Ukraińskie słodycze – jakie słodycze przywieźć z Ukrainy?

Ukraińskie słodycze -- jak smakują ukraińskie wyroby?

ukraińskie słodycze
Sklep Roshena z ukraińskimi słodyczami. Ukraińskie słodycze to jednak nie tylko Roshen. fot.betalight.com.ua

Jeżeli jesteś miłośnikiem słodkości, to na Ukrainie czeka na Ciebie wielka i słodka przygoda. Na Ukrainie produkuje się nie tylko znakomite cukierki, żelki, bogato nadziewane praliny, ale także fantastycznej jakości czekolady, bombonierki i bajeczne torty. W tym artykule dowiesz się jakie ukraińskie słodycze warto spróbować oraz które z nich są na Ukrainie najbardziej popularne. Będzie nie tylko o Roshenie, ale także o ukraińskich słodyczach innych wytwórni.

Ukraińskie słodycze od Roshen

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni Roshen z Kijowa.

Roshen jest największą i najbardziej popularną marką słodyczy na Ukrainie. Wytwórnię założył w 1996 r. obecny prezydent Ukrainy -- Petro Poroszenko. Zakłady produkcyjne Roshena mieszczą się w Kijowie oraz w Winnicy. Od kilku lat niektóre wyroby Roshena dostępne są także w Polsce, na przykład w supermarketach. Roshen to przede wszystkim wysokiej jakości czekoladowe cukierki, czekolady, karmelki oraz kapitalne torty. Obowiązkowo należy spróbować tortu Kijowskiego, produkowanego według niezmienionej receptury od 1956 r. To tort na bazie orzechowo-bezowego ciasta z bezową posypką. Wszystkie te rzeczy możemy zakupić w sieci sklepów Roshen na terenie całej Ukrainy.

Najbardziej znane ukraińskie słodycze wytwórni Roshen:

 • cukierki z gorzkiej i mlecznej czekolady, z nadzieniem lub bez. Klasyczne cukierki to: Kijowski Wieczór, Strzała podolska, Ptasie mleczko
 • czekolady i batoniki z gorzką, mleczną oraz nadziewaną czekoladą
 • torty wytwarzane bez użycia konserwantów, przydatne do spożycia do 72 godzin. Klasyką jest tutaj wspomniany tort Kijowski. Prezent bez którego nie wraca się ze stolicy 🙂 ale znane są także Złota brama, Grylażowy i Praski
ukraińskie słodycze
Tort Kijowski od Roshena. fot.logoslovo.ru

Ukraińskie słodycze od Wołyńskie słodycze [Волинські солодощі]

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni Wołyńskie Słodycze z Łucka.

Wołyńskie Słodycze to wytwórnia mieszcząca się w Łucku, która od 1998 r. produkuje ukraińskie słodycze. Na samym początku wytwórnia produkowała głównie bardzo dobre chałwy, by z czasem rozszerzyć produkcję o szeroką gamę cukierków. Wołyńskie Słodycze specjalizują się w produkcji cukierków z dodatkiem suszonych owoców: suszonych śliwek, moreli, fig, melonów, brzoskwiń, gruszek, a nawet ananasów. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.  W 2014 r. Wołyńskie Słodycze rozpoczęły produkcję cukierniczego rękodzieła oraz wyjątkowych upominków. Wytwórnia produkuje słodycze wyłącznie ze składników naturalnych bez dodatku sztucznych konserwantów i barwników.

Najbardziej znane ukraińskie słodycze wytwórni Wołyńskie Słodycze:

 • cukierki z pojedynczym całym orzechem, nadziewane suszonymi owocami zatopione w czekoladzie: orzech włoski z morelą, śliwką, czarną porzeczką, wiśnią, brzoskwinią, ananasem oraz wiele innych
 • cukierki Meteoryt: cukierki bogato wypełnione kawałkami orzechów z dodatkiem miodu, zatopione w czekoladzie (pycha)
 • ptasie mleczko na przykład kawowe
 • naturalne batoniki zbożowe z miodem o nazwie Kozinak
 • owocowe karmelki twarde (klasyczne w okrągłych pudełeczkach) oraz miękkie w papierku
ukraińskie słodycze
Cukierek Meteoryt Wołyński z kawałkami orzechów i miodem. Tak uczciwie nadzianych cukierków, to tylko życzyć naszym polskim producentom 🙂 fot.smachnyashka.com.ua

Ukraińskie słodycze od Switocz [Світоч]

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni Switocz ze Lwowa.

Switocz to producent słodyczy ze Lwowa, którego korzenie sięgają XIX w. Wytwórnia powstała w 1962 r. z połączenia dwóch mniejszych manufaktur: manufaktury Bolszewik i manufaktury Kirowa 🙂 Od 1998 r. Switocz należy do koncernu Nestle i produkuje na przykład znany nam w Europie batonik Aero. Siedziba wytwórni mieści się przy ul. Tkackiej we Lwowie. Fabryka eksportuje swoje wyroby do Austrii, Niemiec oraz Włoch.

Najbardziej znane ukraińskie słodycze wytwórni Switocz:

 • czekolady jasne, ciemne, białe oraz deserowe La Krema
 • cukierki na wagę Czerwony Mak -- stara klasyka, Romaszka (Rumianek) -- ulubiony cukierek na Ukrainie, Sparta -- unikatowe warstwy praliny czekoladowo-orzechowej, Zoriane siajwo (Świecąca gwiazda) -- pralina, jedna z 20-stu najpopularniejszych słodyczy na Ukrainie, Trufla -- chrupiące praliny z nadzieniem, Biała Trufla -- chrupiąca pralina w białej czekoladzie z kokosowym nadzieniem, Legendy miasta -- cukierki z legendą o Lwowie na papierku 🙂 a także inne, także w formie bombonierek i draży
 • wafelki nadziewane Artek -- wafelki numer jeden na Ukrainie. Dostępne smaki to klasyczny, orzechowy, mleczny. Sprzedawane także w dużych opakowaniach.
ukraińskie słodycze
Wafelek nadziewany Artek jest absolutną ukraińską klasyką.

Ukraińskie słodycze od AVK

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni AVK z Doniecka.

AVK to drugi po Roshenie, największy ukraiński producent słodyczy. Zatrudnia 3,5 tysiąca pracowników. Właścicielem jest Volodymyr Avramenko. AVK powstała w 1991 r. w Doniecku, czyli jeszcze przed Roshenem. Początkowo AVK była głównym importerem kakao na rynku ukraińskim. W 1994 r. firma zajęła się produkcją własnych słodyczy. Obecnie należy do niej 21% ukraińskiego rynku słodyczy. W wyniku konfliktu na Ukrainie straciła swoje fabryki w Ługańsku oraz Doniecku. Obecnie produkcja odbywa się między innymi w Dnipro, Połtawie i Równem. AVK eksportuje słodycze do 53 krajów na całym świecie. Głównym konkurentem AVK jest Roshen.

Najbardziej znane ukraińskie słodycze wytwórni AVK:

 • batonik w mlecznej polewie Gulliwer
 • galaretki w cukrze Jillian
 • karmelki Caramella w kilku smakach
 • cukierkowe wafelki w czekoladzie Azorika i Bariton
 • liczne praliny i cukierki czekoladowe na przykład Dessert, Sheridan

Ukraińskie słodycze z mniejszych wytwórni

ukraińskie słodycze
Logo wytwórni Balu z Charkowa.

Warto próbować słodyczy także z mniejszych wytwórni, które pojawiają się na Ukrainie. Do takich wytwórni należy na przykład działające od 2006 r. BALU, a dokładniej BALU Sacharok. Balu słynie z bardzo dobrych nadziewanych wafelków typu Piszinger oraz cukierków Francesca, które bardzo przypominają popularne Raffaello. Produkują też duże ilości pakowanych ciastek.

ukraińskie słodycze
Cukierki Francesca wytwórni Balu. Podobne do popularnych Raffaello.

Ukraińskie słodycze są na prawdę bardzo smaczne i wysokiej jakości. Będąc na Ukrainie, warto wstąpić do supermarketu lub sklepu z ukraińskimi słodyczami na wagę i kupić kilkanaście rodzajów na spróbowanie. Na pewno nie pożałujecie. Najważniejsze informacja na koniec: przewożenie ukraińskich słodyczy przez granicę nie jest nielegalne 🙂 Słodkiej podróży na Ukrainę.

Co warto przywieźć z Ukrainy? - Słodycze Roshen (ceny i rodzaje) - Ukraina #3

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.