Wypłaty z bankomatu za granicą – przydatne informacje

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

bankomatu za granicą
Wypłata z bankomatu za granicą może nas czasami zaskoczyć. Przeczytaj na co zwrócić uwagę.

Wypłata z bankomatu za granicą stanowi ciekawą alternatywę dla zakupu waluty w kantorze stacjonarnym. Opłaty za bankomaty nie zawsze są wysokie. Czasami wręcz mogą okazać się korzystniejsze od wymiany w kantorze za granicą. Jednak użytkując bankomaty za granicą należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niezależnie od tego, czy szukamy bankomatu za granicą posiadając konto w Pekao SA, PKO BP, ING, Alior Bank, BZ WBK czy w innym banku, to zasady wypłaty z bankomatu za granicą pozostają niezmienne. Oto kilka praktycznych wskazówek :

1. Najlepiej wypłacać z bankomatu za granicą, należącego do tej samej sieci banków, co nasz bank w Polsce.

Jeżeli posiadamy konto w dużym międzynarodowym banku, to z pewnością znajdziemy bankomat za granicą, który należy do tej samej sieci czyli grupy bankowej. Dla przykładu dla Pekao SA był to kiedyś UniCredit, dla BZ WBK grupa Santander itd. Do jakiej sieci należy nasz bank najłatwiej sprawdzić na stronie banku. Dopiero z tą informacją powinniśmy decydować o wyborze konkretnego bankomatu za granicą. Na stronach naszego banku warto także poszukać mapy bankomatów. Czasami mapy te obejmują zasięgiem cały kontynent lub świat.

Jeżeli okaże się, że za granicą nie ma żadnych bankomatów związanych z naszym bankiem w Polsce, powinniśmy zaufać bankomatom największych banków danego kraju. Bankomaty należące do firm niezależnych często pobierają znacznie większe prowizje i opłaty. Są ulokowane przy bankach i łatwo je pomylić z bankomatem banku.

Dzięki wypłacie za granicą z bankomatu tej samej grupy bankowej, unikniemy prowizji lub opłaty za wypłatę za granicą, która zazwyczaj wynosi od 2% do nawet 10% minimum od 5 do 10 PLN. Jedynym kosztem, który ponosimy zawsze, nawet jeżeli wypłacamy z bankomatu za granicą tej samej sieci, to koszt przewalutowania. Więcej o przewalutowaniu przeczytasz w Co podnosi koszt wypłaty za granicą z bankomatu

2. Jeżeli wypłacamy z bankomatu za granicą obcą walutę np. euro, hrywnę, koronę szwedzką, to zawsze poniesiemy koszt przewalutowania. Jeżeli chcemy tego uniknąć załóżmy konto walutowe. O koncie walutowym przeczytasz tutaj Zalety i wady konta walutowego

Posiadając rachunek w złotówkach i korzystając z bankomatu za granicą np. w Chorwacji, Włoszech czy Grecji bankomat wypłaci nam oczywiście euro. Ale zanim to zrobi, najpierw przeliczy nasze złotówki na euro po kursie banku, do którego należy bankomat albo po kursie naszego banku. Po przeliczeniu bankomat za granicą wypłaci nam euro. Ta operacja to przewalutowanie, za którą banki zazwyczaj pobierają prowizję w wysokości od 3% do nawet 5% kwoty transakcji.

W przypadku wymiany bardziej egzotycznych walut np. korony szwedzkiej, forinta węgierskiego czy chorwackiej kuny, przewalutowanie może być nawet podwójne. Pierwsze odbywa się na walutę rozliczeniową banków czyli zazwyczaj euro, a następnie z euro na walutę kraju, w którym aktualnie przebywamy.

3. Po wypłacie z bankomatu za granicą najlepiej zawsze wziąć ze sobą potwierdzenie wypłaty.

Zawsze warto brać ze sobą potwierdzenia i nie inaczej jest w przypadku wypłaty z bankomatu za granicą. Na potwierdzeniu wypłaty otrzymamy informację o kwocie wypłaty oraz czasami kursie, po którym dokonano przeliczenia naszych złotówek np. na euro. W razie pytań lub innych nieprzewidzianych wydarzeń, zawsze mamy pod ręką potwierdzenie oraz lokalizację bankomatu.

Warto też sprawdzić historie transakcji na naszym rachunku bankowym, czy wszystko się zgadza i nie doliczono np. tzw. opłaty bankomatowej. Czyli niewielkiej opłaty za użytkowanie bankomatu za granicą, z którą czasami można się spotkać. O wszystkich kosztach wypłaty z bankomatu za granicą i więcej na temat wypłat za granicą przeczytasz w Co podnosi koszt wypłaty za granicą z bankomatu

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Wypłaty z bankomatu za granicą – przydatne informacje
5 (100%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.