Zielona Karta na Ukrainę – ubezpieczenie OC i AC samochodu na Ukrainie

Zielona Karta i Ukraina – obowiązkowa przy podróży samochodem na Ukrainę

samochód łada żyguli waz 2101
Kolizja na Ukrainie z Ładą Żyguli może być kosztowna 🙂 Samochód na Ukrainie należący do polskiego kierowcy musi posiadać Zieloną Kartę. fot.własna.

Zielona Karta jest obowiązkowym dokumentem (ubezpieczeniem) dla kierowców podróżujących samochodem na Ukrainę. Jeżeli planujesz wyjazd samochodem na Ukrainę i na przykład szykujesz się na wyjazd do Lwowa lub Odessy, to nie zapomnij skompletować wszystkich dokumentów zanim wyruszysz w podróż. Polscy kierowcy najczęściej zapominają o Zielonej Karcie na Ukrainie. Zielona Karta jest obowiązkowym dokumentem, bez którego nie wjedziemy na Ukrainę i nie przekroczymy granicy polsko-ukraińskiej. Uzyskanie Zielonej Karty na Ukrainę jest bardzo łatwe. Warto jednak wiedzieć czym ona jest i jak ją zdobyć.

Wskazówka: o tym jak przygotować się na wyjazd samochodem na Ukrainę przeczytasz w: Samochodem na Ukrainę 2019 – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy oraz Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia.

Zielona Karta na Ukrainie – czym jest zielona karta i dlaczego jest potrzebna?

Kierowcy podróżujący samochodem zarówno w Polsce jak i za granicą, są zobowiązani posiadać obowiązkowe ubezpieczanie od odpowiedzialności cywilnej. To tak zwane ubezpieczanie OC, które zna każdy z polskich kierowców. Ubezpieczenie OC zabezpiecza nas przed kosztami szkód powstałych w razie ewentualnej kolizji drogowej na terytorium Polski i Unii Europejskiej.

Zielona Karta to także ubezpieczenie OC, ale chroniące kierowcę w ruchu międzynarodowym poza obszarem Unii Europejskiej. Podobnie jak standardowe ubezpieczenie OC, zabezpiecza ono kierowcę przez kosztami szkód powstałych w przypadku kolizji drogowej. Różnica polega jednak na tym, że Zielona Karta będzie nas zabezpieczać na terytorium Ukrainy, podczas gdy standardowe ubezpieczanie OC wyłącznie na obszarze Polski i Unii Europejskiej.

Dlaczego Zielona Karta na Ukrainie jest wymagana, jeżeli posiadamy już polskie ubezpieczenie OC? Odpowiedź jest bardzo łatwa. Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego krajowe ubezpieczenia OC nie są honorowane na jej terytorium. Czy Zielona Karta potrzebna jest tylko na Ukrainę?

Nie tylko osoby podróżujące samochodem na Ukrainę potrzebują Zielonej Karty. Zielona Karta jest także obowiązkowa podczas wyjazdu do takich państw jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Serbia, Tunezja, oraz Turcja. Jeżeli planujemy więc podróż samochodem przez Ukrainę do na przykład Mołdawii lub Rosji, to Zielona Karta będzie również przydatna.

Wskazówka: dostałeś mandat nad Ukrainie i nie wiesz jak go zapłacić? Przeczytaj artykuł Samochodem na Ukrainę – ile wynoszą mandaty na Ukrainie?

Zielona Karta na Ukrainę – ile kosztuje Zielona Karta na Ukrainę i jak ją wyrobić?

zielona karta na ukrainę
Ubezpieczenie po ukraińsku to страхування. Potocznie nazywana na granicy polsko-ukraińskiej strachówką. fot.auto.24tv.ua

Uzyskanie Zielonej Karty na Ukrainę jest bardzo łatwe i w zasadzie bezkosztowne. Większość z polskich ubezpieczycieli oferuje wydanie Zielonej Karty na Ukrainę, do już uprzednio wykupionego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) lub autocasco (AC).

Dodatkowo, Zieloną Kartę na Ukrainę otrzymamy od ręki w jednej z placówek ubezpieczyciela, a w przypadku mniejszych ubezpieczycieli na przykład pocztą. Wcześniej jednak, będziemy musieli złożyć internetowy wniosek. O szczegóły uzyskania Zielonej Karty na Ukrainę najlepiej pytać swoich ubezpieczycieli. Przydatne informacje znajdziemy na stronach internetowych naszych ubezpieczycieli.

Zielona Karta na Ukrainę jest w większości przypadków wydawana bezpłatnie. Może się zdarzyć, że niektórzy ubezpieczyciele policzą za wydanie Zielonej Karty drobną opłatę. Nie jest to jednak wysoka opłata, a koszt to zazwyczaj kilkanaście złotych. Zieloną Kartę można także wykupić na przejściu granicznym. Jej koszt jest jednak znacznie większy, a sam proces bardziej czasochłonny.

Zielona Karta i Ukraina – inne ubezpieczenia na Ukrainie

Zielona Karta na Ukrainie jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem na Ukrainie dla polskiego kierowcy. Wymagana jest podczas wjazdu na Ukrainę, a także zabezpiecza nas przed kosztami ewentualnej kolizji drogowej. Należy jednak pamiętać, że polisa OC na Ukrainie chroni nas wyłącznie przed kosztami jakie poniosą uczestnicy zdarzenia np. kierowca z którym mieliśmy stłuczkę. Zielona Karta na Ukrainie nie umożliwia więc wypłaty odszkodowania za szkody naszego pojazdu.

Koszty związane z naprawą naszego pojazdu musimy pokryć z własnej kieszeni lub dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC). Dodatkowo, autocasco zabezpiecza nas przed kosztami kradzieży samochodu na Ukrainie oraz kosztów napraw pokolizyjnych lub holowania. Warto pamiętać, że tego Zielona Karta na Ukrainie także nie obejmuje.

Problem w tym, że ubezpieczenie AC na Ukrainie oferuje niewielu ubezpieczycieli. Ubezpieczyciele uważają, że kraje wschodnie są krajami większego ryzyka, na przykład kradzieży samochodu. W związku z tym, warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i sprawdzić zakres działalności ubezpieczenia AC na Ukrainie u swojego ubezpieczyciela. Jeżeli nie podróżujemy samochodem na Ukrainę, tylko pociągiem lub samolotem, to warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym na Ukrainie. Takie ubezpieczenie kupimy już za kilkanaście złotych, a zaoszczędzimy dzięki temu wielu potencjalnych kłopotów. Do zobaczenia na Ukrainie.

Ciekawostka: do Lwowa lub Kijowa wygodnie dojedziesz pociągiem Przemyśl Lwów Kijów. Przeczytaj więcej w artykule Pociąg Przemyśl Lwów – rozkład połączeń i zakup biletu w 2019 r.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

2 komentarze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.