Wielkanoc na Ukrainie – jak wygląda Wielkanoc we Lwowie i Kijowie

wielkanoc na ukrainie

Wielkanoc we Lwowie – czy Wielkanoc na Ukrainie, jest inna niż w Polsce?

wielkanoc na ukrainie
Festiwal pisanek w Kijowie jest organizowany na pl. Sofijskim. We Lwowie najczęściej przy pl. Muzealnym. W tle Monaster św. Michała Archanioła. fot.unian.net

Gdy myślimy o świętach wielkanocnych w Polsce, przed oczami stają nam wielobarwne pisanki, tradycja Śmigusa-Dyngusa, jajko z chrzanem, króliczki i baranki. Jednak nie każdy wie, że święta Wielkanocy na Ukrainie mają miejsce… aż dwa razy w ciągu roku, a tradycje i kultura obchodzenia świąt jest zupełnie inna na wschodzie, w centrum i na zachodzie Ukrainy. Wielkanoc na Ukrainie jest więc różnorodna i być może dlatego jedyna w swoim rodzaju.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Jak wygląda Wielkanoc na Ukrainie? Czy pozostałe regiony Ukrainy obchodzą swoje święta inaczej niż Wielkanoc we Lwowie? Dlaczego we Lwowie podczas okresu wielkanocnego spotkamy ludzi w tradycyjnych strojach? Czym jest kraszanka i paska oraz w jakim celu niektórzy biorą gałkę sera i karty lub szton do świątyni na nabożeństwo? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule. Wielkanoc na Ukrainie, może być interesującym momentem żeby bliżej poznać naszego sąsiada.

Jeżeli szukasz informacji na temat jarmarku wielkanocnego we Lwowie (targ wielkanocny we Lwowie) to na końcu artykułu znajdziesz potrzebne informacje.

Wielkanoc na Ukrainie – jedna wiara, ale dwa święta

wielkanoc we Lwowie
Festiwal pisanek we Lwowie organizowany jest zazwyczaj w dwóch miejscach. Na pl. Muzealnym (Wernisaż) lub przy Katedrze Dominikańskiej (Kościół Bożego Ciała) fot.ukrinform.es

Na początku artykułu pojawiła się wzmianka, jakoby Wielkanoc świętowano dwa razy. Wynika to z tego, że na wschodzie spotykają się dwa obrządki chrześcijaństwa – Rzymskokatolicki (katolicy obrządku zachodniego) i Grekokatolicki (katolicy obrządku wschodniego). Jak wiadomo – rzymski katolik posługuje się kalendarzem gregoriańskim, zaś grekokatolik używa liturgicznego kalendarza juliańskiego. Różnica między jednym a drugim kalendarzem wynosi około dwóch tygodni, stąd dwa odrębne świętowania. Skomplikowane? To przyjrzymy się Kościołowi na Ukrainie.

Wielkanoc na Ukrainie – jedna wiara, ale cztery kościoły

wielkanoc w kijowie
Wystawa pisanek na placu Sofijskim w Kijowie przy pomniku Bohdana Chmielnickiego. fot.focus.ua

Właściwie to nie jednemu, ale aż czterem: Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego, Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego oraz Kościołowi Katolickiemu Obrządku Bizantyńsko-Ukraińskiego. Pierwszy Kościół powstał w wyniku proklamowania niepodległości na Ukrainie. Drugi z Kościołów powstał jeszcze w okresie międzywojennym, kiedy to ludność zapragnęła niezależności od Cerkwi Moskiewskiej. Zaś trzeci – uznaje zwierzchnictwo moskiewskich (czyli rosyjskich) duchownych.

Kościół Katolicki czerpie z tradycji Unii Brzeskiej – ówczesna Cerkiew Prawosławna uznała podległość papieżowi i dogmaty katolickie. W zamian utrzymała swój obrządek i osobowość prawną. Nietrudno zatem wywnioskować, że w tym wypadku powiedzenie „Co kraj to obyczaj” nabiera znaczenia.

Wielkanoc na Ukrainie – symbole świąteczne na Ukrainie

wielkanoc na ukrainie
Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie. Przy dzwonnicy ukraińska pisanka. fot.vesti-ukr.com

Nie można jednoznacznie wyodrębnić konkretnej tradycji wielkanocnej dla całej Ukrainy – całość symboliki to mieszanka zwyczajów wielkanocnych z różnych zakątków kraju. Z całą pewnością jednak paska , zwana również paschą jest tradycją widoczną w każdym mieście i każdej wiosce podczas Wielkanocy na Ukrainie. Jest to drożdżowe ciasto lub babka z bakaliami (suszone owoce), pieczona tradycyjnymi metodami w obecności całej rodziny.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Kolejnym wspólnym symbolem wyróżniającym Wielkanoc na Ukrainie jest malowanie jajek – pisanki, kraszanki i gałunki. Pisanki na Ukrainie cieszą się niesłabnącą popularnością i śmiało można stwierdzić, że pisankarstwo stało się elementem folkloru mieszkańców Lwowa. Mało tego – regularnie odbywają się we Lwowie festiwale powiązane z tą tradycją, jak np. wystawa pisanek na Placu Muzealnym. Wielkanoc we Lwowie to więc okazja do podziwiania najpiękniejszych pisanek.

Wielkanoc na Ukrainie – wierzenia i przesądy

wielkanoc we lwowie
Ukraiński koszyk wielkanocny zwiera podobne pokarmy co polski. Wielkanoc na Ukrainie jest jednak bardziej różnorodna. fot.report.if.ua

Jak wiadomo – gdzie ludowość i folklor, tam i przesądy: również w Wielkanocy dopatrywano się symboliki poszczególnych zdarzeń. Dla przykładu: jeżeli w Wielki Czwartek wyniesiemy śmieci po dogłębnym i szczegółowym sprzątaniu, to przez cały rok nasze mieszkanie będzie lśniące i zadbane. Hazardziści udawali się do cerkwi z kartą w rękawie lub żetonem w bucie. Wierzyli, że w przyszłym roku zbiją fortunę lub wygrają majątek na swoim nałogu.

Dzieci, które były ciekawe jak wyglądają ogony wiedźm – podkradały gałkę sera i chowały ją w swoich wielkanocnych koszyczkach podczas święcenia pokarmów. Ranne ptaszki mogły spodziewać się dużych pieniędzy. Ten kto pierwszy z domowników ujrzy wielkanocny świt, będzie mogła cieszyć się bogactwem i dostatkiem. Jest jeszcze wiele innych wierzeń i przesądów, jednak wszystkie ocierają się o dostatnie życie w zdrowiu i z wielodzietną rodziną. Wielkanoc na Ukrainie to okazja do poznania najstarszych przesądów i wierzeń ludowych.

Wielkanoc we Lwowie – miłość do tradycji w parku i na jarmarku we Lwowie

wielkanoc na ukrainie
Tak wyglądał jarmark wielkanocny we Lwowie w zeszłym roku. Targ wielkanocny we Lwowie to okazja do zakupu bardzo porządnych i ciekawych pamiątek ze Lwowa i nie tylko! fot.lviv1256.com

To, że mieszkańcy Lwowa są dumni z pochodzenia – nie ulega wątpliwości. Przyjeżdżając do Lwowa w okresie wielkanocnym przekonamy się o tym na własne oczy: do wyboru mamy wielkanocny targ we Lwowie przy Operze we Lwowie na Prospekcie Swobody (Aleja Wolności) lub spacery do Gaju Szewczenki (muzea we Lwowie).

Targ wielkanocny we Lwowie otwarty będzie w okresie od 19 kwietnia do 12 maja 2019 r. Znajdziemy tam kramy i stoiska z rękodziełem i wyrobami folkowymi, jak również jedzeniem (miód na Ukrainie), przekąskami (pierogi na Ukrainie) i ukraińskimi alkoholami (nalewki na Ukrainie – nazwy i tłumaczenie). Ceny dla turystów z polski są bardzo atrakcyjne. Jarmark wielkanocny we Lwowie nazywany też targiem wielkanocnym we Lwowie, to znakomita okazja do zakupu pięknych i ręcznie robionych pamiątek (jakie pamiątki kupić we Lwowie) oraz zabawek dla naszych najmłodszych pociech i bliskich.

Wydźwięk tradycji znajdziemy również po wielkanocnym nabożeństwie – w skansenie zwanym Muzeum architektury ludowej i życia codziennego. Obiekt ten położony w Gaju Szewczenki pod adresem Czernecza Góra 1 (Чернеча Гора, 1). W trakcie Wielkanocy we Lwowie przyciąga nie tylko zwiedzających i podróżujących, ale i lokalną społeczność. Ci drudzy przychodzą w folkowych strojach, nawiązując do dawnych tradycji i zwyczajów wyniesionych z rodzinnych domów. Odbywają się tam też gry i zabawy – nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin, jak również występy artystyczne i pokazy rękodzielnicze. Pod tym adresem znajduje się oficjalna strona skansenu we Lwowie. Wielkanoc we Lwowie warto spędzić także i w tym miejscu.

Święta wielkanocne na Ukrainie – dobry czas na podróż

Wielkanoc na Ukrainie to interesujący czas, żeby poznać bliżej Ukrainę. Wielkanoc we Lwowie czy w Kijowie to zazwyczaj także okres sprzyjającej pogody. Warto więc wyjechać w tym czasie do Lwowa, Kijowa lub po prostu udać się na Ukrainę i przekonać się, jak wygląda na prawdę kraj naszych sąsiadów. Do zobaczenia na Ukrainie podczas świąt wielkanocnych! Smacznych nalewek na jarmarku wielkanocnym we Lwowie i targu wielkanocnym w Kijowie! 😉

Święta na Ukrainie – dni wolne i święta na Ukrainie w 2019 r.

Samochodem na Ukrainę 2019 – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Słodki Lwów – czyli 5 najlepszych cukierni i kawiarni we Lwowie

Przepisy drogowe na Ukrainie 2019 r. – prędkość, znaki i inne przepisy

Opera Lwowska – gdzie kupić bilety, jakie miejsca wybrać i jak się ubrać?

Wódka we Lwowie – gdzie napić się wódki we Lwowie?

Polacy na Ukrainie – dlaczego Polacy jeżdżą na Ukrainę?

Co zabrać na Ukrainę? – lista niezbędnych rzeczy przed wyjazdem

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarzy

 1. Witam
  Czy ten jarmark we Lwowie odbywa się również w niedzielę wielkanocną? Jak jest z otwartością sklepów np. Arsen i restauracji w okresie świątecznym tj. sobota, niedziela i poniedziałek? Wolałabym się nie zdziwić i nie zostać bez żadnego jedzenia. 😉 A jak przedstawia się sytuacja w Truskawcu? Może będą jakieś wpisy o tym uzdrowisku?

 2. A jak jest z Wielką Sobotą? Czy to też jest świąteczny dzień? Jest szansa, że tego dnia zamki w Podhorcach, Olesku i Złoczowie będą otwarte/będzie można je pozwiedzać? Transport publiczny działa normalnie czy jak w dzień świąteczny?

  1. Cześć Magdaleno,
   28 kwietnia (Wielkanoc) i 29 kwietnia większość muzeów we Lwowie jest zamknięta. Pracować nie będą na przykład Kaplica Boimów, Lwowska Galeria Sztuki (dawny Pałac Łozińskich), Pałac Potockich, Muzeum Jerzego Pinsla oraz Pałac w Podhorcach, Zamek w Olesku i Zamek w Złoczowie. Jeżeli chciałabyś je zwiedzić, to będą czynne 27 kwietnia do 17:00. 30 kwietnia do 16:00. 1-3 maja do 17:00. 4-5 maja do 18:00. Muzea są standardowo nie czynne w każdy poniedziałek, czyli oprócz 29 kwietnia, będzie to 6 maja. Ostatnie bilety dostępne są 30 minut przed godziną zamknięcia. Transport działa, jednak w ograniczonym zakresie. Ciekawą alternatywą jest odwiedzić 28-29 kwietnia Gaj Szewczenki we Lwowie. W tych dniach będzie on otwarty, a w programie przygotowano szereg atrakcji. Udanego zwiedzania Lwowa!

 3. Panie Marcinie, mam pytanie, czy 28 i 29 kwietnia duże sklepy będą czynne? Nie jestem pewna, o którym terminie świąt była mowa w pierwszym komentarzu. 😉
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  1. Największe spożywcze będą czynne, ale małe sklepy zamknięte, dopiero w poniedziałek będzie się większość otwierać z handlem ulicznym. Ale to też nie wszystkie. Np. poniżej godziny otwarcia księgarni we Lwowi. W każdy razie, turysta z głodu nie padnie, ani z pragnienia;)
   Godziny otwarcia sklepów we Lwowie w Wielkanoc

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):