Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

ukraińskie nalewki
Ukraińskie nalewki potrafią zaskoczyć smakiem i wysoką jakością. Są na Ukrainie bardziej popularne niż w Polsce.

Co odróżnia ukraińskie nalewki od polskich nalewek?

Ukraina nie samą wódką i koniakiem stoi. Goszcząc na Ukrainie zapominamy często o innych znakomitych wyrobach. Na przykład o ukraińskich nalewkach (наливка) nazywanych też potocznie nastojankami. Warto się nimi zainteresować, ponieważ oferują znacznie ciekawsze doznania smakowe niż nasz polskie nalewki. Ukraińskie nalewki z racji niższego woltażu od wódki mogą być przewiezione w nieco większej ilości przez granicę. Nie jest to jednak reguła, wszystko zależy od ilości procentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity.

Ukraińskie nastojanki potrafią być najprzeróżniejsze w smakach. Często do ich produkcji stosuje się owoce lub zioła, o których u nas w Polsce już dawno zapomniano. Na Ukrainie znajdziecie na przykład nalewką dyniową, nastojankę z rokitnika, a nawet nalewkę z róży. Jest na prawdę w czym wybierać. Wielokrotnie zostaniemy pozytywnie zaskoczeni niektórymi wyrobami.

Należy zdać sobie sprawę, że na Ukrainie nalewki są bardziej popularne niż w Polsce. Nalewki na Ukrainie goszczą na domowych i restauracyjnych stołach bezustannie. Będziemy nimi częstowani bawiąc u kogoś w mieszkaniu, na rodzinnej imprezie albo w zakarpackiej chacie.

Większa popularność oznacza zwiększoną konkurencję wśród małych i większych producentów ukraińskich nalewek. Zobaczcie na przykład popularną lwowską nalewkę Pijana Wiśnia. Przemysłowa produkcja nie musi oznaczać wcale gorszej jakości. W szczególności zachęcam do próbowania nalewek pochodzących od małych wytwórców. Najczęściej spotkacie ich na lokalnych bazarach albo świątecznych targach. Konkurencja wpływa korzystnie na jakość i różnorodność ukraińskich nalewek. Zyskuje też na tym konsument.

Dlaczego ukraińskie nalewki są takie smaczne?

ukraińskie nalewki
Wysokie walory smakowe ukraińskich nalewek są wynikiem kilku czynników. To między innymi dobrze opanowane rzemiosło czyli techniki maceracji, wysokiej jakości naturalnie dojrzewające owoce i oczywiście ukraiński spirytus.

Popularność nalewek na Ukrainie wynika nie tylko z wielowiekowej tradycji ich wyrobu. Na ten sukces składają się także dostępność znakomitych owoców na Ukrainie i dobrej jakości spirytusu. Woltaż ukraińskich nalewek wynosi od 15% do ok. 30%. Nazwa nastojanka (настоянка) stosowana jest zamiennie zazwyczaj w mowie potocznej. To po prostu synonim ukraińskiej nalewki. W teorii nastojanka oznacza często mocniejszą nalewką od 20% do 40%.

Ukraińskie nalewki powstają najczęściej na bazie spirytusu. Rzadziej ukraińskie maceraty zalewa się innym alkoholem niż spirytus. W dobrej leżakowanej ukraińskiej nalewce wyczujecie smak ukraińskiego czarnoziemu i owoców dojrzewający w upale palącego ukraińskiego słońca. Niektórzy doskonały smak ukraińskich nalewek upatrują w braku nawozów, technikach maceracji i recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Ukraińskie nalewki mają też w sobie coś magicznego. Gdyby tak nie było, to Polscy turyści nie przywozili by ich z Ukrainy. Przecież drewna do lasu się nie zawozi. Przyjedźcie na Ukrainę, spróbujcie i wybierzcie swoje najlepsze ukraińskie nalewki. Porozmawiajcie ze sprzedawcami, a na pewno dowiecie się o nich czegoś ciekawego. Jedzenie i napoje, to oczywiście w pierwszej kolejności smak, ale świadomość tego co pijemy podnosi radość delektowania się. Zachęcam więc do odkrywania, poznawania opowieści, nazw i receptur. Bez nich kulinarny świat by po prostu nie istniał.

Ukraińskie nalewki – najpopularniejsze nastojanki na Ukrainie

ukraińskie nalewki
Kolorowe butelki przyciągają wzrok. Warto wiedzieć jak nazywają się w języku ukraińskim najpopularniejsze nalewki. Na przykład nalewka truskawkowa, chrzanowa lub z czarnej porzeczki.

Zauważyłem, że czasami miewamy trudności z rozpoznaniem lokalnych wyrobów. Dotyczy to szczególnie towarów sprzedawanych przez małych wytwórców na różnego rodzaju targowiskach. Przyciągnięci widokiem kolorowych butelek podchodzimy do targowiska, a po chwili czujemy się delikatnie zdezorientowani.

Nie wiemy na co się zdecydować, czego spróbować i co ostatecznie kupić. Nasz język w trakcie próbowania również może nam nie dać jednoznacznej odpowiedzi jakiego smaku nalewkę pijemy. Nawet osoby wielokrotnie podróżujące na Ukrainę mają pełne prawo nie wiedzieć jak nazywa się w języku ukraińskim rokitnik, czarny bez lub pigwa.

Kłopot potęguje używana często do zapisu etykiet kursywa. Nie każdy jest z nią zaprzyjaźniony. Co prawda, sprzedawcy są zawsze chętni do wyjaśnień, ale mało który ma na tyle talentu, żeby pokazać jak wygląda czarny bez albo rabarbar… wyobraźcie to sobie!

Przygotowałem więc mały słowniczek najpopularniejszych ukraińskich nalewek. Rekomenduje wydrukować przed wyjściem na bazar, świąteczny targ czy goszcząc u ukraińskiego gospodarza. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie wam wybrać odpowiednią nalewkę, a i radość będzie z niej większa.

Ukraińskie nalewki – najpopularniejsze odmiany

ukraińskie nalewki
Ukraińskie nalewki są popularne zarówno w restauracjach jak i na prywatnych spotkaniach. W każdej porządnej ukraińskiej restauracji znajdziemy kilka, a czasami i kilkadziesiąt wersji do wyboru.

Poniżej sporządziłem dla was dwie tabele. Jedna zawiera najpopularniejsze ukraińskie nalewki z owoców. Druga tabela zawiera ukraińskie nalewki z warzyw i pozostałych roślin. Rzecz jasna to nie wszystkie ukraińskie nalewki jakie przyjdzie wam spotkać na Ukrainie. Jeżeli piliście ciekawą ukraińską nalewkę, podzielcie się komentarzem poniżej artykułu i opiszcie swoje wrażenia. Na pewno dodam ją do tej listy. Przyjemnego degustowania nalewek na Ukrainie!

Tabela 1 ukraińskich nalewek

Ukraińskie nalewki z owoców

Ukraińska nazwa
Polska nazwa Wymowa
наливка малинова malinowa malinowa
наливка полунична truskawkowa poluniczna
наливка черешнева czereśniowa czeresznewa
наливка вишнова wiśniowa wisznowa
наливка ожинова jeżynowa ożynowa
наливка сливова śliwkowa sliwowa
наливка горобинова jarzębinowa horobinowa
наливка журавлинова żurawinowa żurawlinowa
наливка з чорниці z czarnej borówki czornicy
наливка порічкова z czerwonej porzeczki porickowa
наливка смородинова z czarnej porzeczki smarodinowa
наливка з аронії z aronii z aronii
наливка абрикосова morelowa abrikosowa
наливка айвова pigwowa aiwowa
наливка грушева gruszkowa gruszewa
наливка з дині z melona z dini
наливка мандаринова mandarynkowa mandarinowa
наливка персикова brzoskwiniowa persikowa
наливка виноградова z białych winogron winohradowa
наливка лимонова (лимонна) cytrynowa
limonowa, limonna

Tabela 2 ukraińskich nalewek

Ukraińskie nalewki z warzyw, ziół i pozostałych roślin

Ukraińska nazwa Polska nazwa Wymowa
наливка з ружі z róży różi
наливка калинова nalewka kalinowa kalinowa
наливка ревінова z rabarbaru
rewinowa
наливка кизилова nalewka dereniowa kizilowa
наливка обліпихова z rokitnika oblipichowa
наливка з агрусу z agrestu agrusu
наливка з брусниці z brusznicy (borówka czerwona) brusnicy
наливка з шiпшiнова nalewka z głogu szipszinowa
наливка з цвіту бузнин kwiatów bzu cwitu buziny
наливка з япд бузнин owoców bzu japd buziny
наливка м’ятна miętowa mjatna
наливка анісова anyżowa anisowa
наливка шафранова szafranowa nalewka szafranowa
наливка полинова na bazie piołunu polinowa
наливка імбирова z dodatkiem imbiru imbirowa
наливка на хрoнi na chrzanie na chroni
наливка перцева na pieprzu pjercewa
наливка ялівці na jałowcu jaliwcy
наливка кминова z dodatkiem kminu kminowa
наливка калганова nalewka na kałganie czyli alpinii lekarskiej kałganowa
наливка медовa (медовуха) miodówka, nalewka na bazie miodu medowa, medowucha
наливка горіховa orzechowa horichowa

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Wiza ukraińska dla Polaka – rodzaje i procedura aplikowania

Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać

Płatność kartą na Ukrainie – praktyczne wskazówki

Kosmetyki z Ukrainy dla kobiet – jakie ukraińskie kosmetyki warto kupić?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?
4 (80%) 4 votes