Wiza ukraińska dla Polaka – rodzaje i procedura aplikowania

Wiza ukraińska – po co Polakowi wiza na Ukrainę?

wiza ukraińska
Wizę ukraińską należy wyrobić w przypadku pobytów dłuższych. To znaczy takich, które trwają więcej niż 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Więcej informacji przeczytasz w artykule poniżej.

Wiza ukraińska dla Polaka brzmi jak abstrakcja. Do czasu. Sytuacja polityczna na Ukrainie sprzyja jednostronnej emigracji Ukraińców do Polski. Są jednak Polacy, którzy w celach biznesowych, naukowych, kulturalnych lub innych decydują się na emigrację w przeciwnym kierunku. Na Ukrainę.

Polaków wyjeżdżających na Ukrainę tymczasowo lub decydujących się na pobyt stały obowiązują odpowiednie regulacje wizowe. Jeżeli wybieramy się na Ukrainę na dłuższy pobyt, konieczna będzie wiza ukraińska. Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje w zakresie wizy ukraińskiej dla Polaków.

Wiza ukraińska i przepisy wjazdowe

Zgodnie z oficjalną stroną MSZ (link dostępny tutaj) Polaków obowiązują następujące przepisy:

Obywatele polscy wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania ukraińskiej wizy wjazdowej i mogą przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

Warto na spokojnie zastanowić się nad znaczeniem tego przepisu. Oznacza to,  że w trakcie 180 dni (od daty pierwszego wjazdu na Ukrainę) możemy przebywać na Ukrainie maksymalnie do 90 dni. Wiza ukraińska dla Polaków w tym przypadku jest niewymagana.

Przekroczenie tego czasu, może wiązać się z nałożeniem kary pieniężnej w wysokości od 200 do 500 UAH, wypełnianiem różnego rodzaju oświadczeń przy przekraczaniu granicy, a nawet z tymczasowym zatrzymaniem. Przy wjeździe na Ukrainę nie otrzymujemy już tzw. migracjonki, czyli karteczki poświadczającej nasz wjazd, którą do tej pory wypełnia się na przykład w Rosji.

Na okres dłuższy niż 90 dni, należy zrobić wizę długoterminową D (90 dni) i później uzyskać pozwolenie na pobyt w organach Państwowej Służby migracyjnej Ukrainy w miejscu zameldowania cudzoziemca. (wg. strony Konsulatu Ukrainy w Lublinie)

Ponadto Polaków wjeżdżających na Ukrainę obowiązuje następujący przepis:

Obcokrajowców wjeżdżających na Ukrainę obowiązuje wymóg posiadania odpowiednich środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Na pierwsze pięć dni pobytu (bez względu na krótszy planowany pobyt) wymagana jest kwota ponad 400 Euro. Ukraińskie władze graniczne uprawnione są do dokonywania weryfikacji posiadanych kwot.

W praktyce zapis ten jest martwy i nie spotkałem się osobiście, ani nie znam nikogo, kto by był z tego zapisu rozliczany. Przynajmniej w ostatnich latach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zapisu.

Podobnie jest z obowiązkowym ubezpieczeniem podczas pobytu na Ukrainie. Istnieje wymóg posiadania takiego ubezpieczenia, w praktyce nie jest to egzekwowane, przynajmniej przy krótkich turystycznych pobytach. Tym nie mniej, ponownie warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zapisu. Ubezpieczenie możesz wykupić online na przykład w tym miejscu. Dla czytelników strony ukrainamarcina.pl zniżka na ubezpieczenie turystyczne 30%.

Wiza ukraińska dla Polaków – rodzaje wiz na Ukrainę

Zgodnie z oficjalną stroną Ambasady Ukrainy w Polsce, dostępnej pod tym adresem, wyróżnia się następujące rodzaje wiz:

 • Wiza ukraińska tranzytowa – typ „B” – dozwolony czas pobytu na terytorium Ukrainy 5 dni.
 • Wiza ukraińska krótkoterminowa – typ „C” – dozwolony czas pobytu na terytorium Ukrainy nieprzekraczający 90 dni w ciągu 180 dni licząc od pierwszego dnia wjazdu.
 • Ukraińska wiza długoterminowa – typ „D” – wydawane w celu wjazdu na terytorium Ukrainy celem złożenia wniosku w spawie pobytu lub zamieszkanie w Ukrainie na okres dłuższy niż 90 dni. Wiza typu D, może być wydana także jako wiza wielokrotnego wjazdu. Na okres dłuższy niż 90 dni, należy zrobić wizę długoterminową D (90 dni) i później uzyskać pozwolenie na pobyt w organach Państwowej Służby migracyjnej Ukrainy w miejscu zameldowania cudzoziemca.

Wiza ukraińska – ważne informacje dotyczące ukraińskich wiz

W kwietniu 2017 r. nastąpiło kilka ważnych zmian w zakresie ukraińskich wiz dla Polaków, szczególnie dotyczących osób starających się o zatrudnienie na Ukrainie. Osoby wybierające się do pracy na Ukrainie muszą posiadać ukraińską wizę długoterminową. Dodatkowe ważne informacje dotyczą:

 • rozpoczęto nową procedurę przyjęcia wniosku wizowego w celu otrzymania wiza ukraińska za pośrednictwem systemu informatyczno-telekomunikacyjnego „WIZA”, który przewiduje rejestrację wniosku wizowego online oraz planowanie konkretnej daty złożenia dokumentów w Konsulacie bezpośrednio na stronie internetowej: http://visa.mfa.gov.ua
 • bez względu na typ wnioskowanej wizy, należy przedstawić pisemne potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych na planowany pobyt na Ukrainie
 • przy wnioskowaniu o wizę długoterminową (na pobyt czasowy), konieczne jest przedstawienie zezwolenia na pracę na Ukrainie
 • opłata wizowa wynosi 65 USD lub 130 USD w przypadku przyśpieszonego trybu wydania wizy
 • czas rozpatrywania wynosi standardowo 10 dni lub 5 dni w przypadku trybu przyśpieszonego
 • po zaakceptowaniu wniosku wizowego, paszport wysyłamy kurierem

Wiza ukraińska – procedura składania wniosku

 1. Rejestracja wniosku bezpośrednio na stronie internetowej: http://visa.mfa.gov.ua
 2. Złożenie dokumentów w wybranym konsulacie Ukrainy w Polsce. Na przykład w Krakowie, Lublinie, Warszawie lub Gdańsku.
 3. Odebranie paszportu z wizą.

Informacje na temat wymaganych dokumentów i opłat znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy pod tym linkiem.

Wiza ukraińska – przydatne linki

Wiele innych informacji, takich jak ceny wizy, warunki przyznania, terminy wydania itd. znajdziesz na oficjalnej stronie Ambasady Ukrainy w Polsce. Aktualne informacje na temat wiz znajdziesz także na stronie Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie. Polecam także ten artykuł w  Rzeczpospolitej. Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.