wódka z ukrainy

Wódka z Ukrainy – jaką wódkę warto kupić i przywieźć z Ukrainy?

Wódka z Ukrainy – cztery wódki, które warto kupić

Wyjazd na Ukrainę to okazja do spróbowania i zakupu bardzo interesujących wyrobów alkoholowych w przystępnych cenach. Wódka z Ukrainy jest jednym z najchętniej kupowanych ukraińskich produktów przez polskich turystów. Każdą z tych ukraińskich wódek piłem osobiście na Ukrainie. Wybrałem dla was trzy, ciekawe i niedostępne w Polsce ukraińskie wódki. Każda z tych wódek ma w sobie coś wyjątkowego. Nie zapomnijcie również sprawdzić ukraińskiej wódki z kawałkami złota.

1. Nemiroff Limon (Немирівська Лимон) – bez przepijania i kaca

wódka z ukrainy
Butelka ukraińskiej wódki Nemiroff Limon 38%

Wódka z Ukrainy wyprodukowana przez najpopularniejszą destylarnię na Ukrainie – Nemiroff. Zakład mieści się w Niemirowie, położonym w obwodzie winnickim, na Podolu (południowa Ukraina). Nemiroff to najbardziej znana na świecie marka z Ukrainy i jednocześnie największy producent wódki na Ukrainie. Niektóre z ich produktów dostępne są w Polsce, ale na Ukrainie sięgajmy po niedostępne u nas perełki. Takie jak na przykład Nemiroff Limon.

Nemiroff Limon to czysta wódka smakowa o zawartości 38% alkoholu. Dostępna w trzech pojemnościach 500/700/1000 ml. Butelka tej ukraińskiej wódki ma bardzo poręczny kształt przypominający piersiówkę, którą łatwo schować do kieszeni. Wódka z Ukrainy jest bardzo gładka w smaku, to rezultat 5-krotnej destylacji, a także delikatnej, a co najważniejsze, nie ciążącej nawet po kilku kieliszkach nucie cytryny.

Nemiroff Limon przypadnie do gustu nawet osobom nie gustującym w wódkach smakowych. Kompozycja udana do tego stopnia, że można ją spożywać nawet bez przepijania. Idealna do zabrania pod pachę do Opery we Lwowie lub Muzeum Czarnobyla w Kijowie. Co więcej, podchodzi także kobietom. Ukraiński spirytus wysokiej jakości sprawia, że zjawisko kaca nie występujące prawie w ogóle. Piłem tę wódkę z Ukrainy wielokrotnie i zawsze zachowywała się tak samo.

Wódka z Ukrainy Nemiroff – więcej na jej temat na stronie producenta w tym linku.

2. Khortytsa Klasyczna (Хортиця Классическая) – ukraińska klasyka w polskim stylu

wódka z ukrainy
Butelka ukraińskiej wódki Khortytsa Klasyczna 40%

Wódka z Ukrainy wyprodukowana przez likiero-wódczany zawod Khortytsa (niektórzy wymawiają Chorcica) mający swoją siedzibę w mieście Zaporoże w obwodzie zaporoskim (południowo-wschodnia Ukraina). Nazwa Khortytsa (ukr. Хортиця) pochodzi od wyspy leżącej na Dnieprze niedaleko Zaporoża, które było jednym z kozackich ośrodków tzw. Siczy Zaporoskiej. Zaporoże to natomiast dawne miejsce produkcji ukraińskiego Zaporożca, zwanego także pontonem.

Khortytsa Klasyczna to czysta wódka z Ukrainy o 40% zawartości alkoholu. Chorcica dostępna jest w trzech pojemnościach 500/700/1000 ml. W spożyciu wódka delikatnie przypominająca polskie wódki. Podobna w odbiorze, ale podobna też w skutkach. Występuje zjawisko niewielkiego lub klasycznego kaca, ale to ukraińska wódka na spirytusie klasy lux. Polecana osobom chcącym poczuć smak klasycznej ukraińskiej wódki. Ta wódka z Ukrainy dobrze się też sprawdzi w większym gronie, przy mocnych zawodnikach.

Chorcica występuje również w wersjach droższych i gładszych w smaku, na przykład Khortytsa Platinum lub Khortytsa ICE, a także wersjach smakowych śliwki (polecam), cedru oraz miodowo-paprykowej z papryczką chili w środku. Sesyjność jak przy klasycznych ukraińskich wódkach. Wskazana zagryzka.

Wódka z Ukrainy Khortytsa – więcej na jej temat na stronie producenta w tym linku.

3. Kozacka Rada Klasyczna (Козацька Рада Класична) – poczuj się jak Semen Nalewajko

wódka z ukrainy
Butelka ukraińskiej wódki Kozacka Rada Klasyczna

Wódka z Ukrainy wyprodukowana przez Bayadera Group mającą swoją siedzibę w Czerkasach nad Dnieprem w obwodzie czerkaskim (środkowo-wschodnia Ukraina). Ten likiero-wódczany zawod znany jest z takich ukraińskich wódek jak Pierwsza Gildia (Перша Гільдія) i Wozduch (Воздух).

Kozacka Rada Klasyczna, to pszenna wódka z Ukrainy typu premium o 40% zawartości alkoholu. Dostępna jest w czterech pojemnościach 250/500/700/1000 ml. Ponadto, w procesie jej produkcji używa się suszonego pszennego chleba, dzięki któremu uzyskuje delikatną i słodkawą nutę. Ta wódka z Ukrainy podobno czerpie z receptury starych wódek kozackich i ma smakować jak kozacka wódka. Ile jest w tym prawdy oceni ten, kto spróbuje.

Co więcej, poza wersją klasyczną dostępna jest także Kozacka Rada w wersji Oryginalnej (szara etykieta), Kozacka Rada Specjalna (niebieska etykieta), Kozacka Rada Pieprzna (pomarańczowa etykieta), a także wersje na prezent w czarnym pudełku. Na uwagę zasługuje również ciekawy kształt butelki i ładna etykieta z korkiem. Ta wódka z Ukrainy mocno uderza do głowy, dlatego możliwy jest potężny kac bez odpowiedniej zagryzki. Warto spróbować chociaż raz tej ukraińskiej wódki, bo na wieczorną naradę nie ma nic lepszego niż Kozacka Rada 🙂

Wódka z Ukrainy Kozacka Rada – więcej na jej temat na stronie producenta w tym linku.

4. Medoff Cayenne – najlepsza ukraińska wódka z papryczką

wódka z ukrainy z pieprzem
Butelka ukraińskiej wódki Medoff Cayenne

Wódka z Ukrainy wyprodukowana przez Beverage Trading Company (Беверидж Трейдінг Компані) mającą swoją siedzibę w Kijowie. To jeden z największych producentów wódki na Ukrainie, eksportujący swoje wyroby do 50 krajów świata. Ich najbardziej znanym produktem jest ukraińska wódka Medoff, której nazwa nawiązuje do wyjątkowego procesu filtracji spirytusu przy użyciu miodu.

Ten likiero-wódczany zawod znany jest także z koniaków, win i szampanów o nazwie Koktebel (Коктебель) oraz ukraińskich wódek pod nazwą Nasza Marka (Наша Марка). Czyli dużych małpek (250 ml) na spirytusie klasy luks w typowo ukraińskich wariantach smakowych: z dodatkiem głogu (шiпшiнова), rokitnika (обліпихова) oraz kaliny (калинова). Przeczytaj artykuł o ukraińskich nalewkach, żeby dowiedzieć się więcej o tych popularnych na Ukrainie owocach.

Medoff Cayenne, to pszenna wódka z Ukrainy klasy premium o 40% zawartości alkoholu. Dostępna jest wyłącznie w pojemności 500 ml. To wódka z dodatkiem pieprzu cayenne, która przyjemnie rozgrzewa i nadaje się zarówno do zakąsek jak i przy wieczornym spotkaniu. Butelka ma ciekawie zaprojektowany korek, a w środku pływają papryczki. Wódka z pieprzem jest jednym z flagowych produktów na Ukrainie. Zazwyczaj sięgamy po wódkę z pieprzem od Nemiroff, ale pojedynku z Medoff Cayenne nie jest on w stanie wygrać.

Co więcej, poza Medoff Cayenne dostępne są także inne warianty Medoffa: Classic (żółta etykieta, 40%), Original (niebieska etykieta, 37.5%), Royal (czarna etykieta, 40%), Platinum (srebrna etykieta, 40%), Milk & Honey (biało-żółta etykieta, 40%) oraz Diamant by Medoff: 40% wódka z Ukrainy klasy ultra-premium. Szczególnie warte są polecenia Original oraz Royal.

Wódka z Ukrainy Medoff – więcej na jej temat na stronie producenta w tym linku.

Inna wódka z Ukrainy warta spróbowania?

W wyborze polecanych wódek z Ukrainy starałem się kierować doświadczeniem oraz różnorodnością 🙂 Oczywiście, to nie jedyne wódki na Ukrainie, które warto sprawdzić. Czasami opłaca się spróbować nowych produktów. W tym artykule, podałem kolejne ukraińskie wódki jakie można przywieźć z Ukrainy. Dowiecie się jaką wódkę pije się na oficjalnych uroczystościach państwowych na Ukrainie. Jest też o ekologicznej ukraińskiej wódce z Zakarpacia. Nie zapomnijcie również o ukraińskiej wódce ze złotem, a także o limitach na przewóz alkoholu z Ukrainy do Polski. Do zobaczenia na Ukrainie.

2 Comments

Wpis bardzo się przydał 🙂 Ze względu na limity przewozu część trzeba było spróbowaćna miejscu. Ale Nemiroffa Limon niestety nigdzie nie znalazłem (inne tak).

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.