Wódka ze złotem na Ukrainie – cena i rodzaje wódki z kawałkami złota

Wódka ze złotem na Ukrainie – tajemnicza i poszukiwana

wódka z ukrainy ze złotem
Prawdziwe kawałki złota w butelce ukraińskiej wódki. fot.winetime.com.ua

Jeżeli znudziła Ci się już klasyczna wódka z Ukrainy w stylu Kozackiej Rady, a Prezydencki Standard z Tryzubem wyniósł Cię wielokrotnie do rangi ambasadora polskiej wycieczki na Ukrainę, to warto zainteresować się wódką z kawałkami złota. Wódka ze złotem na Ukrainie, to nie tylko ciekawostka, ale także dobry pomysł na prezent z Ukrainy lub kolejny powód do spotkania się w gronie bliskich przyjaciół na Ukrainie.

Ukraińska wódka z kawałkami złota na prawdę istnieje. Jest ona obecna nie tylko na Ukrainie, ale także i w Rosji. Wódkę ze złotem kupimy na Ukrainie w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie z produktami. Czasami trzeba poświęcić chwilkę na jej znalezienie. Ukraińcy nie kupują jej często. To ukraiński produkt premium, którego cena jest wyższa od każdej innej wódki na Ukrainie. Na Polską kieszeń cena wódki ze złotem jest jednak przystępna.

Wódka ze złotem na Ukrainie nie jest popularnym produktem, ze względu na swoją cenę. Przedstawię trzy najpopularniejsze wódki ze złotem dostępne na Ukrainie. To Złoto Polubotka i Złoto Karpat, a także Wódka Swoim Złota.

Wskazówki: więcej o wódce z Ukrainy przeczytasz w Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie oraz w Wódka z Ukrainy – jaka wódkę warto kupić i przywieźć z Ukrainy? Jeżeli interesuje Cię wódka Nemiroff na Ukrainie przeczytaj Wódka Nemiroff na Ukrainie – ceny, rodzaje, ciekawostki

Czym różni się wódka ze złotem od innej wódki z Ukrainy?

wódka ze złotem ukraina
Wódka ze złotem Złoto Połubotka w wersji oryginalnej. fot.setka24.com

Wódka ze złotem na Ukrainie różni się od klasycznych ukraińskich wódek obecnością płatków złota. Na dnie butelki tej ukraińskiej wódki znajdują się 23-karatowe kawałki złota próby 956. Kawałki złota w ukraińskiej wódce można oczywiście bezpiecznie spożywać. Ukraińska wódka ze złotem nie jest więc wyłącznie pamiątką do postawienia na półce.

Złoto stosowane w ukraińskiej złotej wódce, to tak zwane białe złoto jadalne. Podobne złoto spożywcze stosuje się również w przemyśle cukierniczym, na przykład przy pralinach lub tortach (złoto komponuje się dobrze z czekoladą) oraz w wyszukanych daniach kuchni całego świata. Przybiera ono najczęściej formę złotego pyłku lub płatków złota, dokładnie takich jakie ma wódka ze złotem. Złoto w wódce umieszcza się głównie w celu podniesienia prestiżu produktu, co więcej jadalne złoto ma także właściwości prozdrowotne.

Złoto umieszczone w ukraińskiej wódce jest niewyczuwalne w ustach. Nie posiada także wyczuwalnego smaku. Wódka z kawałkami złota smakuje więc jak tradycyjna czysta wódka z Ukrainy. Różnica polega na tym, że wódka ze złotem jest bardziej miękka w smaku, ponieważ stosuje się do jej produkcji spirytus klasy LUX. Od ukraińskiej wódki z kawałkami złota spodziewajmy się więc najlepszej jakości.

Ciekawostka: pomysł tworzenia złotych trunków oraz spożywania złota liczy już kilkaset lat. W jego prozdrowotne właściwości wierzyli starożytni Persowie oraz Chińczycy. Alkohol z kawałkami złota obecny był już na stołach monarchów oraz carów w XVII i XIX w. Przyjmuje się, że złoto spożywcze wzmacnia układ immunologiczny. Dodatkowo wpływa pozytywnie na krążenie krwi, układ trawienny, a przede wszystkim na schorzenia dermatologiczne.

Ukraińska wódka ze złotem – Złoto Połubotka

wódka ze złotem
Ukraińska wódka ze złotem Złoto Polubotka w wersji Elitnej. fot.winetime.com.ua

Wódka ze złotem to na przykład Zoloto Polubotka (Золото Полуботка). To aktualnie najpopularniejsza wódka z Ukrainy z kawałkami złota. Wódka Złoto Połubotka produkowana jest przez Lwowski Likiero-Wódczany Zawod (Львівський лікеро-горілчаний завод). Co ciekawe, ta wódka z kawałkami złota nie widnieje w oficjalnej ofercie zawodu. Zawartość alkoholu w Złocie Połubotka to 40%. Ukraińska wódka jest miękka w smaku i wchodzi bardzo gładko.

Złoto Połubotka jest dostępna w dwóch podstawowych wersjach: Złoto Polubotka Elitnaja (Золото Полуботка Элитная) w okolicznościowym pudełku i pięknym flakonie o pojemności 0.7 litra oraz Złoto Polubotka Oryginalna (Золото Полуботка Оригинальная) również w ładnym, choć skromniejszym pudełku oraz klasycznej butelce o pojemności również 0.7 litra. Cena ukraińskiej wódki ze złotem to 400 UAH za 0.7 litra ok. 60 PLN. Oryginalna jest tańsza od elitnej o ok. 30-50 UAH (7 PLN).

W sklepach możemy także spotkać Zołoto Połubotka w wersji 0.5 litra w cenie 250 UAH. W wersjach Złoty Skarbiec, Klasyczna oraz Hetmańska. Różnią się one od siebie wyłącznie nazwą i etykietą.

Legenda o złocie Pawło Połubotka

pawło połubotok hetman
Hetman Pawło Połubotok (1660-1724) na ukraińskim znaczku pocztowym. fot.fraza.ua

Nazwa ukraińskiej wódki z kawałkami złota wiąże się z ciekawą legendą. Pawło Połubotok był hetmanem na Naddnieprzu w I poł. XVIII w. Według legendy hetman Połubotok w 1723 r. został pojmany i uwięziony w twierdzy Pietropawłowskiej. Zanim to jednak się stało, udało mu się zdeponować olbrzymie ilości kozackiego złota w angielskim banku należącym do Kompanii Wschodnioindyjskiej. Różnie wersje legendy głoszą, że hetman Połubotok zdeponował 200 tyś. złotych monet lub dwie beczki na lokatę 7.5%. Połubotok miał zapisać 80% z majątku na poczet przyszłej Ukrainy, a resztę swoim potomkom i następcom.

Legenda niepodziewanie odżyła w 1907 r. kiedy to do ukraińskiego poselstwa w Wiedniu, zgłosił się spadkobierca legitymujący się oryginalnym dokumentem potwierdzającym lokatę bankową. Ukraiński poseł obiecał zająć się sprawą, w zamian za oryginalny dokument. Co więcej, zaoferował właścicielowi dokumentu prowizję 1% od całości potencjalnie odzyskanego majątku. Rozmowy z angielskim bankiem nie przyniosły jednak żadnego rezultatu.

Legenda ponownie odżyła w 1990 r. wraz z wizytą Margaret Thatcher na Ukrainie. Jeden z ukraińskich poetów ogłosił, że gdyby majątek Polubotka się znalazł, to na każdego Ukraińca przypadłoby 38 kg złota. Werchowna Rada powołała komisję do zbadania sprawy, której poseł poleciał do Londynu, lecz złota ponownie nie znaleziono 🙂 Legenda o złocie Polubotka nadal żyje, złota nadal nie znaleziono 😉 a cała legenda doczekała się nawet filmu!

Ciekawostka: wódka Złoto Połubotka jest szczególnie ceniona przez chińskich konserów wódek i cieszy się w Chinach popularnością. Jest to dla nich oryginalny produkt, podobnie jak chińska wężówka (wódka z wężem w środku) dla Polaka czy Ukraińca.

Ukraińska wódka ze złotem – Złoto Karpat

wódka z kawałkami złota
Złoto Karpat to kolejna ukraińska wódka z kawałkami złota. fot.lgz.lviv.net

Kolejna wódka ze złotem na Ukrainie nazywa się Złoto Karpat (Золото Карпат). Ta wódka ze złotem produkowana jest przez ten sam lwowski Likiero-Wódczany Zawod, który produkuje Złoto Polubotka. Złoto Karpat figuruje jednak w oficjalnej ofercie zawodu.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zakład znany jest koneserom ukraińskiej wódki z takich pozycji jak Stoliczna (Столична), Lemberg (Лемберг) czy też wódka Perlova (ukraińska wódka z nutą mięty). Z ukraińskich wódek premium lwowskiego zakładu, najbardziej znane to Premium Lvov (Преміум Львів) klasyczna, platynowa oraz złota o zmniejszonym woltażu 38%, a także Lvivska Gorilka (Львівська горілка) srebrzysta, złocista, dawna legenda i oczywiście, a zarazem nieoficjalnie Złoto Polubotka 🙂

Zawartość alkoholu w Złocie Karpat to 40%. Ukraińska wódka jest podobna do Złota Połubotka. Miękka w smaku i wchodzi gładko, ale koneserzy wyczują różnicę i zapewne oddadzą pierwsze miejsce dla Polubotka. Złoto Karpat dostępne jest wyłącznie w jednej klasycznej wersji o pojemności 0.75 litra. Cena 240 UAH (ok. 35 PLN) za 0.75 litra. Również idealna na prezent z Ukrainy.

Ciekawostka: wódka Złoto Karpat ma w swoim składzie korzeń żeń-szenia. To częsty składnik ukraińskich wódek klasy premium, który nadaje miękkości w smaku.

Wskazówka: jeżeli szukasz koniaku z Ukrainy lub wina z Ukrainy przeczytaj: Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff oraz Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

Ukraińska wódka ze złotem – Złota Swoim

wódka ze złotem
Wódka z kawałkami złota Wódka Złota Swoim. fot.alcomag.com.ua

Oprócz Złota Połubotka oraz Złota Karpat możecie także spotkać złotą wódkę produkowaną przez Likiero-Wódczany Zawod w Buczaczu 🙂 Galicia Distillery (Галиция Дистилери). Przypomnę tylko, że Buczacz jest położony w obwodzie tarnopolskim, a wspomnianą destylarnię założył w 1792 r. hrabia Potocki. Współcześnie zakład specjalizuje się w destylatach owocowych.

Wszystko co jest produkowane przez Galicia Distillery (Галиция Дистилери) jest godne polecenia. Zakład produkuje alkohol w miedzianych alembikach przez destylację wsadową, a nie metodą rektyfikacji. Dzięki temu wyroby zachowują wysokie walory smakowe. Wódka Złota Swoim (Своїм Золота) jest nowością tego zawodu. Bardzo dobre walory smakowe i wysoka jakość przy niskiej cenie. Jej cena to 150-180 UAH za 0.5 litra. Dostępne rodzaje to winogronowa (Своїм Золота Виноградна) (z winogron odmiany Muscat) oraz gruszkowa (Своїм Золота Грушева). Powodzenia w zakupie ukraińskiej złotej wódki. Do zobaczenia na Ukrainie.

Wskazówka: pamiętaj, że wiele wódek na Ukrainie funkcjonuje w wariantach „złotych” np. Lviv Premium Zolota. Jest to jednak odmiana wódki, a nazwa złota nie oznacza, że to ukraińska wódka z kawałkami złota.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.