Wyjazd na Ukrainę – niezbędne informacje

ukraina marcina

Przewodnik Ukraina krok za krokiem

Oddaje w Twoje ręce poradnik składający się z kilkudziesięciu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z podróżą na Ukrainę. Mam nadzieję, że znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pytania, a wyjazd na Ukrainę będzie dla Ciebie i Twoich bliskich udaną przygodą. Jeżeli chciałbyś zasugerować jakieś zmiany, pozostaw proszę komentarz lub napisz do mnie. Tytuł roboczy poradnika to Ukraina krok za krokiem (Україна крок за кроком / Украина шаг за шагом) 😉

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Warunki korzystania z przewodnika i prawa autorskie

Autor zebrał informacje zamieszczone w poradniku w najlepszej wierze i korzystając z wiedzy własnej oraz z ogólnodostępnych źródeł internetowych. Zebrane informacje mają wyłącznie charakter informacyjny.

Autor nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie materialne, moralne oraz prawne straty i konsekwencje wynikające ze stosowania zamieszczonych niżej porad przez osoby trzecie. Czytając dalej, akceptujesz te warunki.

Poradnik Ukraina krok za krokiem jest objęty prawami autorskimi. Kopiowanie fragmentów lub całości poradnika będzie uznawane za plagiat.

Sprawdzone informacje oszczędzają twój czas, a także pieniądze. Możesz podziękować mi za pomoc za pośrednictwem linków na dole strony (dotpay – szybka wpłata, dowolna metoda płatności).

ukraina marcina
Udanej podróży na Ukrainę.

Bibliografia

Tworząc poradnik opierałem się na informacjach zamieszczonych między innymi na stronach: Konsulat Generalny RP we Lwowie, Ambasada RP w Kijowie, Polak za granicą, granica.gov.pl

Rozdział 1: Wyjazd na Ukrainę, paszport i wiza

Czy potrzebuję paszportu wyjeżdżając na Ukrainę?

Tak. Ważny paszport jest niezbędny do przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej. Nie wystarczy dowód osobisty, ponieważ Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, a dokładniej do Strefy Schengen. Wiza na Ukrainie – czy potrzebuję wizy na Ukrainie?

Czy potrzebuję wizy wyjeżdżając na Ukrainę?

Jadąc na krótki pobyt czasowy na przykład na urlop, nie potrzebujesz wizy wjazdowej na Ukrainę. Należy jednak pamiętać, że na terytorium Ukrainy, bezwizowo można maksymalnie przebywać do 90 dni w ciągu 6 miesięcy. Innymi słowy możemy wjeżdżać i wyjeżdżać dowolną ilość razy, ale suma naszych pobytów na Ukrainie w ciągu tych 6 miesięcy nie może przekroczyć 90 dni. Jeżeli zamierzasz dłużej przebywać na Ukrainie podróżując, pracując lub ucząc się, to poczytaj na temat wiz dla Polaka na Ukrainie.

Jak długo musi być ważny paszport przy wyjeździe na Ukrainę?

Paszport przy wjeździe na Ukrainę powinien być ważny przez 3 miesiące. Powtarzam to zawsze wszystkim turystom, w celu uniknięcia przyszłych kłopotów. Rzecz polega na tym, że niektórzy turyści z przyczyn losowych lub zwykłej nieuwagi, zapominają, że wkrótce kończy im się paszport. Niestety nie wszyscy turyści kontrolują długość pobytu. Kończy się mandatem, straconym czasem, a potem pytacie mnie co macie zrobić (odczekać swoje i zapłacić wysoki mandat). Dlatego przed wyjazdem zastanów się ile dni spędzisz na Ukrainie i jak długo będzie ważny Twój paszport przy wyjeździe.

Oficjalnie natomiast, przy pobycie bezwizowym (czyli turystycznym) nie ma żadnego wymogu dotyczącego minimalnej ważności paszportu. Oznacza to, że paszport ma być po prostu ważny w dniu wjazdu na Ukrainę oraz wyjazdu z Ukrainy. Czy będzie to 1 dzień czy 10 – nie ma znaczenia.

Jeżeli ktoś wam mówi, że paszport musi być ważny 3 lub 6 miesięcy (np. biuro podróży), to poproście o wskazanie źródła tego przepisu. Nikt nie wskaże tego przepisu, ponieważ ten przepis po prostu nie istnieje 🙂 Nie znajduje się on w żadnej ustawie Wierchownej Rady, podobnie jak nie wspomina o nim strona Ukraińskiej Służby Granicznej (https://dpsu.gov.ua/ua/Dokumenti-dlya-peretinannya-derzhavnogo-kordonu-Ukraini/).

Co do tego skąd się wzięły te mityczne 3 miesiące: są one wymagane podczas pobytu wizowego na Ukrainie, a dokładniej podczas starania się o wizę, co jasno określa ustawa https://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/567-2011-%D0%BF (Про затвердження Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію punkt 19. rozdziału Типи і види віз, строки їх дії, підстави для оформлення).

Czy istnieje obowiązek posiadania środków finansowych przy wjeździe na Ukrainę?

Istnieje zapis prawny wymagający od obcokrajowców posiadania środków na zabezpieczenie ich pobytu do 5 dni na Ukrainie, w kwocie 400 euro. Urzędnicy na granicy mają prawo egzekwować ten przepis i sprawdzić czy posiadamy taką kwotę. W praktyce nie jest to sprawdzane.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Rozdział 2: Ukraina i zgubione dokumenty

Zgubiłem paszport na Ukrainie, co zrobić?

Należy niezwłocznie i osobiście zgłosić to w polskim urzędzie konsularnym i wypełnić na piśmie stosowny wniosek. Stary paszport zostaje w systemie unieważniony, a my otrzymujemy paszport tymczasowy, na którym możemy wrócić do Polski. Cała procedura jest opisana na stronie Ambasady Polskiej w Kijowie pod tym linkiem.

Zgubiłem dowód na Ukrainie, co zrobić?

Podobnie jak w przypadku zgubienia paszportu, należy to zgłosić do polskiego urzędu konsularnego. Konsul nie wydaje dowodów osobistych. Cała procedura jest opisana na stronie Ambasady Polskiej w Kijowie pod tym linkiem.

Zgubiłem prawo jazdy na Ukrainie, co zrobić?

Należy zgłosić utratę polskiego prawa jazdy na posterunku ukraińskiej policji i uzyskać potwierdzenie tego faktu na dokumencie. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Ambasady Polskiej w Kijowie pod tym linkiem.

Zgodnie z informacjami na stronie Ambasady Polskiej w Kijowie, na Ukrainie nie ma możliwości zgłoszenia utraty polskiego prawa jazda do organów polskich. Utratę prawa jazdy należy zgłosić po powrocie do Wydziału Komunikacji w urzędzie miasta.

Rozdział 3: Co mogę przywieźć z Ukrainy do Polski

Ile mogę przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski?

O aktualnych limitach przewozu możesz przeczytać w artykule Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Ile mogę przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski?

O aktualnych limitach przewozu papierosów w artykule Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Czy mogę przywieźć z Ukrainy do Polski miód?

Tak. Możesz przewozić miód, a także żywe ostrygi, żywe małże i ślimaki jeżeli ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę.

Źródło: Zasady wwozu produktów żywnościowych do Polski (UE) [w:] strona Ambasady Polskiej w Kijowie.

Ile miodu mogę przywieźć z Ukrainy do Polski?

Zapoznaj ze z wpisem Miód z Ukrainy – przewóz, cena, rodzaje miodu na Ukrainie, we wpisie znajdziesz wskazówki dotyczące ukraińskiego miodu, a także precyzyjne informacje na temat dozwolonych ilości przewozu.

Ile kawioru mogę przywieźć z Ukrainy do Polski?

Do Polski możesz przewieźć maksymalnie 125 gramów kawioru z jesiotra na osobę.

Źródło: Zasady wwozu produktów żywnościowych do Polski (UE) [w:] strona Ambasady Polskiej w Kijowie.

Czy mogę przywieźć z Ukrainy do Polski mleko dla niemowląt?

Mleko początkowe w proszku, żywność dla niemowląt oraz specjalna żywność wymagana ze względów medycznych może zostać przewieziona lub wysłana pod warunkiem że spełnia wszystkie poniższe wymogi:

 • ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę
 • produkt nie wymaga chłodzenia do czasu otwarcia
 • produkt stanowi pakowany produkt firmowy
 • opakowanie jest nienaruszone, o ile nie jest w danej chwili używane

Źródło: Zasady wwozu produktów żywnościowych do Polski (UE) [w:] strona Ambasady Polskiej w Kijowie.

Czy mogę przywieźć z Ukrainy do Polski specjalną karmę dla psa?

Do UE można wwozić lub wysyłać osobiste przesyłki zawierające specjalną karmę dla zwierząt domowych wymaganą ze względów medycznych jedynie pod warunkiem że spełnia wszystkie poniższe wymogi:

 • ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę
 • produkt nie wymaga chłodzenia do czasu otwarcia
 • produkt stanowi pakowany produkt firmowy
 • opakowanie jest nienaruszone, o ile nie jest w danej chwili używane

Źródło: Zasady wwozu produktów żywnościowych do Polski (UE) [w:] strona Ambasady Polskiej w Kijowie.

Czy mogę przywieźć z Ukrainy do Polski produkty rybołówstwa?

Tak. Do UE można wwozić lub wysyłać osobiste przesyłki produktów rybołówstwa (w tym ryb świeżych, suszonych, gotowanych, peklowanych lub wędzonych oraz niektóre skorupiaki na przykład krewetki, homary, martwe małże i martwe ostrygi) pod warunkiem że spełnia wszystkie poniższe wymogi:

 • ryby świeże są wypatroszone
 • waga produktów rybołówstwa, na osobę, nie przekracza 20 kilogramów lub wagi jednej ryby, w zależności od tego, która z tych wartości jest najwyższa

Źródło: Zasady wwozu produktów żywnościowych do Polski (UE) [w:] strona Ambasady Polskiej w Kijowie.

Do jakiej wartości są zwolnione od cła i podatku „prezenty/zakupy” przywożone z Ukrainy do Polski?

Towary te nie mogę mieć charakteru handlowego. Ich łączna wartość nie może przekroczyć:

 • 430 euro – dla podróżnych w transporcie lotniczym i morskim;
 • 300 euro – dla pozostałych podróżnych.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie granica.gov.pl

Ile można przywieźć paliwa z Ukrainy do Polski?

Zgodnie z przepisami art. 107 WSZC, art. 35 ustawy akcyzowej oraz art. 77 ustawy VAT przywóz do Polski z państw trzecich (np. z Ukrainy) paliw silnikowych zwolniony jest od cła i od podatków (akcyzy i VAT) według następujących norm:

 • całość paliwa przywożonego w standardowych zbiornikach (montowanych na stałe przez producenta) prywatnych środków transportu – jednak nie więcej niż 200 litrów zgodnie z przepisami o podatku VAT
 • paliwo w przenośnych zbiornikach (kanistrach) – nie więcej niż 10 litrów

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie granica.gov.pl

Ile mogę przywieźć pieniędzy z Polski do Ukrainy i czy muszę to zgłaszać?

To bardzo złożony temat. Pełną odpowiedź znajdziesz na stronie granica.gov.pl w punkcie 16.

Ile owoców i warzyw mogę przewieźć z Ukrainy do Polski?

Po 14 grudnia 2019 r. nie można wwozić żadnych owoców i warzyw. Wszystkie rośliny, za wyjątkiem: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli – wymagają posiadania świadectwa fitosanitarnego wydanego przez urzędową służbę ochrony roślin Ukrainy. Dotyczy to także roślin przywożonych na własne potrzeby, warzyw, nasion przeznaczonych do siewu czy też kwiatów na własne potrzeby. Natomiast importerzy, sprowadzający towary roślinne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (handel, przetwórstwo, produkcja rolniczy czy ogrodnicza), muszą spełnić określone obowiązki

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Czy mogę przywieźć lekarstwa z Ukrainy do Polski?

Tak, ale pod warunkiem, że to na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań.

Jeżeli będziesz wywoził z Polski na Ukrainę, lekarstwa na własny użytek lub chorujesz na przykład na cukrzycę zapoznaj się z punktem 22 na stronie granica.gov.pl

Gdzie mogę uzyskać oficjalną odpowiedź na pytania związane z cłem?

Kontaktując się telefonicznie z Centrum Informacji Służby Celnej.

Rozdział 4: Ukraina bezpieczeństwo i zdrowie

Gdzie szukać informacje o koronawirusie (COVID-19) na Ukrainie?

Sytuacja związana z epidemią i przepisy zmieniają się na tyle szybko, że nawet nasze strony rządowe podają czasem nieaktualne informacje, dlatego najlepiej czerpać wiedzę z oficjalnych ukraińskich stron rządowych:

Czy na Ukrainie jest bezpiecznie?

Według naszego MSZ stan bezpieczeństwa na Ukrainie jest zadowalający, za wyjątkiem obwodu donieckiego i ługańskiego, na których trwają operacje wojskowe. MSZ przestrzega również przed podróżowaniem na Krym (obecnie Autonomiczna Republika Krymu) W dużych miastach na Ukrainie jest bezpiecznie. MSZ zaleca w godzinach nocnych nie oddalanie się od centrów miast. Należy zachować zasady ograniczonego zaufania w środkach komunikacji takich jak metro i uważać na kieszonkowców i oszustów przy głównych atrakcjach turystycznych. Dotyczy to jednak nie tylko Ukrainy, ale wszystkich krajów. Czy we Lwowie jest bezpiecznie i czy na Ukrainie jest bezpiecznie?

Czy podczas wyjazdu na Ukrainę potrzebuję ubezpieczenia?

Cudzoziemcy wjeżdżający na Ukrainę powinni posiadać obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (turystyczne). Nie jest to jednak weryfikowane podczas kontroli granicznej.

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dlatego w sytuacji awaryjnej za koszty leczenia zapłacimy z własnej kieszeni, w przypadku braku wykupionego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę wykupisz w prosty sposób online. AXA Assistance przygotowała specjalną zniżkę dla czytelników strony w formie rabatu 30%. Ubezpieczenie online wykupisz tutaj: AXA Assistance (kliknij)

Ubezpieczania dostępne są już od kilkunastu złotych.

Posiadanie ważnego ubezpieczenia jest też jednym z obowiązków obcokrajowca, wjeżdżającego na terytorium Ukrainy. W praktyce jest to martwy przepis podobnie jak z kwotą zabezpieczającą pobyt. Możemy jednak zostać poproszeni o przedstawienie dokumentu ubezpieczenia przez Służbę Graniczną.

Czy jadąc na Ukrainę potrzebuję wykonać jakieś szczepienia?

Według strony Polak za granicą, (prowadzonej przez polski MSZ) osoby udające się na Ukrainę powinny mieć szczepienie przeciwko żółtaczce.

Na Ukrainie zdarzają się zachorowania na żółtaczkę i dur brzuszny. Na dur brzuszny można się też zaszczepić. Zaleca się dbać o higienę, nie zapominać o myciu rąk.

Czy po awarii w Czarnobylu, na Ukrainie istnieje niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem?

Nie istnieją żadne niebezpieczeństwa związane z promieniowaniem. Na północy Ukrainy obserwuje się podobno nieznaczny wzrost jego poziomu, ale są to wartości bezpieczne dla człowieka. Podróż do Czarnobyla stanowi oczywiście wyjątek. Zaleca się podróżowanie wyłącznie z przewodnikiem i stosowanie się do wszystkich procedur bezpieczeństwa obowiązujących w tzw. zonie czarnobylskiej.

Czy mogę pić wodę z kranu na Ukrainie?

Nie zaleca się pić wody z kranu na Ukrainie, ze względu na słaby stan sanitarny.

Czy mogę skorzystać z publicznej służby zdrowia na Ukrainie?

Zaleca się (zależnie od przypadku) korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Jakość publicznej opieki medycznej jest na niższym poziomie, a obcokrajowcy są obciążani niemal za wszystkie usługi. Warto więc mieć przy sobie ubezpieczanie turystyczne na wszelki wypadek. Co zabrać na Ukrainę? – lista niezbędnych rzeczy przed wyjazdem

Rozdział 5: Wypadki losowe na Ukrainie

Jakie są numery alarmowe na Ukrainie?

 • 103 – pogotowie ratunkowe
 • 102 – policja
 • 101 – straż pożarna

Jaki jest numer kierunkowy na Ukrainę?

Numer kierunkowy na Ukrainę to 00 380
 

Gdzie dzwonić w razie nagłej sytuacji we Lwowie?

Całodobowy telefon alarmowy dla obywateli RP przebywających w Lwowskim Okręgu Konsularnym. Lwowski Okręg Konsularny obejmuje obwód Lwowski, Iwano-Frankowski i Zakarpacki.

– w razie nagłych wypadków losowych (aresztowanie, wypadki drogowe, kradzież dokumentów itp.)

+38 095 2600 200 (z zagranicy, z zagranicznego telefonu na Ukrainie),

095 2600 200  (z ukraińskiego numeru telefonu)

U W A G A ! Pod numerem telefonu alarmowego nie są udzielane informacje wizowe, dotyczące pracy urzędu itp.

Źródło: zakładka Kontakt [w:] strona internetowa Polskiego Konsulatu we Lwowie.

Gdzie znajdę telefony kontaktowe do polskich konsulatów na Ukrainie?

Aktualne adres i telefony polskich placówek na Ukrainie znajdują się na przykład na stronie Konsulatu Generalnego we Lwowie pod tym adresem.

Zostałem aresztowany na Ukrainie przez policję, co zrobić?

Zgodnie z informacjami na stronie MSZ, po aresztowaniu masz prawo żądać kontaktu z konsulem. Konsul zadba o to, aby obywatel RP nie był traktowany gorzej, niż obywatel państwa, w którym przebywa.

Na wniosek zatrzymanego konsul może:

 • powiadomić rodzinę o aresztowaniu;
 • uzyskać od władz miejscowych i przekazać zainteresowanemu informację o powodach zatrzymania, przewidywanej w ustawodawstwie sankcji karnej za popełnienie zarzucanego czynu, czasie trwania procedury sądowej oraz ewentualnej możliwości zwolnienia, a także dostarczyć aresztowanemu listę adwokatów (wyboru pełnomocnika musi dokonać sam zainteresowany);
 • utrzymywać kontakt z zatrzymanym.

Opis pochodzi z zakładki Informacje dla podróżujących, znajdującej się na stronie polskiego MSZ pod tym linkiem.

Zostałem napadnięty i okradziony na Ukrainie, co zrobić?

Po pierwsze należy zgłosić zdarzenie ukraińskiej policji, a następnie skontaktować się z z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. Więcej na ten temat przeczytasz pod tym linkiem.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Rozdział 6: Podróż na Ukrainę samochodem

Co potrzebuję żeby wjechać samochodem na Ukrainę?

Musisz być właścicielem pojazdu (twoje dane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu) albo posiadać umowę użyczenia, jeżeli podróżujesz pożyczonym samochodem. Wyjechać samochodem z Ukrainy może tylko tam sama osoba, która wjechała. Właściciel nie musi jednak kierować, może być pasażerem. Oprócz tego należy mieć ważne ubezpieczenie w formie tzw. Zielonej Karty (ubezpieczenie OC dla kierowców za granicą) Takie ubezpieczenie wydają wszyscy ubezpieczyciele w Polsce. Bardzo często bezpłatnie już w pakiecie z ubezpieczeniem samochodowym.

Podróż samochodem na Ukrainę 2020 – niezbędne informacje

Czy mogę pojechać na Ukrainę pożyczonym samochodem?

Tak. Potrzebujesz jednak przetłumaczoną na język ukraiński umowę użyczenia, sporządzoną przez polskiego notariusza. Jeżeli umowa nie będzie poświadczona przez notariusza, to zostaniesz zawrócony na granicy ukraińskiej, a dokumenty mogą zostać zatrzymane.

Co zrobić w razie stłuczki na Ukrainie?

Jako kierowca masz do wyboru dwie możliwości.

Oficjalną, czyli zgłoszenie na przykład telefoniczne stłuczki na policję. Po zakończonych czynnościach przez policję, nie otrzymasz żadnego protokołu. Należy na własne potrzeby sfotografować protokół policyjny i powstałe szkody. Policja orzeka o winie i przekazuje sprawę do sądu. Jeżeli winny jest cudzoziemiec, zabierane jest mu prawo jazdy i wydawane tymczasowe wyłącznie do poruszania się po Ukrainie. Należy wszcząć postępowanie na mocy Zielonej Kary oraz ubezpieczenia AC.

Nieoficjalną czyli umówienie się co do kwoty zadośćuczynienia i spisanie oświadczenia z uczestnikiem wypadku o zrzeczeniu się jakichkolwiek roszczeń z jego strony. To drugie rozwiązanie wydaje się znacznie bardziej praktyczne.

Więcej informacji na temat stłuczki przeczytasz w zakładce informacje dla kierowców na stronie Polak za granicą.

Jaki jest stan dróg na Ukrainie?

Drogi na Ukrainie modernizują się w wolnym tempie, ale modernizują. Na niektórych odcinkach jakość dróg jest wręcz europejska. Mimo wszystko wiele odcinków jest w opłakanym stanie. Potężne dziury, koleiny, żwir, brak drogowskazów i niezbędnych oznakowań. Trudne warunki szczególnie nocą. Po zimie stan dróg często się pogarsza. Jeżeli interesuje Cię dokładny stan ukraińskich dróg przeczytaj mój artykuł Drogi na Ukrainie – aktualny stan ukraińskich dróg

Kolejki na przejściach granicznych – gdzie mogę znaleźć informacje?

Istnieją dwa źródła internetowe, z których można skorzystać, sprawdzić czas oczekiwania i podgląd na kamerach:

Na oficjalnej stronie Ukraińskiej Służby Celnej pod tym linkiem.

Na oficjalnej stronie Krajowej Administracji Skarbowej pod tym linkiem.

Ile wynoszą mandaty na Ukrainie?

O mandatach na Ukrainie przeczytasz w tym artykule Samochodem na Ukrainę – ile wynoszą mandaty na Ukrainie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ukrainie?

Przeczytaj artykuł Przepisy drogowe na Ukrainie 2019 r. – prędkość, znaki i inne przepisy

Ile kosztuje benzyna na Ukrainie?

Na stronie znajdziesz osoby artykuł na temat benzyny na Ukrainie: Benzyna na Ukrainie – aktualne ceny i wskazówki dla kierowców w 2019 r.

Rozdział 8: Wyjazd na Ukrainę ze zwierzęciem

Czy mogę podróżować z psem lub kotem na Ukrainę?

Tak. Należy jednak dokładnie sprawdzić czy mamy wszystkie niezbędne badania i dokumenty. Ukraina to kraj, który nie jest uznany z wolny od wścieklizny. Proszę zwrócić uwagę na to, że wymagania dotyczące wjazdu i wyjazdu są inne (opuszczanie i wracanie do strefy UE). Należy mieć jednak komplet dokumentów pozwalających wjechać na Ukrainę i wrócić do Polski.

 • zwierze musi posiadać paszport (wymagany przy powrocie z Ukrainy do Polski)
 • zwierzaczek musi mieć dokument zwany świadectwem zdrowia oraz dokumenty identyfikujące zwierzę oraz potwierdzające szczepienia i wynik próby serologicznej
 • zwierzęta muszą mieć wszczepiony chip/transponder identyfikujący
 • zwierzę musi posiadać szczepienie przeciwko wściekliźnie
 • zwierzę musi posiadać dokument z wynikiem badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie

Szczegółowe informacje dotyczące między innymi terminów tych badań można przeczytać na stronie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Piasecznie pod tym linkiem (pdf). Ważne informacje znajdują się także tutaj. Wiele wartościowych informacji z punktu widzenia właściciela psa, znajduje się również na stronie podrozezpazurem.pl

W praktyce dokumenty dotyczące zwierząt nie zawsze są sprawdzane… na wszelki wypadek, należy jednak zadbać o komplet dokumentów. W przeciwnym wypadku pies lub kot mogą zostać na granicy.

Czy mogę podróżować z psem lub kotem pociągiem na Ukrainie?

Różnie z tym bywa, zależy od kierownika pociągu (prowadnicy) i stacji na której kupujemy bilet. Teoretycznie nie powinno być problemu jadąc nawet plackartą. Zazwyczaj należy dopłacić kilkanaście hrywien za zwierzaka. Czasami prawadnice awanturują się o zwierzaka, trzeba wtedy problem rozwiązać… różnymi dostępnymi sposobami 🙂

Czy pies może podróżować metrem na Ukrainie?

Zwierzęta nie mogą korzystać z metra na Ukrainie. Zostaniesz po prostu zatrzymany i nie wpuszczony na wejściu. Więcej o metrze na Ukrainie przeczytasz w Metro w Kijowie – mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Rozdział 8: Wyjazd na Ukrainę – przydatne adresy internetowe

Gdzie kupię bilety na ukraińskie koleje?

Bilety na ukraińskie połączenia kolejowe można kupić na stronie Ukraińskich Kolei Ukrzaliznycia  pod tym linkiem. Proces zakupu biletu jest bardzo prosty. Wybieramy interesujące nas połączenie, klasę wagonu i miejsce. Następnie podajemy dane swoje i pasażerów. Na koniec płacimy za bilety online – przy ostatnim kroku podaje się numer karty płatniczej. Po opłaceniu, bilet przychodzi na naszą skrzynkę mailową w formie pdf. Strona jest dostępna w j. angielskim.

Jak kupić bilet na pociąg do Lwowa i Kijowa – poradnik dla podróżujących

Gdzie mogę sprawdzić połączenia kolejowe na Ukrainę?

Połączenia kolejowe można sprawdzić na stronie poezdato.net albo na stronie Ukraińskich Kolei Ukrzaliznycia  pod tym linkiem.

Gdzie mogę sprawdzić połączenia kolei podmiejskich na Ukrainie?

Połączenia kolei podmiejskich można sprawdzić na stronie swrailway.gov.ua (strona także w j.angielskim)

Gdzie mogę sprawdzić połączenia autobusowe na Ukrainie?

Połączenia autobusowe można sprawdzić na stronie bus.com.ua  (strona także w j.angielskim). Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi?

Gdzie kupię bilety na dalekobieżne połączenia autobusowe na Ukrainie?

Bilet na połączenia autobusowe można zakupić na stronie ticket.bus.com.ua (strona także w j.angielskim)

Gdzie mogę sprawdzić aktualny rozkład jazdy komunikacji miejskiej we Lwowie?

Ukraiński odpowiednik naszego jakdojade.pl znajduje się pod adresem eway.in.ua/en/cities/lviv Do wyboru jest kilkadziesiąt ukraińskich miast. Możemy śledzić trasy marszrutek, tramwajów oraz trolejbusów.

Gdzie kupię bilety do Opery we Lwowie?

Bilet i rezerwację miejsca do Opery Lwowskiej dokonasz za pomocą strony lviv.kontramarka.ua/en (strona w j.angielskim). Opera Lwowska – gdzie kupić bilety, jakie miejsca wybrać i jak się ubrać?

Rozdział 9. Ukraina – wymiana pieniędzy, bankomaty i roaming

Jak wymieniać walutę w ukraińskim kantorze?

Kilka bardziej i mniej przydatnych wskazówek dotyczących wymiany złotówek na hrywny przeczytasz w tym artykule: Kantor na Ukrainie – o czym pamiętać wymieniając walutę na Ukrainie?

Gdzie najlepiej opłaca się kupić hrywnę – w Polsce, na granicy czy na Ukrainie?

Obszerne wyjaśnienie tematu znajdziesz w artykule Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro?

Czy na Ukrainę wziąć dolary czy euro?

Jaką najlepiej zabrać walutę na Ukrainę dowiesz się czytając artykuł Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro?

Jakie prowizje pobierają bankomaty na Ukrainie?

Na temat bankomatów na Ukrainie przeczytaj wpis Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

Jakie są koszty korzystania z roamingu na Ukrainie?

Koszty korzystania z roamingu na Ukrainie dla największych sieci w Polsce opisałem w artykule Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Jakie aplikacje przydają się podczas podróżowania na Ukrainie?

Zapoznaj się z artykułem Telefon na Ukrainie – przydatne aplikacje dla podróżujących na Ukrainę

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarzy

   1. Szkoda, że w artykule podane są „miejskie legendy”, a nie sprawdzone informacje. Wymóg 3 miesiące ważnego paszportu to BZDURA. Obowiązuje w wielu krajach, ale nie na Ukrainie, o której rzekomo traktuje ten blog. Wyjeżdżałem z Ukrainy, i to drogą lotniczą, 4 dni przed końcem paszportu i nie było żadnych problemów.

   2. Dziękuję, za twój życzliwy wpis 🙂 Stronę czyta wiele osób. Jest to celowo pozostawione w trosce o polskich turystów, którym zdarza się wyjechać i „zabawić” na Ukrainie „trochę” dłużej niż planowali. Potem raz w miesiącu dostaję pytanie, co zrobić, bo upłynął termin paszportu na Ukrainie. Zazwyczaj kończy się sztrafem kilkaset UAH lub kilkanaście dodatkowych godzin na granicy + papiery. Na czerwonym świetle też można przejść, ale nie będę doradzał tego czytelnikom. Pozdrawiam.

 1. mam pytanie, czy na granicy bardzo sprawdzają ważność paszportu? mam ważny do 10 czerwca a chcialam jechać na majówkę do Lwowa, a nie zdążę wyrobić nowego

 2. Mam pytanie czy można ten super przewodnik zakupić w wersji papierowej? Jeżeli tak to jaka jest jego cena? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
  Cezary

  1. Cześć Cezary, przewodnik jest dostępny tylko na tej stronie, czyli w wersji online 🙂 Zdjęcie jest wyłącznie projektem okładki, być może kiedyś powstanie jego wersja papierowa. Będziesz wtedy pierwszą osobą, która go otrzyma 🙂 obiecuję, nie zapomnę, pozdrawiam

 3. Wałkuje obecnie temat ważności paszportu przy wjeździe obywateli Unii na teren Ukrainy i dzwoniąc zarówno do konsulatu, ambasady oraz straży granicznej nikt nie jest mi w stanie wskazać źródła tego idiotycznego przepisu, który nie mam pewności czy istnieje. Jak ktoś wyżej napisał istnieje taki przepis dla obywateli np. Ukrainy gdy wjeżdżają np do Polski. Żeby było ciekawiej w tym przypadku paszport musi być ważny 3 miesiące od deklarowanej daty powrotu czyli jadę 1.06 – wracam 10.06. paszport musi być ważny 3 miesiące od daty 10.06 (dlatego napisałem idiotyczny bo inaczej tego nie da się nazwać). Tu jest ten przepis w art. 6 – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen). Natomiast czy ze strony rządu Ukrainy zostało coś podobnego wydane, nie wiem, ponoć jest jakiś dekret z 26 lipca 2005r nr 1113/2005 którego nie znalazłem. Czy ktoś potrafi podać źródło tego przepisu o rzekomej ważności paszportu (3 miesięcznej)? To, że zarówno Ukraińcy mogą do nas wjechać na 90 dni bez wizy i odwrotnie nie znaczy, że paszport ma być ważny przez 3 miesiące bo ja mogę sobie jechać na 1 dzień i wrócić. Pozdrawiam

  1. Twoje zaangażowanie Kamilu w poszukiwanie tego przepisu jest godne uznania 🙂 Nikt nie wskaże tego przepisu, ponieważ ten przepis po prostu nie istnieje. Nie znajduje się on w żadnej ustawie, podobnie jak nie wspomina o nim strona Ukraińskiej Służby Granicznej (https://dpsu.gov.ua/ua/Dokumenti-dlya-peretinannya-derzhavnogo-kordonu-Ukraini/). Dziwnie natomiast, że nikt z wymienionych osób w miejscach, z którymi się kontaktowałeś nie udzielił Ci jednoznacznej odpowiedzi 🙂

   Wyjaśniałem wcześniej, że jest to w artykule pozostawione celowo w trosce o polskiego turystę. Dostałem już kilka wiadomości od polskich turystów, którym na Ukrainie skończyła się ważność paszportu. Niestety nie wszyscy uważają wystarczająco, albo nie kontrolują długości pobytu. Kończy się mandatem i straconym czasem. Paszport nie musi być ważny przez 3 miesiące, musi być po prostu ważny jeszcze w dniu wyjazdu. Może zmienię ten zapis, a potem niech każdy sobie radzi sam?

   Co do tego skąd się wzięły te mityczne 3 miesiące: są one wymagane podczas pobytu wizowego na Ukrainie, a dokładniej podczas starania się o wizę, co jasno określa ustawa https://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/567-2011-%D0%BF (Про затвердження Правил оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію punkt 19. rozdziału Типи і види віз, строки їх дії, підстави для оформлення). Do zobaczenia na Ukrainie

   1. Dzięki za odpowiedź z tym staraniem się o wizę i obowiązkiem ważności paszportu przez 3 miesiące to nie wiedziałem, ale to by wyjaśniało skąd wziął się mit o 3 miesięcznej ważności paszportu w przypadku wjazdu bezwizowego. Nawiązując do tego co napisałem wcześniej, na stronie którejs ambasady znalazłem informację że ponoć reguluje to dekret który wyżej wymieniłem z 26 lipca 2005 r. Nr 1113/2005. Znajoma z Ukrainy sprawdziła i ten dekret nie dotyczy w ogóle spraw przekraczania granicy 😁

 4. Witam 🙂
  Mam pytanie, czy kwota 400 Euro dotyczy się każdej osoby, czy tak ogólnie. Będziemy jechali czteroosobową rodziną i nie wiem jak to wygląda.

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):