A może tak rzucić wszystko i zamieszkać na Ukrainie?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Tytuł tego wpisu pewnie dla większości z Was brzmi przewrotnie. Zamieszkać na Ukrainie?! Zwariowałeś. Przecież „wszyscy” Ukraińcy uciekają do Polski. Przecież tam jest wojna itd. Znajdzie się wiele argumentów zarówno tych mniej jak i bardziej sensownych. To faktycznie brzmi za pierwszym razem jak szalony pomysł. Ale po głębszym przemyśleniu (i głębszym kieliszku;-)), nie jest to wcale taki szalony pomysł, a wręcz interesujący. Dlaczego? Przeczytaj dalej i zobacz fenomenalne filmy o Ukrainie.

Masz już dosyć wszystkiego? Wyjedź i zrób coś szalonego

zamieszkać na Ukrainie
Zamieszkać na Ukrainie – oto szalony pomysł godny pochwały 🙂

W ostatnich latach modne stało się mieszkanie poza granicami ojczyzny. I nie chodzi tu o względy zarobkowe. Po sieci krąży cała masa video blogów na YouTube i tradycyjnych blogów, których autorzy relacjonują swoje życie w obcym kraju. Jedni szukają przygód, pozostali chcą odpocząć od Polski, a jeszcze inni chcą po prostu posmakować życia w innym kraju. Powodów jest wiele, a obierane destynacje i wybierane kontynenty są różne. Dlaczego więc nikt nie chce przeprowadzić się i zamieszkać na Ukrainie? 🙂

Co z tą Ukrainą jest nie tak?

Z Ukrainą jest jeden problem. I nie chodzi tu do końca o politykę, wojnę, gospodarkę czy inne oddziałujące na szarego człowieka sprawy. Nazwałbym to problemem wizerunkowym. Ukraina wydaje się dla większości Polaków (i nie tylko) krajem mało atrakcyjnym, biednym i niebezpiecznym. W naszej stereotypowej świadomości, Ukraina to kraj, który nie ma nic oryginalnego do zaoferowania. Nie ma tutaj egzotycznego jedzenia, domków postawionych na wodzie, piramid ani tym podobnych rzeczy, które łatwo sprzedają się w telewizji i na zdjęciach. Skąd bierze się takie przekonanie? Ze zwykłej niewiedzy.

Czy to prawda, że nie warto jechać na Ukrainę?

Oczywiście, że nieprawda. Rzeczywistość nie przystaje do tych destrukcyjnych stereotypów, a Ukraina dla znawców tematu jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. Jest tu niezliczona ilość pięknych zakątków, kapitalne jedzenie, mili ludzie. Pisząc w skrócie: Ukraina jest zajebista i fenomenalna, ale dla ludzi, którzy wiedzą czego chcą od życia. Warto więc wyjechać na Ukrainę, warto ją odwiedzić i wydaje mi się, że warto też spróbować zamieszkać na Ukrainie.

Dlaczego więc warto zamieszkać na Ukrainie?

Banalnie prosta odpowiedź: warto zamieszkać dla niskich kosztów życia i relatywnie wysokiego poziomu życia w rozwiniętych miastach, który dostajemy w zamian. Osoby, które zarabiają w polskich złotówkach, euro czy innej silniejszej walucie od hrywny, będą żyły na Ukrainie na prawdę dostatnio. Wynajęcie mieszkania nie będzie kosztować tyle co w Londynie czy Nowym Jorku. Na jedzenie na mieście będziesz mógł sobie pozwolić niemal codziennie. Podsumowując, żyjąc na Ukrainie będziesz korzystał z życia, a nie trzymał się za kieszeń. Niskie ceny, wspaniałe miejsca, dobra kuchnia i wolność…

Dla kogo Ukraina, a dla kogo nie?

Czy każdy się będzie dobrze czuł mieszkając na Ukrainie? Oczywiście, że nie każdy. To nie jest łatwy kraj do zamieszkania, ale gdy przebrniemy przez pierwsze bariery i uprzedzenia potem będzie już łatwiej. Największą barierą wydaje się być zmiana sposobu myślenia o Ukrainie i zerwanie ze stereotypowym wyobrażeniem Ukrainy. Trzeba po prostu się odważyć.

Po drugie warunki ekonomiczne. Zarobki na Ukrainie są tragicznie niskie, więc zapomnijmy o pracowaniu na Ukrainie lub pobieraniu pensji w hrywnach. Nie o to chodzi w eksperymencie „przeprowadzka na Ukrainę” 😉 Chyba, że jesteśmy wysoko wykwalifikowani, mamy unikatowe doświadczenie i dostaliśmy posadę kierowniczą w jakiejś dużej spółce (jak np. jeszcze do niedawna jeden z Polaków w ukraińskich kolejach). Ale to już zupełnie inny przypadek.

Żeby przeprowadzka i życie na Ukrainie miało sens, należy mieć pracę, która pozwoli nam zarobić w złotówkach lub w innej mocniejszej od hrywny walucie. Czyli zarabiamy w złotówkach, a mieszkamy i żyjemy na Ukrainie. Czy to możliwe? Oczywiście. Wystarczy mieć tylko i aż regularne wpływy na konto 🙂 Pomysł jak to zrobić pozostawiam już waszej inwencji.

Po drugie na Ukrainie odnajdą się osoby, które lubią wschód i dobrze się czują w tych klimatach. Znają specyfikę krajów słowiańskich, postsowieckich, mają świadomość różnego rodzaju patologii, biurokracji, gorszej służby zdrowia itd. Czyli osoby świadome sytuacji na Ukrainie. Bo nie można w każdej dziedzinie życia na Ukrainie wymagać europejskich standardów. Coś za coś.

Po trzecie, to dobry kierunek dla osób, które lubią iść pod prąd i chciałby zrobić w swoim życiu coś oryginalnego, a nie muszą jechać od razu do USA, Wietnamu, Iranu czy Kanady.

Gdzie mam w takim razie zamieszkać na Ukrainie? W Donbasie?

Może niekoniecznie 🙂 Wiadomo, że powinniśmy szukać miast o najwyższym poziomie życia na Ukrainie. Miast i regionów o szczególnych walorach turystycznych, krajobrazowych, rozwiniętych, z dobrą bazą gastronomiczną. W takich miejscach, będzie się nam po prostu żyć lepiej i w takich miejscach najsilniej odczujemy przewagę złotówki nad hrywną. Chyba, że chcemy celowo zamieszkać w mniej rozwiniętym mieście i regionie (przy okazji wyjazdu dla przeżycia przygody).

Daleko nie trzeba szukać, ponieważ znakomicie na krótkie zamieszkanie nadaje się Lwów. Spełnia wszystkie powyższe warunki, jest najbardziej zeuropeizowanym miastem na Ukrainie. Innym miastem wartym rozważenia jest kosmopolityczny Kijów. Jak każda stolica oferuje szeroki dostęp do usług i posiada olbrzymią bazę gastronomiczną. Kijów w internecie jest opisywany jako najdroższe miasto Ukrainy, ale nie należy przesadnie temu wierzyć. W praktyce życie w Kijowie dla Polaka, również nie będzie drogie.

Można zdecydować się na regiony krajobrazowe, mniej zurbanizowane. Zakarpacie będzie tutaj bardzo ciekawym wyborem, podobnie jak Podole, Polesie albo Przyazowie. Odessa lub inne miejscowości nad Morzem Czarnym. Oczywiście koszty życia w miastach się różnią, ale generalnie jest dużo taniej, niż w Europie Zachodniej. Miejsc i regionów do odkrycia jest na prawdę wiele.

Czy chciałbyś zamieszkać na Ukrainie?

Coraz częściej ten szalony pomysł zamieszkania przez jakiś czas na Ukrainie gości w mojej głowie. Mam ku temu kilka powodów. Po pierwsze, to poczucie totalnego znużenia bieżącym zeuropeizowanym życiem w Polsce. Staliśmy się częścią Europy Zachodniej z jej wszystkimi zaletami i wadami. Bogacimy się i rozwijamy, ale tracimy z oczu sens życia. Zadłużamy się kupując na kredyt betonowe mieszkania na ciasnych osiedlach, nie mamy czasu dla siebie i bliskich, odżywiamy się jedzeniem z dyskontów. Warto zamieszkać na Ukrainie, żeby zobaczyć jak życie może wyglądać inaczej.

Ukraina sama w sobie jest nieprzewidywalna, a w pewnych aspektach porównując do Zachodniej Europy jeszcze dzika. Ma to swoje plusy i minusy. To, co zostało już dawno uregulowane w Polsce i w Zachodniej Europie, na Ukrainie jeszcze nie zostało. Dlatego Ukraina zawsze stanowiła dla mnie pewną namiastkę wolności. Opóźnienie technologiczne w pewnych aspektach życia nie zawsze działa na niekorzyść zwykłych ludzi. Tak jest w przypadku np. mniejszego przetworzenia żywności (zdrowszego, smaczniejszego).

Zamieszkanie na Ukrainie na długą lub krótką chwilę może być ciekawą, a co najważniejsze tanią przygodą. Zamieszkać na Ukrainie? Narazie jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem 🙂 a co Wy myślicie na ten temat? Czy warto zamieszkać na Ukrainie? Zostawcie komentarz pod wpisem. Dzięki!

Wszystkie filmy zamieszczone w tym wpisie pochodzą z kanału YouTube Ukraїner, który gorąco polecam. Niektóre z filmów posiadają polskie napisy. Niezwykle ciekawe historie i przepiękne miejsca.

Koniak z Ukrainy jaki warto kupić i przywieźć ? [+18]
Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski
Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski
Poznać i zrozumieć stolicę Rosji, reportaż o Moskwie
Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć ? Trzy propozycje [+18]
Roaming na Ukrainie – ceny połączeń i internetu u polskich operatorów
Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie
Loty do Kijowa, bilety i samoloty do Kijowa – lista połączeń
Ukraińska muzyka do posłuchania przy wyjeździe na Ukrainę
Co przywieźć z Ukrainy. Słodycze, pamiątki, papierosy z Ukrainy

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
A może tak rzucić wszystko i zamieszkać na Ukrainie?
4.4 (87.5%) 8 votes

4 komentarze

 1. Alina

  Sama bym chciała! Niestety mój mąż (Ukrainiec 🙂 ) ma odmienne zdanie. Jesteśmy więc w Polsce – podążając za głosem rozsądku… :/ Cieszę się jednak, że są ludzie, którzy tak pozytywnie podchodzą do Ukrainy 🙂

  Odpowiedz
 2. wojtek

  ten kto szuka (czasem po wielu latach oczekiwania) komfortu nie zrozumie o co autorowi chodzi. Nieraz jest lepiej umrzec z sensem niz zyc bezsensownie(nawet w komforcie). Jestem za. Prosze o cenne wskazowki lub kontakty. pozdraw

  Odpowiedz
 3. Marcin

  Raczej ciężko bez wyjazdu służbowego pracować za godziwe pieniądze na Ukrainie. W W-wie dostaję ponad 5 tys. na rękę (pracownik IT), tam mógłbym na tym samym stanowisku dostać 1800 – 2000 zł co już takie różowe nie jest. Ale Ukraina jest godna polecenia dla turysty – tam spędzałem po 2-3 tygodnie i nigdy nie żałowałem. Szkoda tylko, że Krym wpadł w ruskie ręce, bo tam jest ślicznie i było bardzo tanio.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.