Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Wycieczka do Lwowa – zaplanuj wyjazd do Lwowa w ciągu 1 godziny

wycieczka do lwowa
Lwów ul. Ormiańska (Вулиця Вірменська) – takiego klimatu jak tu, nie ma nawet w Krakowie fot. doba.ua

Polacy od zawsze byli ciekawi świata. Z roku na rok podróżujemy coraz więcej, w tym także do Lwowa i w inne zakątki Ukrainy. Ku mojemu zaskoczeniu wielu Polaków wyjeżdża do Lwowa korzystając z usług biur podróży i agencji turystycznych. Dlaczego wolą przepłacać? Nie wiem 🙂 Przecież wycieczka do Lwowa może być zorganizowana dosłownie w 1 godzinę!

W jedną godzinę… możemy zakupić niezbędne bilety, ubezpieczenie i zarezerwować hotel we Lwowie. I to w zasadzie wszystko co niezbędne. Czy do tych kilku czynności potrzebujemy biura podróży i na prawdę chcemy za to pośrednictwo dodatkowo płacić? Ciekawiej i taniej jest zorganizować wyjazd do Lwowa samemu. Przeczytaj jak to zrobić.

Wycieczka do Lwowa – kiedy warto pojechać z biurem podróży

wyjazd do lwowa
Fasada soboru św. Jura we Lwowie fot.hiveminer.com

Zdaję sobie sprawę, że niektórzy wolą kupić wycieczkę do Lwowa, niż samemu ją organizować. Kiedy wycieczka do Lwowa z biurem podróży może mieć sens?

  • jeżeli jesteś starszą osobą i czujesz się pewniej w grupie niż sam
  • w momencie kiedy lubisz towarzystwo grupowych wycieczek i jedziesz nie tylko żeby pozwiedzać, ale żeby poznać nowe osoby
  • kiedy lubisz mieć przy sobie przewodnika lub, który będzie Ci towarzyszył przez cały wyjazd (plus i minus)

Innych konkretnych zalet nie widzę. Więc po co przepłacać?

Wycieczka do Lwowa – co zyskujemy planując wyjazd do Lwowa samemu

  • zaoszczędzimy pieniądze, które możemy wydać na lepszy hotel we Lwowie, smaczniejsze restauracje lub więcej pamiątek
  • zobaczymy więcej, ponieważ sami planujemy trasę zwiedzania i decydujemy o wyborze tego co nas we Lwowie interesuje
  • spędzamy w miejscach tyle czasu ile chcemy, śpimy ile chcemy, wstajemy na śniadanie kiedy chcemy, siedzimy we lwowskiej kawiarni ile chcemy, nikt nas nie popędza, więc czujemy się swobodniej
  • jak czujemy się swobodniej, to lepiej i efektywniej odpoczywamy
  • jak nam się spodoba, to możemy wydłużyć sobie pobyt i po prostu wykupić kolejną noc w hotelu
  • bliżej poznamy kulturę i ludzi zamieszkujących Lwów, mamy większe szanse odkryć niekomercyjne oblicze Lwowa i Ukrainy

Widzicie wiele zalet, wystarczy chcieć i… po prostu pojechać samemu 🙂 Oprócz tego przyda Wam się kilka poniższych wskazówek, dzięki którym wycieczka do Lwowa będzie na prawdę łatwa!

Wycieczka do Lwowa – od czego zaczynamy wyjazd do Lwowa

wycieczka do lwowa
Kościół Bernardynów we Lwowie jest piękny i robi ogromne wrażenie fot. ua.igotoworld.com

Po pierwsze, sprawdzamy czy mamy ważny paszport. Mamy ważny paszport? To przechodzimy dalej. Wyjazd do Lwowa zaczynamy od wybrania terminu naszego wyjazdu oraz środka transportu. Przy wyborze terminu należy pamiętać, że w okresie świąt ceny idą w górę. Na przykładzie w trakcie majówki. Jest drożej, jest też więcej turystów. Lwów nie jest tutaj wyjątkiem. Jaki termin wybierzecie zależy wyłącznie od Was. Pamiętajcie tylko, że Lwów, jak każde miasto może mieć różne oblicza zależnie od dnia tygodnia 🙂 Raz jest spokojnie, a raz wesoło.

Jakie środki transportu mamy do wyboru? Samochód, pociąg oraz samolot. Można także po staremu, czyli pieszo przez granicę, a potem marszrutką do Lwowa. Jakie polecam? Samochód, jeżeli planujemy zwiedzić także okolice Lwowa lub zrobić większe zakupy i przywieźć je do Polski. Pociąg – dla osób nie mających samochodu. Marszrutka – dla każdego kto chce przeżyć ukraińską przygodę.

Wyjazd do Lwowa samochodem – o czym powinienem wiedzieć

Na pewno o tym, że spokojnie można jechać. Wszystkie niezbędne informacje na temat podróży samochodem do Lwowa, znajdziesz w artykule Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy lub w moim bezpłatnym e-przewodniku Ukraina krok za krokiem. Polecam także artykuł o stanie dróg na Ukrainie. Prawie wszystkie drogi do Lwowa są w bardzo dobrym stanie. Wjeżdżając na Ukrainę należy mieć ubezpieczenie OC i tzw. zieloną kartę. W powyższych linkach odnajdziesz resztę informacji, na przykład gdzie sprawdzić kolejki na przejściach granicznych albo jakie obowiązują ograniczenia prędkości.

Wyjazd do Lwowa pociągiem – o czym powinienem wiedzieć i gdzie kupić bilet

O wyjeździe pociągiem do Lwowa pisałem w artykule Pociąg do Lwowa – rozkład, ceny biletów, wskazówki. Bilet na pociąg kupuje się przez internet, bezpośrednio na stronie ukraińskich kolei pod adresem booking.uz.gov.ua/en/ Strona jest dostępna w języku angielskim. Proces rezerwacji jest łatwy. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania, napisz je w komentarzu. Płatność odbywa się za pomocą numeru karty płatniczej. Po zakończeniu transakcji bilety otrzymujemy mailem. Bilety należy obowiązkowo wydrukować.

Wycieczka do Lwowa – jaki wybrać hotel i gdzie go zarezerwować?

wycieczka do lwowa
Z tego co wiem, polskie wycieczki nie spią w Hotelu Astoria przy ul. Gródeckiej 🙂 Organizując wyjazd samemu, możesz sobie na to pozwolić! fot. booking.com

Na temat hoteli na Ukrainie i we Lwowie ukaże się wkrótce osobny artykuł. Można o tym wiele napisać. Generalna zasada co do noclegów we Lwowie brzmi: nie warto przepłacać. We Lwowie dostępne są luksusowe hotele, zwykłe hotele o przyzwoitym standardzie, hostele oraz prywatne mieszkania na wynajem. Jest na prawdę w czym wybierać. Poza sezonem można przyjechać do Lwowa w ciemno i wybrać nocleg na miejscu.

Pod względem jakości do ceny najlepiej wypadają prywatne mieszkania. Należy pamiętać, że standard na wschodzie zazwyczaj jest niższy niż na zachodzie. 4 gwiazdki na Ukrainie, nie zawsze odpowiadają 4 gwiazdkom w Europie.

Jaki nocleg we Lwowie wybierzecie zależy od waszych preferencji i budżetu. Udany nocleg we Lwowie, to udana wycieczka do Lwowa. Kierujcie się tym, czym kieruje się większość – zdjęciami, a szczególnie opiniami na portalach rezerwacyjnych. Myślicie, że biura turystyczne zawsze znają miejsca pobytu swoich turystów? Możecie nieźle się zdziwić.

Wycieczka do Lwowa – udany nocleg we Lwowie, to udany wyjazd do Lwowa – wskazówki

wycieczka do lwowa
Wejście do Hotelu Atlas Deluxe we Lwowie położonego przy prospekcie (alei) Szewczenki. Pokoje w Atlasie Deluxe utrzymane są w bardziej klasycznym stylu niż w Astorii. fot. booking.com

Co mogę doradzić przy okazji noclegu we Lwowie? Najlepiej wybierać świeżo otwarte miejsca noclegowe. We Lwowie poza sezonem, nawet drogie hotele są w zasięgu przeciętnego polskiego turysty. Warto zwracać uwagę na przykład na dostępność parkingu (jeżeli podróżujemy samochodem do Lwowa) albo na lokalizacje…

Czasami lokalizacja w centrum podnosi cenę, a przecież inne zakątki Lwowa są również urokliwe i lepsze do odpoczynku po całonocnej imprezie. Czy śniadanie we Lwowie będzie nam potrzebne? We Lwowie jest bardzo dużo restauracji, kawiarni gdzie spokojnie zjemy bardzo dobre śniadanie.

wycieczka do lwowa
Fasada hotelu Atlas Deluxe przy prospekcie Szewczenki fot. fot. booking.com

Rezerwujemy nocleg we Lwowie poprzez platformy rezerwacyjne. Jaką platformę wybierzecie zależy już od Was. Ja polecam stary dobry booking.com Ostatnio zaistniało w sieci wiele serwisów, ale właściciele obiektów często tracą nad tym kontrolę i może się zdarzyć, że przyjedziecie z rezerwacją, a właściciel o niczym nie będzie wiedział, bo zapomniał sprawdzić…

Jest to szczególnie charakterystyczne na wschodzie 🙂 Możecie też próbować na AirBnB, albo ukraińskiego OLX. Tutaj jednak potrzebna jest znajomość ukraińskiego lub rosyjskiego, ale czasami właściciele potrafią czytać i pisać po polsku.

Wycieczka do Lwowa – z ubezpieczaniem czy bez?

Kiedyś jak byłem młodszy, to podróżowałem po Ukrainie bez ubezpieczenia 🙂 To chyba jedna z największych głupot jakie popełniłem w życiu. Zawsze jak wyjeżdżacie do Lwowa czy na Ukrainę, to kupujcie ubezpieczenie. Jego koszt na kilka dni to czasami ok. 25 PLN. Jest ono też w teorii wymagane przy przekraczaniu granicy, ale to martwy przepis. Ubezpieczenie możesz też czasami wykupić na granicy. U jakiego ubezpieczyciela kupić ubezpieczenie do Lwowa lub na Ukrainę? To już zależy od Was, ale kupując online ubezpieczenie od firmy AXA otrzymacie zniżkę 30%, a ubezpieczanie otrzymacie mailowo.

Wycieczka do Lwowa – transport, nocleg, ubezpieczenie – czy to już wszystko?

Wycieczka do lwowa
Zachód słońca we Lwowie fot. hiveminer.com

Generalnie to już wszystko, co potrzebne żeby wyruszyć na zwiedzanie Lwowa. Prawda, że nie jest skomplikowane? Co jeszcze może się przydać? Możecie pomyśleć o zakupie przewodnika. Jest ich w Polsce kilka, często można je dostać w tanich księgarniach. Jest też wiele informacji o Lwowie w internecie. Jeżeli zależy Wam na porządnym przewodniku po Lwowie, to zaczekajcie i kupcie sobie takowy we Lwowie 🙂 To przy okazji konkretna pamiątka.

Przed wyjazdem do Lwowa zróbcie sobie listę z najważniejszymi zabytkami i restauracjami, które chcielibyście odwiedzić (jakie restauracje są warte odwiedzin, możecie na przykład sprawdzić na Tripadvisor). Zapiszcie ich nazwy oraz lokalizacje. Jak wrócicie ze Lwowa, to podzielcie się wrażeniami! Udanego wyjazdu do Lwowa, niech wycieczka do Lwowa, będzie dla was bramą do odkrywania Ukrainy!

2 Comments

Świetny wpis i bardzo merytorycznie przygotowany. Z pewnością pomoże wielu osobom, które chcą we własnym zakresie wyruszyć do Lwowa.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.