Ukraińskie słodycze – jakie słodycze przywieźć z Ukrainy?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Ukraińskie słodycze – jak smakują ukraińskie wyroby?

ukraińskie słodycze
Sklep Roshena z ukraińskimi słodyczami. Ukraińskie słodycze to jednak nie tylko Roshen. fot.betalight.com.ua

Jeżeli jesteś miłośnikiem słodkości, to na Ukrainie czeka na Ciebie wielka i słodka przygoda. Na Ukrainie produkuje się nie tylko znakomite cukierki, żelki, bogato nadziewane praliny, ale także fantastycznej jakości czekolady, bombonierki i bajeczne torty. W tym artykule dowiesz się jakie ukraińskie słodycze warto spróbować oraz które z nich są na Ukrainie najbardziej popularne. Będzie nie tylko o Roshenie, ale także o ukraińskich słodyczach innych wytwórni.

Ukraińskie słodycze od Roshen

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni Roshen z Kijowa.

Roshen jest największą i najbardziej popularną marką słodyczy na Ukrainie. Wytwórnię założył w 1996 r. obecny prezydent Ukrainy – Petro Poroszenko. Zakłady produkcyjne Roshena mieszczą się w Kijowie oraz w Winnicy. Od kilku lat niektóre wyroby Roshena dostępne są także w Polsce, na przykład w supermarketach. Roshen to przede wszystkim wysokiej jakości czekoladowe cukierki, czekolady, karmelki oraz kapitalne torty. Obowiązkowo należy spróbować tortu Kijowskiego, produkowanego według niezmienionej receptury od 1956 r. To tort na bazie orzechowo-bezowego ciasta z bezową posypką. Wszystkie te rzeczy możemy zakupić w sieci sklepów Roshen na terenie całej Ukrainy.

Najbardziej znane ukraińskie słodycze wytwórni Roshen:

 • cukierki z gorzkiej i mlecznej czekolady, z nadzieniem lub bez. Klasyczne cukierki to: Kijowski Wieczór, Strzała podolska, Ptasie mleczko
 • czekolady i batoniki z gorzką, mleczną oraz nadziewaną czekoladą
 • torty wytwarzane bez użycia konserwantów, przydatne do spożycia do 72 godzin. Klasyką jest tutaj wspomniany tort Kijowski. Prezent bez którego nie wraca się ze stolicy 🙂 ale znane są także Złota brama, Grylażowy i Praski
ukraińskie słodycze
Tort Kijowski od Roshena. fot.logoslovo.ru

Ukraińskie słodycze od Wołyńskie słodycze [Волинські солодощі]

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni Wołyńskie Słodycze z Łucka.

Wołyńskie Słodycze to wytwórnia mieszcząca się w Łucku, która od 1998 r. produkuje ukraińskie słodycze. Na samym początku wytwórnia produkowała głównie bardzo dobre chałwy, by z czasem rozszerzyć produkcję o szeroką gamę cukierków. Wołyńskie Słodycze specjalizują się w produkcji cukierków z dodatkiem suszonych owoców: suszonych śliwek, moreli, fig, melonów, brzoskwiń, gruszek, a nawet ananasów. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.  W 2014 r. Wołyńskie Słodycze rozpoczęły produkcję cukierniczego rękodzieła oraz wyjątkowych upominków. Wytwórnia produkuje słodycze wyłącznie ze składników naturalnych bez dodatku sztucznych konserwantów i barwników.

Najbardziej znane ukraińskie słodycze wytwórni Wołyńskie Słodycze:

 • cukierki z pojedynczym całym orzechem, nadziewane suszonymi owocami zatopione w czekoladzie: orzech włoski z morelą, śliwką, czarną porzeczką, wiśnią, brzoskwinią, ananasem oraz wiele innych
 • cukierki Meteoryt: cukierki bogato wypełnione kawałkami orzechów z dodatkiem miodu, zatopione w czekoladzie (pycha)
 • ptasie mleczko na przykład kawowe
 • naturalne batoniki zbożowe z miodem o nazwie Kozinak
 • owocowe karmelki twarde (klasyczne w okrągłych pudełeczkach) oraz miękkie w papierku
ukraińskie słodycze
Cukierek Meteoryt Wołyński z kawałkami orzechów i miodem. Tak uczciwie nadzianych cukierków, to tylko życzyć naszym polskim producentom 🙂 fot.smachnyashka.com.ua

Ukraińskie słodycze od Switocz [Світоч]

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni Switocz ze Lwowa.

Switocz to producent słodyczy ze Lwowa, którego korzenie sięgają XIX w. Wytwórnia powstała w 1962 r. z połączenia dwóch mniejszych manufaktur: manufaktury Bolszewik i manufaktury Kirowa 🙂 Od 1998 r. Switocz należy do koncernu Nestle i produkuje na przykład znany nam w Europie batonik Aero. Siedziba wytwórni mieści się przy ul. Tkackiej we Lwowie. Fabryka eksportuje swoje wyroby do Austrii, Niemiec oraz Włoch.

Najbardziej znane ukraińskie słodycze wytwórni Switocz:

 • czekolady jasne, ciemne, białe oraz deserowe La Krema
 • cukierki na wagę Czerwony Mak – stara klasyka, Romaszka (Rumianek) – ulubiony cukierek na Ukrainie, Sparta – unikatowe warstwy praliny czekoladowo-orzechowej, Zoriane siajwo (Świecąca gwiazda) – pralina, jedna z 20-stu najpopularniejszych słodyczy na Ukrainie, Trufla – chrupiące praliny z nadzieniem, Biała Trufla – chrupiąca pralina w białej czekoladzie z kokosowym nadzieniem, Legendy miasta – cukierki z legendą o Lwowie na papierku 🙂 a także inne, także w formie bombonierek i draży
 • wafelki nadziewane Artek – wafelki numer jeden na Ukrainie. Dostępne smaki to klasyczny, orzechowy, mleczny. Sprzedawane także w dużych opakowaniach.
ukraińskie słodycze
Wafelek nadziewany Artek jest absolutną ukraińską klasyką.

Ukraińskie słodycze od AVK

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni AVK z Doniecka.

AVK to drugi po Roshenie, największy ukraiński producent słodyczy. Zatrudnia 3,5 tysiąca pracowników. Właścicielem jest Volodymyr Avramenko. AVK powstała w 1991 r. w Doniecku, czyli jeszcze przed Roshenem. Początkowo AVK była głównym importerem kakao na rynku ukraińskim. W 1994 r. firma zajęła się produkcją własnych słodyczy. Obecnie należy do niej 21% ukraińskiego rynku słodyczy. W wyniku konfliktu na Ukrainie straciła swoje fabryki w Ługańsku oraz Doniecku. Obecnie produkcja odbywa się między innymi w Dnipro, Połtawie i Równem. AVK eksportuje słodycze do 53 krajów na całym świecie. Głównym konkurentem AVK jest Roshen.

Najbardziej znane ukraińskie słodycze wytwórni AVK:

 • batonik w mlecznej polewie Gulliwer
 • galaretki w cukrze Jillian
 • karmelki Caramella w kilku smakach
 • cukierkowe wafelki w czekoladzie Azorika i Bariton
 • liczne praliny i cukierki czekoladowe na przykład Dessert, Sheridan

Ukraińskie słodycze z mniejszych wytwórni

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni Balu z Charkowa.

Warto próbować słodyczy także z mniejszych wytwórni, które pojawiają się na Ukrainie. Do takich wytwórni należy na przykład działające od 2006 r. BALU, a dokładniej BALU Sacharok. Balu słynie z bardzo dobrych nadziewanych wafelków typu Piszinger oraz cukierków Francesca, które bardzo przypominają popularne Raffaello. Produkują też duże ilości pakowanych ciastek.

Ukraińskie słodycze są na prawdę bardzo smaczne i wysokiej jakości. Będąc na Ukrainie, warto wstąpić do supermarketu lub sklepu z ukraińskimi słodyczami na wagę i kupić kilkanaście rodzajów na spróbowanie. Na pewno nie pożałujecie. Najważniejsze informacja na koniec: przewożenie ukraińskich słodyczy przez granicę nie jest nielegalne 🙂 Słodkiej podróży na Ukrainę!

ukraińskie słodycze
Cukierki Francesca wytwórni Balu. Podobne do popularnych Raffaello.

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Co warto zobaczyć we Lwowie? czeburieki, raki, NKWD i Cytadela

Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę? Ile pieniędzy wziąć do Lwowa?

Pijana Wiśnia – najlepsza nalewka we Lwowie – spróbujesz?

Marszrutki do Lwowa z Medyki i Szeginie – rozkład jazdy i ceny

Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

PKO BP na Ukrainie – jaki bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji?

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski

Ukraińska wódka – najlepsze wódki do kupienia na Ukrainie [+18]

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Ukraińskie słodycze – jakie słodycze przywieźć z Ukrainy?
5 (100%) 4 votes

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.