Wiatraczok na Ukrainie – czyli o ukraińskich napojach gazowanych

Wiatraczok – najlepsza oranżada na Ukrainie?

wiatraczok ukraina
Wiatraczok to jeden z najlepszych napojów na Ukrainie. fot.marketing.by

Gdy wyjedziecie na Ukrainę w czerwcu, lipcu, albo sierpniu, to być może traficie na stepowe fale upałów 🙂 Wysokie temperatury na Ukrainie zmuszają do uzupełniania płynów nie tylko w postaci ukraińskiego piwa w plastiku. Rzecz jasna, nie ma nic przyjemniejszego w życiu niż zimne ukraińskie piwo na lwowskim rynku, w ogródku Maleńkiej Odessy w Kijowie albo w restauracji Kuchnia w Użhorodzie. Czasami trzeba jednak wyhamować i spróbować czegoś bez procentów 🙂 np. ukraińskiej oranżady Wiatraczok, która jest najsmaczniejszym kolorowym napojem na Ukrainie.

Napoje gazowane na Ukrainie – tylko chemia?

Na Ukrainie znajdziecie kilkanaście różnego rodzaju oranżad i kolorowych napojów gazowanych. W przypadku tej kategorii produktów na Ukrainie większość z nich jest produktami niskiej jakości. Są one często naładowane chemią, a ich smak pozostawia wiele do życzenia. Co gorsza są one często ładnie opakowane, co mylnie sugeruje, że to produkty wysokiej jakości. Tak jest dla przykładu z napojem Tarhun na Ukrainie oraz innymi napojami tego producenta.

Wiatraczok – czy to rzeczywiście białoruski napój?

oranżada na ukrainie wiatraczok
Wiatraczok w pociągu do Kijowa. fot.własna

Na Ukrainie rządzą niepodzielnie dwa gazowane napoje. Są najdroższe spośród wszystkich ukraińskich napojów gazowanych, ale poniekąd dzięki temu są smaczne i nie są przeładowane chemią. Pierwszy z nich to oranżada Wiatraczok (Вятрачок), sprzedawana wyłącznie w charakterystycznej zielonej butelce z oryginalną etykietą przedstawiającą białoruską wyszywankę i wiatrak.

Dostępna jest w dwóch smakach: cytrynowym (Вятрачок Ситро) i gruszkowym (Вятрачок Дзюшэс). Napój jest produkowany przez Carlsberg, a co ciekawsze nie ma nic wspólnego z Białorusią. Jest to wyłącznie chwyt marketingowy czasami spotykany na Ukrainie. Produktów na Ukrainie z białoruską wyszywanką jest na ukraińskim rynku kilka, a każdy z nich nie ma nic wspólnego z Białorusią i nie są one produkowane na Białorusi, a zazwyczaj na Ukrainie. Tak jest na przykład z piwem Żyguljojskie 🙂 (butelka podobna do Wiatraczoka) czy twarogiem z białoruską wyszywanką, lodami Plombir Białorusi (Пломбір Белорусіі) oraz kilkoma innymi produktami.

Wiatraczok kosztuje ok. 18 UAH (ok. 2,50 PLN). W jej smaku czuć naturalność, a nie sam cukier i chemię.

Żywczyk – ukraiński napój gazowany od Obołoń

oranżada ukraińska żywczyk
Żywczyk (живчик) w pękatej butli to drugi po Wiatraczok, najlepszy w smaku napój gazowany na Ukrainie.

Drugim napojem na Ukrainie, który nadaje się do picia i przy tym jest smaczny jest Żywczyk. Ukraiński Żywczyk jest produkowany przez znanego producenta piw i napojów na Ukrainie firmę Obołoń. Żywczyk (живчик) sprzedawany jest w plastikowych butelkach o oryginalnym, pękatym kształcie, co ułatwia jego szybkie rozpoznanie na półce sklepowej.

W przeciwieństwie do Wiatraczoka, Żywczyk dostępny jest wyłącznie w puszkach oraz plastikowych butelkach. Najsmaczniejszy w mojej ocenie jest Żywczyk o smaku jabłkowym. Wiatraczok i Żywczyk to jednak bardzo podobne do siebie napoje, chociaż żywczyk zdaje się być bardziej nahazowany 😉 Żywczyk sprawdza się lepiej w podróży, natomiast Wiatraczok smakuje przepysznie, ale w dobrze schłodzonej szklanej butelce. Do zobaczenia na Ukrainie.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.