Ukraińskie nalewki: Pijana Wiśnia, Nalewki ze Lwowa, Baczewski, domowe

nalewki we lwowie

Dlaczego nalewki są popularne w Ukrainie?

Ukraina to nie tylko wódka, koniak i piwo, ale także owocowa, warzywna i ziołowa nalewka (наливка). Ukraińcy nazywają ją często nastojanką (настоянка), a czasami też nastojką (насто́йка). W teorii nalewka i nastojanka powinny się różnić od siebie zawartością alkoholu. Nazwa nastojanka pochodzi od imiesłowu настояний, czasownika настояти, oznaczającego w wolnym tłumaczeniu wysycony lub nasycony.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Nalewki są w Ukrainie dużo popularniejszym napojem niż w Polsce. Poza oszczędnością, to zasługa tradycji, a przede wszystkim: przepysznych owoców i warzyw oraz jakościowego spirytusu. Są też czynniki obyczajowe. W Ukrainie ludzie szanują plony własnej ziemi. Są dumni ze swoich własnych produktów i je cenią. Produkty dużych koncernów traktują z rezerwą i w przeciwieństwie do nas, nie ufają każdej zagranicznej etykiecie produktu.

ukraińskie nalewki
Klasyczne smaki ukraińskich nalewek.

Różnica między nalewką a nastojanką

Nalewkę od nastojnaki powinna odróżniać zawartość alkoholu. Ukraińskie nalewki to napoje od 15 do 30 procent alkoholu, a nastojnaki od 20 do 40 procent alkoholu. W praktyce obu nazw używa się zamiennie niezależnie od mocy, a do produkcji każdego z tych napojów używa się tych samych składników.

Słowo nalewka częściej występuje w zachodnich regionach Ukrainy, a nastojanka we wschodnich. Co warto dodać, to że nalewka wydaje się być określeniem o zabarwieniu szlachetnym, bardziej renomowanym, dlatego stosuje się ją w kartach napojów stylowych restauracji i barów. Nastojanka to synonim wyrobu lokalnego lub domowego, dlatego ukraińscy gospodarze częściej zapraszają na nastojankę niż nalewkę. W każdym razie, jedno i drugie są smacznym rozweselaczem dla kobiet jak i mężczyzn, i nigdy nie należy ich odmawiać. Szczególnie gdy zostaniemy poczęstowani. To na Ukrainie oznaka gościnności i zaufania.

nalewki karpaty ukraina
Ukraińskie nalewki w Worochcie. Przy wyborze karpackich nalewek należy być ostrożnym i mieć pewne doświadczenie.

Nalewki domowe

Najsmaczniejszych nalewek doświadczałem od zwykłych Ukraińców. Goszcząc w ukraińskich zakątkach spotkasz smaki, o których można pomarzyć w kijowskiej restauracji czy lwowskim barze. Smak i jakość uzupełnia atmosfera: siedzisz gdzieś w zabitej dechami wiosce, popijasz kieliszek kałganówki i cieszysz się pięknym widokiem.

Nalewki domowe powstają na bazie spirytusu. Rzadko ukraińskie maceraty zalewa się czymś innym, jak na przykład wódką. W dobrze wyleżakowanej nalewce wyczujesz smak czarnoziemu i owoców dojrzewających w upale ukraińskiego słońca. Gospodarze zazwyczaj twierdzą, że to zasługa braku nawozów, autorskich technikach maceracji i rodzinnych receptur. Według mnie to głównie opanowanie rzemiosła.

W Ukrainie stawia się nalewki z owoców mało u nas znanych lub rzadziej spotykanych. Turyści miewają kłopoty z ich rozpoznaniem. Zabawnych sytuacji nie brakuje. Tym bardziej, że na etykietach butelek nazwy zapisane są najczęściej kursywą. Oczywiście sprzedawcy są chętni do wyjaśnień, ale mało który ma na tyle talentu, żeby pokazać jak wygląda czarny bez albo rabarbar. Jak sobie poradzić? Próbować, a wcześniej zapoznać się z poniższym słowniczkiem ukraińskich nalewek i nastojanek.

ukraińskie nalewki
Maceracja nalewki truskawkowej.

Nalewki owocowe

Ukraińska nazwaPolska nazwaWymowa
наливка малиноваmalinowamalinowa
наливка полуничнаtruskawkowapoluniczna
наливка черешневаczereśniowaczeresznewa
наливка вишноваwiśniowawisznowa
наливка ожиноваjeżynowaożynowa
наливка сливоваśliwkowasliwowa
наливка горобиноваjarzębinowahorobinowa
наливка журавлиноваżurawinoważurawlinowa
наливка з чорниціz czarnej borówkiczornicy
наливка порічковаz czerwonej porzeczkiporickowa
наливка смородиноваz czarnej porzeczkismarodinowa
наливка з ароніїz aroniiz aronii
наливка абрикосоваmorelowaabrikosowa
наливка айвоваpigwowaaiwowa
наливка грушеваgruszkowagruszewa
наливка з диніz melonaz dini
наливка мандариноваmandarynkowamandarinowa
наливка персиковаbrzoskwiniowapersikowa
наливка виноградоваz białych winogronwinohradowa
наливка лимонова (лимонна)cytrynowa
limonowa, limonna
Kopiowanie treści tabeli wyłącznie za zgodą autora.

Nalewki z warzyw, ziół i innych roślin

Ukraińska nazwaPolska nazwaWymowa
наливка з ружіz różyrózi
наливка калиноваnalewka kalinowakalinowa
наливка ревіноваz rabarbarurewinowa
наливка кизиловаnalewka dereniowakizilowa
наливка обліпиховаz rokitnikaoblipichowa
наливка з агрусуz agrestuagrusu
наливка з брусниціz brusznicy (borówka czerwona)brusnicy
наливка з шiпшiноваnalewka z głoguszipszinowa
наливка з цвіту бузнинkwiatów bzucwitu buziny
наливка з япд бузнинowoców bzujapd buziny
наливка м’ятнаmiętowamjatna
наливка анісоваanyżowaanisowa
наливка шафрановаszafranowa nalewkaszafranowa
наливка полиноваna bazie piołunupolinowa
наливка імбироваz dodatkiem imbiruimbirowa
наливка на хрoнina chrzaniena chroni
наливка перцеваna pieprzupjercewa
наливка ялівціna jałowcujaliwcy
наливка кминоваz dodatkiem kminukminowa
наливка калгановаnalewka na kałganie czyli alpinii
lekarskiej
kałganowa
наливка медовa (медовуха)miodówka, nalewka na bazie miodumedowa, medowucha
наливка горіховaorzechowahorichowa
Kopiowanie treści tabeli wyłącznie za zgodą autora.

Nalewki komercyjne

W ostatniej dekadzie popularne stały się nalewki komercyjne. Produkowane na dużą skalę pod własną marką, sprzedawane są w małych barach i restauracjach. Większość z nich to nalewki dobrej jakości, ale należy pamiętać, że nalewka to taki rodzaj alkoholu, któremu masowa produkcja wyjątkowo nie służy. Ukraińskie nalewki kupimy też w sklepach z pamiątkami. Te ostatnie wcale nie są gorszej jakości i jak narazie – trzymają pewien poziom.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
Pijana Wiśnia w Warszawie
Pijana Wiśnia w Warszawie.

Gdzie napić się nalewki w Ukrainie?

Najpopularniejszą nalewkową marką pozostaje Pijana Wiśnia, która pojawiła się po raz pierwszy w 2006 roku we Lwowie. Dziś Pijanej Wiśni spróbujemy w każdym ukraińskim zakątku: we Lwowie, Kijowe, Odessie, Charkowie czy Truskawcu. Od pewnego czasu nalewkę ze Lwowa kupimy nawet w Polsce. Lokal znajduje się przy ul. Nowy Świat 37 w Warszawie.

Jak smakuje Pijana Wiśnia?

Pijana Wiśnia to wiśniowa nalewka o mocy 17.5 procent ze świeżymi wiśniami. Powstaje na bazie sfermentowanego naparu z wiśni i cukru. Jest serwowana na zimno i na ciepło. Słodycz przełamana jest nutą goryczy o smaku wiśniowej pestki. Oleistość mniejsza od czerwonego wina i wysoka sesyjność. Pijana Wiśnia to także marketing. Kolorowe żyrandole, bańki z nalewkami i gadżety. Oryginalnie zaprojektowane butelki w których zawsze pływa 15 wiśni.

Zdarza mi się ją pić zazwyczaj przypadkowo. Nie wiem czy to nadal to samo, co dawniej. Wraz ze wzrostem dostępności prysnął pewien czar. Pijaną Wiśnię kupimy już nawet w ukraińskich marketach Silpo. Jednym słowem: poszli na całość:)

We Lwowie, Kijowie czy Odessie nie brakuje restauracji i barów, w których spróbujemy nalewek i nastojanek. Jeżeli mamy w planach większą degustację, to najlepiej wybrać się do miejsca, które specjalizuje się w nalewkach. We Lwowie to na przykład Podziemny Kindrat (Підпільний Кіндрат) – restauracja autorskich nastojanek, w której znajdziemy ponad sto rodzajów nalewek i nastojanek w towarzystwie dobrej kuchni.

Innym popularnym miejscem z nalewkami we Lwowie jest Nalewkarnia. Spróbujemy w niej wyrobów od wytwórni i sieci sklepów Nalewki ze Lwowa. Najciekawsze rodzaje to na przykład 27% nalewka z jabłek, 50% nalewka z 12 traw oraz 40% kałganówka. Kupimy tu także wiśniowe i czekoladowe likiery.

Podobnie szeroki wybór nalewek we Lwowie proponuje Restauracja Baczewskich we Lwowie. Spróbujemy na przykład nalewki z pędów sosny, dereniowej lub z szyszek modrzewia. Dla degustatorów przygotowano specjalny zestaw nalewek Cesarska Kolekcja, który pozwala spróbować sztandarowych wyrobów Baczewskiego.

Mniej znanym miejscem jest Spotykacz niedaleko Opery we Lwowie. O oferuje ukraińskie piwo kraftowe oraz domowej roboty nalewki i wino. Każdy z wyrobów możemy spróbować na miejscu, a do napoju dobrać jeden z ukraińśkich produktów regionalnych. W przypadku Kijowa smacznych nalewek spróbujemy w restauracjach Ostatnia Barykada oraz Kanapa oraz Carskie Sioło.

pijanawisnia4
Pijaną Wiśnia w kieliszku.
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):