Zamki na Ukrainie – dawne polskie twierdze na Zachodniej Ukrainie cz. 2

zamki na ukrainie

Zamki na Ukrainie – symbol złotych czasów Rzeczpospolitej

W drugiej części wpisu prezentującego dawne polskie zamki na Ukrainie Zachodniej zaprezentuję kilka mniej znanych obiektów. Takie zamki jak zamek w Chocimiu czy twierdza w Kamieńcu Podolskim zaprezentowane w poprzednim artykule, są powszechnie znane polskim turystom.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

W tym artykule przeniesiemy się na przykład w rejony Krzemieńca – miasta Juliusza Słowackiego. Odwiedzimy także Żółkiew, gdzie mieściła się dawna siedziba jednego z najwybitniejszych polskich hetmanów – Stanisława Żółkiewskiego. Oprócz tego dowiemy się co pozostało w słynnym Zbarażu, opisywanym na kartach powieści Ogniem i Mieczem, a także co wybudował Jan III Sobieski dla swojej żony Marysieńki w Złoczowie. Zapraszam do zwiedzania dawnych polskich zamków na Ukrainie Zachodniej.

Zamki na Ukrainie – Zamek w Krzemieńcu

zamki na ukrainie
Zamek w Krzemieńcu to właściwie ruiny, ale widok jaki roztacza się ze wzgórza jest niesamowity i warty przyjechania w to miejsce. fot.feerie.com.ua

Zamek w Krzemieńcu powstał na wzniesionym w XII wieku drewnianym grodzie książąt ruskich. Na przełomie XIV wieku drewniane umocnienia zastąpiono murowanymi. Zamek został przebudowany w XVI wieku, kiedy to starostwo krzemienieckie otrzymała od męża Zygmunta Starego, królowa Bona i z jej inicjatywy przebudowano zamek na styl renesansowy. Góra zamkowa na której została usytuowana warownia, nazywana też Górą Bony, wznosi się 150 metrów nad zabytkową częścią miasta. Ze wzgórza zamkowego rozciąga się rozległa panorama na Wołyń i Podole.

Ukształtowanie terenu wymusiło nieregularny plan zamku. Zamek w Krzemieńcu obecnie znajduje się w stanie ruiny, jednak pewne jej części zachowały się do dziś. Są to między innymi: mury przyziemia, wieża bramna, fragment murów obwodowych, budynek mieszkalny oraz dwie kondygnacje wieży ceglanej. W XVI wieku zamek posiadał trzy wieże i po modernizacji jego mury wyposażono w artylerię.

Zwiedzanie ruin zamku jest odpłatne, lecz cena wstępu i odpłatność za parking jest symboliczna. Pod sam zamek można podjechać widokową drogą. Ze wzgórza zamkowego roztacza się bardzo piękny widok na całe miasto położone między wzgórzami, w bardzo wąskiej dolinie Irwy. W dole wzgórza leży Krzemieniec, miasto rodzinne Juliusza Słowackiego.

Zamki na Ukrainie – Zamek w Zbarażu

zamki na ukrainie
Zamek w Zbarażu został silnie zniszczony w trakcie II wojny światowej. W pobliskiej wsi Zbarażu Starym znajdował się wcześniejszy zamek Zbaraskich. fot.focus.ua

Zamek w Zbarażu został wzniesiony w typie palazzo in fortezza na polecenie Jerzego Zbaraskiego i Krzysztofa Zbaraskiego. Zaprojektował go Henryk van Peene z Flandrii, a ukończono go w 1626 roku. Zamek został otoczony przez ziemne fortyfikacje. Zamek w Zbarażu był oblężony przez Kozaków w 1643 roku, co opisał Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i Mieczem”. W 1682 roku zamek przeszedł w ręce Potockich, lecz na początku XIX wieku sprzedali oni zamek Lubomirskim.

Zamek w Zbarażu został poważnie zniszczony przez Rosjan w 1914 podczas I wojny światowej. W drugiej połowie lat 30 XX wieku z inicjatywą odbudowy zamku wystąpiło stowarzyszenie Związku Oficerów Rezerwy RP z Tarnopola. Po 1945 roku zamek został częściowo zburzony. Obecnie znajduje się tam zespół ukraińskich muzeów: Muzeum Historyczno-Krajoznawcze, Muzeum Iwana Praszki oraz Muzeum Chleba.

Zamek w Zbarażu zbudowany jest na planie kwadratu. Posiada cztery bastiony w narożach i fosą o szerokości 20 metrów. Pod zamkiem znajdują się olbrzymie tory, które ciągną się aż pod klasztor bernardynów. Do wnętrza zamku prowadzi dwupiętrowa brama w stylu barokowym.

Dziś Zbaraż jest liczącym 14 tysięcy mieszkańców miasteczkiem położonym 24 kilometry na północny-wschód od Tarnopola, stolicy obwodu. Wstęp na teren zamku i ekspozycji Lwowskiej Galerii Sztuki jest płatny. Zwiedzać można w godzinach 10-16.

Zamki na Ukrainie – Zamek w Żółkwi

zamki na ukrainie
Zamek w Żółkwi od zakończenia II wojny światowej do początków XXI w. pełnił funkcję mieszkalną. Kwaterowano tutaj m.in. oficerów Armii Radzieckiej. fot.ukrainetrek.com

Zamek w Żółkwi znajduje się w południowo-zachodniej części miasta Żółkiew, na zachód od Lwowa. Zamek zbudowano w latach 1594-1610 z polecenia hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego, według projektu Pawła Szczęśliwego. Budowę prowadziła i nadzorowała żona hetmana. W późniejszym czasie zamek wszedł w posiadanie rodu Sobieskich, w tym czasie został przebudowany na wspaniałą rezydencję godną monarchy.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Zamek w Żółkwi został zbudowany w stylu palazzo in fortezza, na planie kwadratu. Wewnątrz murów znajdowały się cztery budynki połączone gankami bojowymi z wieżami. Nad drzwiami i oknami widniały łacińskie sentencje. Za zamkiem w 1606 roku umieszczono zwierzyniec. Po przebudowie za czasów Sobieskich rezydencja nabrała barokowego stylu. Wybudowano kaplicę przy prawym skrzydle. Kolejnej przebudowy dokonał Michał Radziwiłł. Za jego czasów przebudowano wnętrza w stylu rokoko.

Zamek uległ poważnemu zniszczeniu w czasie I wojny światowej. Podczas II wojny światowej na terenie zamku powstały koszaru wojskowe, a potem Państwowe Gimnazjum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Do dziś prowadzony jest remont rozpoczęty w latach 70. XX wieku. W części zamkowej znajduje się muzeum.
Żółkiewski zamek na rynku tegoż miasta. Można go zwiedzać, dla zwiedzających udostępniona jest sala z ekspozycją. Muzeum pobiera opłatę za wstęp, otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-17.

Zamki na Ukrainie – Zamek w Złoczowie

zamki na ukrainie
Zamek w Złoczowie należał między innymi do rodu Sobieskich. To mały zamek, ale o ciekawej formie wartej zobaczenia. fot.

Zamek w Złoczowie powstał ok. 1635 r. Do roku 1939 należał do II Rzeczypospolitej. Zamek wybudowano w stylu palazzo in fotezza. Położony jest w południowo-wschodniej stronie miasta, na wzgórzu. Jak większość dawnych zamków na Ukrainie Zachodniej, często zmieniał właścicieli. Pierwszymi właścicielami zamku była rodzina Sienieńskich, kolejnymi właścicielami zaś Zborowscy, Górkowie, Marek Sobieski, Jan III Sobieski, Jakub Sobieski, Radziwiłłowie, Łukasz Komarnicki. W czasie wojen tureckich załoga zamku stawiała zacięty opór armii tureckiej. Po sześciu dniach obrony zamek został zdobyty i obsadzony załogą turecką. Podczas II wojny światowej w zamku znajdowało się więzienie NKWD.

Zamek składa się z fortyfikacji, które stanowią wysokie wały z czterema pięciokątnymi bastionami na rogach. Brama wjazdowa ujęta jest w portal z głową lwa. Ponadto do zamku przynależy budynek pałacowy pierwotnie mieszkalny, a w późniejszym czasie pełniący funkcję austriackiego więzienia do roku 1926. Przy wale od południa znajduje się rotunda wybudowana na polecenie Jana III Sobieskiego dla jego żony Marysieńki.

Ten siedemnastowieczny zamek został przekazany w 1986 roku Lwowskiej Galerii Obrazów. Zamek należy do szlaku turystycznego Złota Podkowa Lwowszczyzny. Po odnowieniu zamek w Złoczowie pracuje jako muzeum. Jest to filia Lwowskiej Galerii Sztuki. Muzeum jest czynne od środy do soboty w godzinach 10-14 i w niedziele 12-17. Kilka lat temu oddano do zwiedzania Pałac Chiński w którym podziwiać można niewielkie Muzeum Kultur Wschodu.

Zamki na Ukrainie – dawne polskie twierdze na Zachodniej Ukrainie cz. 1

Nocleg na Ukrainie – kozacki hotel czy luksusowy apartament na Ukrainie?

Chreszczatyk i Plac Niepodległości w Kijowie – zwiedzamy centrum Kijowa

Miód z Ukrainy – przewóz, cena, rodzaje miodu na Ukrainie

Muzeum Czarnobyla w Kijowie – informacje dla zwiedzających

Telefon na Ukrainie – przydatne aplikacje dla podróżujących na Ukrainę

Polacy na Ukrainie – dlaczego Polacy jeżdżą na Ukrainę?

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):