Wino na Ukrainie – podstawowe informacje o ukraińskim winie

wino z ukrainy

Wino na Ukrainie – co Polacy wiedzą o ukraińskim winie?

wino z ukrainy
Polacy o ukraińskim winie nie wiedzą praktycznie nic. To oczywiście nie powód do wstydu, ale warto nadrobić zaległości i poznać bliżej wino z Ukrainy. fot.focus.ua

Wino na Ukrainie jest wśród Polaków mało znanym wyrobem. Wiemy o ukraińskim winie niewiele, a w zasadzie nic. Zadziwiające, że w polskim internecie również nie znajdziemy wielu informacji na jego temat. Wina ukraińskie pojawiają się od czasu do czasu w polskich sklepach. Wzbudzają jednak naszą nieufność. Zazwyczaj wina ukraińskie są przez nas niesłusznie podejrzewane o bycie zwykłym winogronowym jabolem.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Rzeczywistość nie pozostawia złudzeń. Ukraina kojarzy się nam głównie z ukraińską wódką, ukraińskim piwem lub ukraińskim koniakiem. To zastanawiające, ponieważ tradycja wyrobu wina na terenach obecnej Ukrainy sięga kilkuset lat. Podejrzewam, że mała popularność wina ukraińskiego, to jeden z wielu efektów braku powszechnego zainteresowania Ukrainą wśród polskich turystów. Co więcej, w Polsce nie wykształciła się jeszcze kultura picia wina. Dobrze wiemy, że spożywamy głównie inne alkohole, takie jak na przykład piwo.

Wino na Ukrainie dorównuje najlepszym wyrobom europejskim i nagradzane jest regularnie w konkursach winiarskich. Na Ukrainie przemysł winiarski rośnie w siłę. Odbywają się cykliczne imprezy i festiwale promujące wino. Winiarnie poszerzają swoje oferty, a Ukraińcy są coraz bardziej świadomi posiadanego skarbu. Poznanie ukraińskiego wina nie jest trudne i warto je najpierw rozpocząć od poznania winiarskich regionów na Ukrainie.

Dlaczego na Ukrainie pojawiło się wino? Dlaczego produkuje się tutaj wino, na nieporównywalnie większą skalę niż w Polsce? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ warunki do uprawy i produkcji wina są w niektórych regionach Ukrainy doskonałe. Żyzna gleba, ukształtowanie terenu oraz ciepłe warunki klimatyczne. To wszystko spowodowało, że wino już od setek lat stało się jednym z podstawowych składników kultury trzech winiarskich regionów: zakarpackiego, odeskiego i krymskiego.

Zapraszam więc do odkrywania winiarskich regionów Ukrainy. Odpocznijcie w najpiękniejszych regionach Ukrainy z kieliszkiem wyśmienitego wina, wspaniałej historii i doborowego towarzystwa.

Wino na Ukrainie – gdzie produkuje się wino na Ukrainie?

wino na ukrainie
Zakarpacie jest jednym z trzech głównych regionów, gdzie produkuje się wino na Ukrainie. Na zdjęciu jedna z wiosek położona na Zakarpaciu na Ukrainie.

Wino na Ukrainie produkuje się wyłącznie w trzech regionach, w których panują najlepsze warunki do produkcji wina na Ukrainie. Na południowym-zachodzie Ukrainy w regionie zakarpackim oraz w środkowo-południowej Ukrainie w regionie odeskim i jego okolicach. Trzecim regionem, w którym produkuje się wino na Ukrainie jest oczywiście Półwysep Krymski.

wino na ukrainie
Ukraińskie winnice są równie bogate w dobre roczniki, co winnice w Europie Zachodniej. Ich lokalizacja potrafi zaskoczyć niejednego miłośnika win. fot.thedevochki.com

Przy okazji Krymu warto wspomnieć, że najpopularniejsze krymskie wytwórnie takie jak słynna Massandra (założona przez księcia Golicyna w 1894 r. z polecenia cara Mikołaja II, to największa kolekcja win licząca kilkaset lat o zawrotnej wartości) i Alma Valley objęte są sankcjami i nie mogą eksportować wina do Europy Zachodniej. Nie spotkamy już więc Massandry na Ukrainie. Prawie cały eksport jest kierowany do Rosji. Inne popularne krymskie wina to Szabo (Шабо) oraz Koblevo (Коблево), które produkują także wyśmienite ukraińskie koniaki.

wino w Odessie
Winemaker Christophe Lacarin (pochodzący z Francji) od ponad dekady produkuje wino w Szabo (70 km od Odessy, region odeski). To wina różowe oraz różowe szampany spod marki Markiz de Lakaren. Jego historię poznacie w tym miejscu oraz tutaj ukrainer.net

W Odessie za najpopularniejszego producenta win uważa się wytwórnię Kolonist. W ich ofercie znajdziemy wina z takich odmian jak Chardonnay, Cabernet, Merlot czy Riesling. Kolonist serwowany jest w prawie w całej Ukrainie i spotkamy go w każdej liczącej się restauracji.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Winne regiony Ukrainy, to tysiące hektarów winorośli oraz kilkaset, a nawet tysiące dużych i małych winnic. Najbliżej nas położony jest region Zakarpacki. Uważam, że jest to także najciekawszy region winiarski na Ukrainie. Zachęcam więc do rozpoczęcia przygody z ukraińskim winem od win zakarpackich. To także dobry powód, żeby jednocześnie poznać fascynującą historię tych ziem.

Wino na Ukrainie – wino zakarpackie na Ukrainie

wino na ukrainie
Zakarpackie wino w beczkach. Na zdjęciu między innymi Róża Zakarpacia i Cabernet. fot.karpatskijobjektiv.com

Zakarpacie to malowniczy region położony w południowo-zachodniej części Ukrainy u podnóża Karpat. Nazywany jest czasem królestwem ukraińskiego wina. Krzyżują się tutaj wpływy wielu ważnych i często niedocenianych kultur. Region ten zmieniał kilkukrotnie swoją przynależność państwową. Swój wkład w charakter tych regionów pozostawili głównie Węgrzy, Czesi oraz Słowacy, Rumuni, Ukraińcy, a także i Polacy. Ten wielobarwny region jest żywym przykładem na to, że każdy naród powinien pielęgnować wspólną historię, ponieważ zyskują na tym po prostu wszyscy.

mapa zakarpacia
Region Zakarpacki na Ukrainie wraz z głównymi miejscowościami. Po lewej stolica regionu Użhorod, do którego dostaniemy się z łatwością koleją ze Lwowa. Droga prowadzi przez malownicze trasy ukraińskich Bieszczad.

Na Zakarpaciu znajdują się doskonałe warunki do uprawy winorośli. Pola uprawne rozciągają się na wysokości ok. 200 metrów na południowych zboczach ukraińskich Karpat. Głównymi winiarskimi ośrodkami regionu są Użhorod (ukr. Ужгород, węg. Ungvár), Mukaczewo (ukr. Мукачево, węg. Munkács), Berehowe (ukr. Берегове, węg. Beregszász) oraz Wynohradiw (ukr. Виноградів, węg. Nagyszőlős). Poruszając się szlakiem tych miejscowości, ukraińskie wino spotkacie w zasadzie na każdy kroku.

wino z ukrainy
Wino z Zakarpacia dostępne do degustacji. Na zdjęciu między innymi Chardonnay i Bika Ver. fot.victoria-tur.vn.ua

Można spotkać się z opinią, że najlepsze zakarpackie wino odnajdziemy we wioskach Mużijewo (ukr. Мужієво, węg. Nagymuzsaly) oraz Seredne (ukr. Среднее, węg. Szerednye). Dostaniecie się do tych wiosek marszrutkami, które wyruszają z większych zakarpackich miast na przykład Mukaczewa.

Na Zakarpaciu uprawia się współcześnie kilkadziesiąt odmian winorośli. Są wśród nich te najbardziej znane miłośnikom win, który zostały tutaj sprowadzone już w XIX w. To na przykład Riesling, Tokaj Furmint czy Traminer. Charakterystyczne odmiany dla tego regionu to słynna Izabella (Ізабелла) (uchodząca czasem za odpowiednik tzw. zakarpackiego jabola), Berehowskie (Берегівське), Kagor (Кагор), Saperawi (Сапераві), Czarny Doktor (Чорний доктор) oraz najsłynniejsza Róża Zakarpacia (Троянда Закарпаття).

Wino na Ukrainie – gdzie napić się wina na Zakarpaciu?

wino na ukrainie
Użhorod to największe miasto Zakarpacia. Od tego miejsca najłatwiej rozpocząć podróż winiarskim szlakiem. W Użhorodzie odnajdziemy tradycyjne sklepy z winem, winiarnie oraz restauracje serwujące zakarpackie wino. fot.pohodenki.com.ua

Zgodnie z tradycją, wielu mieszkańców Zakarpacia prowadzi własne przydomowe winnice. Będziemy mieli okazję zajrzeć do niejednej z nich i spróbować prawdziwego zakarpackiego wina. Produkcja wina na Zakarpaciu nie jest tak skomercjalizowana jak w Odessie czy na Krymie. Nie brakuje jednak tutaj dużych zakładów eksportujących ukraińskie wino na cały świat. Do takich winnic należą między innymi zlokalizowane we wsi Berehowe Chizay czy we wsi Mużijewo Cotnar. Posiadają one własne sale degustacyjne i produkują na przykład wina ze szczepów Riesling, Cabernet, Merlot oraz Chardonnay.

wino na ukrainie
Chizay to największy eksporter wina zakarpackiego, pochodzący z Berehowe. fot.eimg.pravda.com

Zaskakujące, że tradycyjnych sklepów z szerokim wyborem zakarpackich win i winiarni jest na Zakarpaciu niewiele. Nie oczekujmy, że w zakarpackiej wiosce ujrzymy winiarnie niczym z głównych ulic Budapesztu. Przyjeżdżając na Zakarpacie, na pewno będziecie tym na początku nieco zaskoczeni.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Naczytaliście się o zakarpackim winie, spodziewaliście się sklepów i winnic… a tutaj cisza i spokój. Spokojnie, ponieważ wino tutaj jest wszędzie. Trzeba tylko wiedzieć gdzie je znaleźć. Dajmy sobie trochę więcej czasu na poznanie zakarpackich win. Sklepów nie ma, ponieważ co druga osoba produkuje tutaj własne wino, a wino nie stało się tutaj jeszcze produktem turystycznym.

wino berehowe ukraina
Miejscowość winiarska Berehowe na Zakarpaciu na Ukrainie. Zamieszkuje ją liczna mniejszość węgierska, a nazwy ulic są pisane po ukraińsku i węgiersku. Znajduje się tutaj jedyna szkoła na Ukrainie ucząca w całości w języku węgierskim. fot.propiski.com

Tutaj sprzedaż wina i degustacja odbywa się na innych zasadach. Będąc w konkretnej wiosce należy nie bać się i najlepiej po prostu zapytać miejscowych mieszkańców. Wskażą nam drogę do najbliższej przydomowej winiarni, a z wielkim prawdopodobieństwem sami zaproszą nas na małą degustację. Czasami zobaczymy przy domu małą reklamę z napisem winiarnia lub wino.

W dużych miastach regionu zakarpackiego jak Użhorod czy Mukaczewo odnajdziemy tradycyjne sklepy monopolowe z szeroką ofertą win zakarpackich, a także wyspecjalizowane winiarnie (na przykład winiarnia Wine’S przy ul. Łuckiej 3 () w Użhorodzie. Wino zakarpackie serwowane jest także w restauracjach. Co ciekawe, serwuje się w tych restauracjach także wino z całej Ukrainy.

Wino na Ukrainie – dzieje wina zakarpackiego na Ukrainie

wino na ukrainie
Uprawa winorośli należąca do zakarpackiego producenta Chizay. fot.eimg.pravda.com

Wino na południowo-zachodnich terenach współczesnej Ukrainy, było już obecne od czasów starożytnych (rzymska prowincja Panonia). W średniowieczu gościło na stołach książąt i królów oraz pełniło ono funkcję płacidła w wymianie handlowej. W okresie panowania Imperium Osmańskiego region wzbogacił się o odmiany winorośli przybyłe z Azji Mniejszej.

Kolejne wieki, w tym szczególnie okres monarchii Austro-Węgierskiej to rozkwit „ukraińskiego” winiarstwa, aż do początków wieku XX w. W tym czasie sprawdzono sadzonki z Europy Zachodniej, a także z Ameryki, odporne na działanie chorób niszczących uprawy. Burzliwe dzieje regionu zakarpackiego sprawiło, że we współczesnym wyrabianym tu winie, mieszają się wpływy austriackie, węgierskie, czechosłowackie, a nawet polskie.

W starych przedwojennych przewodnikach, poświęcano całe rozdziały „ukraińskiemu” winu. Gościło ono na stołach monarchów w całej Europie. Chętnie pili je na przykład przedstawiciele węgierskiej dynastii Rakoczych czy austriackiej dynastii Habsburgów. Niestety w czasach radzieckiej Ukrainy popularność ukraińskiego wina zauważalnie spadła, a uprawy ukraińskich winnic zmniejszyły się. Wiązało się to z niskimi cenami winogron, co przełożyło się na niższe ceny wina i opłacalność produkcji. Duża część winnic była zaniedbana, a w miejsce najlepszych jakościowo odmian, zaczęto sprowadzać najtańsze i najgorsze odmiany.

Wino na Ukrainie – Zakarpacie, Odessa oraz Krym

Od kilkunastu lat ukraińskie wina systematycznie i skutecznie odbudowują swoją dawną pozycję. Współcześnie jakość produkowanego wina na Ukrainie nie ustępuje winom europejskim. Doskonałe warunki pod uprawę winorośli sprawiają, że drzemie w nich olbrzymi potencjał. Odkrywanie ukraińskiego wina jest wielką przygodą. Dzięki niemu poznamy ciekawe zakątki Ukrainy oraz interesujących ludzi pełnych pasji. Wino na Ukrainie? – należy je koniecznie spróbować.

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie

Ciekawe miejsca we Lwowie – pięć najciekawszych miejsc we Lwowie

Samochody na Ukrainie – rozpoznajemy ukraińskie klasyki

Ukraińskie piwa rzemieślnicze – piwo na Ukrainie z małych browarów

Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

Nocleg na Ukrainie – kozacki hotel czy luksusowy apartament na Ukrainie?

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):