Ukraińskie piwo – przemyślenia o piwie butelkowym we Lwowie

Napisałem już artykuły o ukraińskiej wódce, ukraińskim koniaku, ale nie było jeszcze o ukraińskim piwie. Na wstępie uspokajam, nie będzie to szczegółowa recenzja każdego ukraińskiego piwa i debatowanie nad intensywnością goryczki, ale raczej klimatyczne wprowadzenie w świat butelkowanych piw dostępnych na Zachodniej Ukrainie, a dokładnie we Lwowie.

Jakie piwo najczęściej piją Polacy we Lwowie?

Najbardziej znane ukraińskie piwa we Lwowie to oczywiście Lwowskie Biały Lew (Львівське Білий Лев 4.2%) oraz Lwowskie Jasne (Львівське Світле 3.7%). Piwa z najstarszego (1715 r.) piwnego koncernu na Ukrainie dominują w sklepach i restauracjach Lwowa i miast obwodu lwowskiego. Podczas letniego sezonu na lwowskim rynku zauważymy wielu Polaków siedzących właśnie przy Lwowskim. Ci, którym udało się załapać na pociąg z uśmiechem popijają kufelek za kufelkiem, natomiast Ci, którzy w podróż do Lwowa po raz pierwszy wybrali się jak za starych dobrych czasów marszrutką, dopiero na Rynku dochodzą do siebie 🙂

Jak oceniają ukraińskie piwo polscy znawcy piwa?

Nasi polscy znawcy piwa oceniają to ukraińskie piwo (z polskimi korzeniami) bardzo negatywnie. Być może wynika to z tego, że testując piwa często siedzą przed telewizorem zapuszczając brodę, a ich kubki smakowe są już przyzwyczajone do wyrobów rzemieślniczych na bazie zachodnich trendów.

Ale czy nie warto czasem spuścić z tego balonu powietrze i po prostu napić się piwa? Tak najzwyczajniej w świecie, jak to drzewiej bywało, bez porównywania, bez mądrzenia się, tak po prostu.

Kto nie raz wdychał spaliny Łady Żiguli, temu nie trzeba wyjaśniać, że aby odkryć urok i pełnię smaku Lwowskiego należy się nim raczyć… na Ukrainie, a najlepiej bawiąc we Lwowie. Tyle o słynnym Lwowskim.

Dlaczego polscy turyści rzadko kupują piwo butelkowe na Ukrainie?

Turyści odwiedzający miasto, przy okazji wizyt w restauracjach, najczęściej piją ukraińskie piwo z tzw. kija czyli nalewane. Polskie grupy rzadko decydują się na zakup ukraińskiego piwa w sklepie mimo konkurencyjnej ceny. Ciężkie butelki nie każdemu chce się dźwigać, trzeba też wiedzieć co chcemy kupić.

Zazwyczaj decydują się na to grupy młodzieżowe, które już po powrocie z miasta mają jeszcze siłę na dogorywanie do białego rana. Zachęcam jednak spróbować ukraińskiego piwa rzadziej spotykanego w restauracjach i sprawdzić, co oferują ukraińskie sklepy.

Jeżeli nasz „apartament”, hotelowy pokój czy hostel we Lwowie jest wyposażony w lodówkę, to możemy pomyśleć o zrobieniu małych zakupów. W lokalnej kramnicy (крамниця) czyli po polsku sklepie albo małym markecie znajdziemy szeroki wybór ukraińskiego piwa. Lodówkę w ukraińskie piwo najlepiej zapełnić zaraz po przyjeździe, żeby potem podczas spaceru po mieście uniknąć noszenia ciężkich butelek. Podczas ostatniego wyjazdu na Ukrainę do testów wybrałem:

W mojej lodówce znalazło się takie ukraińskie piwo:

ukraińskie piwo
Od lewej: Mińskie Żiguljoiskie [Мінскае Жыгулёўскае], Žatecký Gus, Lwowskie Jasne [Львівське Світле], Świeży rozlew [Свіжий розлив], Czernihowskie [Чернігівське], Zakarpackie [Закарпатське оригінальне] i na końcu pieseł z barwą flagi ukraińskiej. fot. archiwum własne.
  1. Lwowskie Jasne [Львівське Світле] (bo klasyka, bo ma dobry smak, bo po prostu nie wypada pić innego piwa na pierwsze we Lwowie) – ukraińskie piwo jasne 3.7% pasteryzowane.
  2. Žatecký Gus (piwo warzone na Ukrainie, przez rosyjski browar, według czeskiej receptury 🙂 – ukraińskie piwo jasne 5% pasteryzowane.
  3. Zakarpackie [Закарпатське оригінальне] (bo Zakarpacie to piękny region o interesującej historii, a zrozumie to ten, kto je odkryje) – ukraińskie piwo jasne 4% pasteryzowane.
  4. Świeży rozlew [Свіжий розлив] (najsmaczniejsze w tym zestawieniu, dostępne tylko na Zachodzie Ukrainy, sponsor reprezentacji Ukrainy w piłkę nożną, rzadziej spotykana pojemność 0.65 l.) – ukraińskie piwo jasne 4.5% pasteryzowane.
  5. Czernihowskie [Чернігівське] (najczęściej wybierane przez Polaków butelkowe piwo na Ukrainie, raczej z powodu dźwięcznej nazwy) – ukraińskie piwo jasne 4.4% pasteryzowane.
  6. Mińskie Żiguljoiskie [Мінскае Жыгулёўскае] (najciekawsze piwo z zestawienia, ma nawiązywać do jednego z najbardziej znanych piw na Białorusi i dawnego Związku Radzieckiego, podobno skład i technologia produkcji niezmieniona, jak zapewnia etykieta: smak Żyguljoiskiego jak za sowieckich czasów wg. normy z 1978 goda 🙂 produkowane we Lwowie, więc pod względem produkcji to ukraińskie piwo, ale w istocie to prawdziwie białoruskie piwo. – ukraińskie piwo jasne 4.5% pasteryzowane.

Jak te piwa smakowały i które okazało się najlepsze?

Najbardziej mi smakowało ukraińskie piwo Świeży rozlew [Свіжий розлив]. Piło się przyjemnie, a większa niż zazwyczaj butelka została szybko opróżniona przed wieczornym wyjściem na kolację. Lwowskie Jasne, Zakarpackie również nie zawiodły i uważam je za solidne jasne piwa. Najciężej mi się piło wodnisty w smaku Žatecký Gus. Za popularnym wśród Polaków Czernihowskim także nie przepadam. Mińskie Żiguljoiskie cenię za nazwę 🙂 ale niekoniecznie za smak 🙂 Do zobaczenia na Ukrainie.

1 Komentarz

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.