Zalety i wady konta walutowego

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Decydując się na konto walutowe nie musimy wyrabiać nowej karty. Warto zapytać w banku o możliwość przypięcia konta walutowego do obecnej karty debetowej. Wtedy konto podstawowe i walutowe obsłużymy jedną kartą.

W reklamach telewizyjnych instytucje finansowe namawiają nas do założenia konta walutowego. Banki jak zawsze, obiecują przy tym najkorzystniejsze dla nas warunki i niskie opłaty związane z prowadzeniem takiego konta. Nie wszyscy jednak doskonale rozumieją na czym polega działanie konta walutowego. Jakie zalety i wady konta walutowego mogą być dla nas ważne przy jego wyborze. Czy te korzyści warte są dodatkowego zawracania sobie głowy, składania wniosków i czytania umów ? Jak konto walutowe może przydać się osobom podróżującym ? Dla kogo jeszcze konto walutowe jest dobrym rozwiązaniem ?

Konto walutowe to mówiąc wprost, takie samo konto jakie posiadamy obecnie w banku. Różnica polega na tym, że na takim rachunku zamiast złotówek, będziemy trzymać walutę obcą. Zazwyczaj jest to EUR, USD lub GBP. Czasem banki oferują także inne waluty, pod warunkiem, że waluty te są wymienialne. Jakie zalety i wady konta walutowego powinniśmy szukać przy wybieraniu konkretnej oferty ?

Przy otwieraniu konta walutowego w swoim obecnym lub nowym banku zwróć szczególnie uwagę na:

  • koszt otwarcia i prowadzenia takiego rachunku (zazwyczaj wynosi on 0 zł, ale czasami, jak to bywa w bankowości można znaleźć kilka kruczków)
  • możliwość prowadzenia takiego rachunku bez konieczności zakładania rachunku głównego (szczególnie jeżeli zakładasz konto walutowe w innym banku niż tym, w którym posiadasz dotychczasowe konto, często konto walutowe musi być „podpięte” pod konto właściwe)
  • możliwość obsługi takiego konta przez internet oraz aplikację mobilną na urządzeniu przenośnym np. telefonie (konto walutowe powinno być wygodne w prowadzeniu, a jego funkcje czytelne)
  • niski koszt przelewów na inne konta

Kolejne zalety i wady konta walutowego możemy odnaleźć w kartach oferowanych do kont walutowych. To szczególnie ważny punkt dla osób podróżujących i korzystających za granicą z bankomatów. Najczęściej jest to karta debetowa, z możliwością płatności zbliżeniowej oraz nadrukiem wypukłym umożliwiającym płatności internetowe, w tym przypadku także w walucie obcej.

Dobra oferta konta walutowego powinna zawierać w sobie kartę debetową:

  • której koszt wydania wynosi 0 zł lub jest uzasadniony innymi korzyściami niedostępnymi w ofertach pozostałych banków
  • 0 zł za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie (bardzo ważne jest tutaj sprawdzenie w szczegółowym wykazie opłat i prowizji co tak na prawdę oznaczają bankomaty „na świecie”. Zazwyczaj oznaczają one bankomaty za granicą, ale uwaga tej samej sieci. Dlatego też, za wypłaty w każdym innym bankomacie za granicą spoza tej sieci, zapłacimy normalną prowizję w wysokości od 3-5% minimum 5-10zł.

Najważniejszą korzyścią z posiadania konta walutowego i płatności taką kartą jest brak tzw. przewalutowania. Przewalutowanie, jest to wymiana waluty kraju w którym się znajdujemy, najpierw na walutę operacji bankowych – w Europie najczęściej jest to EURO (lub zależenie od tego gdzie aktualnie jesteśmy, może to być też dolar lub funt brytyjski), a dopiero potem następuje drugie przewalutowanie na właściwą walutę kraju, w którym jesteśmy.

Dla przykładu, jeżeli chcemy wybrać z bankomatu ukraińską hrywnę, to najpierw wybrana kwota przeliczana jest przez bank na euro lub dolary, a dopiero potem na hrywny. My płacimy za to wszystko oczywiście złotówkami. Kurs obowiązujący, to zależenie od regulaminu albo kurs ustalony przez bank albo kurs operatora karty płatniczej np. MasterCard.

W rezultacie oprócz często występujących prowizji za korzystanie z bankomatów za granicą (obcej, ale też czasem i własnej sieci) ponosimy dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem. Posiadanie konta walutowego pozwala uniknąć takich kosztów.O czym należy jeszcze pamiętać korzystając z konta walutowego ?

Czasami banki oferują bardzo wygodne podpięcie do obecnej karty konta walutowego, innymi słowy rozbudowanie naszej obecnej karty o dodatkową funkcję obsługi konta walutowego. W takim przypadku podczas podróży wystarczy nam jedna karta, a z konta automatycznie będzie pobierana waluta np. euro.

Dla kogo jeszcze zalety i wady konta walutowego mogą być istotne ? Dla osób otrzymujących wynagrodzenie w obcej walucie np. w funtach brytyjskich. Dla osób młodych (dla których takie konta są dostępne jak normalne), które otrzymują np. świadczenia lub stypendia w obcej walucie. Osobom pracującym w biznesie i wielkim firmom dokonującym transakcji na międzynarodowych rynkach, obracających wielkimi kwotami zalety i wady konta walutowego są wręcz oczywiste.

Czy wiesz, że posiadając konto walutowe, możemy w bardzo korzystnym kursie kupić walutę na nasz przyszły wyjazd służbowy lub wakacyjny ? Możemy to zrobić korzystając z kantorów internetowych, dzięki którym bez wychodzenia z domu wymienimy walutę.

Jeżeli masz już konto walutowe, a Twoja karta płatnicza jest przygotowana na wyjazd za granicę, to nie zapomnij o gotówce. Ile gotówki wziąć na wyjazd dowiesz się z mojego wpisu Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę? Ile pieniędzy wziąć do Lwowa?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Zalety i wady konta walutowego
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.