Ukraińskie papierosy: Sobranie, Pryłuki, Parlament, Kijów, Prima

kolorowe papierosy z ukrainy

Czy Ukraińcy palą więcej od Polaków?

UWAGA: Nie sprzedaję papierosów. To artykuł informacyjny.

Ukraińskie papierosy obok ukraińskiej wódki i koniaku to wyroby chętnie przywożone z Ukrainy. Polskich turystów zachęcają nie tylko niższe ceny, ale także oryginalne marki, a czasem i wysoka jakość. Słyszy się, że Ukraińcy dużo palą, ale według statystyk zajmują dopiero 22 miejsce na świecie pod względem konsumpcji wyrobów tytoniowych. Dla porównania Polska zajmuje 48 miejsce, Rosja 9, a Białoruś 3. Źródło: tobaccoatlas.org

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ceny ukraińskich papierosów w 2021 r.

Ceny ukraińskich papierosów zachęcają do kupna, ale co roku ich cena rośnie. Ukraiński Rząd uchwalił coroczną 20% podwyżkę akcyzy na papierosy, która ma potrwać do 2025 roku i zrównać ceny ukraińskich papierosów z cenami europejskimi. W 2021 r. cena ukraińskich papierosów wzrosła o 20%, a za paczkę zapłacimy teraz średnio 50 UAH. Najtańsze papierosy na Ukrainie kosztują 25 UAH. Do 2025 roku cena papierosów na Ukrainie może wynieść 100 UAH za paczkę. Przywożąc ukraińskie papierosy do Polski oraz wkłady do papierosów elektronicznych nie zapomnij o limitach na przewóz wyrobów akcyzowych.

W 2021 r. za paczkę papierosów zapłacimy w Ukrainie średnio 50 UAH.

Rodzaje ukraińskich papierosów

Na Ukrainie kupimy papierosy marek międzynarodowych, rosyjskich oraz ukraińskich. Te ostatnie są dla palaczy z Europy Zachodniej egzotyką. Niektóre, takie jak Sobranie i Parlament oferują wyborną jakość, a inne jak Prima bez filtra – sprawdzą Twoją wytrzymałość. Wszystkie papierosy produkowane są na Ukrainie przez międzynarodowe koncerny tytoniowe. Należące do nich ukraińskie i rosyjskie marki stanowią wyłącznie kilka procent ze wszystkich produkowanych przez nie marek papierosowych.

ukrainskie papierosy pryluki
Papierosy Pryłuki Niebieskie

Pryłuki (Прилуки)

Ukraińskie papierosy Pryłuki produkowane są od początku lat 90. Ich nazwa pochodzi od wsi Pryłuki w obwodzie czernihowskim, w którym produkowane są przez zakład należący do British American Tobacco Ukraine. Pryłuki to najpopularniejsza marka papierosów w Ukrainie. Dawniej dostępne wyłącznie w miękkiej paczce, a dziś w kilku rodzajach: czerwonych bez filtra, niebieskich z filtrem oraz Premium.

Ukraińskie papierosy Kozak
ukrainskie papierosy kozak
Papierosy Kozak

British American Tobacco Ukraine produkowało ukraińskie papierosy Kozak bez filtra. Zawartość nikotyny 0.9mg, substancje smoliste 12mg. Kozak to był prawdziwy topór Czyngis-chana. Niezwykle mocne (ukr. krepkie) papierosy. Dawniej kusiły polskich turystów niską ceną 17 UAH za paczkę. W dawnych czasach kosztowały 10 UAH 1.30 zł.

ukrainskie papierosy prima ljuks
Papierosy Prima Ljuks

Prima (Прима)

Prima to ukraińska marka papierosów produkowanych na Ukrainie od 1947 r. Produkowane są przez Imperial Tobacco Ukraine. Na rynku zaistniały jako lepsza wersja legendarnych w Związku Radzieckim Biełmorkanałów. W 2006 r. produkcja miała zostać zawieszona, ale nadal są chętnie kupowane w całej Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Prima sprzedawana jest w wersji z filtrem oraz bez filtra. Najpopularniejsze to Prima Srebrne: Czerwone, Niebieskie, Bursztynowe oraz Prima Ljuks: z numerami 1 do 6. W dalszym ciągu w sprzedaży są legendarne Prima Czerwone bez filtra w szerokim pudełku. Ukraińskie papierosy różnią się zawartością nikotyny oraz długością.

ukrainskie papierosy kijow
Papierosy Kijów Czerwone z filtrem

Kijów (Київ)

Kijów to ukraińska marka papierosów licząca już kilkadziesiąt lat. Produkowana jest przez Lwowską Fabrykę Tytoniową, nazywaną dawniej Wynnykowską Fabryką Tytoniową (Винниковской табачной фабрики). Producenta nieistniejących już marek: Lwów, Wierchowyna, Orbit i Kosmos. Jest to jedyna w Ukrainie działająca fabryka tytoniu nie należąca do międzynarodowego koncernu. Papierosy Kijów sprzedawane są w wersji Czerwonej i niebieskiej z filtrem. Na paczce widnieje pomnik Bohdana Chmielnickiego z Placu Sofijskiego w Kijowie.

ukrainskie papierosy stoliczne
Papierosy Stoliczne Niebieskie z filtrem

Stoliczne (Столичні)

Stoliczne to rosyjska marka papierosów produkowanych przez Imperial Tobacco Ukraine. Popularne w Związku Radzieckim do dziś mają swoich wiernych miłośników. Stoliczne sprzedawane są w wersji Czerwonej bez filtra oraz Niebieskiej z filtrem. Standardowa paczka Stolicznych zawiera 25 szt. papierosów. Są to prawdopodobnie papierosy West pod marką Stoliczne.

ukrainskie papierosy parlament
Papierosy Parlament Silver Blue

Parlament (Parliament)

Parlament to rosyjska marka papierosów produkowana na Ukrainie przez Philip Morris Ukraine. Papierosy wyróżnia specjalnie zaprojektowany filtr, który chłodzi dym oraz tytoń bardzo wysokiej jakości. To jedne z moich ulubionych papierosów, które najczęściej palę w Rosji. Najpopularniejsze Parlamenty to: Aqua Blue, Silver Blue, Night Blue oraz w Parlamenty Aqua Super Slim z technologią zmniejszającą woń dymu. To jedne z najdroższych papierosów na Ukrainie. Paczka Parlamentów kosztuje 60 UAH. Ze względu na jakość smakują prawie każdej osobie.

papierosy z ukrainy sobranie
Papierosy Sobranie Cocktail

Sobranie

Sobranie to rosyjska marka papierosów produkowana przez Japan Tobacco International Ukraine w Ukrainie, Rosji i Wielkiej Brytanii. Po Parlamentach to moja ulubiona marka papierosów, ze względu na wysoką jakość, smak i ciekawą historię. To najdroższe papierosy na Ukrainie kosztujące 90 UAH.

Smak tytoniu i grubsza bibuła czynią z Sobranie papierosy najwyższej jakości. Złoty filtr z herbem Carskiej Rosji to jeden z elementów wyróżniających Sobranie. Podobnie jak kolorowa lub czarna bibuła i płaskie pudełko otwierane od góry. Tytoń w Sobranie jest tak dobrze ubity, że papieros po odpaleniu w normalnych warunkach spala się samoczynnie. Sobranie są w smaku wykwintne i łagodne. Nie męczą, ale relaksują. Podobnie jak Parlamenty smakują osobom niepalącym.

Rodzaje papierosów Sobranie

Sobranie Black Russian, Cocktail, White Russian
papierosy sobranie black russian
Papierosy Sobranie Black Russian

Sobranie Black Russian to najpopularniejsza wersja papierosów Sobranie w szerokim pudełku. To klasyczna wersja Sobranie o zawartości nikotyny 0.7 mg i substancjach smolistych 7 mg. Papierosy zapakowane są w szerokie pudełko wyłożone złotym papierem, w którym znajduje się 20 papierosów w czarnej bibule i ze złotym filtrem. Papierosy w dłuższym rozmiarze niż standardowy. Łatwo dostępne w sklepach i kioskach na Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
sobranie kolorowe papierosy
Papierosy Sobranie Cocktail

Sobranie Cocktail to najpopularniejsza wersja papierosów Sobranie w eleganckim pudełku. To kolorowy wariant wersji klasycznej o mniejszej zawartości nikotyny 0,5 mg i łagodniejszej mieszance tytoniu. Substancje smoliste 5 mg. Papierosy zapakowane są również w szerokie pudełko wyłożone złotym papierem. Znajdziemy w nim 20 papierosów w kolorowej bibule ze złotym filtrem. Papierosy z Ukrainy w dłuższym rozmiarze niż standardowy.

Sobranie Cocktail zostały zapakowane w bibuły w 6 pastelowych kolorach: turkus, róż, fiolet, karmin, zieleń oraz żółty. Sobranie Cocktail są delikatniejsze w smaku od Black Russian. Tę wersję bardzo lubią kobiety i właśnie o te papierosy z Ukrainy pytacie najczęściej. Trudniej dostępne od Black Russian w ukraińskich sklepach.

Sobranie White Russian wycofane ze sprzedaży wyróżniały się bardzo niską zawartością nikotyny 0.1 mg. Substancje smoliste 8 mg. Papierosy podobnie jak Black Russian i Cocktail zapakowane były w szerokie pudełko wyłożone złotym papierem. W pudełku znajdowało się standardowo 20 sztuk papierosów ze złotym filtrem i białą bibułą. Papierosy były w dłuższym rozmiarze niż standardowy.

Sobranie Blacks, Whites i Sobranie Golds
sobranie golds
Papierosy Sobranie Golds

Sobranie Blacks to papierosy z Ukrainy w klasycznym pudełku i standardowym rozmiarze. Najwyższa zawartość nikotyny spośród wszystkich papierosów Sobranie (1 mg) i jednocześnie substancji smolistych (14 mg). Papierosy posiadają czarne filtry i zapakowano je w czarne pudełko. Istnieje również wersja 100mm pod nazwą Sobranie Blacks Refine również w czarnym pudełku.

Sobranie Whites to papierosy o niskiej zawartości nikotyny (0.01 mg) i substancji smolistych (10 mg). Papierosy posiadają białe filtry z pomarańczową obwódką i zapakowano je w białe pudełko.

Sobranie Golds to papierosy podobne do Blacks i Whites, ale o zawartości nikotyny (0.04 mg) i najmniejszej zawartości substancji smolistych (4 mg). Papierosy zapakowano w pudełko o kolorze podobnym do Sobranie Cocktail. Najpopularniejsze na Ukrainie wśród klasycznej linii Sobranie.

Sobranie Blacks, Whites i Golds są delikatne i nie drapiące w gardło. Linię klasyczną Sobranie odświeżono, a papierosy według producenta mają przyjemniejszy zapach i nowoczesny filtr. Są chętnie przywożone do Polski przez Ukraińców. Dawniej linię tę tworzyły Sobranie Black, Blue i Gold.

Sobranie Superslim Black, White, Pink
papierosy sobranie pink
Papierosy Sobranie Superslim Pink

Sobranie Black, White i Pink to papierosy z Ukrainy typu superslim zapakowane w klasyczne wąskie pudełko. Każdy z tych Sobranie ma taką samą, niską zawartości nikotyny (0.1 mg) oraz substancji smolistych (0.5 mg). Paczka zawiera 20 dłuższych papierosów o białych bibułach i kolorowych filtrach zależnie od rodzaju (czarny, biały, różowy).

Ciekawostki o Sobranie

Dzieje papierosów Sobranie
sobranie XIX w.
Porcelanowa paczka Sobranie mieszcząca 100 papierosów.

Sobranie to jedna z najstarszych luksusowych marek papierosów licząca 140 lat. Założona przez przybyłego z Odessy (wtedy Imperium Rosyjskie) do Londynu Alberta Weinberga (Альберт Вайнберг) w 1879 r. Celem Weinberga było stworzenie luksusowej marki papierosów dla osób z wyższych sfer. Dostrzegał on w tym pomysł na biznes, który wypalił.

W rezultacie Weinberg rozpoczął produkcję papierosów pod nazwą Sobranie of London, a dzisiaj uchodzi za autora pierwszej nowoczesnej paczki papierosów. Biznes się kręcił, a w 1890 r. firma zmieniła nazwę na Balkan Sobranie Cigarettes i zaczęła oferować wyroby w nowoczesnych jak na tamte czasy opakowaniach z porcelany i metalu. W 1929 r. kuzyn Weinberga, Izajasz Redstone zarejestrował oficjalnie znak handlowy Balkan Sobranie i rozszerzył handel na cały świat.

Sobranie stało się w krótkim czasie dostawcą papierosów dla królewskiego dworu w Anglii i Hiszpanii. Marka Sobranie została wymyślona i założona w Anglii, ale później jej ręczna produkcja była realizowana w Carskiej Rosji. Marka Sobranie w latach osiemdziesiątych została zakupiona przez firmę Gallaher Group, która należy do jednego z największych koncernów tytoniowych na świecie Japan Tobacco International (JTI) z siedzibą w szwajcarskiej Genewie. Właściciela takich słynnych marek jak Camel czy Winston.

Co znaczy „Sobranie” i co jest na pudełku Sobranie?
sobraniecocktail
Sobranie Cocktail

Dzieje papierosów Sobranie pozostawiły ślady na ich pudełkach i paczkach. Sobranie zdobi herb Carskiej Rosji z 1883 r. (dwugłowy carski orzeł), a pod napisem Sobranie widnieje dopisek London. Sobranie w rosyjskim Собрание oznacza zebranie albo spotkanie. W XIX w. Europie nieodłącznym elementem spotkań wyższych sfer było palenie papierosów. Do właśnie tej grupy odbiorców starał się trafić ze swoim produktem Albert Weinberg.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
Czy Sobranie to ukraińskie papierosy czy rosyjskie?

Sobranie produkują na Ukrainie i w Rosji. To więc ukraińskiej produkcji papierosy o angielsko-rosyjskim rodowodzie, należące do japońskiego koncernu tytoniowego. Globalizacja moi drodzy nawet na Ukrainie.

Jakie papierosy przywieźć z Ukrainy?

Do palenia: Sobranie, Parlament lub Pryłuki. Na pamiątkę: Prima, Stoliczne, Kijów lub inne. Zobacz ile papierosów możesz przywieźć z Ukrainy do Polski samochodem lub samolotem. Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarzy

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):