Waluta Ukrainy i jej symbolika – kim są obiekty i postacie na hrywnach

Hrywna – banknoty, które uznano za jedne z najładniejszych na świecie

Waluta Ukrainy
Na zdjęciu najczęściej występujące w obiegu nominały hrywny. Na jednego mieszkańca Ukrainy przypada 65 banknotów. Łączna wartość wyemitowanych banknotów to ok. 310 mld hrywien. Łączna ilość banknotów będących w obiegu to 2,8 mld. fot.112.international

Waluta Ukrainy to hrywna, a nazwa ta według legendy pochodzi od średniowiecznej jednostki płatniczej srebra zwanej grzywną. Skrót międzynarodowy hrywny to UAH. Z takim skrótem na pewno spotkamy się w trakcie zakupu ukraińskiej waluty w kantorze lub w banku. Kiedy odwiedzimy ukraiński sklep albo przejrzymy kartę menu w restauracji, to przy cenach produktów spodziewajmy się skrótu грн (GRN) od Гривня (Hriwnja). W tym artykule dowiesz się co interesującego kryje w sobie waluta Ukrainy i jakie podstawowe informacje warto o hrywnie wiedzieć.

 

Waluta Ukrainy, to bardzo ładne banknoty. W przeciwieństwie do poprzednich serii obowiązujących w latach 1992-2003, aktualna seria (tzw. trzecia seria) jest pięknie zaprojektowana pod względem grafiki i kolorystyki. Aktualnie obowiązujące banknoty krążące w obiegu są emitowane od 2003 r.

W 2015 r. hrywna o nominale 100 UAH brała udział w konkursie na najpiękniejszy banknot na świecie. W 2016 r. w tym samym konkursie (organizowanym przez International Bank Note Society – IBNS) nominowany został banknot 500 UAH. Ukraińskie banknoty są spójne graficznie, a ich niewielki format jest bardzo poręczny w ich codziennym użytkowaniu.

Waluta Ukrainy – kim są i co symbolizują postacie na hrywnach

Każdy banknot przedstawia na awersie sylwetki sławnych Ukraińców oraz Rusinów, którzy życiem i czynem na trwale wpisali się w historię Ukrainy.

Na najmniejszych nominałach znajdziemy postacie pierwszych władców Rusi jak Włodzimierza I Wielkiego oraz Jarosława I Mądrego. Na banknotach 5 UAH i 10 UAH widnieją hetmani kozaccy z XVII w. Akurat te postacie powinniśmy dobrze kojarzyć chociaż z nazwiska. Są to rzecz jasna Bohdan Chmielnicki oraz Iwan Mazepa.

Waluta Ukrainy1
1 hrywna, emisja z 2006 r. Pierwsza emisja była koloru jednolicie szarego/zielonego. Można ją spotkać nadal w obiegu. 1 UAH to 13 groszy polskich. Na banknocie sylwetka Włodzimierza Wielkiego – władcy, który przyjął Chrzest i położył podwaliny pod Ruś Kijowską. Jego szczątki znajdują się w Kijowie.

Nie zapomniano oczywiście o ukraińskich literatach i poetach – Iwanie Franko (20 UAH) i „ukraińskim Mickiewiczu” Tarasie Szewczenko (100 UAH). Hryhorij Skorowoda pojawiający się na najwyższym nominale 500 UAH, to postać również związana z szeroko pojętą kulturą – pisarz, filozof i kompozytor z XVIII w. Na bardzo ładnym, utrzymanym w odcieniach fioletu banknocie 200 UAH zobaczymy jedyną żeńską postać – Łesię Ukrainkę. Ulice nazwane jej imieniem znajdziemy niemal w każdym ukraińskim mieście.

Waluta Ukrainy3
200 UAH, a na niej wizerunek Łesi Ukrainki – poetki i krytyka literackiego. Żyła na przełomie XIX i XX w. Tłumaczyła na ukraiński m.in Mickiewicza. Spoczywa w Kijowie. Jest ona jedyną postacią żeńską widniejącą na ukraińskich banknotach.

Oczywiście na koniec musieli wmieszać się także i typowi politycy. Są nimi Mychajło Hruszewski widniejący na banknocie 50 UAH – ukraiński historyk, bardziej znany jako głowa przedwojennej Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1917-1918.

Waluta Ukrainy – symbole przedmiotów i obiektów na rewersie

Na rewersje hrywien zostały przedstawione najbardziej znane budynki sakralne i świeckie, znajdujące się na terenie całej Ukrainy, a w przypadku jednego banknotu znajdziemy nawet i pejzaż.

Zaczynając od 1 UAH znajdziemy kolejno Gród Włodzimierza w Kijowie, następnie Sobór Mądrości Bożej w Kijowie (2 UAH) oraz Cerkiew św. Ilji w Subotowie (5 UAH). Nominały dwucyfrowe to już Sobór Uspieński w Ławrze Peczerskiej (10 UAH), Opera Lwowska (20 UAH) i Ukraińska Centralna Rada (50 UAH). Wyjątkowy jest banknot 100 UAH, ponieważ przedstawia jako jedyny pejzaż z Czernecznej Góry nad Dnieprem, dodatkową cechą wyróżniającą ten banknot jest jego rewers – posiada drugą postać – bandurystę z chłopcem. Na 200 UAH widnieje Wieża Bramna z Zamku Łuckiego, a na 500 UAH umieszczona została Akademia Mohylańska w Kijowie.

Waluta Ukrainy2
Rewers 100 UAH. Jedyny banknot, który na rewersie posiada postać. W przeliczeniu na złotówki to ok. 13,50 gr.

[INFOGRAFIKA] Lokalizacja wymienionych powyżej obiektów na mapie Ukrainy. Polecam !

Waluta Ukrainy oprócz postaci na awersie i obiektów na rewersie posiada na każdej ze stron elementy symboliczne. Wprawne oko dostrzeże wiele fantastycznych detali. O ich znaczeniu i położeniu dowiesz się pod tym linkiem.

Waluta Ukrainy – nominały hrywny i jej trwałość

Waluta Ukrainy dostępna jest w 9 nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 UAH. Planowane jest wprowadzenie banknotu o nominale 1000 UAH. Niektóre nominały doczekały się już nowych wersji w obrębie swojej serii jak np. 1 UAH i 200 UAH. Najmniejszy nominał hrywny z 2004 r. i 2006 r. różnią się kolorem, ale zarówno pierwszy i drugi znajdują się w aktualnym obiegu. Z ciekawostek warto nadmienić, że najmniej trwałym banknotem są nominały 1, 2 oraz 5, które średnio pozostają w obiegu mniej niż rok. Najdłużej „żyjącym” banknotem jest 500 UAH (powyżej 8 lat).

Emisja hrywny
Wszystkie dostępne nominały w banknocie i bilonie wraz z ich wysokością emisji. Najbardziej popularny banknot to interesujące – 200 UAH. fot.bank.gov.ua

Kto emituje ukraińską hrywnę? – NBU

ukrainska waluta4
Ukraiński Bank Centralny w Kijowie. Fasada frontowa. fot.forsal.pl

Podmiotem odpowiadającym za emisję waluty na Ukrainie jest Narodowy Bank Ukrainy, którego siedziba mieści się w Kijowie pod adresem Instytucka 9. Jest to jeden z najciekawszych architektonicznie budynków w Kijowie. Oddany do użytku w 1905 r. zachował po dziś dzień swoją pierwotną formę. Narodowy Bank Ukrainy od czasu do czasu emituje kolekcjonerskie wersje hrywien. Tak było w przypadku 20 UAH (nakład 1mln), 50 UAH (nakład wyłącznie 1 tyś) oraz 100 UAH (nakład nieznany).

Waluta Ukrainy dla podróżujących na Ukrainę stanowi emblematyczny symbol tego kraju. Każdorazowy wyjazd na Ukrainę wiąże się nieodzownie z zakupem ukraińskiej waluty i z jej chwilowym zadomowieniem w naszym portfelu i kieszeni na czas pobytu w tym interesującym kraju. Wielu miłośników Ukrainy jest niemal sentymentalnie związana z ukraińską walutą. Mało już pozostało na tym świecie rzeczy tak klimatycznych, jak drewniana szkatuła wypełniona hrywnami na desce rozdzielczej rozlatującej się marszrutki do Lwowa. Temu ciepłemu przyjęciu ukraińskiej waluty przez polskich podróżujących, sprzyja również bardzo korzystny kurs wymiany złotówki na hrywnę i związane z tym możliwości nabywcze na Ukrainie.

Symbole ukraińskiej waluty – warto je poznać

Kiedy następnym razem zawitamy na Ukrainę, chociażby do Lwowa, przysiądźmy na chwilę na lwowskim rynku i przy szklaneczce Lwowskiego lub Białego Lwa postudiujmy ukraińskie hrywny znajdujące się w naszej kieszeni.

Przypatrzmy się wszystkim szczegółom, które przy codziennym użytkowaniu umykają naszej uwadze. Zastanówmy się nad ich znaczeniem. Zanurzmy się trochę głębiej w historię przedstawionych postaci, miejsc i symboli. Warto, ponieważ symbolika ukraińskiej waluty jest bogata w treści, manifestując swoją formą ducha i istotę Ukrainy.

[INFOGRAFIKA] Szukasz więcej ciekawostek o walucie Ukrainy? Sprawdź infografikę przygotowaną przez Narodowy Bank Ukrainy. Polecam!

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.