Samochodem na Ukrainę 2019 – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Samochodem na Ukrainę – czy warto jechać samochodem na Ukrainę?

samochodem na Ukrainę
Wyjazd samochodem na Ukrainę to nic trudnego, wystarczy wiedzieć kilka istotnych informacji.

Planujesz wyjazd samochodem na Ukrainę z rodziną albo w celach biznesowych? To świetnie, bo samochód to najlepsza forma transportu, żeby poznać kraj naszych sąsiadów. Jeżeli nigdy nie wyjeżdżałeś samochodem na Ukrainę, to na pewno masz wiele pytań i wątpliwości. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje na temat wyjazdu samochodem na Ukrainę.

Samochodem na Ukrainę – stan dróg na Ukrainie

Wyjazd samochodem na Ukrainę jest często odradzany, ze względu na zły stan dróg. Aktualnie stan ukraińskich dróg poprawia się z roku na rok, jest na prawdę coraz lepiej. Niektóre z odcinków są na europejskim poziomie. Dobre drogi zazwyczaj dominują w obszarach wielkich miast, na przykład drogi dojazdowe do Lwowa i wyjazdowe są w bardzo dobrym stanie.

ukrainskiedrogi
Konstruktorzy Łady Żiguli przewidzieli i takie scenariusze 🙂 fot.bm.img.com.ua

Najgorzej prezentują się drogi w obszarach mniej zurbanizowanych. Kłopotem są głównie dziury, koleiny oraz brak oznakowania. Szczegółowy stan ukraińskich dróg znajdziesz w artykule Drogi na Ukrainie – aktualny stan ukraińskich dróg Oprócz mojego spisu, znajdziesz tam też linki do interaktywnych map pokazujących stan dróg na Ukrainie, oraz aktualne prace drogowe na Ukrainie.

Samochodem na Ukrainęniezbędne dokumenty do wyjazdu na Ukrainę

Wybierając się z w podróż samochodem na Ukrainę potrzebujesz następujące dokumenty:

 • paszport
 • ubezpieczenie zdrowotne (tutaj kupisz online, ze zniżką 30%) (martwy przepis, ale warto mieć z oczywistych powodów)
 • komplet dokumentów: dowód rejestracyjny z danymi właściciela pojazdu i prawo jazdy
 • jeżeli nie podróżujesz własnym samochodem musisz posiadać tzw. umowę użyczenia sporządzoną przez polskiego notariusza. Warto żeby była przetłumaczona na ukraiński lub rosyjski…
 • należy mieć obowiązkowo ważne ubezpieczenie samochodu w formie tzw. Zielonej Karty (inaczej ubezpieczenie OC dla kierowców za granicą). Jeżeli nie jesteś pewien czy posiadasz Zieloną Kartę, zapytaj swojego ubezpieczyciela. Na pewno Ci pomoże lub zaoferuje Ci takie ubezpieczenie bezpłatnie w ramach twojego pakietu ubezpieczeniowego.

Przekraczanie granicy samochodem na Ukrainie

Aktualne kolejki (szacunkowy czas, sytuacja z kamer online) na granicach polsko-ukraińskich sprawdzisz na stronie Krajowej Administracji Skarbowej pod tym linkiem albo na stronie Ukraińskiej Służby Celnej pod tym linkiem.

Czas postoju w kolejkach na granicy jest nie do przewidzenia. Czasami pokonamy granicę w 30 minut, czasami będziemy stali nawet do 6 godzin. W czasie świąt kolejki są dłuższe. Jeżeli boimy się kolejek możemy przejść granicę pieszo i pojechać marszrutką, pojechać pociągiem lub samolotem.

Samochodem na Ukrainę – przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej

ile można przewieźć alkoholu z ukrainy
W drodze powrotnej nie zapomnij przeczytać o limitach na wywóz papierosów i alkoholu. fot.portalprzemyski.pl

Jest dosyć prosty, należy być jedynie uważnym i skoncentrowanym. Przy wjeździe na granicę zauważymy dwa pasy: dla obywateli UE oraz dla pozostałych. Ustawiamy się dla UE i czekamy w kolejce. Podjeżdżamy na kontrolę po polskiej stronie.

 1. Następuje szybkie sprawdzenie pojazdu przez polską Straż Graniczną i sprawdzenie paszportu oraz dokumentów pojazdu. Czekamy chwilę na powrót dokumentów z pieczątkami i jedziemy dalej do ukraińskiego punktu gdzie wygląda to inaczej.

Przekraczanie na ukraińskim punkcie składa się z trzech kontroli: samochodu, paszportowej, celnej. Po każdej otrzymujemy pieczątkę.

 1. Podjeżdżamy do ukraińskiego punktu. Podchodzi Ukraińska Straż Graniczna (lub udajemy się do budki), spisuje ilość osób w pojeździe, numer rejestracyjny naszego pojazdu i wręcza kartkę. Bierzemy karteczkę i jedziemy do pierwszego punktu. Następuje sprawdzenie samochodu, schowków i ewentualnie bagaży. Przebieg różny, czasami trwa to wolniej czasami szybciej. Po kontroli dostajemy pierwszą pieczątkę na kartce i jedziemy z nią dalej do kontroli paszportowej.
 2. Wręczamy komplet dokumentów (bezpośrednio albo podchodząc do budki) (paszporty, prawo jazdy, zieloną kartę i kartoczkę). Następuje standardowe rozpytanie w języku ukraińskim o cel podroży itd. Odpowiadamy po polsku. Dostajemy pieczątkę i przechodzimy do kolejnej budki z kontrolą celną.
 3. Tu zdobędziemy ostatnią pieczątkę. Ponowne rozpytanie, tym razem o przewożone rzeczy, czy wszystko zgodne z prawem itd. Z kompletem trzech pieczątek wsiadamy do auta i jedziemy do ostatniego strażnika przed szlabanem. Oddajemy mu kartkę i wjeżdżamy na Ukrainę.

W drodze powrotnej procedura wygląda tak samo (ponownie kartka, trzy pieczątki itd.) Nie ma jedynie rozróżnienia na pasy dla obywateli UE i reszty. Na polskim punkcie w drodze powrotnej pojawia się dodatkowo kontrola celna. Na kontroli padają standardowe pytania o pobyt na Ukrainie i przewożone towary akcyzowe (na temat limitów na alkohol i papierosy przeczytasz w artykułach Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? oraz Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski?

ile papierosow z ukrainy do polski
Ukraina żegna nas, ale jeszcze tu wrócimy. Nie tylko po papierosy 🙂 fot. gdb.rferl.org

Na temat przewozu innych produktów znajdziesz informacje w e-poradniku Wyjazd na Ukrainę – bezpłatny przewodnik Ukraina krok za krokiem.

Samochodem na Ukrainęprawo na drodze i ważne informacje

samochodem na ukrainę
Ukraiński ZAZ-986M – na pewno go spotkamy na ukraińskich drogach 🙂 fot. cars.ua
 • prędkość w terenie zabudowanym od września 2017 r. obniżono z 60km/h do 50km/h
 • poza terenem zabudowanym obowiązuje 90 km/h
 • słuchamy poleceń straży granicznej, szczególnie w kwestii ustawienia się na pasie, podjazdu bliżej itd.
 • warto mieć przy sobie trochę hrywien, ponieważ pieniądze przydają się w każdej sytuacji i miejscu 🙂
 • w razie stłuczki na Ukrainie, przeczytaj poradnik Wyjazd na Ukrainę – bezpłatny przewodnik Ukraina krok za krokiem
 • na przejściach po stronie polskiej są dwa pasy, my ustawiamy się na UE. Nie patrzcie po rejestracjach, bo na polskich rejestracjach jeździ wielu ukraińskich kierowców, a oni ustawiają się dla non-UE. Niech Was to nie zmyli.
 • warto zadbać o dobrą nawigację z zestawem map offline albo ściągnąć mapy offline z Google (roaming jest kosztowny – przeczytaj w artykule Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady)
 • zgodnie z ukraińskim prawem, należy mieć w samochodzie apteczkę, gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy – proszę o to zadbać, żeby nie dawać niepotrzebnych argumentów drugiej stronie
 • od listopada do marca jazda na oponach zimowych (nie ma jednak obowiązku)
 • wymagane są światła mijania od października do maja „poza terenem zabudowanym”
 • podobnie jak w Polsce obowiązek używania pasów bezpieczeństwa (proszę nie sugerować się ukraińskimi kierowcami 🙂
 • inaczej niż w Polsce (poniżej 150cm wzrostu) na Ukrainie dziecko poniżej 145cm wzrostu przewozi się obowiązkowo w podwyższeniu lub foteliku, zakaz przewożenia dzieci poniżej 12 roku życia i 145cm wzrostu na przednim siedzeniu

Samochodem na Ukrainę – zakończenie i przydatne informacje

Dodatkowe informacje znajdziecie w artykułach: Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia, Przepisy drogowe na Ukrainie 2019 r. – prędkość, znaki i inne przepisy oraz Samochodem na Ukrainę – ile wynoszą mandaty na Ukrainie?

Wyjazd samochodem na Ukrainę, nie jest taki straszny jak go malują. Niestety duża część informacji jest oparta o stereotypy. Na przykład w internecie można znaleźć przerażające informacje o tym, że na granicy stoją ukraińscy żołnierze! 🙂 Nie są to żadni żołnierze tylko ukraińska straż graniczna oraz ukraińska straż celna. Jeżeli przed wyjazdem samochodem na Ukrainę, przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty i będziemy wiedzieć jak wygląda procedura, to gwarantuję Wam, że będzie wszystko dobrze. Udanej podroży samochodem na Ukrainę!

9 Comments

Ja byłem w marcu 2018r w Bukovelu z rodziną i polecam zrobić xsero dowodu rej. pojazdu jeśli jedziesz tam danym autem pierwszy raz mnie ganiał abym zrobił xsero w budkach za przejściem bo taki mają podobno wymóg a on na strażnicy nie ma!! Przejście Hrebenne -strata kolejnych conajmniej 20 min + czas i 1$ za usługę

Cześć Nowoczesny Ryśku, z sytuacją opisaną przez Ciebie jeszcze się nie spotkałem… mam wątpliwości co do „legalności” tej usługi 😉 ale jeżeli było to konieczne, to znając „ukraińskie realia” 1$ to i tak niewiele… za spokój 🙂 (a 20 minut, to też niewiele… jak na Ukrainę 😉 Pozdrawiam!

Witam, jeździłam na Ukrainę do Truskawca już dwa razy, starym autem, którego nie było mi żal..we Lwowie nasza gospodyni zasugerowała nam żeby ściągnąć numery rejestracyjne z auta na czas postoju na ulicy(4 dni) a w Truskawcu nasz gospodarz zamykał parking przy domu na kłódkę. Teraz mam auto nowsze i zagwozdkę..nikt nie chce mi ubezpieczyć AC na terenie Ukrainy. Mam już wykupione OC/ac w firmie na „A” ale AC na Ukrainie nie działa….pomocy!

H19 (Czerniowce-Tarnopol) jest przejezdna, ale w złym stanie. Wiele dziur, czasami głębokich. Najgorzej w okolicach Czortkowa i przed samym Tarnopolem. Typowa ukraińska droga. Zdecydowanie jazda wyłącznie za dnia. Średnia prędkość ok. 50-70 km/h. Da się nią jednak przejechać. Czasami połatana. Potem masz H02 z Tarnopola do Lwowa, tutaj droga jest w bardzo dobrym stanie. Jeszcze nie tak dawno była remontowana.

Marcinie, chciałabym wjechać na Ukrainę od strony Rumunii i dojechać do Czerniowiec (powrót tą samą drogą). Czy wiesz jak tam wygląda droga? Czy lepiej wybrać się busem a auto zostawić w Rumunii? Będę wdzięczna za pomoc 🙂

Ten fragment drogi M19 jest w dobrym stanie (Czerniowce-Tereblecz/Seret), a przynajmniej był jeszcze kilka lat temu 🙂 ale na tym odcinku średnia prędkość to raczej ok. 50 km/h. Do Czerniowców nie jest daleko, to ok. 50 km. Samochodem będzie Ci wygodniej, chociaż po samych Czerniowcach tak sobie się jeździ samochodem:) ale pewnie zostawisz gdzieś samochód na parkingu. 1 dzień na Czerniowce, to może być mały niedosyt, więc może lepiej z noclegiem i na spokojnie sobie ruszyć na drugi dzień w drogę powrotną.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.