ZOO w Kijowie – ceny biletów, dojazd, wskazówki

zoo w kijowie

ZOO w Kijowie – dlaczego warto tutaj przyjechać

zoo w kijowie
Główne wejście do ZOO w Kijowie. Adres to Aleja Zwycięstwa 32. fot. 112.ua

Ogród Zoologiczny w Kijowie (Київський зоологічний парк) – znajduje się w zachodniej części Kijowa w dzielnicy Szulawka pod adresem Aleja Zwycięstwa 32 (просп. Перемоги, 32). Interesujące, że ZOO w Kijowie zostało założone w początkach XX w. między innymi przy udziale naszego rodaka – Wenantego Burdzińskiego. Ukraińskie ZOO było dawniej, jednym z największych parków zoologicznych w Związku Radzieckim. Współcześnie, to jeden z największych parków w Europie i na Świecie. Kijowskie ZOO jest trochę staroświeckie, ale dzięki temu bardzo klimatyczne i przypomina parki, które pamiętamy z wczesnych lat naszego dzieciństwa. To jeden z powodów, dla którego warto je odwiedzić.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

zoo w kijowie
Niedźwiadki ochoczo podchodzą do naszych stóp i wąchają buty… spokojnie, żartowałem! Z niedźwiedziami dzieli nas gruba szyba 🙂 fot. własne

Wyprawę do kijowskiego ZOO zapamiętam do końca życia, nie tylko dlatego, że wizytę w nim wspominam bardzo ciepło, ale też dlatego, że nieźle musiałem się natrudzić (mimo moich organizatorskich talentów), żeby do niego trafić 🙂 W dalszej części tekstu, dzielę się przydatnymi wskazówkami i podpowiadam jak do ZOO w Kijowie najłatwiej dojechać.

ZOO w Kijowie – jak najłatwiej dojechać

Zamiast kombinować z marszrutkami i tramwajami, najlepiej dostać się tutaj kijowskim metrem (wskazówki dotyczące Metro w Kijowie znajdziesz w tym linku). Kijów jest bardzo dużym miastem z rozbudowaną siecią miejskiego transportu, dlatego łatwo tutaj zabłądzić 🙂 Jeżeli was nocleg w Kijowie nie znajduje się bezpośrednio przy stacji metra, to po prostu podjedźcie sobie do najbliższej stacji metra marszrutką i uderzajcie w metro.

Najbliższa stacja metra znajdująca się przy ZOO w Kijowie, nazywa się Politechnicznyj Instytut (Політехнічний інститут) i jest położona na najstarszej linii metra – czerwonej M1. Stację metra i park zoologiczny dzieli kilka kroków, wystarczy przejść przez ulicę. Jeżeli zaczynacie podróż metrem na innej linii niż czerwona, to swobodnie możecie przesiąść się na czerwoną linię metra na jednej ze stacji przesiadkowych (Majdan Niezależności, Złote Worota, Płoszcza Lwa Tołstoja lub Pałac Sportu – przy okazji, też uwielbiam te nazwy 🙂 Poniżej zamieszczam przydatną mapę.

zoo w kijowie jak dojechać
Do ZOO w Kijowie najlepiej dojechać kijowskim metrem. Najbliższa stacja przy ZOO nazywa się Politechnicznyj Instytut i jest położona na czerwonej linii M1. Żetony na przejazd kupimy przed wejściem na każdej ze stacji. W okienku lub maszynie.

ZOO w Kijowie – co w nim zobaczymy

W ZOO w Kijowie mieszka ponad 3 000 zwierząt, reprezentujących ponad 350 gatunków. Kilkaset z nich znajduje się na listach gatunków zagrożonych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kijowski ogród pełni także rolę ośrodka badawczego nad zagrożonymi gatunkami. Ogród jest bardzo duży i zajmuje powierzchnię ok. 30 hektarów, dlatego znakomicie nadaje się na spokojne spacery czy odpoczynek od zgiełku Kijowa. Oprócz zwierząt znajdują się w nim interesujące gatunki roślin.

zoo w kijowie wielbłądy
Wielbłądy w kijowskim ZOO wydają się być zrelaksowane i zadowolone. Wybiegi w porównaniu do innych parków są największe z jakimi się spotkałem. fot. własne

Wróćmy jednak do zwierząt, w ogrodzie czekają na nas między innymi:

  • goryle, kapucynki, hieny, jelenie, żyrafy, lwy, zebry, słonie, wielbłądy, niedźwiedzie, tygrysy amurskie oraz szopy
  • bardzo liczna grupa ptaków, między innymi orzeł złoty, flamingi, pelikany, papugi i czarny sęp
  • ryby i gady, na przykład piranie, pytony królewskie, anakondy, kolorowe żaby, żółwie oraz krokodyle nilowe

Zwierzęta są trzymane w przyzwoitych warunkach. Ich terraria i wybiegi zdają się być większe niż w innych parkach w Europie. W ZOO w Kijowie znajduje się także tzw. mini-zoo, gdzie nasze dzieci będą mogły nakarmić i pogłaskać bezpośrednio takie zwierzęta jak osły, owieczki, kucyki, koguty czy króliki. Kubeczek ze zwierzęcymi smakołykami kosztuje kilka hrywien, a zwierzęta ochoczo jedzą z ręki.

ZOO w Kijowie – ceny biletów i godziny otwarcia

Na zwiedzanie ogrodu powinniśmy przeznaczyć minimum 2 godziny. ZOO w Kijowie posiada szczególną atmosferę, wydaje się na pierwszy rzut oka nieco archaiczne, ale po dłuższym spacerze można dojść do wniosku, że tutejszym zwierzętom niczego nie brakuje. Uważam nawet, że delikatnie staroświeckie warunki są bliższe naturalnym. Poniżej zamieszczam zdjęcie planu kijowskiego ogrodu zoologicznego wraz z regulaminem.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
ZOO w Kijowie - schemat
Plan kijowskiego ogrodu zoologicznego wraz z regulaminem. W ogrodzie obowiązuje zakaz palenia poza miejscami do tego wyznaczonymi, zakaz karmienia zwierząt oraz spożywania alkoholu. Proszę także pilnować swoich małych podopiecznych. fot. własne

ZOO w Kijowie otwiera się dla swoich zwiedzających codziennie. W poniedziałki pracuje od 12:00 do 18:00, natomiast w pozostałe dni tygodnia od 09:00 do 18:00. Bilety są bardzo tanie. Koszt biletu do ZOO w Kijowie dla dorosłej osoby wynosi 70 UAH (w czasie pisania tego tekstu to ok. 8.50zł). Dzieci do lat 5 mają wstęp wolny, natomiast dzieci do lat 16 płacą 45 UAH. Bilety z reguły są dostępne, a kolejki do kas zmniejszają się bardzo szybko. Jeżeli jednak lubisz mieć wszystko zaplanowane, to na stronie concert.ua zakupisz bilety do ZOO w Kijowie online. Dla grup zorganizowanych prowadzone są wycieczki, które można zarezerwować kontaktując się telefonicznie z numerem podanym na stronie parku.

ZOO w Kijowie – ciekawy zakątek Kijowa

ZOO w Kijowie - aleja zwycięstwa
W pobliżu kijowskiego ogrodu zoologicznego znajdziemy kilka budek z przekąskami i zimny kwasem chlebowym. Kupimy tutaj także pamiątki i balony dla dzieci. Warto przy wyjściu rzucić okiem na Aleję Zwycięstwa. fot. własne

Wychodząc z kijowskiego ZOO rzućmy okiem na jedną z najdłuższych alei w Kijowie – Aleję Zwycięstwa (Проспект Перемоги) sznur ciągnących się aut, aż po horyzont (do Placu Besarabskiego) robi wrażenie. Przechodząc przez ulicę dotrzemy do stacji metra. Na rogu ulicy znajdują się budki z jedzeniem i wybornym kwasem chlebowym.

Zapraszam Cię serdecznie do kijowskiego ogrodu zoologicznego. To doskonały pomysł na odpoczynek od zgiełku kijowskiej metropolii czy rodzinny spacer. Miłośników fotografii ucieszą liczne okazje, do zrobienia wielu pięknych fotografii. Do zobaczenia w Kijowie!

Muzeum Czarnobyla w Kijowie – informacje dla zwiedzających

Chreszczatyk i Plac Niepodległości w Kijowie – zwiedzamy centrum Kijowa

Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji

Loty do Kijowa, bilety i samoloty do Kijowa – lista połączeń

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Nocleg na Ukrainie – kozacki hotel czy luksusowy apartament na Ukrainie?

Wódka Nemiroff na Ukrainie – ceny, rodzaje, ciekawostki

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):