjańskiej i na spirytusie klasy lux. Malinówka dostępna jest w pojemnościach 250/500/750 ml. Ta ukraińska wódka nadaje się dobrze szczególnie pod grillowane mięso. Wersja Łagodna jest w smaku gładka i nie powoduje nadmiernego kaca, ale mocno uderza do głowy, co jest naturalną cechą ukraińskich wódek ze wschodu. Hasło reklamowe brzmi: Malinówka – i jest święto! 🙂

ukraińska wódka malinovka świąteczna
Butelka ukraińskiej wódki Malinówka Świąteczna.

Czerwona wersja Malinówki nazywana świąteczną (na zdjęciu z lewej), zawiera delikatny dodatek miodu, który dobrze łagodzi gorycz. Jest w sprzedaży nie tylko w święta. Istnieje również wersja Malinówki Samogon z dodatkiem ekstraktu z rodzynek i miodu i Malinówka Mocna z zieloną etykietą. Tę ukraińską wódkę kupicie na terenie całej Ukrainy. Cena za 500 ml to ok. 80 UAH (11 PLN). W tej cenie, to bardzo dobry produkt.

2. Prezydencki Standard (Президентський Стандарт) – ukraińska wódka ambasadorów

ukraińska wódka prezydencki standard
Butelka ukraińskiej wódki Prezydencki Standard 38%.

Ukraińska wódka produkowana przez przez żytomierski likiero-wodczany zawod w Żytomierzu, położonym 140 na zachód od Kijowa. Tradycja produkcji wyrobów alkoholowych w Żytomierzu sięga 1896 r. Wytwórnia ukraińskiej wódki w Żytomierzu w latach 2008-2010 zajęła miejsce w rankingu 100 najlepszych produktów Ukrainy. Żytomierski zakład eksportuje wódkę i inne wyroby do Gruzji, Azerbejdżanu i Wietnamu.

To ukraińska wódka zbożowa, o 38% zawartości alkoholu, na spirytusie klasy lux i krystalicznej wodzie. Klasyczna wersja tej wódki z Ukrainy dostępna jest wyłącznie w pojemności 750 ml. Cena za butelkę to ok. 150 UAH (22 PLN). Butelka tej ukraińskiej wódki to potężna armata, którą czasami trudno zmieścić do bagażu. Zmniejszony woltaż sprawia, że nie uderza tak szybko do głowy i nie powoduje mocnego kaca. Klimatu dodaje etykieta z ukraińską flagą i herbem Ukrainy. Dostępny jest także Prezydencki Standard w wersjach okolicznościowych, z kieliszkami oraz w matowej butelce o mocy 40%.

ukraińskie wódki prezydencki standard
Butelki ukraińskiej wódki Prezydencki Standard 38% i 40%.

Prezydencki Standard to ukraińska wódka towarzysząca oficjalnym wydarzeniom państwowym i międzynarodowym na Ukrainie, ale kupimy ją w każdym ukraińskim markecie. Producent nazywa ją na stronie internetowej: ukraińska wódka elit-klasy (Горілка еліт-класу, horilka elit-klasu). Pijąc Prezydencki Standard można poczuć się jak na raucie u ukraińskiego ambasadora. Czy ten wódczany pocisk był bezpośrednim winowajcą incydentu z udziałem naszego przedstawiciela w Charkowie? Tego już nam nie podobna ustalić. 🙂

3. Morosza (Мороша) – ukraińska wódka prosto z Zakarpacia

morosza morosha 470
Butelka ukraińskiej wódki Morosha 470 40%.

Ukraińska wódka produkowana przez lwowski likiero-wodczany zawod Hetman, produkujący rocznie 250 tyś. butelek ukraińskiej wódki takiej jak Dzierżawa (Держава), Hetman (Гетьман) czy ekskluzywny Lvoff. Wódka Morosza produkowana jest od 2011 r. a do jej produkcji używa się naturalnej górskiej wody mineralnej z ukraińskich Karpat.

Woda pochodzi z miejscowości Nowa Mizunia w obwodzie iwanofrankowskim, oddalonej 125 km na południe od Lwowa. Ze względu na swoją naturalną czystość nie ulega pod drodze żadnemu sztucznemu oczyszczeniu, zachowując swoje pierwotne właściwości mineralne. Producent wódki Morosza podkreśla ekologiczny charakter produkcji. Morosza oznacza zjawisko przypominające mgłę, charakterystyczną dla ukraińskich Karpat. Kształt butelki tej ukraińskiej wódki ma przypominać kroplę wody.

morosza wódka z ukrainy
Butelka ukraińskiej wódki Morosza 850 Zapowiednia 40%.

Morosza to 40% ukraińska wódka wysokiej jakości. Dostępna jest aż w pięciu wariantach, różniących się wysokością pozyskanej wody źródlanej oraz dodatkami smakowymi. Trzy najbardziej popularne to Morosza Zielona (470m Źródlana ДЖЕРЕЛЬНА), Niebieska (630m Karpacka КАРПАТСЬКА z dodatkiem płatków owsianych) i Czerwona (850m Zapowiednia ЗАПОВІДНА z dodatkiem karpackich ziół leczniczych).

Każda z tych ukraińskich wódek wchodzi gładko, a zjawisko kaca jest maksymalnie zniwelowane. Spotkać można także Moroszę 430 Wodospadną (Водограйна) o zawartości alkoholu 37.8% z dodatkiem ekstraktu z owoców czarnego bzu, jeżyny i świeżej skórki cytryny. Produkowana jest dla sieci supermarketów ATB (АТБ) i tam powinniśmy jej szukać (mapa marketów ATB we Lwowie).

wódka z ukrainy morosza
Butelka ukraińskiej wódki Morosza Premium 1050 40%. To najdroższa Morosha.

Ponadto, Morosza dostępna jest także w dwóch droższych wariantach premium. Tańsza z nich w niebieskiej butelce to Morosza „Na wodzie jeziora Synewyr” (На воді озера Синевир) z dodatkiem ekstraktu z lipy i eukaliptusa. Druga z nich zamknięta w zielonej butelce, to najdroższa Morosza PREMIUM (Преміум) z dodatkiem ekstraktu z werbeny i dzikiej róży. Te ukraińskie wódki gwarantują brak kaca. Tutaj przeczytasz o wszystkich Moroszach. Każda Morosza będzie dobrym wyborem. Te ukraińskie wódki łatwo dostać w każdym sklepie Ukrainy na przykład we Lwowie.

Ukraińska wódka Morosza dostępna jest w pierwszych trzech wariantach w pojemnościach 200/500/700/1000 ml. Wersje Premium Moroszy wyłącznie 500/700 ml. Cena klasycznej Moroszy za 500 ml to ok. 80 UAH (12 PLN). Najdroższa premium w cenie 250 UAH (ok. 36 PLN) za 750 ml.

Ukraińska wódka – którą wódkę wybrać na Ukrainie?

Zawod Malinovki
Likiero-wodczany zawod w Malinówce, gdzie produkują ukraińską wódkę Malinówka fot.olimp.group

Ukraińska wódka jest w stanie zaskoczyć nie jednego konesera, ale też i mocnego zawodnika. W każdym razie żaden wyjazd na Ukrainę nie może być udany bez przynajmniej honorowego kieliszka ukraińskiej wódki. Wszystkie opisane powyżej wódki z Ukrainy znajdziemy w ukraińskim magazynie (магазин) czy też kramnicy (крамниця) 🙂 Co wybierzecie, to już zależy od was i okoliczności. Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.