W Podhajczykach działa nowe muzeum etnograficzne

muzeum w podhajczykach

Na początku października 2021 w położonych na zachód od Lwowa małych Podhajczykach zainauguruje działalność nowa, turystyczna atrakcja – Muzeum Kulturalno-Etnograficzne „Na Interwale” (Музейно-культурний центр „На Унтервалю”).

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

W budynku po dawnej niemieckiej mleczarni, położonym przy ul. Podleśnej 14, zobaczymy ekspozycję poświęconą życiu w przedwojennych Podhajczykach – wielokulturowego galicyjskiego miasteczka.

Wystawa koncentruje się na rozwoju Podhajczyków i życiu jego mieszkańców na przestrzeni ostatnich 150 lat, do czasu wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja pozwala prześledzić rozwój kultury ukraińskiej, niemieckiej, żydowskiej oraz polskiej, a także ich wzajemne relacje.

Aktualnie w budynku Muzeum w Podhajczykach działa ekspozycja tymczasowa prezentująca przedmioty codziennego użytku, wyroby z drewna, meble i starodruki. Łącznie w Muzeum „Na Interwale” znalazło się ponad zabytkowych 100 obiektów, którym możemy przyjrzeć się z bliska.

Podhajczyki położone są zaledwie 35 kilometrów od Lwowa, na trasie Lwów-Złoczów, dlatego warto tu na chwilę zajrzeć. Na przykład jadąc na wycieczkę ze Lwowa do Zamku Sobieskich w Złoczowie.

cerkiew św. Pokrowy Bogurodzicy z końca XVIII w. w Podhajczykach

Podhajczyki należały w XVII wieku do metropolity lwowskiego Jana Zamoyskiego. W Podhajczykach przed wojną żyła duża grupa ludności niemieckiej, w tym niemieccy przedsiębiorcy mający w Podhajczykach swoje domy i zakłady. Pozostawili oni po sobie kilka pamiątek i obiektów, których potencjał turystyczny odkryto niedawno.

Obecnie na terenie Podhajczyków znajdziemy ok. 20 zabytkowych budynków i obiektów. Najstarszą pamiątką w Podhajczykach jest drewniana cerkiew św. Pokrowy Bogurodzicy z końca XVIII w. Są tutaj także zabytkowe cmentarze.

Podhajczyki i jego zabytki wchodzą w skład tzw. Małego Turystycznego Koła na Lwowszczyznie – turystycznego szlaku, który łącznie z Podhajczykami tworzy 11 galicyjskich miasteczek. Są wśród nich między innymi Kurowice (Куровичи), Jaktorów (Якторів), Uniów (Унів), Przemyślany (Перемишляни) czy Korosno (Коросно). Każde z nich skrywa zabytki i historię nad którą warto zatrzymać się na dłużej.

Więcej informacji na stronie Muzeum „Na Interwale” w Podhajczykach.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):