Wódka we Lwowie – gdzie napić się wódki we Lwowie?

Wódka we Lwowie- mordownie i szynki z duszą

wódka we Lwowie
Gdziekolwiek nie zastanie was wódka we Lwowie – nie zapominajcie o zagryzce! Na zdjęciu śledzik i grzanki z czosnkiem w barze Zielony Żmij.

Bawiąc we Lwowie i nie napić się dobrej ukraińskiej wódki, to jak być w Kijowie i nie zobaczyć Placu Niepodległości. Odnoszę wrażenie, że wódka we Lwowie to moralny obowiązek każdego polskiego turysty jadącego na Ukrainę 🙂 Lwów jest pełen wykwintnych szynków, ale też i zacnych mordowni, które z roku na rok zmieniają swoje oblicze. To czy traficie na fajne miejsce, w którym dobrze się biesiaduje, zależy najczęściej od zwykłego szczęścia.

Są jednak takie miejsca z wódką we Lwowie, które należy obowiązkowo odwiedzić. Te miejsca mają w sobie duszę i są ponadczasowe. Wódka we Lwowie spożywana w takich miejscach, to wręcz delikates 🙂 Poniżej znajdziecie kilka miejsc, które znakomicie nadają się pod lwowską wódkę czy też na mocniejszą nalewkę. Głównym kryterium wyboru była atmosfera, ale prawie każdy z tych przybytków wyróżnia też nienaganna obsługa i porządna kuchnia. Można więc nie tylko napić się wódki we Lwowie, ale także i zjeść coś dobrego. Wódka na Ukrainie zawsze smakuje lepiej niż w Polsce, dlatego nie wylewajcie za kołnierz, na zdrowie i pamiętajcie o porządnej zagryzce!

A ja tylko to jedno mam w głowie, patrzę w ogień na weneckim kominku… żebym teraz w tej chwili we Lwowie siedział sobie… siedział sobie w szynku i pił wódkę. Po cholerę mi wino! Oh… jak miło marzeniem się łudzić, żebym siedział… z jakąś zwykłą dziewczyną, żebym umiał się z taką nie nudzić… Mdlą mnie w gardle antrykoty, bryzole… mnie kiełbasy, sera i salami! Chrzanu, chrzanu! I… łokcie na stole… i palcami… i palcami… i palcami… Koniec marzeń. Tu Szczepko i Tońko zapraszają.

Fragment z filmu dokumentalnego Moje serce zostało we Lwowie A. Czerniakowskiej.

Wódka we Lwowie – gdzie napić się wódki we Lwowie?

Galicyjska Restauracja Siodło – Rynek 17, Lwów (Галицька ресторація Сідло)

wódka we lwowie
Zestaw dla kilku osób albo dla głodomora. Restauracja Siodło nadaje się bardzo dobrze na dłuższe spotkanie przy wódce we Lwowie. Spełnia wszystkie kryteria takiego miejsca. Jest klimatycznie, smacznie i przy dobrych cenach.

Mało znane wśród polskich turystów miejsce. Interesujące tym bardziej, że znajduje się ono przy lwowskim Rynku, a dokładniej w jego podziemiach. Serwują tutaj bardzo dobrą galicyjską kuchnię, która idealnie nadaje się pod wódkę we Lwowie. Jest dużo mięsa (i to smacznego mięsa, ponieważ posiadają własną masarnię) w tym znakomita golonka, żeberka oraz pstrąg. Szeroki wybór przystawek, a także kilka zup (bogracz idealny pod wódkę we Lwowie oraz barszcz po lwowsku z kiełbaską). Konsumpcji wódki sprzyja kameralna atmosfera tego miejsca, a także sympatyczny personel. Konkurencyjne ceny na tle innych restauracji we Lwowie przy Rynku. Mogę polecić to miejsce. Jak się coś zmieni dajcie znać w komentarzach. Więcej o restauracji Siodło we Lwowie przeczytasz na ich oficjalnej stronie w tym miejscu.

Restauracja Baczewskich – ul. Szewska 8, Lwów (Ресторація Бачевських)

wódka we lwowie
Jeżeli przyszliśmy tutaj wyłącznie na wódkę lub nalewkę, to może warto zamówić zestaw przystawek na mniejszy głód? Wódka we Lwowie koniecznie z zagryzką – pamiętajcie!

Restauracja Baczewskich, to z kolei najpopularniejsza restauracja wśród polskich turystów we Lwowie. Czasami ma się wrażenie, że cały lokal jest wypełniony wyłącznie naszymi rodakami 🙂 Jednak w przeciwieństwie do wielu popularnych lokali we Lwowie, ten zasługuje na swoje wysokie miejsce. Serwuje się tutaj znakomite śniadania (140 UAH od godz. 8:00 do 11:00 kieliszek wódki na śniadanie w cenie), podaje wyborną galicyjską kuchnię (z wpływem kuchni żydowskiej) oraz kapitalną wódkę Baczewski.

Wódka Baczewskiego jest prawdziwą legendą Lwowa. Dla wielu osób wódka we Lwowie to właśnie słynny Baczewski. Z wyrobem Baczewskiego wiąże się długa tradycja. Zakład produkcyjny powstał w 1782 r. i posiadał koncesję na dostarczanie swojego asortymentu na dwór najjaśniejszego cesarza Franciszka Józefa I. Więc jeżeli wódka we Lwowie, to także u Baczewskiego. To może być dobre miejsce także dla par, ponieważ oprócz czystej wódki serwuje się tutaj nalewki smakowe. Kieliszek flagowej wódki Baczewskiego kosztuje ok. 46 UAH (ok. 6 PLN). Podają tu też inne ukraińskie wódki takie jak Pierwsza Gilida czy Kozacka Rada w nieco mniejszych cenach. Polecam na wódkę we Lwowie, ale też i na główny posiłek, kolację czy śniadanie. Więcej o Restauracji Baczewskich przeczytasz w tym miejscu.

Zielony Żmij – ul. Ormiańska 3, Lwów (Зелений Змій – лаБАРаторія)

gdzie na wódkę we lwowie
Zielony Żmij to idealne miejsce na wódkę we Lwowie. Jest kameralnie, a przy tym oryginalnie. To miejsce na więcej niż jeden kieliszek głębszego. Gdy zgłodniejemy, czekają na nas znakomite pozycje w menu.

Otwarta całkiem niedawno bar i restauracja przy jednej z najbardziej urokliwych ulic we Lwowie. Szeroka gama smakowych nalewek (większość z nich zielona), absynt własnej produkcji oraz oczywiście ukraińska wódka. Do tego wszystkiego kuchnia w stylu galicyjskim idealna pod horyłkę (kiełbaski, żeberka, steki z cielęciny) i niesamowicie dobra ukraińska zupa solianka. Gdy jeszcze dodamy do tego atrakcyjne ceny, to robi się bardzo dobre miejsce na wódkę we Lwowie. Z przystawek do wódeczki idealnie komponuje się podawany tutaj śledź. Białe kiełbaski i kaszanka to palce lizać. Obsługa przyjazna, a atmosfera lokalu zachęca do czerpania przyjemności z upływających chwil. Jest bardzo dobrze i mam nadzieję, że to miejsce utrzyma się we Lwowie na stałe. Wódka we Lwowie w tym miejscu będzie na pewno dobrym wyborem. Więcej o barze restauracji Zielony Żmij przeczytasz w tym miejscu.

Restauracja Atlas – Rynek 45, Lwów (Атляс)

wódka we lwowie - atlas
„A u nas we Lwowie tych ostrygów nie znali, tylko precli wcinali. No ni. Człowiek szedł do Atlasa – wypił zjadł pierwsza klasa. Karmenadel z kosteczką. No ni. U Kozioła poprawił…” – Marian Hemar.

Atlas mógłby zostać „drugim Baczewskim”, ale jakoś nie śpieszno mu do tego. Miejsca, które wybrałem dla was jako lokale pod wódkę we Lwowie, oceniałem w pierwszej kolejności pod względem atmosfery. Tak jest właśnie w przypadku Atlasa, ponieważ duszy temu miejscu nie można odmówić. Widoki na Rynek są również pierwszorzędne, dlatego wódka we Lwowie w takich miejscach smakuje doskonale. Z resztą (jedzeniem i obsługą) bywa tutaj po prostu różnie i niekoniecznie jest to jak w piosence Mariana Hemara pt. Lwowski Walczyk: pierwsza klasa. Ceny jak na Lwów są z wyższej półki, a poziom kuchni w Atlasie raz lepszy raz gorszy. Dotyczy to śniadań i dań głównych. Desery, kawy i oczywiście alkohole mocne mają się na szczęście dobrze. Z głodu we Lwowie nie umrzemy, a wystrój taki jak u Atlasa jest tylko jeden, więc nie ma się nad czym zastanawiać tylko zajrzeć tutaj chociaż raz. Wódka we Lwowie, to obowiązkowo kieliszek także u Atlasa.

Pijalnia Wódki i Piwa – Rynek 31, Lwów (П’яльня горілки & пива)

wódka na ukrainie
Znany z Polski koncept lokali zagościł także i we Lwowie. Czy to dobrze czy źle, sami oceńcie. fot.zruchno.com.ua

Teraz czas na klasyczną mordownię, chociaż w sympatycznym wydaniu. Przy lwowskim Rynku, znajduje się Pijalnia Wódki i Piwa we Lwowie. Lokale o podobnej koncepcji istnieją już od długiego czasu i w naszym kraju. Wódka we Lwowie w tym miejscu kosztuje 20 UAH (3 PLN) za kieliszek. Oprócz ukraińskiej wódki, napijemy się tutaj koniaku, piwa (jasne, ciemne), cydru oraz kwasu chlebowego. Opcja wydaje się więc rozsądna dla kogoś z małym budżetem lub chcącego wychylić wódkę we Lwowie na szybko. Ukraińskie lokale od polskich odróżnia jednak szerszy asortyment. Serwuje się tutaj na przykład różnego rodzaju szoty. W lokalu podaje się także ciepłe przekąski za 40 UAH, bez których wódka we Lwowie nie może się obejść. To miejsce może być interesującym wyborem na kieliszek po drodze do jednego z pozostałych miejsc na tej liście.

Wódka we Lwowie – napijemy się w każdym miejscu

Prawda jest taka, że wódka we Lwowie jest obecna w każdej restauracji. Ciekawe jest natomiast to, że jej skromny wybór w niektórych restauracjach zaskakuje i jest nieproporcjonalny do popularności tego typu alkoholu na Ukrainie. W kartach menu, wódka we Lwowie wydaje się nie być silnie eksponowana. Co więcej, standardem jest, że w karcie znajdziemy czasem wyłącznie dwie marki. Ponadto, z mocniejszych alkoholi we lwowskich restauracjach znacznie bardziej popularne są już nalewki. Być może kojarzą się one z produktem bardziej luksusowym, który lepiej trafi w gusta turysty i pozwoli więcej zarobić.

Tanie pijalnie wódki we Lwowie są nadal rzadkością. We Lwowie znajdziemy o wiele więcej barów z ukraińskim piwem rzemieślniczym czy restauracji serwujących kuchnie z całego świata. Wydaje mi się, że Ukraińcy wychodzą z założenia, że na wódkę chodzi się do znajomych lub kupuje się ją po prostu w sklepie, ponieważ jest tam znacznie tańsza i powszechnie dostępna. To po części uzasadnia skromny wybór wódek w wielu lwowskich restauracjach. Wódka we Lwowie jest jednak nadal obecna i wydaje się, że będzie gościć we lwowskich restauracjach już do końca świata.

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Koniak z Ukrainy – jaki warto kupić i przywieźć z Ukrainy?

Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

Wódka Nemiroff na Ukrainie – ceny, rodzaje, ciekawostki

Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie

Wódka z Ukrainy – jaka wódkę warto kupić i przywieźć z Ukrainy?

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.