Zamki na Ukrainie – dawne polskie twierdze na Zachodniej Ukrainie cz. 1

zamki na Ukrainie

Zamki na Ukrainie – symbol złotych czasów Rzeczpospolitej

zamki na Ukrainie
Zamek w Podhorcach na Ukrainie nazywany jest Wersalem Wschodu. Na Zachodniej Ukrainie znajdziemy bogate w historię i piękną architekturę dawne polskie twierdze i pałace. Czekają one na turystów z Polski.

Kto uważał na lekcjach historii lub jest miłośnikiem Ukrainy, ten zapewne wie, że na współczesnej Ukrainie znajdziemy wiele polskich śladów. Polskie symbole i ślady na Ukrainie są zazwyczaj kojarzone z początkiem XX wieku. Takie miasta jak Lwów, Stanisławów, Tarnopol czy Drohobycz trwale wpisały się do dziejów naszego kraju. Dawniej granice II Rzeczpospolitej sięgały na kresy Polesia, Wołynia, Małopolski Wschodniej oraz Pokucia.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Jednak gdy sięgniemy dalej w przeszłość, ujrzymy nie tylko dawne polskie miasta, ale także imponujące budowle warowne, zamki oraz pałace w całej Zachodniej Ukrainie. Zapraszam do zapoznania się z najpopularniejszymi zamkami na Ukrainie. Warto je odwiedzić będąc na Ukrainie. Niektóre z nich położone są niedaleko popularnych atrakcji turystycznych i miast (np. Lwowa).

Zamki na Ukrainie – Zamek w Olesku

zamki na Ukrainie
Zamek w Olesku na Ukrainie znajduje się 75 km na wschód od Lwowa.

Zamek w Olesku jest jednym z najpopularniejszych dawnych polskich zamków na Ukrainie. Znajduje się 75 km od Lwowa w miasteczku Olesko, w rejonie buskim obwodu lwowskiego. Dawniej zamek w Olesku położony był na styku granic Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego. Wcześniejsze budowle warowne istniejące w tym miejscu sięgały czasów Rusi Kijowskiej. Według sugestii historyków, zamek ten zbudował jeden z synów księcia galicyjsko-wołyńskiego Jerzego Lwowica. Zamek oleski często zmieniał właścicieli. Był w rękach największych polskich rodów magnackich: Koniecpolskich, Rzewuskich, Wiśniowieckich, Sobieskich, Daniłowiczów.

Zamek w Olesku to stojąca na 50-metrowym wzgórzu cytadela, która posiadała ważne strategiczne znaczenie. W późniejszym czasie zamek przekształcił się w luksusową rezydencję magnacką. Początkowo wybudowany był w stylu gotyckim, później jednak rozbudowano go w stylu renesansowym. Jest owalnego kształtu, z powodu dostosowania do wzgórza na którym się znajduje.

Zamek w Olesku słynie jako miejsce narodzin polskiego króla Jana Sobieskiego. Z wydarzeniem tym wiąże się legenda, według której w godzinie narodzin króla rozpętała się nawałnica z oślepiającymi piorunami, a przed zamkiem zapanował mrok. Nowo narodzonego chłopca położono na kamiennym stole, w który uderzyła błyskawica łamiąc stół na dwie części. Świadkowie tego wydarzenia uznali, że wydarzenia towarzyszące narodzinom chłopca zwiastowały przyszłość chłopca, która miała zadziwić cały świat.

Wstęp do zamku jest płatny, na jego terenie działa także restauracja w stylu średniowiecznym. Obecnie zamek w Olesku jest także galerią malarstwa. Znajdują się tutaj między innymi działa dwóch legendarnych obrazów z końca XVII w. Martino Altomontego, dokumentujące zwycięstwa Sobieskiego. Są to „Bitwa pod Parkanami” i „Bitwa pod Wiedniem” – kolosalnych rozmiarów (8,5 m x 7,5 m). Uważa się, że zamek w Olesku jest miejscem, w którym znajdują się jedne z najlepszych zbiorów dzieł sztuki polskiej poza granicami naszego kraju.

Zamki na Ukrainie – Zamek w Podhorcach

zamki na Ukrainie
Zamek w Podhorcach na Ukrainie znajduje się 90 km na wschód od Lwowa. fot.etnosvit.com

Zamek w Podhorcach (Підгірці) nazywany jest dawnym Wersalem Wschodu. Położony jest 90 km na wschód od Lwowa. Zamek wybudowano w połowie XVII wieku dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego. W memoriałach właściciel opisywał go jako stworzony „dla uciech i smacznego odpoczynku po wojskowych trudach i Rzeczypospolitej zabawach” 🙂

Zamek atakowali kilkukrotnie Krzyżacy, po czym syn hetmana Koniecpolskiego, Aleksander, rozbudował zamek i naprawił szkody. Po śmierci Jana III Sobieskiego Podhorce wraz z Oleskiem odziedziczył Konstanty Sobieski.
Zamek wybudowany jest w charakterze pałacowym. Ponadto, zamek otacza fosa i fortyfikacje według wzorów francuskich z przełomu XVI i XVII wieku. Początkowo pałac był jednokondygnacyjny, z przyziemiem ulokowanym wewnątrz fortyfikacji bastionowej i piętrowymi ryzalitami: trójbocznymi na osi (północny mieścił kaplicę) i obszernymi prostokątnymi po bokach.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Dodatkowo, podhoreckiej rezydencji towarzyszy zespół zabudowań, wśród których najbardziej uwagę zwraca kościół zamkowy, później parafialny, ufundowany przez Wacława Rzewuskiego. Pałac przechodził swoje wzloty i upadki. Podczas zaborów, gdy właścicielem był Wacław Rzewuski, zamek ograbiono, a wszystkie kosztowności wyprzedano. Późniejszy właściciel zamku w Podhorcach Wacław Hieronim Sanguszko odrestaurował i przywrócił blask budowli do I wojny światowej.

Kompleks najbardziej ucierpiał za sprawą Armii Czerwonej w okresie II wojny światowej. W 2008 roku wpisano go na listę World Monuments Watch jako jeden z najcenniejszych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem.
We wnętrzach pałacu znajdziemy tablice informacyjne w języku polskim. Za dodatkową opłatą można zwiedzić podziemia pałacu.

Zamki na Ukrainie – Zamek w Chocimiu

zamki na Ukrainie
Zamek w Chocimiu na Ukrainie znajduje się 30 km od Kamieńca Podolskiego. fotstaticflickr.com.

Zamek w Chocimiu znajduje się niecałe 30 km od Twierdzy w Kamieńcu Podolskim (Кам’янець-Подільський) w obwodzie czerniowieckim. Chocimski zamek oraz twierdza w Kamieńcu Podolskim to dwa najpopularniejsze zamki na Ukrainie. Jest to budowla w stylu obronnym znajdująca się na wysokim, skalistym brzegu Dniestru. Z zamku roztacza się piękny widok na Dniestr. Pierwsza twierdza w tym miejscu sięga roku 1140. Wzniesiono w tamtym czasie drewnianą warownię Księstwa Halickiego. W latach 1250-1264 warownię polecił rozbudować książę Daniel Halicki (założyciela Lwowa) dodając jej nową palisadę oraz głęboką fosę. w 1340 roku budowla w Chocimiu stała się własnością księcia Dragosa, lennika Króla Węgierskiego. Obecny wygląd zamek zawdzięcza innemu mołdawskiemu władcy – Stefanowi III Wielkiemu.

Architektura zamku łączy cechy gotyku oraz stylu romańskiego. Ponadto, twierdza w Chocimiu wyróżnia się szeroko rozwiniętą linią obronną. Aby dostać się do budynku, należy przejść przez zwodzony most. Na ciekawy punkt wygląda znajdująca się w Baszcie Południowo-Zachodniej ekspozycja sali tortur. W istocie ekspozycja nie jest szalenie porywająca, ale warto rzucić okiem.

Wnętrza zamku prezentują eksponaty i obrazy, ukazujące czasy wojen i bitew. Między innymi tych z okresu XVII wieku. W podziemiach zobaczyć można maszyny i narzędzia oblężnicze. Co więcej, w kilku pomieszczeniach można obejrzeć stroje z epoki, wykopaliska archeologiczne z terenu twierdzy, a także współczesne malarstwo nawiązujące do czasów świetności zamku.

Zwiedzanie zamku jest płatne. W okolicach twierdzy działa kilka punktów gastronomicznych, przed zamkiem znajduje się parking strzeżony, przy którym rozkładane są stragany z pamiątkami. Zamek zalicza się do „siedmiu cudów Ukrainy”.

Zamki na Ukrainie – Zamek w Kamieńcu Podolskim

Kamieniec Podolski Wieczorem
Twierdza w Kamieńcu Podolskim położona jest w Kamieńcu Podolskim nad rzeką Smotrycz. Od Zamku w Chocimiu dzieli ją wyłącznie 30 km. W nocy pięknie podświetlona. fot.kpi.ua

Zamek w Kamieńcu Podolskim to słynna twierdza kresowa, która przez blisko trzysta lat skutecznie osłaniała południowo-wschodnie rubieże Rzeczypospolitej. Nadano jej dzięki temu przydomek „miasta niezwyciężonego”. Dawniej twierdza w Kamieńcu Podolskim była nazywana „przedmurzem chrześcijaństwa” i „bramą do Polski”.

Zamek murowany został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy książąt Jerzego i Aleksandra Koriatowiczów i Spytka II z Melsztyna. Umocniony został po klęsce w bitwie pod Warną na rozkaz Kazimierza Jagiellończyka. Ważniejszymi częściami Starego Zamku są między innymi: Baszta Papieska, Baszta Kołpak, Baszta Łaska, Nowa Zachodnia Baszta z 1542 roku, Wieża Prochowa, Baszta Polska, Nowa Wschodnia Baszta z 1544 roku.Stary Zamek udostępniony jest dla zwiedzających za opłatą.

Nowy Zamek został zbudowany w 1618 lub 1621 roku na zlecenie Zygmunta III Wazy. Uważano go za niemożliwy do zdobycia. W latach 1648-1654 twierdzę trzykrotnie oblegali Kozacy, każdy z ataków zakończył się jednak niepowodzeniem.

Do twierdzy można dostać się przechodząc przez Most Turecki. Twierdza jest udostępniona do zwiedzania codziennie między godziną 9:00 a 19:00. Zwiedzając twierdzę warto zwrócić uwagę na obecnie zrujnowaną Basztę Wodną, ponieważ według niektórych źródeł ukryto w niej nieznany dziś mechanizm, który umożliwiał pompowanie wody do zamku.

Zamki na Ukrainie – warto poznać ich historię i je zobaczyć

Przedstawione zamki na Ukrainie, robią o wiele większe wrażenie na żywo. Polecam zwiedzić kilka zamków lub poczytać więcej o ich historii. Co więcej, jeżeli podróżujecie samochodem na Ukrainę nie powinniście mieć problemu z dojazdem do tych miejsc. Jeżeli podróżujecie bez własnego transportu pomocą służą ukraińskie marszrutki.Jednodniowy wypad na przykład ze Lwowa może być interesującym przerywnikiem i odpoczynkiem od miasta. Szczególnie, że zamki na Ukrainie położone są często w malowniczych miejscach, z dala od miejskiego zgiełku. To nie wszystkie zamki na Ukrainie, dlatego już niedługo druga część wpisu. Do zobaczenia na Ukrainie!

Wódka we Lwowie – gdzie napić się wódki we Lwowie?

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

ZOO w Kijowie – ceny biletów, dojazd, wskazówki

Sambor i Stary Sambor – połączenia kolejowe i drogowe, atrakcje i zabytki

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Muzea we Lwowie, które warto odwiedzić, godziny otwarcia i ceny biletów

Pijana Wiśnia – czy to najlepsza nalewka we Lwowie?

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):