Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

ukraińskie nalewki
Ukraińskie nalewki potrafią zaskoczyć smakiem i wysoką jakością. Są na Ukrainie bardziej popularne niż w Polsce.

Co odróżnia ukraińskie nalewki od polskich nalewek?

Ukraina nie samą wódką i koniakiem stoi. Goszcząc na Ukrainie zapominamy często o innych znakomitych wyrobach. Na przykład o ukraińskich nalewkach (наливка) nazywanych też potocznie nastojankami. Warto się nimi zainteresować, ponieważ oferują znacznie ciekawsze doznania smakowe niż nasz polskie nalewki. Ukraińskie nalewki z racji niższego woltażu od wódki mogą być przewiezione w nieco większej ilości przez granicę. Nie jest to jednak reguła, wszystko zależy od ilości procentów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity.

Ukraińskie nastojanki potrafią być najprzeróżniejsze w smakach. Często do ich produkcji stosuje się owoce lub zioła, o których u nas w Polsce już dawno zapomniano. Na Ukrainie znajdziecie na przykład nalewką dyniową, nastojankę z rokitnika, a nawet nalewkę z róży. Jest na prawdę w czym wybierać. Wielokrotnie zostaniemy pozytywnie zaskoczeni niektórymi wyrobami.

Należy zdać sobie sprawę, że na Ukrainie nalewki są bardziej popularne niż w Polsce. Nalewki na Ukrainie goszczą na domowych i restauracyjnych stołach bezustannie. Będziemy nimi częstowani bawiąc u kogoś w mieszkaniu, na rodzinnej imprezie albo w zakarpackiej chacie.

Większa popularność oznacza zwiększoną konkurencję wśród małych i większych producentów ukraińskich nalewek. Zobaczcie na przykład popularną lwowską nalewkę Pijana Wiśnia. Przemysłowa produkcja nie musi oznaczać wcale gorszej jakości. W szczególności zachęcam do próbowania nalewek pochodzących od małych wytwórców. Najczęściej spotkacie ich na lokalnych bazarach albo świątecznych targach. Konkurencja wpływa korzystnie na jakość i różnorodność ukraińskich nalewek. Zyskuje też na tym konsument.

Dlaczego ukraińskie nalewki są takie smaczne?

ukraińskie nalewki
Wysokie walory smakowe ukraińskich nalewek są wynikiem kilku czynników. To między innymi dobrze opanowane rzemiosło czyli techniki maceracji, wysokiej jakości naturalnie dojrzewające owoce i oczywiście ukraiński spirytus.

Popularność nalewek na Ukrainie wynika nie tylko z wielowiekowej tradycji ich wyrobu. Na ten sukces składają się także dostępność znakomitych owoców na Ukrainie i dobrej jakości spirytusu. Woltaż ukraińskich nalewek wynosi od 15% do ok. 30%. Nazwa nastojanka (настоянка) stosowana jest zamiennie zazwyczaj w mowie potocznej. To po prostu synonim ukraińskiej nalewki. W teorii nastojanka oznacza często mocniejszą nalewką od 20% do 40%.

Ukraińskie nalewki powstają najczęściej na bazie spirytusu. Rzadziej ukraińskie maceraty zalewa się innym alkoholem niż spirytus. W dobrej leżakowanej ukraińskiej nalewce wyczujecie smak ukraińskiego czarnoziemu i owoców dojrzewający w upale palącego ukraińskiego słońca. Niektórzy doskonały smak ukraińskich nalewek upatrują w braku nawozów, technikach maceracji i recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Ukraińskie nalewki mają też w sobie coś magicznego. Gdyby tak nie było, to Polscy turyści nie przywozili by ich z Ukrainy. Przecież drewna do lasu się nie zawozi. Przyjedźcie na Ukrainę, spróbujcie i wybierzcie swoje najlepsze ukraińskie nalewki. Porozmawiajcie ze sprzedawcami, a na pewno dowiecie się o nich czegoś ciekawego. Jedzenie i napoje, to oczywiście w pierwszej kolejności smak, ale świadomość tego co pijemy podnosi radość delektowania się. Zachęcam więc do odkrywania, poznawania opowieści, nazw i receptur. Bez nich kulinarny świat by po prostu nie istniał.

Ukraińskie nalewki – najpopularniejsze nastojanki na Ukrainie

ukraińskie nalewki
Kolorowe butelki przyciągają wzrok. Warto wiedzieć jak nazywają się w języku ukraińskim najpopularniejsze nalewki. Na przykład nalewka truskawkowa, chrzanowa lub z czarnej porzeczki.

Zauważyłem, że czasami miewamy trudności z rozpoznaniem lokalnych wyrobów. Dotyczy to szczególnie towarów sprzedawanych przez małych wytwórców na różnego rodzaju targowiskach. Przyciągnięci widokiem kolorowych butelek podchodzimy do targowiska, a po chwili czujemy się delikatnie zdezorientowani.

Nie wiemy na co się zdecydować, czego spróbować i co ostatecznie kupić. Nasz język w trakcie próbowania również może nam nie dać jednoznacznej odpowiedzi jakiego smaku nalewkę pijemy. Nawet osoby wielokrotnie podróżujące na Ukrainę mają pełne prawo nie wiedzieć jak nazywa się w języku ukraińskim rokitnik, czarny bez lub pigwa.

Kłopot potęguje używana często do zapisu etykiet kursywa. Nie każdy jest z nią zaprzyjaźniony. Co prawda, sprzedawcy są zawsze chętni do wyjaśnień, ale mało który ma na tyle talentu, żeby pokazać jak wygląda czarny bez albo rabarbar… wyobraźcie to sobie!

Przygotowałem więc mały słowniczek najpopularniejszych ukraińskich nalewek. Rekomenduje wydrukować przed wyjściem na bazar, świąteczny targ czy goszcząc u ukraińskiego gospodarza. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie wam wybrać odpowiednią nalewkę, a i radość będzie z niej większa.

Ukraińskie nalewki – najpopularniejsze odmiany

ukraińskie nalewki
Ukraińskie nalewki są popularne zarówno w restauracjach jak i na prywatnych spotkaniach. W każdej porządnej ukraińskiej restauracji znajdziemy kilka, a czasami i kilkadziesiąt wersji do wyboru.

Poniżej sporządziłem dla was dwie tabele. Jedna zawiera najpopularniejsze ukraińskie nalewki z owoców. Druga tabela zawiera ukraińskie nalewki z warzyw i pozostałych roślin. Rzecz jasna to nie wszystkie ukraińskie nalewki jakie przyjdzie wam spotkać na Ukrainie. Jeżeli piliście ciekawą ukraińską nalewkę, podzielcie się komentarzem poniżej artykułu i opiszcie swoje wrażenia. Na pewno dodam ją do tej listy. Przyjemnego degustowania nalewek na Ukrainie!

Tabela 1 ukraińskich nalewek

Ukraińskie nalewki z owoców

Ukraińska nazwa
Polska nazwaWymowa
наливка малиноваmalinowamalinowa
наливка полуничнаtruskawkowapoluniczna
наливка черешневаczereśniowaczeresznewa
наливка вишноваwiśniowawisznowa
наливка ожиноваjeżynowaożynowa
наливка сливоваśliwkowasliwowa
наливка горобиноваjarzębinowahorobinowa
наливка журавлиноваżurawinoważurawlinowa
наливка з чорниціz czarnej borówkiczornicy
наливка порічковаz czerwonej porzeczkiporickowa
наливка смородиноваz czarnej porzeczkismarodinowa
наливка з ароніїz aroniiz aronii
наливка абрикосоваmorelowaabrikosowa
наливка айвоваpigwowaaiwowa
наливка грушеваgruszkowagruszewa
наливка з диніz melonaz dini
наливка мандариноваmandarynkowamandarinowa
наливка персиковаbrzoskwiniowapersikowa
наливка виноградоваz białych winogronwinohradowa
наливка лимонова (лимонна)cytrynowa
limonowa, limonna

Tabela 2 ukraińskich nalewek

Ukraińskie nalewki z warzyw, ziół i pozostałych roślin

Ukraińska nazwaPolska nazwaWymowa
наливка з ружіz różyróżi
наливка калиноваnalewka kalinowakalinowa
наливка ревіноваz rabarbaru
rewinowa
наливка кизиловаnalewka dereniowakizilowa
наливка обліпиховаz rokitnikaoblipichowa
наливка з агрусуz agrestuagrusu
наливка з брусниціz brusznicy (borówka czerwona)brusnicy
наливка з шiпшiноваnalewka z głoguszipszinowa
наливка з цвіту бузнинkwiatów bzucwitu buziny
наливка з япд бузнинowoców bzujapd buziny
наливка м’ятнаmiętowamjatna
наливка анісоваanyżowaanisowa
наливка шафрановаszafranowa nalewkaszafranowa
наливка полиноваna bazie piołunupolinowa
наливка імбироваz dodatkiem imbiruimbirowa
наливка на хрoнina chrzaniena chroni
наливка перцеваna pieprzupjercewa
наливка ялівціna jałowcujaliwcy
наливка кминоваz dodatkiem kminukminowa
наливка калгановаnalewka na kałganie czyli alpinii lekarskiejkałganowa
наливка медовa (медовуха)miodówka, nalewka na bazie miodumedowa, medowucha
наливка горіховaorzechowahorichowa

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Wiza ukraińska dla Polaka – rodzaje i procedura aplikowania

Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać

Płatność kartą na Ukrainie – praktyczne wskazówki

Kosmetyki z Ukrainy dla kobiet – jakie ukraińskie kosmetyki warto kupić?

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.