Zima we Lwowie – najładniejsze punkty widokowe na zdjęcia we Lwowie

Zima we Lwowie – Lwów równie piękny zimą, co latem…

zimowy lwów
Zimowa panorama Lwowa zachwyca szczególnie nocą. Spacer pokrytymi śniegiem uliczkami, to klimatyczny sposób na spędzenie wieczoru w tym mieście. Na zdjęciu na pierwszym planie wschodnia pierzeja Rynku we Lwowie z tzw. Czarną Kamienicą. Na drugim planie Kościół Dominikanów Bożego Ciała oraz Wieża Korniakta należąca do Cerkwi Wołoskiej. Za nią dwie wieże Cerkwi św. Michała Archanioła. fot. pp.userapi.com

Dla niektórych z nas, pierwszy śnieg i temperatury poniżej zera oznaczają koniec wyjazdów w nasze ulubione miejsca. Niesłusznie, ponieważ podróżowanie i odkrywanie miejsc zimą ma swój własny i niepowtarzalny urok. Zimowe wyjazdy niosą za sobą kilka istotnych zalet – na przykład mniejszą liczbę turystów, czy niższe ceny w obiektach noclegowych. Zima to więc doskonała okazja, żeby wyjechać na Ukrainę i raz jeszcze odwiedzić najładniejsze miasta Ukrainy. Ponieważ zima we Lwowie jest jedyna w swoim rodzaju, zachęcam odwiedzić zimową porą na przykład Lwów!

Okres świąteczny i noworoczny wprowadza w mieście dodatkową magiczną atmosferę, a okresowe mrozy lub padający śnieg dodają miastu wyłącznie dodatkowego uroku. Niskie temperatury zachęcają do odkrycia wnętrz licznych muzeów i zabytków, które do tej pory znaliśmy wyłącznie powierzchownie. Niesprzyjająca aura to też dobra wymówka, żeby dłużej pobiesiadować w dobrym szynku przy porządnej ukraińskiej kuchni i piciu. Na pobudzenie apetytu, warto w pierwszej kolejności wybrać się na spacer, na przykład w jedno z poniżej opisanych miejsc. Warto, ponieważ najładniejsze widoki Lwowa i zdjęcia zrobicie między innymi z tych miejsc!

Zima we Lwowie – widok z Wieży Ratuszowej na lwowskim Rynku (65m)

zimowy lwów widok z wieży
Widok z Wieży Ratuszowej we Lwowie na zimowy Lwów. Na zdjęciu Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP oraz Kaplica Boimów. Na drugim planie, w centralnym punkcie zdjęcia pomnik Mickiewicza. fot. day.kyiv.ua

Wieża lwowskiego Ratusza to obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek. Trudno się temu dziwić, ponieważ to jedna z najważniejszych budowli znajdujących się we lwowskim Śródmieściu. Kiedyś wieżę lwowskiego Ratusza zdobiła piękna kopuła, jednak nie przetrwała ona do naszych czasów. Wraz z upływem lat i kolejnymi wydarzeniami, lwowski Ratusz zmienił swój styl oraz wygląd. To, co widzimy współcześnie, to jego wersja klasycystyczna powstała na początku XIX w. Jedno jednak się nie zmieniło – to właśnie zapierający dech widok na panoramę Lwowa.

Z ziemi wieża wygląda niewinnie, ale taką magiczną cechę posiadają chyba wszystkie wieże na całym świecie 🙂 Do pokonania czeka na nas 350 drewnianych schodów. Jest więc po czym się wspinać. Warto jednak wysilić się, ponieważ oprócz widoku, na górze możemy podziwiać przeszklony mechanizm zegara. Zima we Lwowie podziwiana z Wieży Ratuszowej wygląda wspaniale. Zaletą tego punktu jest to, że możemy podziwiać panoramę dowolnej części miasta. Na górze jest także wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Wstęp na wierzchołek Wieży Ratuszowej jest płatny, a bilety kupuje się zaraz przy wejściu na wieżę wewnątrz budynku Ratusza.

Zima we Lwowie – widok ze wzgórza Wysokiego Zamku (413m)

Zimowy widok północnej części Lwowa na Zamarstynów (mieszkalna część Lwowa) z wierzchołka Wysokiego Zamku.

Na Wzgórzu Wysoki Zamek, mieścił się dawniej gotycki zamek wybudowany przez znanego nam dobrze Kazimierza III Wielkiego. Chociaż Wysoki Zamek dzielnie odpierał przez kilka stuleci wrogich najeźdźców, to ostatecznie poddał się Austriakom i to właśnie przez nich został zburzony w 1772 r. Kilkadziesiąt lat później, z okazji 300. setnej rocznicy zawarcia unii lubelskiej postanowiono w tym miejscu usypać Kopiec, który do dzisiaj nosi nazwę Kopca Unii Lubelskiej.

zima we lwowie
Wejście na Wysoki Zamek zimą. Jest to łagodne podejście, zajmujące ok. 20 minut. fot. city-adm.lviv.ua

Wejście na Kopiec zajmuje około 20 minut i zaczyna się od ul. Krzywonosa. Wstęp na wzgórze Wysoki Zamek jest bezpłatne. Na górze czekają na nas fantastyczne, niczym nie przysłonięte panoramy Lwowa. Zobaczmy historyczną część miasta, a także dzielnice pełne blokowisk. Najładniejszy widok spotkamy tutaj wczesnym i późnym rankiem, ale zachody słońca są w tym miejscu także piękne. Na górze bywa tłoczno, ale ze znalezieniem miejsca na zdjęcie nie powinno być kłopotów. Po drodze spotkamy sprzedawców pamiątek – głównie magnesów. Niektóre z tych magnitów (z ukr. magnes) są niedostępne w centrum Lwowa, więc warto przyjrzeć się im chociaż przez chwilkę i… ewentualnie kupić!

Zima we Lwowie – widok z Cytadeli – Baszty nr 2 – Maksymiliańskiej

zima we lwowie cytadela widok
Baszta Maksymiliańska we Lwowie zimą. Na górze znajduje się restauracja z tarasem widokowym. fot. karpaty.kurorts.com

Baszta Maksymiliańska należy do tzw. lwowskiej Cytadeli – warownego kompleksu z II poł. XIX w. wybudowanego przez władających w tamtym czasie Austriaków. Cytadela położona jest na trzech wzgórzach, to Góra Szembeka, Góra Poznańska oraz Góra Żebracka. Wyruszając z lwowskiego Starego Miasta, powinniśmy podążać w górę ul. Kopernika i na wysokości dawnego więzienia NKWD we Lwowie skręcić w lewo. Po drodze miniemy kilka budynków mieszkalnych, a następnie skręcamy w lewo, w kierunku dawnych austriackich koszar. Stamtąd już tylko ok. 10 minut żeby dostać się do Baszty nr 2 zwanej Maksymiliańską. Możemy także wybrać drogę w prawo biegnącą w sąsiedztwie dwóch mniejszych baszt.

zima we lwowie
Widok z tarasu widokowego Baszty. fot. monolittour.lviv.ua

Baszta Maksymiliańska jest najbardziej okazałą basztą na terenie kompleksu. Posiada interesującą historię, a na jej temat pisałem więcej w tym artykule. Współcześnie mieści się w niej luksusowy hotel wraz z restauracją posiadającą taras widokowy. Dla tego właśnie tarasu i rozpościerającego się z niego widoku na zimowy Lwów, warto tutaj koniecznie przyjść. Taras widokowy biegnie wokół Baszty, więc możemy spokojnie obejść sobie cały budynek i podziwiać widoki z każdej strony. Niewiele jest tutaj turystów zimą, więc to doskonałe miejsce żeby odpocząć od zgiełku miasta. Wstęp jest wolny, a jeżeli zrobi się nam zimno możemy coś zjeść lub wypić w restauracji.

Zima we Lwowie – czasami potrafi przywalić śniegiem

zima we lwowie
To nie kadr z rosyjskiego filmu pt. Dzień Chleba. To zima we Lwowie, która potrafi być znacznie bardziej sroga, niż w niektórych polskich miastach 🙂 Na zdjęciu WAZ-2107 Żiguli. Uważajcie na sople spacerując po mieście! fot. ipress.ua

Zapraszam do zimowego Lwowa – zima we Lwowie potrafi być równie wspaniałą porą, co lato. Chociaż nie ma gór (chociaż do nich bardzo blisko!), a zgiełk miasta nie cichnie, to wciąż ten sam urokliwy Lwów, widziany z innej perspektywy. Zimowe punkty widokowe podane w tym artykule sprawdzą się również latem. Przecierajcie więc zimowe lwowskie szlaki, udanych zdjęć i spacerów!

Pamiątki ze Lwowa – gdzie kupimy tanie i ciekawe pamiątki we Lwowie?

Opera Lwowska – gdzie kupić bilety, jakie miejsca wybrać i jak się ubrać?

Kuchnia ukraińska – jakich specjałów warto spróbować na Ukrainie?

Wiza ukraińska dla Polaka – rodzaje i procedura aplikowania

Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

Wódka Nemiroff na Ukrainie – ceny, rodzaje, ciekawostki

Sylwester we Lwowie – jak spędzić Nowy Rok we Lwowie?

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.