Zamek w Świrzu przejdzie renowację. Czy można już zwiedzać?

zamek w swirzu na ukrainie

Zamek w Świrzu to jeden z najładniej położonych polskich zamków na Ukrainie. Wznosząca się nad jeziorem warowna budowla z XV wieku, należąca pierwotnie do rodu Świrskich, a później także do gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, przejdzie w końcu renowację.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Plany zakładają gruntowny remont zniszczonego zamku i przekształcenie go w wielofunkcyjną przestrzeń z salą konferencyjną, restauracją, hotelem i muzeum. Do tego czasu, turyści mogą zwiedzać świrski zamek wyłącznie na zewnątrz.

Zwiedzanie Zamku w Świrzu

Zachód słońca w Swirzu
Zachód słońca w Swirzu

Zamek w Świrzu pozostawał oficjalnie zamknięty dla zwiedzających przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Po wojnie działała w nim szkoła traktorzystów (jeżdżono traktorami po zamkowym dziedzińcu). W 2018 roku otwarto po raz pierwszy jego wnętrza dla turystów. Od maja 2021 roku zamek w Świrzu zwiedzać można wyłącznie na zewnątrz.

Wycieczki po Zamku w Świrzu odbywają się w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 17:00 i będą trwać DO początku listopada 2021 roku. Na zimę obiekt będzie zamknięty.

Położony 50 kilometrów na południe od Lwowa, Świrz był dawniej małym miasteczkiem. Zamek w Świrzu to nie jedyna atrakcja tej okolicy. W podziemiach świrskiego zamku mieszka kilkadziesiąt gatunków nietoperzy będących pod ochroną, a w pobliskim stawie wielkie siedlisko ślimaków, które sprawdzono tu z Francji w XVIII wieku.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):