Ukraiński kwas chlebowy – który warto kupić i spróbować?

kwas chlebowy z ukrainy
Szklanka kwasu chlebowego. fot. prostoest.ru

Już od czasów nowożytnych kwas chlebowy (ukr. квас) jest emblematycznym napojem Ukrainy. Jest na Ukrainie tak popularny jak coca-cola w USA. Pobyt na Ukrainie, nie może być zaliczony, jeżeli nie spróbujecie chociaż jednego kubeczka. Ukraiński kwas gwarantuje bogate walory smakowe, zdrowotne oraz… dodaje klimatu naszemu pobytowi na Ukrainie 🙂 Dobrym pomysłem może być wdrożenie go do swojej diety jako podstawowego napoju. Ukraiński kwas chlebowy ma też pewną wspólną cechą ze wspomnianą coca-colą. Jaką? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Ukraiński kwas chlebowy – co to jest?

ukraiński kwas chlebowy
Beczka z ukraińskim kwasem chlebowym Rosinka.

Kwas chlebowy zwany też czasami kisielem jest napojem lekko gazowanym o niskiej zawartości alkoholu (poniżej 2%). Ukraiński kwas chlebowy otrzymuje się dzięki fermentacji chleba żytniego i razowego, przy pomocy cukru i drożdży. Ten bursztynowy, słowiański napój pojawił się na chłopskich stołach już we wczesnym średniowieczu. W kolejnych wiekach stawał się coraz bardziej popularny, w zasadzie wśród wszystkich stanów społecznych. W XIX wieku rozpoczęto produkcję kwasu chlebowego na skalę przemysłową.

Także w czasach Związku Radzieckiego, kwas chlebowy utrzymał swą popularność. Współcześnie, chociaż ustępuje miejsca różnym kolorowym napojom, to nadal dobrze się sprzedaje i jest pity przez osoby w każdym wieku. Szczególnie na Ukrainie, Białorusi oraz w Rosji. To napój niemal idealny. Jest bardzo smaczny, doskonale gasi pragnienie, a przy tym jest prozdrowotny. W dodatku jaki tani 🙂

W Polsce od czasu do czasu możemy go kupić na przykład w supermarketach. Widoczny jest szczególnie bardzo dobry białoruski kwas Lidzki. Niestety jak narazie, Polacy nie chcą się do kwasu za bardzo przekonać 🙂

Ukraiński kwas chlebowy – jak smakuje?

ukraiński kwas chlebowy
Śmieszna beczka z ukraińskim kwasem oblepiona pianką izolacyjną, żeby utrzymać przez dłuższy czas niską temperaturę.

Ukraiński kwas chlebowy ma słodkawy smak, z lekką nutą goryczy i kwasowości. Zapach ukraińskiego kwasu chlebowego jest podobny do smaku: słodko-kwaśny, lekko piwny i przypomina zapach żytniego chleba. Smak kwasu różni się zależnie od wytwórni i marki. Może być na przykład bardziej słodki, albo bardziej wytrawny. Jeżeli spróbujecie kilku kwasów na pewno znajdziecie swój ulubiony.

Moim ulubionym jest kwas Rosinka, którego zdjęcie zobaczycie poniżej. Dla mnie smak kwasu chlebowego przypomina coca-colę 🙂 Możemy go jednak wypić w znacznie większej ilości…

Ukraiński kwas chlebowy – z beczki, z wozu czy ze sklepu?

Świeży ukraiński kwas chlebowy jest przydatny do spożycia przez 3-4 dni. W sklepach możemy dostać także butelkowane kwasy pasteryzowane lub koncentraty kwasu chlebowego. Ich zdatność do spożycia jest wydłużona do kilku miesięcy. Kwasy te zawierają jednak więcej niepotrzebnych składników, dlatego zalecam picie świeżego kwasu w najczystszej formie 🙂 Kwas butelkowy najlepiej zabrać ze sobą w podróż lub drogę powrotną.

ukraiński kwas chlebowy
Kwas beczkowy Rosinka, spotykany często na kijowskich ulicach jest w mojej ocenie najsmaczniejszym ukraińskim kwasem. Beczka utrzymuje stałą niską temperaturę kwasu, nawet w upalne dni. Osobom podróżującym samochodem, polecam zakup całej beczki 🙂 fot. archiwum własne.

Ukraiński kwas chlebowy jest często sprzedawany na Ukrainie z ulicy. Z rzadziej spotykanych już beczkowozów lub dużych beczek. We Lwowie trudno już kupić kwas chlebowy na ulicy, ale w Kijowie nie ma z tym najmniejszego problemu. Mało jest rzeczy tak klimatycznych, jak zwiedzanie Kijowa jesienią w towarzystwie kubeczka kwasu chlebowego. Podchodząc do sprzedawcy kwasu wybieramy jedną z trzech dostępnych pojemności i czekamy na nasz kwas.

ukraiński kwas chlebowy
Arseniwski kwas jest bardziej wytrawny od Rosinki, ale również smaczny.

Kwas chlebowy z ulicy zawsze sprzedawany jest jako schłodzony i taki też powinien być serwowany. Schłodzony ukraiński kwas chlebowy jest przepyszny. Ukraiński kwas chlebowy niesamowicie gasi pragnienie, a na kaca działa cuda 🙂

Ukraiński kwas chlebowy – zalety picia kwasu chlebowego

ukraiński kwas chlebowy
Słoiki z domowym kwasem chlebowym, na dole charakterystyczny osad. Niektórzy go zostawiają i przelewają do końcowych butelek fot. infopechen.ru
  • zawiera witaminę B1, C oraz E
  • odbudowuje naturalną florę bakteryjną w jelitach dzięki bakteriom kwasu mlekowego
  • zwiększa przemianę materii i ułatwia trawienie, co wpływa też na poprawę kondycji skóry
  • pomaga przy nadkwasocie i wzdęciach
  • wspomaga układ odpornościowy, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy
  • zapobiega migrenom oraz niektórym chorobom XXI w.

Zakończenie

Jeżeli zasmakujecie w ukraińskim kwasie chlebowym, to możecie po powrocie samodzielnie go przygotować. Nie jest to trudne. Potrzebujecie wyłącznie czerstwego chleba żytniego i razowego, trochę cukru, drożdży i odrobiny cierpliwości 🙂 Warto też zaopatrzyć się w specjalne bańki do fermentacji. Zrobienie własnego kwasu chlebowego, może być satysfakcjonującą przygodą, której smak na pewno przypomni Wam pobyt na Ukrainie. Na zdrowie!

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.