Wiza na Ukrainie – czy potrzebuję wizy na Ukrainie?

Wiza na Ukrainie – dla większości turystów jest niepotrzebna

wiza na ukrainie
Ukraińska wiza nie jest potrzebna polskim turystom. Są jednak pewne wyjątki. fot.zik.ua

Podróżując pierwszy raz na Ukrainę na pewno zastanawiasz się czy potrzebna Ci jest wiza wjazdowa. W tej kwestii krąży wiele nieprawdziwych opinii. Niektóre z nich błędnie informują, że na Ukrainie wiza jest obowiązkowa dla wszystkich. Wyjaśniam raz jeszcze, że wiza na Ukrainie nie jest obowiązkowa dla turysty. Do wjazdu na Ukrainę niezbędny jest natomiast paszport.

Oficjalna strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych podaje:

Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania ukraińskiej wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

Wiza na Ukrainę dla krótkoterminowych (turystycznych) wyjazdów nie jest więc nam potrzebna. Pytania wywołuje natomiast zapis dotyczący przebywania do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. W istotce jego interpretacja jest bardzo łatwa. Innymi słowy oznacza to, że w trakcie 180 dni (od daty pierwszego wjazdu na Ukrainę) możemy przebywać na Ukrainie maksymalnie do 90 dni. Czyli łączna suma naszych pobytów na Ukrainie w trakcie 180 dni (wjazdy i wyjazdy) nie może przekroczyć 90 dni.

Ostatnio powstała nawet bezpłatna aplikacja na telefon, która wyliczy nam długość naszego pobytu na Ukrainie. Nazywa się ona 90Days Ukraina i dostępna jest pod tym adresem w Sklepie Google Play.

Wiza na Ukrainie – potrzebna jak przekraczamy 90 dni

Jeżeli nasz pobyt na Ukrainie przekroczy 90 dni, potrzebna będzie nam wiza długoterminowa. Zgodnie z informacją podaną na stronie Konsulatu Ukrainy w Lublinie:

Na okres dłuższy niż 90 dni, należy zrobić wizę długoterminową D (90 dni) i później uzyskać pozwolenie na pobyt w organach Państwowej Służby migracyjnej Ukrainy w miejscu zameldowania cudzoziemca.

W praktyce dostępnych jest kilka rodzajów wiz. Dla Polaków ma jedynie znaczenie wiza typu D. Inne ukraińskie wizy zezwalają na długość pobytu, którą Polacy mogą realizować bezwizowo. Wiza typu D jest wydawana w celu wjazdu na terytorium Ukrainy celem złożenia wniosku w spawie pobytu lub zamieszkanie w Ukrainie na okres dłuższy niż 90 dni. Wiza typu D, może być wydana także jako wiza wielokrotnego wjazdu. Osoby wybierające się do pracy na Ukrainie muszą posiadać ukraińską wizę długoterminową typu D.

Jeżeli potrzebujesz wizy na Ukrainę lub potrzebujesz pomocy związanej z aplikowaniem o wizę zapoznaj się z artykułem Wiza ukraińska dla Polaka – rodzaje i procedura aplikowania

Jeżeli zgubiłeś paszport z wbitą wizą na Ukrainie, to spokojnie. Co zrobić w przypadku zgubionego paszportu na Ukrainie dowiesz się z Wyjazd na Ukrainę – pytania i odpowiedzi – bezpłatny e-przewodnik

Wino na Ukrainie – podstawowe informacje o ukraińskim winie

Pierogi na Ukrainie – o ukraińskich pierogach, które nie istnieją

Karta Lviv City Card – czy warto kupić kartę turystyczną we Lwowie?

Komunikacja miejska we Lwowie – przydatne informacje i porady

Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia

Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay, BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN
Polubiłeś Ukrainę? Dołącz na YouTube i Instagram

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.