Zwiedzanie Budapesztu – aktualne informacje, ceny, porady

Autobus Ikarus - jeden z emblematycznych symboli stolicy Węgier. Symbol czasów minionych.

Zwiedzanie Budapesztu powinniśmy rozplanować najlepiej już przed wyjazdem. Stolica Węgier powstała w 1873 r. z połączenia trzech innych miast: Budy i Óbudy oraz Pesztu jest bardzo rozległym miastem. Zabytki nie są skupione ze sobą w jednym miejscu. Żeby nie tracić czasu powinniśmy ustalić mały plan podróży oraz przeanalizować połączenia komunikacji miejskiej.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ceny w Budapeszcie. Czy Budapeszt jest tani ?

Hotel Gellert mieszczący się po stronie budziańskiej u wylotu mostu Wolności, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych hoteli nad Dunajem. W tym samym budynku mieszczą się słynne baseny termalne otwarte w 1918 r.
Hotel Gellert mieszczący się po stronie budziańskiej u wylotu mostu Wolności, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych hoteli nad Dunajem. W tym samym budynku mieszczą się słynne baseny termalne otwarte w 1918 r.

Zwiedzanie Budapesztu może być zaskakująco kosztowne, jeżeli nie będziemy wiedzieć gdzie można zaoszczędzić i jak najlepiej wydać pieniądze w podróży. Średnie ceny w Budapeszcie są porównywalne z wysokością cen w Warszawie. Kosztowne są szczególnie restauracje oraz winiarnie. Ceny muzeów i galerii kształtują się na porównywalnym poziomie co w Polsce. Za wizytę w kościele Macieja na Wzgórzu Zamkowym zapłacimy 1500 HUF (20zł), a za wizytę w Muzeum Narodowym zapłacimy 1600 HUF (21.50zł). Kosztowne są baseny termalne, za nielimitowaną czasowo wizytę w najlepszych kąpieliskach zapłacimy ok. 85 zł.

Jak wybrać dobrą restaurację ?

Żeby znaleźć miejsce, w którym najemy się smacznie oraz w przystępnej cenie należy zrobić wstępny rekonesans. Większość restauracji szczególnie przy głównych ulicach nastawiona jest na turystów i ich głęboką kieszeń. Zanim więc rozpoczniemy zwiedzanie Budapesztu możemy sprawdzić w internecie jakie restauracje znajdują się w naszej okolicy, co serwują i w jakim zakresie cen.

Zwiedzanie Budapesztu z lampką wina. Winiarnie w Budapeszcie, jakie ?

Węgry posiadają 22 okręgi winiarski. Jednym z nich jest Tokaj, który leżakuje w drewnianej beczce przez 3 lata.
Węgry posiadają 22 okręgi winiarskie. W jednym z nich zwanym Tokajem, produkuje się białe wino o tej samej nazwie, które leżakuje w drewnianej beczce przez 3 lata. Piwnice, w których dojrzewa Tokaj mają często 500 i więcej lat.

Zwiedzanie Budapesztu nie może być oczywiście realizowane bez wizyty w węgierskiej winiarni. W Budapeszcie jest ich niezliczona ilość, a niektóre z nich zlokalizowane są w słynnych węgierskich piwniczkach. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z winem, warto poszukać winiarni, która oferuje zamówienie zestawu degustacyjnego.

W Budapeszcie istnieją winiarnie, w których możemy spróbować nawet 150 rodzajów win, a to wszystko nalewając sobie wybrane wino własnoręcznie z automatu. W niektórych winiarniach napijemy się wina lanego z beczki. Będąc już w winiarni obowiązkowo powinniśmy spróbować Tokaju, a także szprycera – czyli drinka na bazie wina i wody sodowej. Po wizycie w winiarni dobrym pomysłem jest krótki spacer wzdłuż Dunaju i podziwianie panoramy miasta.

Słodycze w Budapeszcie i węgierska kuchnia. Zwiedzanie Budapesztu z pełnym brzuchem.

Prawdziwy gulasz węgierski jest bardziej płynny od tego znanego z naszych polskich stołów.
Prawdziwy gulasz węgierski jest bardziej płynny od tego, który znamy z naszych polskich stołów.

Jeżeli dopadnie nas podczas zwiedzania Budapesztu głód, nie bójmy się zaglądać nawet do najgorzej wyglądających knajp i restauracyjek. Często to właśnie takie, na pierwszy rzut oka niezachęcające knajpy oferują nam autentyczne węgierskie jedzenie, w przystępnej cenie i unikatowej atmosferze. W takich miejscach należy szukać pörkölt (czyt. perkelt) czyli węgierskiego gulaszu, csirkepaprikás (paprykarza z kurczaka) czy galuská (małych kluseczek).

Gdy poczujemy zwiedzanie Budapesztu w nogach i że opadamy już powoli z sił, to pomogą nam z pewnością węgierskie słodkości. Obowiązkowo należy spróbować strudla. Strudel to kruche ciastko ze słodkim nadzieniem np. jabłkowym lub wiśniowym podawane na ciepło. Kulinarna klasyka popularna w monarchii austro-węgierskiej, to prawdziwe niebo w gębie. Szczególnie z podawanym na ciepło waniliowym sosem. Najbardziej znanym węgierskim tortem jest tort dobosa (czyt. dobosza) na cieście biszkoptowym. Niektórzy się nim zachwycają, inni są rozczarowani, ale z szacunku dla tradycji warto go spróbować.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Zabytki Budapeszcie. Zwiedzamy w Budapeszcie najważniejsze zabytki.

plac bohaterow
Plac Bohaterów na końcu Alei Andrasziego, to najważniejszy plac Budapesztu oraz pomnik ku pamięci wszystkich węgierskich bohaterów. Na zdjęciu widoczne po lewej stronie Muzeum Sztuk Pięknych.

Zwiedzanie Budapesztu najlepiej rozpocząć od strony płaskiego XIX w. Pesztu – czyli wschodniego brzegu Dunaju. Na zwiedzanie Pesztu powinniśmy zarezerwować przynajmniej jeden dzień, podobnie jak na zwiedzanie Budy. W Peszcie obowiązkowymi zabytkami do zobaczenia są: Plac Bohaterów wraz z budynkami Muzeum Sztuk Pięknych oraz budynkiem Pałacu Sztuki. Lasek miejski, w którym odnajdziemy cieszący oko Zamek Vajdahunyad, miejskie zoo, cyrk i monumentalne barokowe łaźnie (Széchenyi gyógyfürdő).

W Peszcie obowiązkowym punktem jest także przejazd pierwszym w Europie kontynentalnej metrem, tzw. linią żółtą, którą otwarto w 1897 r. Linia ta biegnie pod Aleją Andrasziego (Andrássy út). To reprezentatywna aleja Budapesztu, przy której znajdziemy m.in. Narodową Operę Węgierską. Na koniec nie można zapomnieć o Parlamencie Węgierskim, a także Bazylice św. Stefana.

W Peszcie znajdziemy większy wybór restauracji i kawiarni.

A co z drugim brzegiem Dunaju ?

Na Wzgórze Zamkowe możemy wjechać kolejką Sikló, która zaczyna swój bieg przy pl. Clarka, na drugim końcu mostu Łańcuchowego.
Na budziańskie Wzgórze Zamkowe możemy wjechać kolejką Sikló, która zaczyna swój bieg przy pl. Clarka, na drugim końcu mostu Łańcuchowego. fot. źródło własne.

Znajdująca się po drugiej stronie Pesztu – Buda, zupełnie nie przypomina Pesztu. Znacznie od niego starsza, pagórkowata, obfitująca w jedne z najstarszych zabytków Budapesztu. Punkt główni stanowi tutaj Wzgórze Zamkowe z kościołem Macieja, Basztą Rybacką, Pałacem Sandora, Zamkiem Królewskim i fontanną Macieja. W Zamku Królewskim mieszczą się: Węgierska Galeria Narodowa oraz Muzeum Budapesztu. Ze Wzgórza możemy ruszyć na Górę św. Gellerta, z której snuje się najpiękniejszy widok na całe miasto. Warto przejść się przynajmniej jednym z mostów: Łańcuchowym, Małgorzaty, Elżbiety lub Wolności.

Podsumowując, udane zwiedzanie Budapesztu nie może się odbyć się bez dobrego wina, smacznego strudla i bez zobaczenia wszystkich najważniejszych zabytków.

Viszontlátásra – do widzenia !

Wybierasz się do Budapesztu i nie wiesz ile forintów ze sobą zabrać ? A może płacić kartą ? Przeczytaj artykuł pt. Węgry i waluta, gdzie i co wymienić, złotówki, forinty, euro

Szukasz najważniejszych informacji przed wyjazdem ? Numerów alarmowych, konsularnych, aktualnych przepisów prawnych ? Zajrzyj na stronę MSZ https://budapeszt.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/informacje_konsularne/informacje_konsularne

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):