Ukraińskie piwo: Lwowskie, Czernihowskie, Kałuskie, Prawda, Tsypa

ukraińskie piwo

Ukraińskie piwo popularniejsze od wódki

Na Ukrainie warzy się co roku ponad 1 800 000 litrów piwa. Chociaż ukraińska wódka kojarzy nam się częściej z naszym wschodnim sąsiadem, to piwo jest najpopularniejszym napojem alkoholowym na Ukrainie. Tradycja warzenia piwa na Ukrainie jest długa, a niektóre browary liczą już ponad 150 lat. Dziś na Ukrainie działa kilkadziesiąt browarów produkujących piwo klasyczne i rzemieślnicze. Średnia cena butelki ukraińskiego piwa w sklepie to ok. 30 UAH, a w restauracji ok. 50 UAH. W Kijowie i Bukowelu za kufel piwa zapłacimy ok. 70 UAH.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ukraińskie piwo z dużych browarów

Największym producentem piwa na Ukrainie jest belgijsko-turecki koncern AB InBev Efes. Koncern produkuje jedne z najstarszych i najbardziej znanych ukraińskich piw: Czernihowskie (Чернігівське) oraz Jantar (Янтар), a także piwo Rohan (Рога́нь). Drugim producentem piwa jest duński Carlsberg Ukraina (Карлсберг Україна). Koncern warzy popularne na zachodzie Ukrainy piwa Lwowskie (Львівське) i Robert Doms, a także Sławutycz (Славутич), Arsenał (Арсенал) oraz znane białoruskie piwo Żyguljojskie (Жигулівське). Trzecim producentem jest Oboloń (Оболонь) producent ukraińskiego piwa Oboloń (Оболонь), hike oraz Desant (Десант). Moim ulubionym dużym browarem na Ukrainie jest Pierwsza Prywatna Browarnia (Перша приватна броварня) warząca bardzo dobre ukraińskie piwo Świeży Rozlew (Свіжий розлив), oraz bardziej znane Zakarpackie (Закарпатське) i Radomyśl (Радомишль).

ceny w Bukowelu
Piwo Czernihiwskie, Stary Młyn, Pogan Wesoły Mnich, Jantar

Ukraińskie piwo z małych browarów

Rewolucja piwna stała się rzeczywistością także na Ukrainie. Od kilku lat pojawiają się na półkach ukraińskich sklepów nowe marki i rodzaje piw od młodych producentów. Na Ukrainie działa ok. 15 nowoczesnych browarów rzemieślniczych i drugie tyle małych, regionalnych browarów z tradycjami. Rynek ukraińskiego piwa rzemieślniczego rozwija się z roku na rok, ale wolniej niż w Polsce. Browary rzemieślnicze warzą nowe piwa, a regionalne unowocześniają i doskonalą sprawdzoną ofertę. Ukraińskie piwa rzemieślnicze posiadają wyłącznie 1% udziału w całym rynku piwa na Ukrainie.

Browary regionalne i rzemieślnicze na Ukrainie

Małe ukraińskie browary ograniczają swój zasięg do wybranych regionów, ale ich wyroby to prawdziwe piwne perełki. Do cenionych producentów ukraińskiego piwa regionalnego należą: Browar Kałuski producent lubianego wśród Polaków piwa Kałuskie Eksportowe i Kalusher, Browar Burgomistr, Browar Berdyczów produkujący słynne Piwo Berdyczowskie oraz Browar Zeman z Łucka. Uznaniem cieszą się także Browar Mikuliniecki warzący piwo Mikulin, a także pierwszą ukraińską whisky. Ten ostatni browar łatwo pomylić z działającym w Mikuliczynie Browarem Huculskim, który warzy piwo Huculskie. W Połatwie działa prężnie Browar Połtawa, a w mieście Równe Browar Riweń, posiadający popularną w tym mieście piwiarnię. Piwo do Polski eksportuje Browar Humańpiwo z Humania. W Tarnopolu działa słynny Browar Opillia, a w Chmielnickim Browar Chmielpiwo. Gdy zajedziecie do Czerkasów na pewno spróbujecie kufelka piwa z browaru Czerkaskie Piwo.

Ukraińskie piwo rzemieślnicze o zasięgu krajowym warzą między innymi: Huculska Kraftowa Browarnia Tsypa, która jest moim ulubionym z browarów rzemieślniczych, a także Browar Varvar – jeden z pierwszych browarów rzemieślniczych w Ukrainie, który powstał w Dnipro (Dniepropietrowsk). Najpopularniejsze piwa Varvar to bardzo mocny Milk Stout, IPA i Czekoladowy Porter.

Do mikro browarów rzemieślniczych należą: First Dnipro Brewery (FDB), Collider, Gremlin Brew z Charkowa, ArtBrewery White Rabbit z Krzywego Rogu oraz K & F z Zaporoża.

piwo na Ukrainie
Piwiarnia Teatr Piwa Prawda znajduje się w jednej z narożnych kamienic lwowskiego Rynku i zajmuje trzy piętra

Browary restauracyjne na Ukrainie

W Ukrainie nie brakuje także browarów restauracyjnych. Najbardziej znane wśród polskich turystów działają we Lwowie: Prawda (Правда) oraz Kumpel (Kumpel Group). Uważam, że najlepsze ukraińskie piwo z browaru restauracyjnego warzy Piwa Duma (Пивная Дума) z Kijowa.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Prawda (Правда)

Browar Prawda ze Lwowa należy do ukraińskiej sieci restauracji !FEST i jest największym browarem restauracyjnym w Zachodniej Ukrainie. Na Rynku we Lwowie działa najsłynniejsza piwiarnia browaru: Teatr Piwa Prawda, od której rozpoczęto produkcję piwa Prawda na masową skalę. Browar restauracyjny ma swojej ofercie kilkadziesiąt piw, które dostarcza do swoich kilkunastu restauracji i sklepów we Lwowie. Wśród nich znane są piwa nawiązujące do polityków: piwo Putin Hujło (Dry-Hopped Golden Ale), Obama Hope (Stout), Frau Ribbentrop z wizerunkiem Merkel (Wheat Ale) czy Trump (Imperial Mexican Lager). Drugą popularną linią są piwa patriotyczne: Od Sanu do Donu (Від Сяну до Дону), Siła (Сила) oraz Lwowska Wiosna (Lvivska Vesna).

Kumpel (Кумпель)

Browar Kumpel ze Lwowa należy do ukraińskiej sieci restauracji Kumpel Group i jest jednym z największych browarów restauracyjnych Lwowa. Dla Polaków podróżujących do Lwowa, to właśnie restauracje sieci Kumpel były pierwszymi miejscami, w których próbowało się ukraińskiego piwa rzemieślniczego. Browar restauracyjny ma swojej ofercie kilkanaście piw, które dostarcza do swoich restauracji we Lwowie. Wśród nich są: Kumpel Jasne Galickie (Lager), Pszeniczne Galickie (Wheat), Złote (Golden-Ale), Brązowe (Dark-Ale) oraz Ciemne 2008 (Dark Lager). Kumpel warzy również IPA, Hoppy Lager, Porter i Amber Ale.

Piwna Duma (Пивная Дума)

Piwna Duma z Kijowa to jeden z głównych browarów restauracyjnych w Kijowie. Browar prowadzi kilka piwiarni i restauracji w Kijowie, w których napijemy się piwa Jasnego (Светлое), Pszenicznego (Пшеничное), Ciemnego (Темное) i Sezonowego (Сезонное). Ilość oferowanych piw jest ograniczona, ale browar wyraźnie stawia na jakość piwa i obsługi. Ukraińskie piwo zaskakuje swoją świeżością, a obsługa zawsze służy radą lub po prostu ciekawą rozmową.

Sołomiańska Browarnia (Солом’янська броварня)

Sołomiańska Browarnia z Kijowa to najstarszy browar restauracyjny w Kijowie, który zna każdy mieszkaniec ukraińskiej stolicy. Browar prowadzi dwie piwiarnie w Kijowie, w których napijemy się piwa Jasnego, Weissbier, American Pale Ale, American Amber Ale, Weizenbock, Golden Ale i Imperial Stout. Jak w większości piwiarni zamówimy także piwa w plastikowej butelce na wynos.

Robert Doms (Роберт Домс)

Robert Doms to sieć piwiarni związanych z piwami Carlsberg Ukraine. Chmielny Dom Roberta Domsa we Lwowie, to piwiarnia działająca obok Muzeum Piwa we Lwowie „Lwiwiarnia”. Przy głównej ulicy Kijowa działa także Chateau Robert Doms. Piwiarnie Roberta Domsa proponują świeżo warzone piwa: Stary Doms Niefiltrowane, Robert Doms Brown Lager, Dunkel, 1715, Eksportowe, a także Robert Doms Golden Ale.

ukraińskie piwo z browaru kumpel
Ukraińskie piwo Browaru Kumpel we Lwowie

Jakiego piwa napić się na Ukrainie?

Spróbuj kilka piw z dużych, a także z małych browarów. Odwiedź również restauracją z browarem restauracyjnym. Dzięki temu, odkryjesz swoje ulubione ukraińskie piwo i ocenisz czy może ono konkurować z najlepszymi piwami w Polsce, a nawet na Świecie. Najlepszymi piwami są dla mnie piwa z Ukrainy, a także z Belgii (Leffe), Portugalii (Sagres) oraz Hiszpanii (Estrella Damm).

Ukraińskie piwo koncernowe

Zacznijmy od turystycznej klasyki we Lwowie: Lwowskie Jasne (Львівське Світле). To klasyczny lager, który uprzyjemni nam pierwsze chwile na ukraińskiej ziemi. Idąc dalej, należy zaliczyć butelkę Czernihowskiego (Чернігівське), najlepiej Czernihowskie Białe (Світле „Біле”) lub Czernihowskie Biała Noc (Світле „Біла Ніч”). Pierwsze to piwo jasne, ale tym razem niefiltrowane, a drugie piwo ciemne o smaku karmelu. Następnie stańmy do pojedynku z którymś z piw Żyguljojskich:) Na przykład Mińskie Żyguljewskoje (Минское Жигулевское) od Carlsberg lub Oboloń. To jasne piwo z białoruskimi korzeniami przeniesie nas myślami do fabryki telewizorów z lat 70. Jak informuje opis na etykiecie:

Smak Żyguljojskiego jak za sowieckich czasów wg. normy z 1978 goda

Piwem, które koniecznie warto spróbować jest także Świeży Rozlew (Свіжий Розлив) oraz Autorskie (Авторське) wyprodukowane przez ten sam browar: Pierwsza Prywatna Browarnia (Перша приватна броварня). Miłośników piw mocnych na pewno nie zawiedzie 8% ciemny Arsenał (Арсенал). Te ostatnie dostępne jest w plastikowej butelce.

Ukraińskie piwo w plastikowej butelce

Ukraińskie piwa w plastikowej butli sprzedawane są w dużych pojemnościach od 1 do nawet 2.5 litra. Ich smak nie różni się od piw sprzedawanych w butelkach i puszkach, ale takie piwo powinno być bardzo dobrze schłodzone przed podaniem. Ukraińskie piwo w plastikowej butli jest tańsze, a jego zakup wychodzi taniej niż zakup takiej samej ilości piwa w innym opakowaniu. Dobrze się nadaje do zabrania na przykład w podróż pociągiem. Butelka ukraińskiego piwa 2.5 litra kosztuje ok. 55 UAH.

piwo zakarpackie
Tsypa warzy każdy z popularnych stylów rzemieślniczych

Ukraińskie piwo rzemieślnicze

W przypadku ukraińskiego piwa z małych browarów, to każde piwo powinno być tym właściwym. Warto zacząć od piw z Browaru Tsypa. Jego siedziba mieści się w małej huculskiej wiosce Kwasy, położonej na ukraińskim Zakarpaciu. Proces warzenia piwa odbywa się w kadziach przypominających kształtem wielkie jaja, dlatego symbolem browaru i jego nazwą jest Kogut. Do wyboru mamy piwo typu Lager, Pszeniczne, IPA oraz Stout. Klasyczna seria sprzedawana jest w czarnych butelkach, a nazwy nawiązują do karpackich szczytów: Howerla, Drahobrat, Czarna Hora.

Gdzie napić się piwa na Ukrainie

Poniżej znajdziesz adresy miejsc gdzie napijesz się dobrego ukraińskiego piwa, a czasem także i dobrze zjesz. To miejsca, do których sam chodzę.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Gdzie na piwo we Lwowie?

Gdzie na piwo w Kijowie?

Gdzie na piwo w Odessie?

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

  1. Zakarpackie ma dla mnie większą gorycz niż Lwowskie:) jest często spotykane na południu Ukrainy, w Zakarpaciu i na Huculszczyźnie. Artykuł został zaktualizowany o nowe piwa. Dla mnie numerem 1 z ukraińskich piw sklepowych jest Świeży Rozlew.

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):