Wódka Nemiroff na Ukrainie – ceny, rodzaje, ciekawostki

Wódka Nemiroff – najpopularniejsza wódka na Ukrainie

wódka nemiroff na ukrainie
Dwa klasyki od Nemiroffa. Słynny Nemiroff na bazie miodu i papryczki tzw. Nemiroff z piercem oraz tzw. czarny Nemiroff powstały na bazie kminu i miodu. Czarny Nemiroff to pierwszy jaki powstał po otwarciu zakładu w 1992 r. fot. armeniasputnik.am

Wódkę pije się znacznie lepiej na Ukrainie niż w naszym polskim piekiełku. Dlaczego tak się dzieje – o tym może innym razem. Dzisiaj natomiast będzie o Nemiroff, czyli o numerze jeden na Ukrainie, ale też być może i na Świecie. Nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Nemiroff to bez wątpienia najpopularniejsza alkoholowa marka na Ukrainie. To symbol reprezentujący Ukrainę na całym Świecie. Reprezentujący swój kraj na najwyższym poziomie. My też mamy naszą Żubrówkę czy Żołądkową, ale Nemiroff to zupełnie inny kaliber.

Wódka Nemiroff uchodzi za wódkę typu premium i jest to jedna z najdroższych wódek na Ukrainie. Jej cena potrafi dobić nawet do 15 zł za 500 ml. 🙂 Króluje na najwyższych półkach ukraińskich sklepów monopolowych ponad Chlebnymi Darami i Kozackimi Radami. Nemiroffa serwuje się w ukraińskich restauracjach i w ukraińskich domach. Spotkamy ją przy polsko-ukraińskiej strefie przygranicznej… w torbie co drugiej mrówki. Nemiroff rozlewa się więc po Ukrainie szerokim strumieniem niczym Dniepr przecinający Kijów.

Ukraińską wódkę (w tym jednego Nemiroffa) opisywałem już w dwóch artykułach: Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie [+18] oraz Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć? Trzy propozycje [+18]. Rekomenduję zapoznać się z tymi wpisami. Szczególnie kiedy szukacie czegoś innego niż popularny Nemiroff. Do tej pory nie było za wiele o Nemiroffie, dlatego czas to nadrobić i odpowiedzieć na pytanie: czy to prawda, że Nemiroff jest najlepszą ukraińską wódką?

Wódka Nemiroff – krótka historia i ciekawostki

wódka nemiroff
Pałac hetmana wielkiego koronnego Jana Potockiego w Nemirowie. W 1787 r. Niemirów odwiedził Stanisław August Poniatowski. Bawili tu także Tadeusz Kościuszko oraz książę Józef Poniatowski. fot. ic.pics.livejournal.com/andy_travelua

Kupując Nemiroffa oprócz bardzo dobrej jakości wódki, otrzymujemy niewątpliwie coś bezcennego. To ponad 140 lat tradycji likiero-wódczanego zawodu w Nemirowie na Podolu (obwód winnicki, południe Ukrainy). Zakład został założony w 1872 r. przez hrabiego Grigorija Stroganowa, ale zakładem zarządzała umiejętnie kobieta – Maria Szczerbatowa, hrabina Stroganowa.

Nemiroff w przeciwieństwie do innych zakładów w dawnym Imperium Rosyjskim produkował wódkę wysokiej jakości ze zboża, podczas gdy w tamtym czasie dominowała produkcja taniej wódki ziemniaczanej. To przyniosło sukces i sławę niemirowskim wyrobom. W 1920 r. w trakcie nawały bolszewickiej zakład został upaństwowiony, ale nawet w czasach sowieckich produkowano tutaj znakomite wyroby, które cieszyły się uznaniem koneserów na całym świecie.

W 1992 r. zakład ponownie otwarto już pod nazwą Nemiroff. Produkcja odbywa przy użyciu najnowocześniejszych metod, a wszystko to nadal w spokojnym Nemirowie, zwanym miasteczkiem tysiąca jezior. To doskonałe miejsce do produkcji alkoholu. Znajdują się tutaj ujścia czystej wody oraz wielkie połacie ukraińskiego czarnoziemu służące pod uprawę dodatków do wódek – na przykład papryczek, truskawek czy przypraw.

Nemiroff to największy producent horyłki na Ukrainie, a zarazem jeden z największych na świecie. Wódka Nemiroff jest eksportowana do ponad 80 krajów Świata. To najczęściej eksportowana ukraińska wódka, stanowi prawie 50% całego eksportu wódki z Ukrainy. Można więc śmiało powiedzieć, że wódka Nemiroff to symbol reprezentujący Ukrainę na całym świecie. Nemiroff produkowany jest wyłącznie w Nemirowie, a także na licencji w Rosji oraz na Białorusi. Od 2007 r. wódka Nemiroff jest dostępna w Polsce, ale za wyjątkiem niektórych odmian.

Wódka Nemiroff – seria Nemiriwska (Немирівська)

wódka nemiroff
Trzy butelki Nemiroffa z serii Nemiriwska. To stary wzór etykiet, ale obecny nie różni się wiele. Seria Nemiroff Nemiriwska to doskonały wybór pod względem smakowym, a także na drogę w trakcie zwiedzania Ukrainy.

Wyroby Nemiroffa otwiera bardzo słynna i ceniona seria Nemiroff Nemiriwska. To na prawdę znakomita seria wysokiej jakości wódek, po których kac jest praktycznie niezauważalny. To jedna z moich ulubionych ukraińskich wódek. Na uwagę zasługuje ładny projekt butelki oraz poręczne pojemności 🙂 W skład linii Nemiriwska wchodzą odpowiednio:

 1. Nemiroff Nemiriwska Ukraińska Pszenica (Пшениця Українська) – tradycyjna ukraińska wódka na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej, o delikatnym posmaku chleba. Błękitny korek. Pojemności 500 ml, 370 ml, 250 ml. Woltaż (міцність – moc) 40%.
 2. Nemiroff Nemiriwska Ozima Wyborna (Озима Відбірна) – tradycyjna ukraińska wódka na pszenicy ozimej (zbożowa) i wodzie artezjańskiej, z dodatkiem miodu. Delikatny ale wyrazisty smak. Zielony korek. Pojemności 500 ml, 370 ml, 250 ml. Woltaż 40%.
 3. Nemiroff Nemiriwska Specjalna Żurawinowa (Брусниця) – ukraińska wódka żurawinowa z dodatkiem ziół, na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Interesujący smak. Nie męczący. Czerwony korek. Pojemność wyłącznie 500 ml. Woltaż 40%.
 4. Nemiroff Nemiriwska Nastojanka Limon (Лимон настоянка)- ukraińska wódka cytrynowa z dodatkiem syropu cukrowego, na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Rekomenduję. Jasno-zielony korek. Pojemności 500 ml, 370 ml, 250 ml. Woltaż 38%.
 5. Nemiroff Nemiriwska Nastojanka Kałganowa (Калган настоянка) – ukraińska wódka z dodatkiem kałganu, melisy i kwiatu lipu. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Bardzo interesujące połączenie i ciekawy produkt – mniejszy woltaż. Karmazynowy korek. Pojemność 500 ml, 250 ml. Woltaż 35%.

Wódka Nemiroff – seria stołowa, sztofna (Штофна) cz.1 – rekomenduje

Najsłynniejszy Nemiroff należy do serii klasycznej, sztofnej. To produkowany od 1998 r. Nemiroff z ostrą papryką i miodem (Медову з перцем), jednocześnie nazywany Nemiroffem z piercem. Ciekawostką jest, że piercem nazywa się na Ukrainie zarówno ostrą papryczkę jak i pieprz. Serię stołową Nemiroff tworzą odpowiednio:

wódka nemiroff na ukrainie
Nemiroff z miodem i papryczką chili to idealna kompozycja słodyczy z nutą pikanterii.
 1. Nemiroff Miodowa z papryczką (Медова з перцем) – najsłynniejsza wódka Nemiroffa i całej Ukrainy. Ostry ziołowy smak (dodatek traw) przenika się ze słodyczą karmelu i miodu. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta z plastrami miodu i papryczką. Będąc na Ukrainie trzeba spróbować. Szeroka gama pojemności 1000 ml, 750 ml, 500 ml, 370 ml, 200 ml, 100 ml. Woltaż 40%.
 2. Nemiroff Original (Оригінал Класична) – pierwsza wódka wyprodukowana przez Nemiroffa. Wódka tradycyjna z dodatkiem kminu i miodu. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta czarna. Szeroka gama pojemności 1750 ml, 1000 ml, 750 ml, 500 ml, 370 ml, 200 ml, 100 ml. Woltaż 40%.
 3. Nemiroff Delikat Bursztyn (Фільтрована бурштином) – ukraińska wódka tradycyjna z dodatkiem melisy i kwiatów lipy. Filtrowana bursztynem. Zmniejszony woltaż. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta biało-pomarańczowa. Pojemności 750 ml, 500 ml, 370 ml. Woltaż 35%.
 4. Nemiroff Specjalna Brzozowa (Березова Особлива) – ukraińska wódka tradycyjna na bazie kwiatów brzozy, lipy oraz owoców pigwy. Miękki smak. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta biało-zielona. Pojemność 500 ml. Woltaż 38%.

Wódka Nemiroff – seria stołowa, sztofna (Штофна) cz.2 – pozostałe

wódka nemiroff na ukrainie
Zestaw wódek Nemiroff z serii stołowej. fot. rozetka.ua
 1. Nemiroff Light Miękka (М’яка) – ukraińska wódka tradycyjna z dodatkiem kardamonu oraz cynamonu o obniżonym woltażu. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta srebrna. Pojemności 750 ml, 500 ml. Woltaż 38%.
 2. Nemiroff Delikat Miękka (М’яка) – ukraińska wódka tradycyjna z dodatkiem imbiru i specjalnej filtracji. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta niebieska. Pojemności 1000 ml, 750 ml, 500 ml, 370 ml. Woltaż 40%.
 3. Nemiroff Żurawinowa (Клюква на морсі) – ukraińska wódka tradycyjna na naturalnym kwaśnym soku żurawinowym z niższą zawartością alkoholu. Słodycz miesza się z kwasowością. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta złoto-czerwona. Pojemność 500 ml. Woltaż 21%.
 4. Nemiroff Truskawkowa z papryczką (Полуниця З перцем) – ukraińska wódka tradycyjna na bazie świeżych truskawek i papryczek chili. Słodycz miesza się z ostrością. Na spirytusie pszenicznym (zbożowa) i wodzie artezjańskiej. Etykieta biało-czerwona. Pojemność 500 ml. Woltaż 40%.

Wódka Nemiroff – pozostałe serie: Premium, Super Premium i Exotic

Najnowsza linia Nemiroffa została uruchomiona w 2017 r. i nazywa się Exotic. To seria wódek smakowych: brzoskwinia, gruszka oraz jabłko. Dla osób bardziej wymagających lub szukających szczególnego prezentu, dobrym wyborem może okazać się seria Nemiroff Premium (преміум). Należy do niej po pierwsze Nemiroff Premium DeLuxe – wódka specjalnej filtracji z dodatkiem mięty o woltażu 40% oraz po drugie, jej wariant smakowy, Nemiroff Premium Cranberry różniący się dodatkiem żurawiny i zmniejszonym woltażem.

Prócz tego, najwyższą półkę Nemiroffa stanowi wódka Lex z dodatkiem kolendry, lipy i jałowca oraz Lex Ultra z ziarnami owocu granata. Te dwie ostatnie dostępne wyłącznie w większych pojemnościach oraz woltażu 40%. Często można je spotkać w wersjach okolicznościowych z kieliszkami.

Wódka Nemiroff – ceny wódki Nemiroff na Ukrainie

wódka nemiroff na ukrainie
Butelka Nemiroffa w specjalnej edycji nawiązującej do starego logotypu dostępna na terenie Stanów Zjednoczonych.

W chwili obecnej 50 UAH to ok. 6.70 PLN. Nemiroffy z serii Nemiriwska kosztują na Ukrainie ok. 70-80 UAH za 500 ml. Dodatkowo Nemiroffy z serii stołowej, w tym na przykład słynny miód z pieprzem kosztuje niewiele więcej ok. 90 UAH za 500 ml. Luksusowa seria Nemiroffa typu Lux Ultra to ok. 300 UAH za 700 ml. Ogólnie rzecz biorąc, alkohol na Ukrainie wciąż tani jak woda 😉 Poza tym, pijcie z umiarem i na zdrowie!

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Kuchnia ukraińska – jakich specjałów warto spróbować na Ukrainie?

Taksówki na Ukrainie – ceny przejazdu oraz praktyczne porady

Flaga Ukrainy – czy wiesz skąd pochodzą barwy Ukrainy?

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Ukraińskie papierosy dla twardzieli – marki i ceny papierosów na Ukrainie

Co można przywozić z Ukrainy do Polski, a czego nie można

2 Comments

Dzisiaj otrzymalem w prezencie butelkę Niemiroffa Medowa z piercem, i zaciekawiony wyguglowalem bardzo interesujący opis tego trunku. Butelka wygląda jak dla produktu klasy premium, smak trunku zapewne też nie zawiedzie oczekiwań, które zdecydowanie wzrosły po zapoznaniu się z opisem na Państwa stronie 🙂 Serdecznie dziękuję

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.