Węgry i waluta, gdzie i co wymienić, złotówki, forinty, euro

węgry i waluta

Węgry to doskonały wybór na kilkudniowy wyjazd z rodziną czy w grupie znajomych. Budapeszt, Eger, Tokaj, Segedyn, Debreczyn, Esztergom lub Pecz. W każdym regionie Państwa Madziarów znajdziemy coś dla siebie. Ciekawa historia walecznego narodu i fantastyczne jedzenie oraz wino. Jaką walutę zabrać ze sobą na Węgry? Węgry i waluta, to temat warty poznania jeszcze przed wyjazdem. Zastanawiasz się czy lepszy będzie forint, złotówki, a może euro? Przygotowałem szybki poradnik.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

węgry i waluta
Forinty mają duże nominały, warto oswoić się z wyglądem forintów przed wyjazdem, bo łatwo się potem pomylić. fot. alfoldiregiomagazin.hu

Węgry i waluta – najlepiej zabrać ze sobą gotówkę i kartę

Przypominam o klasycznym rozdzieleniu środków w podróży. Jadąc na Węgry zabierzmy ze sobą pewną kwotę w gotówce. Suma tej kwoty powinna wystarczyć nam na drobne wydatki i na pierwsze dni na Węgrzech. Na Węgrzech będziemy już wybierać środki z bankomatu, a najlepiej płacić kartą tam gdzie to możliwe. Nie obawiajmy się płacić kartą w restauracji, w sklepach z pamiątkami w automatach biletowych. Nie wyjdziemy na tym gorzej niż przy wymianie złotówek na forinty. To już nie te czasy. Jeżeli jednak wolisz mieć gotówkę przy sobie, to przeczytaj dalej gdzie wymienić złotówki na forinta.

Węgry i waluta. Gdzie kupić forinty? W Polsce czy na Węgrzech?

W Polsce panuje przekonanie, że kurs wymiany forinta jest zawsze na tyle korzystny, że warto wymienić całą walutę jeszcze przed wyjazdem. Rzeczywiście, kurs wymiany złotówki na forinta zazwyczaj jest bardzo dobry. Niecierpliwi mogą wymienić nawet całą kwotę. Wymiana w kantorze na Węgrzech będzie tylko trochę bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Zależy też w jakim miejscu (unikać lotnisk, dworców, miejsc przy popularnych deptakach). Generalnie czy kupisz forinty w Polsce, czy już na Węgrzech nie powinno mieć wielkiego znaczenia. Szczególnie przy mniejszych kwotach.

Węgry i waluta. Jaką kartę płatniczą zabrać na Węgry?

Na Węgrzech najlepiej się sprawdza zwykła karta debetowa MasterCard. Kurs MasterCard przy przewalutowaniu naszych złotówek na forinty (przy wypłatach z bankomatu) jest dobry. Nie warto na Węgrzech posługiwać się kartami do kont w walutach obcych. Ponadto korzystanie z kart kredytowych (nie płatniczych) narazi nas na znacznie większe prowizje, niż przy karcie płatniczej.

W jakich kantorach w Budapeszcie najlepiej wymieniać walutę?

Można skorzystać np. z sieci kantorów Correct Change. Listę placówek wraz z ich lokalizacją znajdziesz pod tym linkiem. Pamiętaj o tym, że na Węgrzech od 1 sierpnia 2017 r. zmieniają się wzory banknotów 2000 i 5000 forintów, przeczytasz o tym pod tym linkiem.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):